Jeff Bezos’tan Hissedarlarına: Oturmak İsteyebilirsiniz Çünkü Küçük Düşünmüyoruz!

Jeff Bezos, yayınladığı yazılı bildiride Amazon'un önümüzdeki çeyrekteki kârının virüsle mücadele için kullanılacağıbı açıkladı.


Dünyanın en değerli şirketlerinden Amazon COVID-19 salgınının tüm dünyada yıkıcı etkilerine rağmen üç aylık satış beklentilerini şaşırtıcı bir şekilde aştıklarını duyurdu, ancak e-ticaret devinin kazanç raporuna eşlik eden yazılı bir bildiride, Jef Bezos Wall Street’i hedef alıyordu.

Eğer Amazon hissedarıysanız, oturmak isteyebilirsiniz, çünkü küçük düşünmüyoruz. – Jeff Bezos

Bildiride dünyanın en zengin adamı milyonlarca kişinin işten çıkarılmasına neden olan bu ölümcül hastalığın büyüklüğünün altını çizdi ve hayatın tekrar normal düzenine dönebilmesi için geçici olarak sınırlandırılması gerektiğini savundu.

Bezos açıklamalarında ayrıca, bu halk sağlığı krizinden sonra hayatta kalan şirketlerin, işçilerin ve müşterilerin güvenliğini sağlamak için adımlar attıkça önümüzdeki haftalarda, aylarda veya yıllarda karşılaşacakları maliyetlere vurgu yapıyor.

İşlerini yaparken gördüğümüz tüm temel işçilerden ilham alıyoruz – hemşireler ve doktorlar, bakkal kasiyerleri, polis memurları ve kendi olağanüstü cephe çalışanlarımız.

Bezos, “Verdiğimiz hizmet hiç bu kadar kritik olmamıştı ve ön cephe işini yapan insanlar, çalışanlarımız ve tedarik zincirimizdeki herkes. İşlerini yaparken onları güvende tutmamız için bize güveniyorlar. Onları hayal kırıklığına uğratmayacağız.”

İlk Çeyrekte 75 Milyar Dolarlık Satış

Amazon’un beklenen harcamaları da önümüzdeki çeyreklerde şirkete bir darbe indirebilir. Amazon hisseleri Perşembe günkü düzenli işlem seansındaki kazançların ardından mesai saatlerinde %5.5 düştü.

Jeff Bezos’un Serveti 148,6 Milyara Ulaştı

Fortune’a göre, Bezos’un serveti 2020 yılının başından bu yana 24 milyar dolardan fazla arttı. Forbes’a göre, bu artış dünyanın en zengin insanının net değerini çarpıcı bir şekilde 148.6 milyar dolara çıkardı. Jeff Bezos’un açıklamalarının tamamı şu şekilde:

E-ticaretten AWS’ye Prime Video ve Fire TV’ye kadar, mevcut kriz Amazon’un işinin daha önce hiç olmadığı kadar uyarlanabilirliğini ve dayanıklılığını gösteriyor, ama aynı zamanda şimdiye kadar karşılaştığımız en zor zaman. İşlerini yaparken gördüğümüz tüm temel çalışanlardan ilham alıyoruz: hemşireler, doktorlar, bakkal kasiyerleri, polis memurları ve kendi olağanüstü çalışanlarımız. Verdiğimiz hizmet hiç bu kadar kritik olmamıştı.

Çalışanlarımız işlerini yaparken onları güvende tutmak için bize güveniyorlar. Onları hayal kırıklığına uğratmayacağız. Bu kriz aylarca devam ederse müşterilereimize hizmet vermek ve çalışanlarımızı korumak beceri, alçakgönüllülük, çalışma ve para gerektirecek. Amazon’da hissedarsanız, oturmak isteyebilirsiniz, çünkü biz küçük düşünmüyoruz. Normal şartlar altında, bu ikinci çeyrekte işletme karında 4 milyar dolar veya daha fazla kazanmayı umuyoruz.

Ancak şu anda normal koşullar altında değiliz. Bunun yerine, müşterilere ürün almak ve çalışanları güvende tutmak için virüsün doğurduğu masrafların tamamı için 4 milyar dolar ve belki biraz daha fazla harcamayı umuyoruz. Bu, kişisel koruyucu ekipman yatırımlarını, tesislerimizin daha iyi temizlenmesini, etkili sosyal mesafeye daha iyi izin veren daha az verimli süreç yollarını, vardiyalı ekipler için daha yüksek maaşları ve kendi COVID-19 test yeteneklerimizi geliştirmemizi içeriyor.

Şu anda dünyada çok fazla belirsizlik var ve yapabileceğimiz en iyi yatırım yüz binlerce çalışanımızın güvenliği ve refahını sağlamak. Hissedarlarımızın uzun vadeli  yaklaşımımızı anlayacak ve benimseyeceklerinden ve asla daha azını beklemeyeceklerinden eminim.