Kripto Paralarda Bollinger Bantları (BB) Nedir?

Yatırım araçları söz konusu olduğu zaman teknik analizden yararlanan traderlar, birçok göstergeyi kullanarak doğru hamleler yapmaya çalışıyor


Yatırım araçları söz konusu olduğu zaman teknik analizden yararlanan traderlar, birçok göstergeyi kullanarak doğru hamleler yapmaya çalışıyor. Her biri farklı durumlara işaret eden bu göstergeler, yatırım portföyünüzü daha doğru bir şekilde yönetmenize zemin hazırlıyor. Sizin de yararlanabileceğiniz birçok göstergeden biri de Bollinger Bantları. İlk olarak 1980’lerin başında John Bollinger tarafından oluşturulan bu bantlar, yaygın kullanılan göstergeler arasında da yer alıyor. 2011 yılında Jonh Bollinger adına patentlenen Bollinger Bantları (BB) basit hareketli ortalama olarak da bilinir. Ayrıca Bollinger Bantlarının hareketleri ortama 20 günlük bir zaman dilimini kapsar. Bu durumu kullanım yöntemlerinize ve kendi bilgi birikiminize göre de ayarlayabilir, 20 günlük süreyi değiştirebilirsiniz. 

Bollinger Bantları (BB) Bize Ne Söylüyor? 

Bollinger Bantları, teknik analizde en çok kullanılan ve yatırım yaparken destek alınan göstergelerin başında yer alıyor. Bollinger Bantları bu kadar sık kullanılmasının nedeni ise verdiği bilgiler. Bu çerçevede Bollinger Bantları; yeni trend başlangıçlarının belirlenmesine, tepe ve dip seviyelerinin tahmin edilmesine, fiyattaki hareketliliklere ve sıkışmaya, fiyat hedeflerine ve trend yönlerine dair bilgiler sunar. Önemli olan Bollinger Bantlarının sunduğu bu bilgiyi doğru bir şekilde okuyabilmek ve yorumlayabilmektir. Böylelikle fiyat ortalamalarının Bollinger Bantlarının üzerine çıktığı ya da aşağı indiği noktaları görerek bir tahminde bulunabilir ve yatırımınıza yön verebilirsiniz. Elbette bu durum kripto para piyasası için de geçerlilik gösteriyor. Kripto para yatırımlarınız için de Bollinger Bantları’ndan destek alabilirsiniz. 

Bollinger Bantları (BB) Nasıl Kullanılır? 

Bollinger Bantları kullanımı sağlayan üç çizgi bulunur. Bollinger Bandının ortasında yer alan çizgi, 20 günlük ortalamayı gösterir. 20 günlük ortalamayı gösteren çizgi dışında Bollinger Bantları’nın oluşturan iki çizgi daha bulunur. Bu çizgiler 20 günlük ortalamayı gösteren çizginin altında ve üzerinde yer alır. Ortada bulunun bulunan ve ortalamayı gösteren çizginin altında ve üzerinde yer alan çizgiler ise fiyat sapmalarını ifade eder. Standart özellikler bulunduran Bollinger Bantlarında sapma 2, periyot süresi ise 20 gündür. Ancak kullanım tercihlerinize göre sapma ve periyot süresinin ifade eden bu sayılar özelleştirebilir. Fiyatların bant dışına çıkması, fiyat hareketlerinin aşırı olduğunu gösterir. İkinci olarak ise fiyatların bant aralığından aşağı düşmesine bağlı olarak, fiyatın tekrar bant içine gireceği bir strateji geliştirebilir.