Kripto Ekonomi Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ Kripto para birimleri, Blockchain buzdağının yalnızca görünen kısmıdır. Bu sadece bir heves mi, yoksa dünya ekonomisinin gerçek anlamda bozulması mı

Kripto-ekonomi-nedir-temel-rehber

GİRİŞ

Kripto para birimleri, Blockchain buzdağının yalnızca görünen kısmıdır. Bu sadece bir heves mi, yoksa dünya ekonomisinin gerçek anlamda bozulması mı?

Kripto Ekonomi Nedir? 

Ethereum geliştiricisi Vlad Zamfir, kripto ekonominin şöyle olduğunu söylüyor :

“Merkezi olmayan bir dijital ekonomide mal ve hizmetlerin üretimini, dağıtımını ve tüketimini yöneten protokolleri inceleyen resmi bir disiplin. Kripto ekonomi, bu protokollerin tasarımına ve karakterizasyonuna odaklanan pratik bir bilimdir. “

İfadeyi parçalayalım. Kripto Ekonomi iki kelimeden gelir: Kriptografi ve Ekonomi. İnsanlar bu denklemin “ekonomi” kısmını unutmaya meyillidir ve bu, blok zincirine benzersiz yeteneklerini veren kısımdır. Blok zinciri, merkezi olmayan bir eşler arası sistemin kullanıldığı ilk sefer değildir. Torrent siteleri, dosyaları paylaşmak için bunu çağlar boyunca kullandı. Ancak kelimenin tam anlamıyla bir başarısızlık yaşandı.

Kripto Ekonomisi, yeni tür sistemler, uygulamalar ve ağlar tasarlamak için teşviklerin ve kriptografinin kullanılmasıdır. Özellikle, kripto ekonomisi matematiksel ve ekonomik mekanizmaların tasarımıyla daha çok ortak noktaya sahiptir.

Satoshi’nin teknik incelemesinin bir sonucu olarak, kriptografi, bilgisayar ağları ve ekonomik teşviklerin akıllıca bir araya getirilmesiyle yeni teknoloji türleri inşa edebileceğimizi öğrendik. Bu yeni ekonomik kripto sistemleri, bu disiplinlerin kendi başlarına başaramayacağı şeyleri başarabilir. Blockchain, bu yeni pratik bilimin ürünlerinden sadece biridir.

Bitcoin’in Kripto Ekonomik Özellikleri

Öyleyse, Bitcoin gibi bir kripto para biriminin kripto ekonomisinin bir sonucu olarak sahip olduğu özellikler nelerdir?

Bitcoin, her bloğun önceki bloğun karmasını içerdiği ve sürekli bir zincir oluşturduğu blok zinciri teknolojisine dayanmaktadır. Her blok daha önceki işlemleri içerecektir.

Blokların işlemlere göre değişen özel bir durumu olacaktır. Örneğin : A’nın 50 bitcoin’i varsa ve B’ye 20 bitcoin göndermek istiyorsa, yeni durum A’nın 30 bitcoin’e ve B’nin 20 yeni bitcoine sahip olduğunu göstermelidir. Blok zinciri değişmez olmalıdır. Yeni bloklar eklemek mümkün olmalı, ancak eski bloklarla oynanamaz. Yalnızca geçerli işlemlere izin verilmelidir. Blok zinciri indirilebilir olmalıdır ve herkes belirli bir işleme kolayca erişip kontrol edebilir. Yeterince yüksek bir işlem ücreti ödenirse işlemler blok zincirine hızlı bir şekilde eklenebilir.

Kripto Ekonomi Hakkında Son Düşünceler

Bitcoin’in doğuşuyla yeni bir kavram olarak ortaya çıkmış olsa da kripto ekonomi merkeziyetsiz ağlar tasarlanırken dikkate alınması gereken önemli bir yapı taşıdır.

Gördüğünüz gibi, kriptografi ve ekonomi, blockchain teknolojisini oluşturmak için çok güzel ve karmaşık bir şekilde birleşti Son birkaç yılda yaşadığı büyüme şaşırtıcı ve giderek daha iyi olacak ve daha yaygın olarak kullanılacak.

Gelecekteki ağların geliştirilmesinde kripto ekonomi alanı ve kripto ekonomi modellerinin kullanımı büyük oranda faydalı olabilir. Canlıya alınmış çevrelerde hali hazırda denenmiş ve test edilmiş kripto ekonomik modeller çalışılarak gelecekteki ağlar daha verimli ve sürdürülebilir şekilde tasarlanabilir, böylece daha güçlü bir merkeziyetsiz ekonomi ekosistemi yaratılabilir.