Ekonomi Nedir & Nasıl

Kör Havuz Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

kör-havuz-nedir-temel-rehber

Kör Havuz Nedir?

Kör havuz, yatırımcılardan toplanan fonlar için belirlenmiş bir yatırım hedefi bulunmayan doğrudan bir katılım programı veya sınırlı ortaklıktır. Kör bir havuzda, genellikle belirli bir kişinin veya firmanın adının tanınmasına dayalı olarak yatırımcılardan para toplanır. Genellikle yatırım yapma konusunda geniş takdir yetkisine sahip genel bir ortak tarafından yönetilirler. Kör bir havuzun büyüme veya gelir gibi bazı genel hedefleri veya belirli bir sektöre veya varlığa odaklanması olabilir. Yatırımcı güvenliği için genellikle çok az kısıtlama veya önlem vardır. Kör havuzlar, “boş çek sigortalama” veya “boş çek teklifi” olarak da bilinir.

Kör Havuzları Anlamak

Kör havuzlara sağlanan esneklik, onlara yatırımları yöneten kendi kendine koyduğu kuralları kullanma eğiliminde olan geleneksel fonlara göre bir avantaj sağlar. Örneğin, bir gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO), ofis alanı veya diğer ticari mülkler piyasası çalkantılı olsa bile, yine de mülke yatırım yapmak zorundadır. Bu, ancak kısa vadede düşük performansı garanti eder. Aksine, kör bir havuz daha iyi fırsatlar bulmak için başka bir yere gitme yeteneğine sahip olacaktır. Genellikle, kör havuz yatırımına konulan tek kriter, finansal performans parametreleri olacaktır.

Kör havuz aracının potansiyel kullanımlarından biri, özel şirketlerin satın alınması için onları geleneksel düzenlemelerin ve tescil sürecinin dışına çıkarmak için finansman sağlamaktır. Kör havuzlar, enerji yatırımlarında (petrol ve gaz kuyuları) ve gayrimenkulde ( alınıp satılmayan GYO’lar ) ve diğer bazı varlıklarda yaygın olarak kullanılmaktadır . En büyük ve en saygın Wall Street şirketlerinden bazıları, sigortalı kör havuzlara sahiptir. Bununla birlikte, bu destek bir yana, yatırımcılar, eklenen risk nedeniyle, belirtilen bir hedef olmaksızın herhangi bir yatırım konusunda çok dikkatli olmalıdır.

TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Kör havuzlar, fonun neye ve nasıl yatırım yapabileceğine çok az kısıtlama getiren bir yatırım aracıdır.
  • Kör havuzlar, bazı insanlar yatırımcıları örtme özgürlüğünü kötüye kullandığından zamanla kötü bir itibar kazandı.
  • Sofistike yatırımcılar için bile kör bir havuzu değerlendirmek çok zor olabilir.

Kör Havuzların Tarihi

Kör havuzlar genellikle, yatırımcılar ve finansörler ihtiyatlı olmaktan çok açgözlü olma ve uygun durum tespiti yapma eğiliminde olduklarında, geç dönem piyasa mitinglerinin bir ürünüdür. Risk sermayesi ve melek yatırımcılığının yanı sıra 1980’lerde ve 1990’larda popüler hale geldiler. Ancak kör havuzları içeren birçok hileli anlaşma onlara kötü bir isim verdi. Bazen bu havuzlar tek bir yatırım yapılmadan oluşturulur ve daha sonra feshedilir. Ancak yöneticiler veya genel ortaklar hala yüksek ücretlerle ödeme yaparlar. Bazı insanlar, şeffaflıktan yoksun veya hissedarlara çok az bilgi sağlayan şirketleri tanımlamak için “kör havuz” terimini de kullanır.

Kör havuzların etrafındaki damgalanma nedeniyle, biraz daha tanımlanmış parametrelere sahip yeni varyasyonlar ortaya çıktı. Örneğin özel amaçlı satın alma şirketleri, esasen daha sıkı kontrollere sahip kör havuzlardır.

Kör Havuz Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

  • Piyasa duygusallığı üzerinde daha az etki: Yüksek tutarlı alım satım yapmak isteyen kullanıcılar niyetlerini genel yatırımcı topluluğundan gizleyebilir.
  • Fiyat iyileştirmesi: Alım satım eşlemeleri genellikle mevcut en iyi alış ve satış fiyatlarının ortalamalarına göre yapılır. Böyle durumlarda hem alıcı hem de satıcı açık bir piyasaya kıyasla daha karlı bir alışveriş yapabilir (alıcı daha düşük fiyata alır, satıcı daha yüksek fiyata satar).
  • Kayma olmaması: Kör havuz alım satımlarının çoğu önceden belirlenmiş fiyatlar üzerinden blok alım satımlar şeklinde yapıldığı için kullanıcılar işlemin tamamını istedikleri fiyattan gerçekleştirebileceklerine emin olabilirler.

Kör Havuz Kullanmanın Tehlikeleri Nelerdir?

Kuralların olmamasının ötesinde, kör havuzlar, yönetimin eline ne kadar güç verdiklerinin farkında olmayan yatırımcılar için tehlikeli olabilir. Bir fon temel gayrimenkul varlıklarına odaklanarak başlayabilirken, daha sonra yüksek riskli teknoloji anlaşmalarına dönebilir. Satış temsilcileri ve pazarlama malzemeleri genellikle bu riski zayıf bir şekilde iletir. Kör bir havuzun faydalarını vurgulayarak (“X tipi gayrimenkullere odaklanacağız”) ve gerçeği küçümseyerek (“paranızla neredeyse istediğimiz her şeyi yapabiliriz”) yatırımcılardan sermaye toplamaya çalışıyorlar.

Kör Havuzlar Nasıl Değerlendirilir?

Kör havuzlar genellikle gündelik yatırımcıları hedef almaz, ancak kurumsal yatırımcılar bile onlara uygun şekilde değer biçme konusunda sıkıntı yaşayabilir. Herhangi bir kör havuzu değerlendirmenin ilk adımı, fonun neye yatırım yapabileceğini ve yöneticiye ne kadar yetki verildiğini özetleyen uzun yasal belgeler olma eğiliminde olan mutabakat veya özel yerleştirme notu sunan prospektüsünü incelemektir. Bu nedenle, küçük yazılar ve açıklamalara çok dikkat edin.

Kör havuzların neye yatırım yapabileceklerine gelince çok serbest olduğu göz önüne alındığında, bunları karşılaştırılabilirler anlamında değerlendirmek zor olabilir. Bununla birlikte, birkaç teknik var:
  • Genel ortağın geçmiş performansını inceleyin. Yatırım süreçlerinin bir resmini çekmeye çalışmak ve tekrarlanabilir olup olmadığını görmek için geçmişe dönüp bakın.
  • Mevcut fırsata benzer olup olmadıklarını görmek için belirli işlemleri görüntüleyin. Performans genel olarak iyi miydi yoksa birkaç büyük kazanana mı bağlıydı?
  • Genel ortağın fikir ve tavsiye istemek için iyi iş ilişkileri var mı?
  • Fon yöneticisine nasıl ödeme yapılır? (Çok fazla risk almak için teşvikleri olabilir).

 

Yorum Yap