Nedir & Nasıl

MovieBloc (MBL) Nedir?

Giriş

MovieBloc (MBL), Onology’nin blok zincirine dayanan merkezsiz bir film ve içerik dağıtım platformudur. Proje, içerik oluşturucular için şeffaf bir gelir paylaşımı, izleyici verileri ve eşit tarama fırsatı yaratmayı; izleyiciler çeşitli içeriğe erişebilecek ve ekosisteme pazarlama ve küratörlü materyaller sağladıkları için ödüllendirilecekler.

MovieBloc ekosistemi üç sınıftan oluşur: .Bloc, Market ve bağış toplama. .Bloc, tüm katılımcıları birbirine bağlayan merkezi olmayan bir topluluk katmanıdır. Pazar, içerik ve yetenek ticareti yapan bir katmandır; bağış toplama katmanı içerik oluşturucuları destekler ve teşvik eder.

MBL nedir?

Bağımsız bir film yapımcısıysanız veya bir filmin dağıtım lisansı sahibiyseniz, dağıtım ve satış konusunda zorluklar yaşayabilirsiniz.

MovieBloc, küresel dağıtım ve şeffaf yerleşim için bir çözümdür. MovieBloc’ta filminizi küresel olarak gösterime girebilirsiniz. Blok zinciri teknolojisi, VOD (öde ve izle) satış gelirinizin şeffaf ve gerçek zamanlı olarak ödenmesini sağlayacaktır. MovieBloc’ta izleyiciler filmlerin keyfini çıkaracak, incelemeler yazacak, filmleri derecelendirecek ve gönüllü olarak altyazı yaparak para kazanacak.

MovieBloc, VOD gelirini yaratıcılara ve çevirmenlere makul bir şekilde dağıtacaktır. Yüklenen içerikten elde edilen gelir, KDV ve varsa kart ödeme ücreti düşüldükten sonra 7:3 oranında bölünecektir. İçerik oluşturucular 7 payını alırken ve MovieBloc hizmet işletim ücreti için 3 alacak. Çevirmenler, alt yazılar sağlayarak içerik oluşturucular için ek satışlar sağlar; böylece her biri yaratıcıların payından %5 alacak. Bu, yalnızca izleyici çevirmenler tarafından oluşturulan altyazıyı kullanırsa gerçekleşiyor.

Her katılımcının katkısı değerlidir ve bir ödülü hak eder. Bu nedenle ödül oranı gelecekte değişebilir. Bu temel, makul ve adil bir standart oluşturulmasına yol açacaktır.

MovieBloc (MBL) Nasıl Çalışır?

MBL, Ethereum’un ERC-20 standardı üzerine inşa edilmiş bir tokendir. MBL, MovieBloc platformunda bir yardımcı token görevi görür ve bu ekosistem için bir itici güç sağlar.

MBL tokeni, MovieBloc ekosistemindeki premium içerik, çeviri, tasarım vb. gibi ödemeyle ilgili tüm hizmetler için kullanılır. Hizmetler için ödeme yapmanın yanı sıra, MBL tokenleri kullanıcıları yasa dışı içerik ve film incelemelerini bildirdikleri için ödüllendirmek için de kullanılır.

MovieBloc’un Özellikleri

MovieBloc film endüstrisinin merkezden uzaklaştırılmasını hedefler.

MovieBloc, katılımcıların rolleri ve katkıları için şeffaf ödüller içeren bir ekosistem oluşturmak için film endüstrisini merkezden uzaklaştıracak. Katılımcılar, yaratıcılar, yöneticiler, çevirmenler, eleştirmenler, izleyiciler vb. rollerini üstlenerek yeni bir ekosistem deneyimleyecekler. Diğer blok zinciri tabanlı film projeleri, temel olarak CP’nin (içerik sağlayıcı) karlarını en üst düzeye çıkarmaya ve izleyicileri ödüllendirmeye odaklanıyor. MovieBloc, tamamı MovieBloc katılımcıları tarafından gerçekleştirilen prodüksiyon, pazarlama ve çeviri faaliyetlerini içerdiği için diğer projelerden farklıdır.

MovieBloc, kaliteli filmleri ve yetenekli yeni yaratıcıları keşfetmek için blok zinciri tabanlı çevrimiçi festivaller düzenleyecek. Üç ayda bir düzenlenecek festivalde yarışmanın kazananlarına 10.000 $ değerinde ödüller verilecek. Yapımcılar festivalden takdir ve para ödülleri kazanabilir, bu da onları MovieBloc’a sürekli olarak yüksek kaliteli filmler yüklemeye motive edecek. Ek olarak, içerik oluşturucular izleyici katkılarından filmler üretmek için para toplayabilir. Buna karşılık, içerik oluşturucular, sponsorlara yayınlanmamış yönetmenler veya yayın öncesi filmler gibi özel içerikler sağlayabilir.

