Metamask’a Farklı Ağlar Nasıl Eklenir?

Bu yazımızda Metamask’a farklı ağların nasıl eklendiğinden bahsedeceğiz

metamask

Bu yazımızda Metamask’a farklı ağların nasıl eklendiğinden bahsedeceğiz. Metamask nedir ve nasıl kullanılır gibi sorularınız için öncesinde bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Metamask’a Popüler Ağların Eklenmesi

Şifrenizle Metamask’a giriş yaptıktan sonra en üstte Ethereum Ana Ağı yazıyor, ki bu varsayılan olarak bulunduğunuz ağı temsil ediyor.

Metamask

Ethereum Ana Ağı’na tıkladığınızda varsa, daha önce eklediğiniz ağları ve en altta da yeni ağ eklemenizi sağlayan bir butonla karşılaşıyoruz.

Metamask

Burda yer alan ağ ekle butonuna tıklamamız gerekiyor. Sonrasında karşımıza popüler ağlar listesi çıkıyor.

Metamask

Eğer eklemek istediğiniz ağ burda yer alan popüler ağlardan birisi ise yanda bulunan ekle butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Ekle dedikten sonra sizden bir doğrulama isteyecektir, onayla dediğiniz takdirde ağı Metamask cüzdanınıza eklemiş olacaksınız.

Ancak eklemek istediğimiz ağ eğer popüler ağlar listesinde yoksa ne yapmalıyız?

Metamask’a Manuel Olarak Ağ Ekleme

Eklemek istediğimiz ağı Metamask’a eklemek için ‘manuel olarak bir ağ ekle’ dediğimizde bizden ağ ile ilgili bazı bilgiler isteyecektir. Diğer ağları bağlamak için bazı temel blockchain bilgilerini MetaMask’e eklemeniz gereklidir.

Metamask

Öncelikle burada istenen bilgilerin ne olduğundan bahsedelim.

  • Ad: Etkileşim kurmak istediğiniz blok zincirinin adı. (Örneğin ETH Zinciri)
  • RPC URL’si: RPC URL’si, MetaMask’ın hedef blokzinciriyle etkileşim için kullanabileceği protokoller kümesinin adresidir.
  • Zincir Kimliği: Her ağın, onu tanımlamak için kullanılan kendi benzersiz zincir kimliği vardır.
    • Metamask’ta yer alan tanımlaması: İşlemlerin imzalanması için kullanılan zincir kimliği. Ağ tarafından yanıt olarak sunulan zincir kimliği ile uyumlu olmalıdır. Bir ondalık ya da “0x” ön ekli on altılık sayı girebilirsiniz ancak Metamask sayıyı ondalık olarak gösteririz.
  • Para birimi simgesi: Bu, MetaMask’ın ağın yerel madeni parası, örneğin BNB için bakiyeyi görüntülemek için kullandığı kayan yazıdır.
  • Blok Gezgini URL’si (isteğe bağlı): Ağın blok gezgini için URL.

Eklemek istediğimiz ağ ile ilgili bu temel blockchain bilgilerine nasıl ulaşabiliriz sorusunu cevaplayalım. Örnek olarak bu yazımızda Celo ağını kullanacağız.

Celo Mainnet RPC veya Celo Chain Settings olarak bir arama yaptığımızda karşımıza çıkan linkte ağ ile ilgili bütün ihtiyacımız olan bilgilere erişebiliyoruz.

Eklemek istediğimiz ağı RPC olarak arattığımızda, blockchain ağının kendi dökümanlarından Metamask’ın istediği bilgileri bulmamız mümkün.

Metamask’a popüler ağlarda bulunmayan başka bir ağ eklemenin diğer ve daha kısa olan yolu ise Chainlist. Chainlist sizden ilk olarak cüzdanınızı bağlamanızı isteyecektir. Cüzdan bağladıktan sonra ise eklemek istediğiniz ağı bulmanız ve sadece Add to Metamask demeniz yeterli.

Chainlist aracılığı ile blockchain ağı eklemenin birkaç avantajı var. Manuel olarak eklemekten çok daha kolay olmasının yanı sıra, kendiniz eklerken yapabileceğiniz yazım hatalarından veya benzeri hatalardan doğabilecek güvenlik sorunlarının önüne geçer.

Bizim önerimiz eklemek istediğiniz ağ Metamask popüler ağlarında mevcut ise direkt eklemeniz yönünde. Eğer ki diğer ağlardan biri ise de Chainlist’i kullanmanızı öneririz.