NFT Nasıl Yapılır Üretilir? NFT Üreterek Para Kazanma

NFT terimi, Fungible Token anlamına gelen İngilizce bir terimdir


NFT terimi, Fungible Token anlamına gelen İngilizce bir terimdir. Fungible, tanımı gereği, karşılıklı olarak değiştirilebilir bir şey anlamına gelir. NFT’ler resim, video, ses ve bazen fiziksel nesneler gibi dosyalarla ilişkilendirilir. Bir NFT, dijital bir esere sahip olma sertifikasına eşdeğerdir. NFT’ler genellikle bir simgeyle ilişkili bir nesneye, veriye veya dosyalara sahiplik hakları vermek için kullanılırlar. NFT’ler, dijital yaratıcıların, sahipliklerini veya özgünlüklerini kanıtlama konusunda uğraş vermelerine gerek kalmadan eserlerini kamuya açık hale getirmelerine olanak tanır. Bir sanatçı galerilere başvurmadan ya da mekan kiralamadan eserlerini sergileyebilme imkanına kavuşur.

NFT Oluşturmak

NFT oluşturmak üç temel süreçte gerçekleşir. İlk adım, bir dijital sanat dosyası oluşturmaktır. Ardından ortaya çıkan sanatın değerlendirilme ve pazarda pozisyon alma aşamasına geçilir. Son olarak, teklifler süreci şekillendirir.

Dijital olan her şey NFT olarak geliştirilebilir ve satılabilir. Ses kayıtları, filmler, müzik, sanat eseri ve çok daha fazlası bugüne kadar sayısız kez satıldı. NFT’nin değerini belirleyen temel etken tüketici ilgisidir.

NFT olarak kullanılması amaçlanan sanat eserlerini üretmek ve çoğaltmak için belirli bir teknik yoktur. Tek yapılması gereken, bir dosya oluşturmaktır.

NFT Üreterek Para Kazanma

NFT’leri oluşturduktan sonra bir pazarda satmak gerekir. Genel olarak, NFT oluşturmak kolaydır, ancak onu satmak biraz uğraştırır. NFT alıp satılan sitelerin büyük çoğunluğu kripto para birimi kullanmayı gerektirir. Dolayısıyla kripto paraya sahip olmak ve cüzdan oluşturmak gerekir. NFT’leri OpenSea gibi bir pazarda sergilemeye başladıktan sonra oluşturulan ve listelenen sanat eseri kullanıcılar veya yatırımcıların ilgisine sunulur. Bundan sonra vitrindeki esere teklifler gelmeye başlar.

NFT’leri kiralamak, para kazanmanın ve pasif gelir elde etmenin bir diğer yoludur. NFT her satıldığında, çalışma için ödeme alınır. Satış veya kiralamadan sonra sunulan kripto fonlar cüzdana aktarılır.

NFT’leri bir başkasına sattıktan sonra bile yıllarca pasif telif hakkı kazanılabilir. Bunun için NFT’yi oluşturan kişinin şartlar koyması gerekir. Başta oluşturulan varlığı biri satın aldığında, ömür boyunca telif ücreti alınabilir.

NFT satışının yanı sıra, takas etme gibi işlemlerden de para kazanılır. NFT’ler hisse senedi gibi takasla el değiştirebilir. NFT koleksiyonu olanlar bunları başka varlıklarla kolayca değiştirebilir.