IOTA (MIOTA) Coin Nedir? 

IOTA, loT ekosisteminde oluşan işlemleri kaydedebilmek adına açık kaynaklı olarak dağıtılan defter ve kripto para birimi olarak kullanılmaktadır


IOTA, loT ekosisteminde oluşan işlemleri kaydedebilmek adına açık kaynaklı olarak dağıtılan defter ve kripto para birimi olarak kullanılmaktadır. Yerel olan bu kripto para biriminin ağ içinde oluşan işlemleri kolayca gerçekleştirebilmek adına kullanılır. 

IOTA blok zincir teknolojileri özel ve sapar bir teknoloji olan Tangle olarak bilinmekte olan teknolojiye odaklanmaktadır. Bunun amacı ise kripto para pazarlarında ölçeklenebilirlik sorunlarının önüne geçmek ve çözüme ulaştırmaktır. Yani bu şekilde nesnelerin ve internetin omurgası olmak amaçlanır. Gelişmiş olan bu ölçeklenebilirlik sorunu işlem ücretlerinin artmasına sebep olabilmektedir. Bu şekilde IOTA merkeziyetçilik kavramının ham halini korumakla birlikte ücretsiz işlemler gerçekleştirmektedir. 


IOTA Coin Yorum ve Geleceği

IOTA ağına dair birkaç yeni özellikte eklenmek istenmektedir. Daha öncesinde de belirtilmiş olduğu gibi Coordicide adını vermiş olduğu kalkınmayı planlamaktadır. Bu şekilde IOTA merkezileşme eğilimi ortadan kaldırarak daha verimli bir hale gelecektir. 

Coordicide’nin tamamlanmasının ardından Shimmer olarak bilinmekte olan yeni bir ağ fikrinin de gelmesi planlamaktadır. Shimmer ağda iyi bir performans göstermekte olan düğümler ile mana kullanmaktadır. Başka bir yükselme ise Chrysalis yada IOTA 1.5 adı verilmekte olan başka bir şeydir.

Son olarak ise Tangle ağlarının güvenli hale geleceği yeni yolların yaratılmasıdır. Bunun için de yeni protokoller geliştirilmektedir. IOTA amaçlanmakta olan bu güncellemeler ile başarıyla gerçekleştirilirse daha fazla şirket ona ortak olmak isteyecektir. Her geçen gün ile birlikte daha pratik hale gelmiş olan sınırlı arz ile birlikte deflasyonist bir fiyat ile birlikte uzun vadede artabilecektir. 

IOTA Coin Projesi

IOTA diğer kripto para birimlerine göre benzersiz bir birimdir. Ayrıca ölçeklenebilirlik ve bunun yanı sıra ücretler açısından en verimli olan kripto paralardan biridir. IOTA ağının gelmiş olduğu noktaya kadar karşısına çıkan tüm zorluklara rağmen en umut veren kripto paralardan biridir. 

IOTA, ölçeklenebilirlik ve yüksek işlem ücretleri gibi iki büyük sorunu çözmek için ortaya çıkmış bir kripto paradır. Tangle ağı ile doğrulamaların işlenmek üzere tasarlanmaktadır. Bu sayede işlemleri yapmak için madencilere ya da bloklara ihtiyaç duyulmaz. Fakat diğer bir yandan kripto para biriminin başarısı ile iddialı hedefleri de bulunmaktadır. Bu hedeflere ise vizyonun başarısı da oldukça önemlidir. IOTA’nın ise zamanla bu hedeflere ulaşıp ulaşamayacağını göreceğiz. 

IOTA Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 IOTA Coin 7,77 TL’den işlem görüyor. IOTA Coin fiyatı son 24 saat içerisinde -2.36% değişim gösterdi. IOTA Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise $ 14,569,264 dolar, toplam piyasa değeri ise $ 773,148,124 dolar seviyesinde.


IOTA Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 IOTA Coin $ 0.239102 dolardan işlem görüyor.