Paribu Nedir, Güvenilir ve Yasal Mı?

Bilindiği üzere Türkiye’de kripto para sektörünün henüz net bir zemine kavuşmamış olması hepimiz için büyük tedirginlik yaratıyor

paribu-güvenilir-mi-yasal-mi

Bilindiği üzere Türkiye’de kripto para sektörünün henüz net bir zemine kavuşmamış olması hepimiz için büyük tedirginlik yaratıyor. Bu yüzden kullandığımız borsalar ve bankalar için sürekli araştırmalar yapıyor ve bilgi topluyoruz. Paribu Türkiye’deki en çok kullanılan kripto para borsalarından biri olma özelliğini taşıyor. Peki Paribu Güvenilir Mi? Paribu Yasal Mı? Bu rehber yazımızda kısaca Paribu nedir,  güvenli midir, ve Paribu’nun mobil uygulaması var mıdır gibi birçok konuda bilgi bulabilirsiniz.

Paribu Nedir?

Paribu, Türk Lirası ile Bitcoin ve birçok altcoin alıp satabileceğiniz, 2017 yılında kurulan bir kripto para borsasıdır. İşlem hacmi ve kullanıcı sayısı bakımından Türkiye’deki en büyük kripto para borsalarından biri olma özelliğindeki Paribu, kullanıcılarına hızlı ve güvenli en önemlisi kolay bir şekilde kripto para alım satımı yapma imkanı vermektedir

24 Şubat 2017 Yılında Ülkemizde faliyete geçen Paribu kripto para borsasının oldukça güvenilir bir platform olduğunu söyleyebiliriz. Güvenli bir platform olmak için neler yaptıklarını Şirketin Kurucusu ve aynı zamanda CEO’su Yasin ORAL Bey’den cümlelerinden görebiliriz.

Verdiği bir röportajda “Paribu Güvenilir Mi?” sorsuna verdiği yanıtlar aynen aşağıda gördüğünüz şekildedir:

  1. Paribu borsası oldukça şeffaf ve hesap verebilir bir platformfur.
  2. Türkiye’de Kayıtlı bir şirketiz.
  3. Tüm vergi sorumluluklarımızı eksiksiz yerine getiriyoruz.
  4. BDDK’nın yaptığı açıklamalara harfiyen uymaktayız.
  5. Gerektiğinde ilgili mercilere (Hukuki, Adli) şeffaf bilgi sunmaktayız.
  6. Kullanıcılarımızın mal varlıkları bizim korumamız altındadır.

Yukarıda ki açıklamalara ek olarak Paribu borsası sahip olduğu sertifika ve yasal zeminde kurulmuş olması sebebi ile son derece güvenilirdir. Bu borsada satın aldığınız coinleri diğer borsalara rahatlıkla transfer edebilir veya diğer borsa hesaplarından paribu hesabınıza çekebilirsiniz.

Paribu Güvenilir Mi?

Paribu, günlük işlem hacmi çoğu gün 10 milyon doların üzerinde olan, binlerce kişinin yüksek miktarda TL ile işlem yaptığı Türkiye’deki en çok kullanılan kripto para borsaları arasında yer alıyor.

Paribu, Türkiye’de yerleşik bir şirketin platformu ve TL yatırma ve çekme işlemleri Türkiye’deki bankalar aracılığıyla yapılıyor. Dolayısıyla Paribu’ya yüksek miktarda Türk Lirası yatırabilme imkanınız vardır. Ancak kripto paraların  merkeziyetsiz olması ile arkasında Türk Lirası gibi paraların aksine merkezi kuruluşlar yok. Kripto paralar borsalar tarafından çevrimdışı cüzdanlarda tutuluyor.

Aklınızdan çıkarmamanız gereken nokta; hacklenme veya teknik nedenler ile borsalar kripto paraları geri dönüşü mümkün olmayacak şekilde kaybedebilir.

