Kredi Kartı ile Nasıl Bitcoin (BTC) Alınır?

Günümüzde Bitcoin (BTC) satın almanın birçok yolu bulunmaktadır

Kredi kartı ile Bitcoin

Günümüzde Bitcoin (BTC) satın almanın birçok yolu bulunmaktadır. Yatırımcıların en çok merak ettiği konulardan birisi ise kredi kartı ile Bitcoin alma hususudur. Bu yönteme her borsa izin vermediği için, bu başlık sıklıkla sorgulanmaktadır. Ama kripto para birimleri benimsenmeye başladıkça daha fazla borsa kredi kartı ile BTC satın almaya izin vermektedir. Şimdi gelin bu konuyu detaylı bir biçimde inceleyelim.

Bitcoin Nedir? Neden Bitcoin Satın Almalıyız?

Bitcoin, bir hükümete, merkez bankasına veya kuruluşa bağlı üçüncü bir tarafı ortadan kaldıran bir kripto para birimidir. Daha doğrusu bankaların talep ettiği işlem ücretleri, hesap kapatma gibi şeylerin BTC’de yeri yoktur. Son derece karmaşık bir şifreleme yöntemi kullandığı için çok güvenilirdir. Bu kripto para biriminin kısaltması BTC’dir.

BTC dünyasına girerseniz piyasa hareketlerini sık sık takip etmelisiniz. Bitcoin’in yükselişinin nedeni piyasa faktörlerinden kaynaklanmaktadır. Bu bir arz ve talep meselesidir. BTC’nin fiyatı taleple doğru orantılı olarak artıyor. BTC talebi arttığında fiyat artar. Aynı şekilde BTC’ye olan talep azaldığında fiyat da düşer.

Bitcoin’e neden yatırım yapmalıyız sorusundan önce insanlar bu para birimlerinin yasal olup olmadığını da sorgulamaktadır. Kripto para meraklılarının cevap aradığı bir diğer soru da yasallık meselesidir. Yasallık, ülkeden ülkeye değişen bir faktördür. Bazı ülkelerde doğrudan yasal olmadığı bilinmekle birlikte bu tür yasalar bazı ülkelerin yasalarında yer almamaktadır. Bazı ülkelerde kullanımına, üretilmesine ve hatta ticaretine izin verilmektedir.

Bitcoin Satın Alma Yolları Nelerdir?

Bitcoin satın almanın iki yolu vardır: Birinci yol, fiziksel para birimleri karşılığında satın almaktır. Diğer bir yöntem, ilk yöntemden daha zordur. Blockchain sisteminde, merkezi olmayan bir sisteme bağlı olan Bitcoin madenciliği, blok üretimine dayalı süreçleri onaylayan kullanıcıları ödüllendiriyor. Yeni bir Bitcoin üretildiğinde oluşan blokların zorluk seviyeleri her üretim ile daha da zorlaşıyor. Bu nedenle, madencilik süreci, performans açısından çok güçlü işlemcilere sahip bilgisayarlar gerektirir. Ayrıca Bitcoin ticareti için sanal bir cüzdanınız, bir Bitcoin adresiniz olması gerekir.

Bazı borsalardan genel anlamda Bitcoin satın almak için şu seçeneklere ulaşabilirsiniz:

Borsayı Ziyaret Ederek BTC Satın Alabilirsiniz

Bazı borsaların fiziksel olarak çalışma yürüttükleri yerleri vardır. Buralara giderek nakit, kredi kartı veya banka hesabı ile hızlı ve güvenli bir şekilde Bitcoin ticareti veya takas işlemleri yapmanız mümkündür.

Online Olarak BTC Satın Alabilirsiniz

Borsaların online web siteleri üzerinden kredi kartı ya da banka kartı ile satın alımları hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Banka Havalesi Yoluyla BTC Alabilirsiniz

Bazı borsalarda havale ve nakit yoluyla Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin ve diğer  kripto para birimlerinin ticareti yapılabilmektedir.

