Litecoin (LTC) Coin Nedir? Kimin, Geleceği, Projesi

Litecoin (LTC), fiat paraya bir alternatif sağlamak ve Bitcoin’in eksikliklerini gidermeye çalışarak Bitcoin’in doğrudan rakibi olmak amacıyla oluşturulmuş sanal bir kripto para birimidir


Litecoin (LTC), fiat paraya bir alternatif sağlamak ve Bitcoin’in eksikliklerini gidermeye çalışarak Bitcoin’in doğrudan rakibi olmak amacıyla oluşturulmuş sanal bir kripto para birimidir. Litecoin’in blok zinciri, merkezi olmayan bir açık kaynaktır; bankalar, merkez bankaları ve hükümetler tarafından kullanılan aracı kontrolü ortadan kaldıran, tamamen merkezi olmayan küresel bir ödeme ağıdır. Bu yüzden Litecoin, kendi blok zinciri tarafından desteklenen eşler arası bir kripto para birimi olarak tanımlanmaktadır.


Litecoin (LTC) Coin Kimin

2011 yılında (Bitcoin’den iki yıl sonra) Google’da yazılım mühendisi olan Charlie Lee Litecoin’i geliştirip piyasaya sürdü.

Charlie Lee, gelişmekte olan kripto para birimi endüstrisinde oldukça başarılı bir girişimci olarak bilinir. Liderliği altında, Litecoin, 2010’ların başında piyasaya sürülen ve o zamandan beri ortadan kaybolan diğer birçok altcoin’in ( Bitcoin dışındaki kripto para birimleri ) aksine, son derece değişken bir pazardaki en iyi kripto para birimlerinden biri olarak kaldı.

Litecoin (LTC) Coin Projesi

İtibari paranın aksine, fiziksel Litecoin bulunmamaktadır. Sadece Litecoin’in merkezsiz, halka açık defterine kaydedilen bakiyeler vardır. Litecoin’in toplam sınırlı, 84 milyon token arzı vardır. Proje başlangıçta 150 önceden kazılmış token ile başlatıldı (token’ların halka açık lansmanından önce Litecoin geliştiricileri tarafından çıkarılan tokenler). Proje başlangıcında blok başına 50 LTC ödül belirledi. Sonrasında ise her 840.000 blokta bir blok ödülü yarılanması gerçekleşti. Son bloğun 2142’de çıkarılması bekleniyor.


Litecoin (LTC) Coin Geleceği

LTC fiyat geçmişi, uzun süreli yatay aktivite ile kesişen zirveleri içerir. Aralık 2017 ve Nisan/Mayıs 2021’de Litecoin’in fiyatı 250 doların üzerine çıktı ve keskin bir şekilde düşmeden önce her iki durumda da yaklaşık 410 doların üzerine çıktı.

Mayıs 2021’de LTC fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 412,96 doları kaydetti, ancak sonraki altı ayda %50’nin üzerinde düştü.

8 Nisan 2022 itibarıyla Litecoin, 70.02 Milyon dolar dolaşım arzına ve 84 Milyon dolar toplam arza sahip. Kripto para piyasası verilerine göre LTC şu anda 112.72 dolar fiyatla 21. sırada yer alıyor. Litecoin Fiyatı TL cinsinden 1658 TL.

Litecoin Nasıl Çalışır?

Litecoin kullanıcıları, her kişinin dijital cüzdanına eklenmiş açık anahtar bilgilerini girerek blok zincirinde LTC gönderir ve alır. Litecoin’i Bitcoin’den farklı kılan bir diğer özellik de blokları onaylamak için geçen süredir. Bitcoin’in bir blok oluşturması ortalama dokuz dakika alırken, Litecoin’in kendi ağında bir blok oluşturması iki buçuk dakika sürüyor.

Litecoin, esasen Bitcoin blok zincirinde uygulanacak iyileştirmeler için bir “test ağı” görevi görür. Örneğin, Litecoin, Bitcoin’den önce ödemeler için mikro ödeme kanalları oluşturmak üzere ikinci bir katman teknolojisi olan Lightning Network’ü entegre etti.

LTC Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 LTC Coin 2.260,68 TL’den işlem görüyor. LTC Coin fiyatı son 24 saat içerisinde -0.93% değişim gösterdi. LTC Coin’in son 24 saatteki işlem hLTCi ise $ 853,269,538 dolar, toplam piyasa değeri ise $ 5,790,557,936 dolar seviyesinde.

LTC Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 LTC Coin $ 78.17 dolardan işlem görüyor.