IOSToken (IOST) Nedir? Nereden Satın Alınır? Geleceği Var Mıdır?

Online servis sağlayıcılarına altyapı oluşturmak amacıyla ortaya çıkmış bir platform olan IOST, yatay ölçeklenebilirlik yapılmasını sağlayan blockchain teknolojisini kullanmaktadır

ıostoken-nedir

Online servis sağlayıcılarına altyapı oluşturmak amacıyla ortaya çıkmış bir platform olan IOST, yatay ölçeklenebilirlik yapılmasını sağlayan blockchain teknolojisini kullanmaktadır.

IOST kullanıcılara çok miktarda işlem verisi sunar. IOST platformu sayesinde online veri hizmetlerini, dijital ürünleri merkezi olmayan bir yöntem ile değiştirmeniz mümkün. Ayrıca, developerların (geliştiricilerin) çok fazla kullanıcıyı destekleyebilen “Apps” uygulamaları oluşturmasına yardımcı olmaktadır.

IOSToken, yenilikçi ve yaratıcı özelliğinin bünyesinde bulunmasının yanı sıra fikir birliği yaklaşımı konusunda da esneklik sağlıyor. Günümüzde yaşanmaya devam eden Bitcoin borsalarının ve veritabanlarının güvenlik sorunlarıyla alakalı olarak kripto geliştiricileri, güvenliği garanti altına almayı hedeflemektedir. Son derece etkileyici yenilikler ile ön plana çıkan IOSToken kripto parasının gelecek vaat eden kripto paralar arasında sayılmaktadır. IOST hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

IOSToken (IOST) Nedir?

IOStoken, Internet of Services (Hizmetlerin İnterneti) etrafında döner ve yeni çevrimiçi hizmet sağlayıcıları için sağlam bir altyapı sağlamayı amaçlamaktadır. Projenin arkasındaki ekip, yüksek bir TPS oranı sağlamaya ve son derece ölçeklenebilir, özel ve güvenli bir blok zinciri oluşturmaya odaklandı. Ayrıca IOS (Internet of Services) blok zincirinin gerçekten çalışan güvenli, ölçeklenebilir bir blok zinciri olduğunu iddia ediyor

Ekip ayrıca, IOS platformunun saniyede 100.000’e kadar işlemi idare edebileceğini vaat ediyor, bu da onu Bitcoin ve Ethereum gibi daha yerleşik blok zincirlerinin birçoğunun önüne geçiriyor. IOStoken, Ethereum ağının üzerine inşa edilmiştir.

IOStoken Nasıl Çalışır?

EDS özelliği sayesinde IOST ağı dinamik ve büyük parçalara (shard) bölünebiliyor. Böylece ağ üzerindeki işlemler tarafsız bir şekilde dağılmış oluyor. Enerji tüketimi yüksek PoW protokolü yerine PoB protokolünü kullanılıyor. Bu sistem iki katmandan oluşuyor; normal ve inanırlılık katmanı. Her kullanıcının önceki işlemlerine göre inanılırlık (blievability) değerleri oluyor. Bu değerlere göre PoB binlerce işlemi birbirinden ayırıyor ve inanılırlığı yüksek kullanıcı işlemlerini daha hızlı onaylıyor. Bir anlamda kullanıcı sistemi kullandıkça sistem onun için daha hızlı hale gelebiliyor.

IOStoken, birlikte çalışmak üzere rastgele farklı düğümler atayarak ağı dinamik olarak alt alanlara bölen yenilikçi bir Efficient Distributed Sharding Teknolojisini kullanır. Bu, rakiplerinin çoğundan daha hızlı ve verimli çalışan bir sistemle sonuçlanır.

Proje aynı zamanda Proof of Believability (PoB) olarak bilinen yepyeni bir fikir birliği mekanizmasını kullanır ve bu mekanizma düğümleri geçmiş katkılara ve davranış kalıplarına göre doğrulanır. Bu sistem aynı zamanda, oldukça merkezi olmayan bir blok zinciri protokolünü garantilemeye yardımcı olmak için verileri çeşitli düğümlere rastgele dağıtan bir “fairness” algoritması içerir.

