Populous (PPT) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Populous Nedir

populous-nedir-yeni-baslayanlar-icin-temel-rehber

Populous Nedir?

Populous, küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ’lere) fatura finansmanına katılmanın daha verimli bir yolunu sağlamak için blok zinciri kullanan eşler arası (P2P) bir platformdur.

Tutarlı bir nakit akışına sahip olmak, birçok KOBİ için ciddi bir sorundur. Geç fatura ödemeleri, Birleşik Krallık’taki küçük işletmelere her yıl ücretler ve kaçırılan fırsatlar açısından 2 milyar doların üzerinde bir maliyete neden oluyor. Fatura finansmanını kullanan işletmeler, ödenmemiş faturalarını bir miktar nakit parayı hızlı bir şekilde boşaltmak için indirimli olarak satabilirler. Faturayı alan kişi, faturayı efektif bir şekilde devralır ve müşteri ödediğinde parayı alır.

Populous, fatura finansmanını küresel olarak genişletmek ve genel olarak iyileştirilmiş bir sistem oluşturmak için blockchain teknolojisini, XBRL verilerini ve Altman Z-skor formülünü kullanır.

Populous Nasıl Çalışır?

Populous’ta alıcılar ve satıcılar akıllı sözleşmeler kullanarak müzayedeler aracılığıyla fatura alışverişinde bulunur. Bir fatura satmak için önce şirketinizi kaydetmeniz gerekir. Ardından, Populous yöneticisinden onay alana kadar hesabınız üzerinde bekletme hakkınız vardır.

Yönetici sizi satıcı olarak onayladığında, bir fatura gönderebilir ve minimum satış hedefi belirleyebilirsiniz. Bunun da yönetici onayına ihtiyacı vardır.

Populous platformunda, iki ana işlem türü vardır: fatura satıcıları ve fatura alıcıları. Fatura satıcıları da borçlu olarak düşünülebilirken, fatura alıcıları yatırımcılar olarak düşünülebilir. Başlangıçta, bir fatura satıcısı, daha sonra Populous platformundan erişilebilen belirli şartlara sahip bir fatura sunar.

Fatura alıcısı, mevcut faturaları görüntüler ve hangisine yatırım yapmak istediğini belirler. Fatura alıcısı, listelenen fatura için işlemde bir faiz oranı belirleyerek teklif verir. Daha sonra, fatura satıcısı bu teklifi görüntüler ve onaylar ve fatura satılır. Bu noktada, fatura satıcısı faturayı serbest bırakır ve teklife eşdeğer parayı alır. Fatura daha sonra kapatıldığında, fatura alıcısı parasını alır ve geri döner.

Poken, PPT ve PXT Nedir?

Populous’un üç tokenı vardır: Pokens, PPT ve PXT

1. Pokens

Pokens , Populous platformunun dahili para birimidir. Her Poken, doğrudan eşdeğer miktardaki itibari para birimine sabitlenir (örn. Birleşik Krallık’ta 1 GBP Poken, 1 GBP’ye eşittir). Bu ERC-20 tokenları, faturaları satın almak için kullandığınız şeylerdir.

Pokens’i doğrudan Populous üzerinden GBP, USD, EUR ve Yen ile satın alabilirsiniz. Diğer para birimleri, Pokens satın alınmadan önce Londra Borsası döviz kuru kullanılarak GBP’ye çevrilecektir. Poken satın almak için Bitcoin ve Ethereum gibi desteklenen kripto para birimlerini de kullanabilirsiniz  .

Pokenler bir ERC-20 tokenıdır ve bu nedenle ERC-20 tokenlarını destekleyen herhangi bir cüzdanda saklanabilir.

2.PPT (Populous Platform Token)

Fatura satıcılarına fon sağlamak için Populous bir Likidite Havuzu bulundurmaktadır. Bir yatırımcı, ilk satın alma işlemini gerçekleştirerek PPT’yi menkul kıymetleştirir. PPT daha sonra süreç boyunca teminat şeklinde emanet olarak tutulur .

PPT tokenları Populous ICO sırasında dağıtıldı ve öncelikle yatırım aracı olarak kullanıldı. Sadece 53 milyon PPT dolaşımda olacak. Bunları tutmak dışında, PPT’nizi Likidite Havuzları aracılığıyla faturalara yatırım yapmak için kullanabilirsiniz  .

PPT kullanarak bir faturaya yatırım yaptığınızda, tokenlarınız yatırım için teminat olarak konur. Karşılığında, Populous’un faturayı satın almak için otomatik olarak kullandığı Pokens alırsınız. Fatura geri ödendiğinde, Pokens kârını ve orijinal PPT yatırımınızı alırsınız .

3.PXT (Populous XBRL Token)

PXT, Populous’ta yenidir. Populous XBRL Platformunda (PXP) Business Intelligence (BI) verilerine erişmek için harcadığınız bir ERC20 tokenıdır. PXP, ağın barındırdığı bir petabayttan fazla iş verisine erişmenizi sağlar. Bu verileri, diğer pek çok şeyin yanı sıra kredi puanları, işin mali durumu, SWOT analizleri ve potansiyel müşterilerle ilgili özelleştirilmiş raporlar oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Populous Takımı ve İlerleme

Populous projesi Londra merkezli ve Stephen Williams tarafından yönetiliyor. Williams daha önce, işletmeler için ticari veriler ve analitik üzerine odaklanan bir şirket olan Olympus Research’ü kurdu.

Populous, 2017’de başladı. Şirket, beta sürüm 1.0’ı Şubat 2018’de ve halka açık beta sürümünü aynı yıl Mayıs’ta başlattı. Ancak henüz bir yol haritası yayınlamadılar.

PPT Kripto Para Nereden Alınır?

PPT’yi satın almak, diğer büyük piyasa değeri kripto para birimlerinden biraz daha zordur. Bununla birlikte,  Bitcoin ve Ethereum ile bir ticaret çifti olarak Binance üzerinden  alabilirsiniz.

PPT Kripto Para Nerede Saklanır?

PPT bir ERC-20 tokenı olduğu için, onu nerede depolayacağınız konusunda epeyce seçeneğiniz var. Depolama için iki popüler seçenek MetaMask ve MyEtherWallet’tir.

Daha fazla güvenlik arıyorsanız, Trezor veya Ledger Nano S gibi bir donanım cüzdanı kullanmayı düşünmelisiniz. Her iki cüzdan da PPT dahil tüm ERC-20 tokenlarını destekler.

Sonuç: Populous

Populous, kanıtlayacak çok şeyi olan genç bir proje. Ekibin blockchain teknolojisi konusunda fazla tecrübesi yok ve proje etrafında birçok tartışma mevcut.

Ek olarak, projenin mevcut piyasa değeri, çok daha geniş müşteri tabanlarını hedefleyen diğer kripto para birimi projelerinden önemli ölçüde daha yüksektir. Bununla birlikte, PXP’nin piyasaya sürülmesi, pazar erişimlerini genişletmeye yardımcı olabilecek güçlü bir harekettir.