Kripto Para Nedir & Nasıl

MetalPay (MTL) Nasıl Alınır? MTL Satın Alma Rehberi

MetalPay Nedir?

MetalPay kripto para birimlerinin ödeme sistemi olması için dalgalanmaları azaltması gerektiğini, sınırlı kullanılabilirliği olmasını ve şeffaf olması gerektiği gibi konulara yeni bir bakış açısı getiriyor. Bu özelliklere sahip olmayan kripto paraların genelde bir ödeme sistemi olmayacağı düşünülür, MetalPay bu konuda oldukça iddialı.

MetalPay, merkezi olmayan, güvenli ve yenilikçi bir bankacılık ve ödeme platformuyla, kullanıcıların kripto para birimlerini tıpkı fiat para birimi gibi gerçek dünya alımları için kullanmalarına olanak tanıyan “kripto para biriminin Paypal’ı” olmayı hedefliyor. Projenin ekip tarafından kesin tarihler yayınlanmasa da, muhtemel gelişimi 2016’da başladı. Proje, MetalPay CEO’su Marshall Hayner tarafından yönetiliyor. MTL ile ilişkili kişilerin çoğu, VISA, American Express ve Apple Inc. gibi köklü kuruluşlarda çalıştı ve kripto para birimi, girişimcilik ve finans alanlarında tecrübeli bir kadroya sahip. MetalPay uygulaması iOS platformunda şu anda kullanımına sunuldu.

Metalin Avantajları Nelerdir?

Metal, potansiyel olarak bugüne kadar blockchain’in en devrimci kullanımlarından biridir. MetalPay platformu, sadece madencilik veya stake etme gibi yöntemlerle kripto para kazanma platformu değildir.  Aynı zamanda fiat para birimlerinin yanı sıra kripto para birimlerini de destekleyen eksiksiz bir bankacılık ve ödeme platformudur ve tümü merkezi olmayan ve kriptografik olarak güvenli blockchain teknolojisi tarafından desteklenen sağlam bir dizi özelliğe sahip olan PayPal veya Venmo gibi yardımcı programlara alternatif olarak kullanılmayı amaçlamaktadır. MetalPay, tamamen geliştirildiğinde, hem çevrimiçi hem de fiziksel mağazalarda çeşitli satıcı ödeme seçenekleri aracılığıyla gerçek dünyaya entegre edilmiş olacaktır. Aynı zamanda, kripto para birimi biçiminde nakit transferini kolaylaştırmak için alternatif bir araç olarak, mevcut bankacılık sistemlerine de entegre edilecektir.

MTL tokeni bir ERC-20 tokenidir, yani tasarım gereği, Bitcoin’den sonra en çok aranan ikinci kripto para birimi olan ETH tabanlıdır ve çok çeşitli cüzdanlar ve borsalar tarafından tam olarak desteklenir.

MetalPay, MTL tokenlerini dağıtmak için türünün ilk örneği olan İşlenmiş Ödeme Kanıtı (PoPP) konsensüs mekanizmasını kullanır. Bu, alışılmış Proof of Stake (PoS) veya Proof of Work (PoW) yaklaşımlarından çok farklı olan ve özellikle MTL için geliştirme ekibi tarafından geliştirilen devrim niteliğinde yeni bir mekanizmadır. PoW’da olduğu gibi muazzam hesaplama gücü gerektiren coin’ler için madencilik yapmak veya kripto para birimi üretmek için PoS’ta olduğu gibi nispeten uzun bir süre (işlem doğrulama süresiyle karşılaştırıldığında) tokenleri stake etmek yerine PoPP yaklaşımı sadece MetalPay platformunu kullandığınız için MTL tokenleri kazanacağınız anlamına gelir. Herhangi bir işlemde yer alan hem alıcı hem de gönderici, MTL tokeni şeklinde değerin %5’ine kadar geri ödenir. Ayrıca MetalPay platformunu kullanarak fiat para birimini MTL’ye çevirdiğinizde MTL ödülleri alırsınız.

