Warren Buffet’ın Şirketi Berkshire Hathaway İlk Çeyrekte 50 Milyar Dolar Zarar Açıkladı

Koronavirüs pandemisinin başlamasının ardından hisse senetlerinde yaşanan sert düşüşler Omaha Kahini olarak bilinen Warren Buffet'ın şirketi Berkshire Hathaway Inc.'e 50 milyar dolara mâl oldu.

Warren Buffer Bitcoin yorumu

Warren Buffett’in şirketi, yatırımlarının kağıt değerindeki büyük düşüş nedeniyle Cumartesi günü yaklaşık 50 milyar dolar zarar bildirdi, ancak şirket hala büyük bir nakit yığını üzerinde oturuyor.

Salgın Geleneksel Piyasalarda Büyük Zarara Yol Açtı

Berkshire Hathaway Inc. ilk çeyrekte 49.7 milyar dolar veya A Grubu hisse başına 30.653 dolar kaybettiğini açıkladı. Bu veriler geçtiğimiz yıl 21.66 milyar dolar veya A Sınıfı hisse başına 13.209 dolar kâr olarak kaydedilmişti.

Zararın arkasındaki en büyük faktör, koronavirüs salgını. Öyle ki virüsün güçlü bir şekilde yayılmaya başlamasının ardından borsada keskin bir şekilde düştüğü için Berkshire’ın yatırım portföyünün değerinde 54.5 milyar dolarlık bir düşüş kaydedildi. Karşılaştırmak adına Berkshire’ın yatırımları portföyünün geçtiğimiz yıl 15,5 milyar dolar değerlendiğini belirtelim.

Buffett uzun zamandır Berkshire’ın faaliyet kârına odaklanmanın üç aylık performanstan daha iyi bir görünümünü sunduğunu, çünkü büyük ölçüde değişim gösterebilen yatırımların ve türevlerin hariç tuttuğunu kaydetti. Bu önlemle Berkshire’ın faaliyet karı 5.87 milyar dolara, veya A Grubu hisse başına 3.617.62 dolara yükseliyor.

Warren Buffet’ın şirketi Berkshire Hathaway Inc. nakit pozisyonu 137 milyar dolara ulaşmış durumda.