Merkezi Kripto Para Borsası Nedir?

Çoğu dijital para birimi yatırımcısı için, merkezi kripto para birimi değişimi, işlem yapmak için en önemli araçlardan biridir

merkezi-borsa-nedir

Çoğu dijital para birimi yatırımcısı için, merkezi kripto para birimi değişimi, işlem yapmak için en önemli araçlardan biridir. Merkezi kripto para birimi borsaları, kripto para satın almak ve satmak için kullanılan çevrimiçi platformlardır. bu platformlar yatırımcıların kripto para varlıklarını alıp satmak için kullandıkları en yaygın yöntemlerden biridir.

Bazı yatırımcılar, dijital para birimlerinin kendileri genellikle “merkezi olmayan para birimi” olarak etiketlediği için, “merkezi” bir borsa kavramını bir şekilde yanıltıcı bulabilir. Bu tür bir borsanın “merkezileştirilmesi” ne anlama geliyor ve bu borsalar kripto para endüstrisinin bir bütün olarak başarısı için neden bu kadar önemli? tüm sorularınızın cevabını yazımızın ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

Üçüncü Tarafların Kullanımı

“Merkezileştirilmiş kripto para birimi değişimi (borsası)” teriminde, merkezileştirme fikri, işlemlerin yürütülmesine yardımcı olmak için bir aracı veya üçüncü tarafın kullanılmasını ifade eder. Alıcılar ve satıcılar, varlıklarını idare etmesi için bu aracıya güvenirler. Bu, bir müşterinin parasını tutması için bankaya güvendiği bir banka kuruluşunda da yaygındır.

Bu kuruluşun özelliği, bankaların bir bireyin kendi başına başaramayacağı güvenlik ve izleme sunmasıdır. Merkezi bir kripto para birimi değişimi durumunda, aynı ilke geçerlidir. İşlemciler, yalnızca borsanın işlemlerini kendileri için güvenli bir şekilde tamamlayacağına güvenmekle kalmaz, aynı zamanda ticaret ortakları bulmak için borsadaki kullanıcı ağından da yararlanırlar.

Genellikle dijital cüzdanlarda saklanan kripto para birimleri söz konusu olduğunda, bir kişi bir cüzdanın anahtarını unutarak dijital para varlıklarında yüzlerce veya binlerce dolar kaybedebilir. Bir borsa, bireysel yatırımcı yerine varlıkları koruduğu için bunun olmasına izin vermeyecektir. Ve yatırımcının güveni artacaktır.

Merkezi Borsalar ve Merkezi Olmayan Borsalar Arasındaki Farklar

Merkezi borsalar itibari para biriminden kripto para birimine (veya tam tersi) alım satım yapmak için kullanılabilir. Ayrıca iki farklı kripto para birimi arasında alım satım yapmak için de kullanılabilirler. Bu, tüm potansiyel işlem türlerini kapsıyor gibi görünse de, başka bir tür kripto para birimi değişimi için de bir pazar vardır.

Merkezi olmayan borsalar bir alternatiftir; Genellikle “güvensiz” bir ortam olarak düşünülen ortamı yaratarak, ortadaki aracıyı yani üçüncü tarafı kesip atarlar. Bu tür değişimler, eşler arası değişimler olarak işlev görür. Varlıklar asla bir emanet hizmeti tarafından tutulmaz ve işlemler tamamen akıllı sözleşmelere ve atomik takaslara dayalı olarak yapılır.

Merkezi ve merkeziyetsiz borsalar arasındaki en önemli fark, bir aracı olup olmadığıdır. Merkezi olmayan borsalar, merkezi borsalara kıyasla daha az yaygın ve daha az popülerdir. Bununla birlikte, her zaman daha fazla merkeziyetsiz borsalar var ve gelecekte merkezi borsalara paralarının karşılığını vermeleri olası gibi görünüyor.

Fiat / Kripto Para Çiftleri

Bu noktada merkezi bir borsanın kripto para birimi / kripto para birimi eşleştirmesi sunması daha yaygındır. Bu, müşterilerin, örneğin, ether tokenleri için bitcoin ticareti yapmalarına izin verecektir. Daha az sayıda borsa ise, ABD doları borsaları için Bitcoin’e izin veren fiat para birimi / kripto para birimi çiftleri sunar.

Bununla birlikte, dünyadaki en büyük kripto para birimi borsalarından bazıları, bu fiat / kripto para birimi çiftlerini sunanlardır. Bunun nedeninin bir kısmı, muhtemelen kripto para birimi piyasasına doğrudan bir erişim noktası görevi görmeleridir.

Alandaki birçok yatırımcı, dijital para birimlerine yatırım yapmak için nispeten yeni olduklarından, bu tür borsalara yönelmeleri daha olası olabilir. Bu borsalardan bazıları Coinbase, Robinhood, Kraken ve Gemini’dir.

Merkezi Borsaların Temel Unsurları

Her zaman yeni kurulan merkezi kripto para borsaları vardır. Ancak maalesef, hepsi başarılı olamıyor ve bu borsaların kapanması alışılmadık bir durum değil. Bir borsanın başarısı veya başarısızlığı çok sayıda faktöre bağlıdır. Ancak, başarının temel bileşenlerinden biri elbette ticaret hacmi.

Genel olarak konuşursak, ticaret hacmi seviyeleri ne kadar yüksekse, o borsada gerçekleşmesi muhtemel olan volatilite ve piyasa manipülasyonu o kadar düşük olur. Bilindiği üzere oynaklık çok önemli bir husustur. İşlemlerin tamamlanması için geçen süre nedeniyle, belirli bir token veya dijital paranın fiyatı, işlemin başlatıldığı ve tamamlandığı zaman arasında değişebilir. Ticaret hacmi ne kadar yüksek ve işlem ne kadar hızlı işlenebilirse, bu dalgalanmanın sorun olma ihtimali o kadar azdır.

Başarılı bir merkezi borsanın bir diğer önemli unsuru güvenliktir. Hiçbir borsanın, hackler gibi kötü niyetli faaliyetlere tamamen bağışıklığı olmasa da bazı borsalar diğerlerinden daha güvenlidir.

Bir borsanın hack gibi bir olaya tepki verme şekli hiçbir şekilde belirli değildir. Bazı borsalar müşteri kayıplarını iade etmek için çok çalıştı ve bu şekilde başarılı oldu. Diğer borsalar ise bu konuda daha az başarılı oldu. Bahsedilen diğer borsalar bu tür saldırıların bir sonucu olarak kapanmıştır.

Merkezi bir borsa, kripto para birimi alanına girmek isteyen yatırımcılar için, bunu yapmanın en yaygın yoludur. Bir borsa seçerken, hangi çiftlerin işlem gördüğü, işlem hacminin ne kadar yüksek olduğu ve borsaların müşterilerini korumak için benimsedikleri güvenlik önlemleri dahil olmak üzere kullanıcı deneyimini etkileyecek birçok faktörü akılda tutmak önemlidir.

Kripto para birimlerine ve İlk Para Tekliflerine (“ICO’lar”) yatırım yapmak oldukça riskli ve spekülatiftir. Buna ek olarak; her bireyin durumu benzersiz olduğundan, herhangi bir finansal karar vermeden önce her zaman nitelikli bir profesyonele danışılmalıdır.