Kusama Coin Nedir? KSM Nedir?

Kusama, Polkadot’un “kanarya” ağıdır

kusama coin ksm nedir

Kusama, Polkadot’un “kanarya” ağıdır. Kanarya adı, kömür madenlerinde madencilerin kendilerine zarar verebilecek karbon monoksit ve diğer zehirli gazları tespit ederek uyarı vermesi için kullandıkları kanaryalar fikrinden geliyor. Benzer şekilde Kusama, Polkadot kod tabanındaki her türlü güvenlik açığını veya zayıflığı tespit etmek ve uyarmak amaçlı yardımcı olacak bir kanarya görevi görür.

Kusama, polkadot ile aynı koda dayalıdır, ancak çok erken bir denetlenmemiş sürümdür. Kusama, bir test ağından çok daha fazlasıdır çünkü Kusama’ya ilk inişle birlikte polkadot’ta daha fazla sayıda yeni özellikler uygulanırken yeni özellikler için bir test ortamı olması amaçlanmıştır. İnsanlar Kusama’daki bu yeni özellikleri deneme şansı yakaladıklarında ve her şey iyi göründüğünde, sonunda Polkadot’a geçecekler.

Kusama, Polkadot’un denetlenmemiş ve rafine edilmemiş bir sürümüdür. Kusama, sınırları zorlamak isteyen blok zinciri geliştiricileri için benzeri görülmemiş bir platform olarak tasarlanmıştır. Bu platform birlikte çalışabilirlik ve ölçeklenebilirlik sunmayı amaçlamaktadır. Kusama’nın kuzeni Polkadot ile neredeyse aynı kod tabanı ve endüstri lideri çoklu zincir altyapısı kullanılarak meydana getirilmiştir.

Litecoin’in biraz daha düşük bir değerde olduğu ve çok daha yavaş hareket eden Bitcoin’den daha deneysel bir ağ olması amaçlandığı Litecoin Bitcoin dinamiğine aşina iseniz, Kusama’nın Litecoin ve Polkadot’un Bitcoin olduğunu düşünebilirsiniz.

Kusama bir Testnet değildir. Test ağları genellikle yalnızca token’ların değerinin olmadığı oyun alanları olduğu için bir test ağından daha fazlasıdır. Araştırma ve geliştirmeye odaklanan bir kanarya ağı ve Polkadot için bir test ortamı olan KSM’ler kesinlikle daha düşük değere sahiptir, ancak yine de bazıları önemlidir.

Kusama’nın Tarihçesi

Toplum ve teknoloji arasındaki ilişki, büyük varlıkların rutin olarak yetkilerini aştığı noktaya kadar pek de iyi sayılmazdı. Kusama, kuzeni Polkadot için risk alan ve hızlı hareket eden bir ağdır. Kusama, Substrate ve Polkadot ile neredeyse aynı kod tabanı kullanılarak oluşturulmuş bir ağdır. Bu ağın temel özellikleri arasında ölçeklenebilir olması bulunmaktadır. Ağ, yenilik yapmak isteyen ekipler için deneysel bir geliştirme ortamı sunar. Kusama, 2019 yılında Polkadot’un kurucusu ve Ethereum’un kurucu ortağı ve eski CTO’su Gavin Wood tarafından kurulmuştur.

Kusama’nın Özellikleri

Hızlı Yenilenme: Kusama, kullanıcılara hızlı bir biçimde hareket edebilecekleri bir alan sunar. Bu alana ürününüzü göndermeniz mümkündür. Kusama’nın risk alma ve çevik zihniyeti, geliştiricilerin yönetişim ve yükseltme sürecinde hızlı bir şekilde hareket etmesine olanak vererek hızlı ilerleme ve büyümeyi mümkün kılar.

Minimum Ekonomik Engeller: Düşük giriş engelleriyle özel blok zinciri (parachain) projenizi başlatmanızı sağlar. Hızlı hareket etmek ve yinelemek isteyen yalın girişimler için ideal bir platform olarak kabul edilmektedir.

İleri teknoloji: Polkadot’ta konuşlandırılmadan önce en yeni özellikleri kullanırken yeni nesil, parçalanmış, çok zincirli bir ağ oluşturulabilir.

Açık Yönetişim: Kusama, ağın gelişimini oylayan ve kontrol eden bir ağ katılımcıları topluluğuna aittir ve bu topluluk tarafından yönetilmektedir. Kusama ile doğrudan yönetime katılma, ses duyurabilmek ve ağın gelişiminde iz bırakmak mümkün olmaktadır.

Birçok Fırsat: Parachain, parathread veya dApp için Polkadot’un küresel markasından ve geliştirici topluluğundan yararlanma fırsatı da bulunmaktadır.

Kaliteli Deneyim: Kusama’da ince ayar yaptıktan sonra Polkadot’a taşınmak isteyen ekipler, konuşlandırmadan önce Kusama’da topluluğu ve markayı oluşturmaya başlayabilmektedir.

Birlikte Çalışabilirlik: Kusama, geliştiricileri eski blok zinciri ağları tarafından oluşturulan silolardan kurtararak, birden fazla blok zincirini tek bir parçalanmış ağda bir araya getirmektedir.

Özelleştirme: Substrate ile, geliştiriciler kendi uygulamaya özel blok zincirlerini oluşturabilir ve Kusama’ya bağlayabilir.

Kusama Coin Nedir? 

Kusama (KSM) Coin, Kusama platformunun yerel token’ıdır. Kusama Coin analistlere göre önemli bir token ve ileride değerinde artışlar görülebilir. Ek olarak KSM’nın arkasındaki platformun alt yapsının hızlı olması ve kullanıcılara söz hakkı vermesi bu coin’in popülerliğini arttırmasındaki en önemli etmenlerden birisi.

Kusama Coin’i birçok borsadan almanız mümkün. Bununla beraber farklı perlerde alım satım yapma imkanınız da bulunuyor.