Kredi kartı ile Bitcoin

Kredi Kartı ile Bitcoin Satın Almak

Günümüzde kredi kartı ile Bitcoin satın alabileceğiniz birçok platform bulunmaktadır. Günden güne platformlar ödeme yöntemleri arasına kredi kartlarını da eklemektedir. Ayrıca sadece BTC değil diğer kripto para birimleri için de kredi kartı ile ödeme yapmanız mümkün olmaktadır

Yurtdışından ve yurt içinden kredi kartı ile BTC satın almak mümkündür. Örneğin Binance üzerinden kredi kartınızı kullanarak Bitcoin satın alabilirsiniz. Bazı borsalar bunun için farklı uygulamalar getirmektedir. Örneğin minimum 10 dolarlık satın alım yapma zorunluluğu gibi. Bu notaya özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Kredi Kartı ile BTC Satın Alınabilen Borsalar

Yavaş yavaş birçok borsa kredi kartı ile BTC satın alma özelliğini aktifleştirmektedir. Aşağıdaki kripto para borsalarını kullanarak kredi kartıyla Bitcoin satın alabilirsiniz:

 • Binance
 • Coinbase
 • eToro
 • Switchere
 • Bitstamp
 • LocalBitcoins
 • Kucoin
 • OKEx
 • Bitpanda

Kredi Kartı ile Nasıl Bitcoin Satın Alabilirim?

Kredi kartı kullanarak BTC almak aslında çok kolaydır. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

Borsa Hesabı Açın

Öncelikle bulunduğunuz ülkede kredi kartı ile Bitcoin almaya izin veren bir borsada hesap açmalısınız. Tabi BTC almak için en uygun borsanın hangisi olduğu hem ülkeden ülkeye hem de kişinin yatırımcılık seviyesine göre değişim göstermektedir. Bu nedenle detaylı bir araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Hesabı Doğrulayın

Kredi kartı ile Bitcoin satın almadan önce borsadaki hesabınızı doğrulamanız gerekir. Bunun için genellikle nüfus ve ehliyet bilgileri istenmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra kredi kartı ile BTC satın alabilirsiniz.

Bitcoin Satın Alma Emri Verin

Borsa hesabınıza girdikten sonra kredi kartıyla Bitcoin satın alma tercihini seçin. Daha sonra istenilen bilgileri doldurun ve onaylayın. İşlem onaylandıktan sonra BTC’leriniz hesabınıza gelecektir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartı ile Bitcoin satın almadan önce belli başlı noktalara dikkat etmenizde fayda var. Bazı ülkeler ve bankalar bu sisteme izin vermemektedir. Bazıları ise komisyon oranlarını yüksek tutabilir. Her borsanın kendine uygun kuralları vardır. Bunları iyice araştırmak gerekir.

Kredi kartı ile Bitcoin

Bitcoin ATM’si Kullanarak Satın Almak

Günümüzde artık dünyanın birçok yerinde Bitcoin ATM’leri yer almaktadır. Bu ATM’ler üzerinden kredi kartı ile BTC satın almak da mümkündür. Bunun için ATM’yi nasıl kullanacağınızı iyi bilmeniz gerekmektedir. Bazı BTC ATM’leri kimlik doğrulama gibi işlemler istemektedir. Bunu unutmayın.

Kredi Kartı ile Bitcoin Satın Almanın Dezavantajları

 • Maalesef günümüzde kredi kartı dolandırıcılıkları artmıştır. Bu nedenle kredi kartını kullanırken mutlaka güvenilir bir siteden BTC alışverişi yaptığınızı doğrulamalısınız.
 • Bazı borsalar, kredi kartlarından daha yüksek komisyonlar almaktadır.
 • Borç parayla yatırım yapmaya neden olur.

Kredi Kartı ile Bitcoin Satın Almanın Avantajları

 • İstediğiniz zaman hızlı bir biçimde BTC satın alabilirsiniz.
 • Nakit sıkıntısı çekenlerin hızlı bir biçimde imdadına yetişir.