İçerik Oluşturucuları İçin Kar Garantisi

MovieBloc’ta içerik oluşturuculara gelirin %90’ına kadar garanti verilir. İçerik oluşturucular fiyatları, alanları ve sergi saatlerini belirleyebilir, koşullar herhangi bir onay süreci olmaksızın uygulanacaktır. Küratörlerin reklamları, yabancı altyazı çevirmenleri ve tasarımcıların pazarlama materyalleri, filmin farklı ülkelere dağıtılmasına ve yaratıcının gelirinin artmasına olanak sağlayacak.

Şeffaf Ödül ve Veriler

MovieBloc, içerik oluşturucular yüklendikten ve kullanıcılar içerik satın aldıktan sonra, yaratıcıları blockchain tabanlı bir akıllı sözleşmeyle şeffaf bir şekilde ödüllendirir. İçerik oluşturuculara, takipçilerinden ve cinsiyet, yaş ve trafik kaynağı gibi izleyici verilerinden bilgiler sağlanır. İç görüler, içerik oluşturucuların kitlelerini memnun edecek içerik geliştirmelerine ve sunmalarına yardımcı olacaktır.

Altyazı Çevirmenliği

Altyazı çevirmeni, dünyanın dört bir yanındaki insanlara film izleme fırsatı vermek için SRT veya WEBVTT formatını kullanarak altyazılar yapar. Zaten var olan alt yazıları indirip alt yazıları başka bir dilde yapmak, alt yazı yapmanın en kolay yoludur. Platformda hemen hemen her içeriğin ingilizce altyazısı vardır. İçerik için altyazılarınız seçilirse, CP’nin gelirinin %5’i ile ödüllendirileceksiniz. Ayrıca, bireysel tiyatronuzdaki altyazılarınız seçilirse, CP’nin gelir paylarının %10’unu alırsınız. Uygunsuz altyazı yüklerseniz, diğer kullanıcılar tarafından rapor edilirsiniz, gelir elde edemezsiniz ve altyazı yüklemeniz yasaklanır.

Gelir USDT para biriminde ödenir. USDT, gerçek fiat para birimi gibi değerde çok az dalgalanma olan istikrarlı bir kripto paradır. Gelir, gerçekleştiği andan itibaren 14 gün süreyle ertelenecek ve her 24 saatte bir cüzdanınıza aktarılacaktır. 14 günlük ertelenmiş süre kart ve reklam alımı için bir süre olup, telif hakkı gibi yasal sorunlarda ödemelerin durdurulması için bir ara dönemdir. Nakit çekmek istiyorsanız, kripto para biriminizi herhangi bir kripto borsasına taşıyabilir ve gerçek fiat para birimi ile takas yapabilirsiniz.

Dünya Çapında Perde MovieBloc

MovieBloc, filmi dünyanın dört bir yanındaki izleyicilere dağıtmak için KMPlayer ile ortak oluyor. KMPlayer, dünyanın en eski video oynatma yazılımı ve milyonlarca aktif kullanıcıdır. US Softonic.com’a göre, KMPlayer, 2006’daki ilk sürümünden bu yana 150’den fazla ülkede ve 800 milyondan fazla indirmede kullanılmaktadır. KMPlayer ve MovieBloc arasındaki işbirliği, bu hizmeti mevcut kullanıcılara önererek yeni kullanıcılar edinir, böylece pazarlama maliyetlerini önemli ölçüde azaltacaktır. MovieBloc dünya çapında bir hizmettir, basit yapısı, içerik oluşturucuların içeriğini yalnızca tek bir yükleme ile dünyanın dört bir yanındaki tüketicilere doğrudan dağıtmasına olanak tanır.

MovieBloc, filmle ilgili önceki ICO projelerinden farklıdır. Bu projeler, aracıları ortadan kaldırmaya ve içerik oluşturucular ile izleyiciler arasında doğrudan bir dağıtım kanalı sağlamaya odaklandı. Ancak bu model, yaratıcılara eserlerini tanıtma ve bir izleyici kitlesine aktarma konusunda daha fazla rol ve sorumluluk verdi. MovieBloc, içerik sağlayıcılar ve tüketiciler ile basit bir içerik platformu olmak yerine, tüm film dağıtım katılımcıları (çevirmenler, tasarımcılar, küratörler, incelemeler vb.) için bir ekosistem yaratmayı amaçlamaktadır.

MovieBloc (MBL) Nasıl Alınır?

MBL tokenleri bazı popüler borsalarda listelenmiş durumda. Dilerseniz bu popüler borsalardan birini seçerek MBL tokenlerini satın alabilirsiniz. MBL’nin listelendiği borsalar arasında Binance, Gate.io, Bithumb ve Upbit gibi borsalar bulunuyor. Bu borsalarda MBL USDT, BNB ve ETH karşılığında listeleniyor.

Token şimdilik Asya pazarında daha popüler görünüyor. Platform içerikleri genellikle Asya kaynaklı. Bu sebeple Asya merkezli borsalarda daha fazla hacmi bulunuyor. Ancak MBL’nin popülerliğinin artması ilerleyen zamanlarda farklı borsalarda da listelenmesinin önünü açacağı söylenebilir.

Yorum Yap