Geçmişteki örneklere bakacak olursak kripto para borsaları bu tür durumlarda ya kaybı kendi telafi ediyor ya da bu durumu kullanıcılara yansıtıyor ve sorumluluk üstlenmiyor.

Sonuç olarak tüm bunları göz önünde bulundurarak, Paribu’ya yüksek miktarda TL yatırıp işlem yapabilirsiniz. Ancak kripto paralarınızın büyük çoğunluğunu donanım cüzdanlar gibi kendinize ait güvenli kripto para cüzdanlarında tutmalısınız.

Paribu, kripto paralarınızı çevrimdışı cüzdanlarda muhafaza ediyor. İşte bu durum Paribu’yu oldukça güvenli hale getiren özelliğidir. Kripto para borsaları genellikle sadece kripto para çekme işlemleri için yeterli bir miktarı online cüzdanlarda (hot wallet) tutuyor.

Kullanıcıların dijital varlıklarının büyük bir kısmı ise internet bağlantısı olmayan çevrimdışı ortamlarda (cold wallet) saklanıyor. Bu da olası kayıpları minimize ediyor ve riski azaltıyor.

Paribu Yasal Mı?

Paribu yasal mı sorusunun cevabı evet yasaldır. Ülkemizde çeşitli bankalar ile sorunsuz çalışmakta olan Paribu’da günlük 1 milyon liraya kadar yatırma veya çekme işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Paribu’nun SSL sertifikaları ve ekstra güvenlik sertifikaları bulunmakta.  Peki nedir bu sertifikalar? Bu sertifikalar ile kullanıcı bilgilerini ve banka hesap bilgilerini 3. Kişilerin eline geçememesi sağlanır.

Paribu Para Yatırma Alt Limiti Ne Kadardır?

Paribu’ya para yatırma alt limiti 100 Türk Lirasıdır. Ancak 100 TL’den daha az bir miktar ile alım satım yapmak isterseniz, bunun için de bir yol mümkün.

Paribu para yatırma alt limiti 100 tl olduğu için bu sayının altı para yatırmayı kabul etmemektedir. Ancak hesabınıza 100 TL yatırıp daha sonra ise bir miktarını geri çekebilirsiniz. Her çekiminizde sizden 3 TL komisyon kesmektedir. 100 TL yatırıp 40 TL çekecek olursanız hesabınızda 57 tl kalmış olur. Bu para ile al sat yapabilir acemiliğinizi daha az para ile atabilirsiniz.

Paribu Hesap Onayı

Paribu ayrıca KYC (müşterini tanı) ve AML (Kara Para Aklamayı Önleme) politikalarını uygulamak için kullanıcılardan kimlik bilgilerini onaylanmasını istiyor. Kişisel bilgileriniz şifreli bir biçimde saklanıyor ve sadece suçla ilişkilendirilen gerekli durumlarda yasal merciler ile paylaşılabiliyor.

Hesap onayı ve detaylı KYC / AML politikaları Paribu’nun güvenilir bir borsa olduğunun göstergelerinden biridir. Bu durum borsanın yasal ot0ritelere karşı sorumlu olduğunu da gösteriyor.

Kullanıcılara düşen güvenlik önlemleri için Paribu ayrıca kullanıcılara SMS ve Google Authenticator ile iki aşamalı doğrulama imkanı veriyor. Bu şekilde kendi hesabınızı güvene alabilirsiniz ve böylelikle güvenliği artırabilirsiniz.

Paribu Mobil Uygulaması Var Mı?

Evet Paribu borsasının rahatlıkla kullanabilceğiniz mobil bir uygulaması da bulunuyor ayrıca kullanımı oldukça kolaydır.

Telefonlarınızın market bölümüne girerek Paribu yazmanız yeterli. Karşınıza çıkan mobil uygulamayı indirerek hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Böylece mal varlıklarınızı takip etmek için Google dan sürekli hesap açmak zorunda kalmazsınız. Uygulama üzerinden anlık olarak erişim sağlayabilirsiniz.