MTL’yi göndermenin ücreti %0’dır ve gönderme limiti 20.000 dolardır. İnsanların bir kişiye ait hesaplara para göndererek sistemde oyun oynamasını önlemek için bir KYC süreci olacak ve her hesabın kimliğini doğrulamak için sosyal güvenlik numarası gibi geçerli bir kimlik kullanılıyor. Algoritma ayrıca tüm hesapları şüpheli etkinlik açısından izliyor ve şüpheli gördüğü hesapları işaretliyor.

Metal Pay ayrıca BTC, LTC, ETH ve tüm ERC20/23 standart tokenlerini destekleyen güvenli bir cüzdan sunuyor. Toplam coin sayısı 66,6 milyon ile sınırlandırılan MTL token  çalışanlara ve danışmanlara 3.780.000 MTL, Metal Vakfı’na ise gelecekteki projelerde kullanılmak, gelecekteki ortaklara ihraç edilmek ve yatırımcıları çekmek için 2.000.000 MTL ayırdı. Böylece, PoPP yöntemiyle dağıtılabilecek toplam madeni para sayısı 25.130.243 MTL olarak belirlendi. Bu dağıtım sürecinin on yıldan fazla süreceği tahmin ediliyor. MTL tokeni aynı zamanda bir kripto para birimi olarak kullanılırken, platforma yeni kullanıcıları çekmek ve özelliklerinin tam kullanımını teşvik etmek için kullanılır.

MTL mobil uygulaması iOS ve Android cihazlarda.

MTL Nasıl Satın Alınır?

MTL kendi uygulaması üzerinden ya da merkezi borsalar üzerinden satın alınabilir. Eğer merkezi borsaları tercih ederseniz öncelikle farklı kripto paraları almanız gerekebilir. MTL bazı popüler kripto paralar karşısında listelenmiş durumda. Öncelikle bu kripto paraları sayın alıp sonrasında aktarım yaparak MTL satın alınabilir.

MTL Listeleyen Bir Borsada Hesap Açın

MTL listeleyen bir borsada hesabınız bulunmuyor ise bir hesap açmanız gerekiyor. Hesap açmak adına borsaların ana sayfaları üzerinden kayıt ol seçeneğini seçebilirsiniz. Ardından gerekli bilgileri paylaştığınızda üyeliğinizi oluşturmuş olursunuz. Bunun ardından satın alım işlemine geçebilirsiniz.

Satın Alma İşlemini Gerçekleştirin

Borsa hesabınıza MTL’yi hangi kripto para ile alacaksanız o kripto parayı yatırınız. Örneğin BTC ile satın almak için hesabınıza Bitcoin (BTC) yatırmanız gerekmektedir. Ardından borsanız MTL tokenlerini aratınız ve size uygun olan işlem çiftini seçiniz. Fiyat ve miktar belirledikten sonra emrinizi tamamlayabilirsiniz. Satın al butonuna bastığınızda borsa girdiğiniz fiyatı defterine işleyecektir uygun satıcı bulunursa işleminiz otomatik gerçekleştirilir.

MTL Nereden Alınır?

MTL listeleyen borsaları aşağıdaki tablomuzda görebilirsiniz.

Borsa İşlem Çiftleri Toplam Yaklaşık İşlem Hacmi
Binance MTL/USDT MTL/BTC MTL/ETH %20,23
Bithumb MTL/KRW %4,32
KuCoin MTL/USDT %0,72

Genel Bakış

MTL tokenleri hakkında genel bilgileri aşağıdaki tablomuzda bulabilirsiniz.

Coin Sembolü MTL
Toplam Arzı 66,588,888
Dolaşımdaki Miktarı 65,588,845
En Yüksek Fiyatına Ulaştığı Tarih 7 Ekim 2017
En yüksek Fiyatı $13,53
Endüstri Ödeme Sistemi
Token kullanım alanı Ödemeler
Bulunduğu Ağ Ethereum

Yorum Yap