Bu projenin arkasındaki ekip de son derece etkileyicidir ve üst düzey nitelikleri hatırı sayılır miktarda sektöre özgü deneyimle birleştiren yüksek derecede donanımlı kişilerden oluşmaktadır. IOStoken, Terence Wang, Jimmy Zhong, Kelvin Tan ve Ray Xiao’nun dörtlüsü tarafından kuruldu.

Harvard, Princeton ve University of California gibi kurumlardan doktora ve mezunlarla dolu bir ekibe başkanlık ediyorlar, bazı ekip üyeleri ise Google, Deloitte ve Morgan Stanley gibi kuruluşlarda çalışma deneyimine sahip.

IOST Atomix

IOST’un “Atomix” adını verdiği özelliği shard’lar arasında tutarlılığı zorunlu hale getiriyor. Böylece çift harcama ataklarına ve shard’lar arasında oluşabilecek tutarsızlıkları ortadan kaldırmayı hedefliyor.  IOST Blockchain’i mikro durum bloklarıyla her node’u kendi ağı içerisinde paylaştırıyor. Sadece önceki bloklar depolanıyor ve bilgiler birden fazla shard’a bölünüyor, bu sayede güvenlik artmış oluyor.

IOST, IOS Blockchain’i içerisinde kullanılan token‘a verilen isim. En önemli işlevi kullanıcıların inanılırlık değerlendirilmesinde kullanılması. Örneğin gönderim yapan hesabın çok miktarda IOST’u varsa onaylanması ona göre hızlı gerçekleşiyor. Diğer yandan IOST’lar IOS ekosistemi içerisinde her türlü ödemede kullanılabilir olacak. Bu token’lar karşılığında mal ve hizmet alınacak. Ayrıca akıllı sözleşme işlem komisyonları IOST üzerinden alınacak.

Proje Ne Kadar Uygulanabilir?

IOS, onu kurumsal bir blok zinciri olarak uygun bir seçenek haline getiren bir dizi özellik içerir; protokol, geniş müşteri tabanını elinde tutan hizmet odaklı ürün ve hizmetleri desteklemek için geliştirilmiştir.

IOS ekibi, blok zincirini iyileştirmenin somut yolları olarak ölçeklenebilirliği ve yüksek işlem hacmini hedeflemiş ve teknik incelemelerinde şunları belirtmiştir:

“IOS, hizmet odaklı bir ekosistemi desteklemek için ağ altyapısı sağlayan yeni nesil bir blockchain teknolojisidir.”

IOS ayrıca, merkezi olmayan uygulamaların (dApps) ve platform mevcut işletmeler tarafından benimsendiğinde çok önemli olacak olan akıllı sözleşmelerin uygulanması için yer sunar.

Tüm bunlara ek olarak, IOS kurumsal yatırımcılar tarafından iyi desteklendi ve Ocak 2018’de on altı şirketin IOStoken projesine yatırım yaptıklarını açıklayarak özel bir token satışı gerçekleştirdi. Bu yatırımcılar çoğunlukla blok zinciri odaklı şirketler ve Matrix ve Sequoia gibi VC fon gruplarıdır.

IOStoken, yakın zamandaki performansı nedeniyle çok dikkat çekti, ancak token’ın iyi performans göstermeye devam edip etmeyeceği, birçok geliştirme yol haritasına bağlı.

IOST Nereden Alınır?

IOST projesi ilk piyasaya sürüldüğünde bir anda yüksek ilgi gördü, ardından gelen aylarda düşüşe geçti. Ancak hala birçok takipçisi IOST’un yenilikçi yapısıyla iyi yerlere geleceğine inanıyor. IOST Binance’de işlem görüyor, bu borsadan alınabilir.

Yine ayrıca IOST’ i Binance, Huobi ve Kucoin borsalarından alabilir ve yatırım yapabilirsiniz.