Binance Coin (BNB) Nedir?

Kripto para dünyasına yeni başlayan bir profesyonel kripto para yatırımcısıysanız, ticaret hacmi ile en büyük kripto para borsası olduğu için Binance ismine rastlama şansınız vardır

Binance Coin BNB

Kripto para dünyasına yeni başlayan bir profesyonel kripto para yatırımcısıysanız, ticaret hacmi ile en büyük kripto para borsası olduğu için Binance ismine rastlama şansınız vardır. “Binance” adı iki kelimenin birleşimidir: Binary ve Finance. Platformu daha önce kullandıysanız, Binance Coin olarak adlandırılan kendi kripto para birimine sahip olduğunun farkında olabilirsiniz. Peki Binance Borsası Nedir? Binance Coin Nedir? Binance Coin Ne İşe Yarar? Binance Coin Nasıl Satın Alınır ve Saklanır? İşte bu rehber yazımızda Binance Coin ile ilgili sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Binance Coin Nedir?

binance-coin-nedir

Binance coin, kripto para birimi borsası Binance tarafından verilen dijital bir para birimidir. Kripto para birimi “BNB” sembolü ile gösterilir. Ethereum blok zincirine dayanır ve Ether’e benzer şekilde, BNB tokenı Binance.com’daki tüm işlemleri de destekler.

Binance Coin, kullanıcılar tarafından Binance borsasının hizmetleri kullanmak için aldığı ücretleri ödemek amacıyla kullanılır. Bu ücretler; ticaret ücretleri, döviz ücretleri ve listeleme ücretlerini içerir, ancak yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Ayrıca diğer tüm kripto para birimleri gibi, BNB de desteklenen kripto para birimi borsalarında alınıp satılabilir.

Binance Borsası Nedir?

Binance Exchange, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) ve Binance Coin (BNB) dahil olmak üzere 150’den fazla dijital para ticareti sunan popüler kripto para borsalarından biridir. Binance Borsası, düşük işlem ücretleri, yüksek likidite ve kullanıcıları yerel BNB kripto para birimi token’larında ödeme yaparsa ek indirimler uygulaması nedeniyle büyük popülerlik kazanmıştır.

  • Binance, kullanıcıların kripto para ticareti yapabileceği bir borsadır. En çok işlem gören kripto para birimlerinin çoğunu desteklerler.
  • Binance, yatırımcılarına elektronik fonlarını saklayabilecekleri bir kripto cüzdanı sağlar.
  • Binance’ın kendi para birimi ‘Binance Coin’ vardır.
  • Borsada yatırımcıların yatırım kararları almalarına yardımcı olan destek programları da mevcuttur.

Binance Coin (BNB) Nasıl Geliştirildi?

Binance, 2017 yılında CEO’su Changpeng Zhao  ve CTO Roger Wang tarafından kuruldu. Kripto topluluğunda CZ olarak da bilinen Changpeng, daha önce değişim operatörleri için bulut tabanlı bir değişim sağlayıcısı olan BijieTech’in CEO’su olarak da görev yaptı. Buna ek olarak, Changpeng aynı zamanda OKCoin’in kurucu ortağı ve CTO’suydu.

Binance başlangıçta Çin’in Şangay kentinde idi, ancak Çin hükümetinin yasaklamasının ardından sunucularını ve merkezini Japonya’ya taşıdı. Mart 2018’de Binance, Japonya’daki Finansal Hizmetler Otoritesi’nden (JFSA) ülkedeki faaliyetlerini durdurmak için resmi bir uyarı aldı. Ardından ise kripto para borsasının işlemlerini Malta’ya götürmeyi planladığı bildirildi.

Binance, kullanımı için toplam 200 milyon BNB tokenı basmıştı. Şirket, ilk dijital para teklifini (ICO) 14 – 27 Temmuz 2017 tarihleri ​​arasında gerçekleştirdi. Toplam token arzı, farklı varlıklar arasında belirli bir oranda tahsis edildi.

– 100 milyon (% 50) BNB tokenı ICO’ya ayrıldı.

– Kurucu ekibe 80 milyon (% 40) BNB tokenı tahsis edildi.

– Melek yatırımcılara 20 milyon (% 10) token ayrıldı.

Binance Teknolojisi ve Özellikleri

Binance teknolojisi ve özelliklerini açıklayabilmek için öncelikli olarak Binance Borsası hakkında sahip olmamız gereken bilgilere aşağıda göz atalım.

binance-coin-2

Binance Borsası

Ağustos 2018 itibariyle, Binance Coin Ethereum blok zincirinde bulunmaktaydı. Mart 2018’de şirket Binance’ın geliştirilmekte olan kendi blok zincirine taşınacağını açıkladı. Kendi blok zinciri ile Binance, merkezi olmayan bir borsaya yükseltilecek, bu da ERC-20 tabanlı BNB tokenının da yeni blok zincirine taşınacağı anlamına geliyor.

Sipariş Eşleştirme: İlk olarak, kripto para birimi borsalarının sadece tüketicilerden sipariş al veya sat kolaylaştırıcıları olarak işlev gördüğünü, doğrudan kripto para satın almadıklarını veya satmadıklarını anlamak önemlidir. Kullanıcılar, bir kripto para birimi için satın alma siparişlerini, aynı kullanıcıların aynı kripto para birimini satan siparişleriyle eşleştirmek için borsalara güvenir. Borsaların mümkün olan maksimum işlem çiftini işleyebilmesi son derece önemlidir. Binance, saniyede 1.400.000 siparişi işleyebilen sağlam bir eşleştirme motoruna sahiptir. Bu, Binance’ı piyasadaki en hızlı kripto para borsalarından biri yapar.

Likidite: Bir kripto para borsası yeterli likiditeye sahip olmadan başarılı olamaz. Ağustos 2018 itibariyle Binance yaklaşık 380 kripto para birimi ticareti yapıyor, bu nedenle kripto pazarındaki en yoğun sipariş defterine sahip. Borsa, borsaların bir işlem emrini en hızlı şekilde işlemesine yardımcı olan yüksek rekabetçi fiyatlarla kripto para birimleri tarafından doldurulur.

Çok Dilde Destek: Binance çok dilli bir platformdur ve İngilizce, Çince, Japonca, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Rusça, Korece, Almanca, Hollandaca, Vietnamca, Portekizce ve Türkçe içeren 13 dilde mevcuttur. Bu, Binance’a dünyanın her yerindeki insanlar tarafından erişilmesini sağlar.

Binance Exchange Gelişmiş Modu

Cihaz Kapsamı: Binance, kullanıcılara borsaya kolay erişim sağlamak için birden fazla platformda kullanılabilir. İki modda mevcuttur: kripto para birimlerinin daha derinlemesine analizi için temel mod ve gelişmiş mod. Binance aşağıdaki platformlarda mevcuttur:

– Web tabanlı ticaret istemcisi

– Windows yerel istemcisi

– Yerel bir Android istemcisi

– Mobil cihazlarda HTML5 istemcisi

– REST API’sı

Ücret Modeli: Yukarıda belirtildiği gibi Binance, platformu kullanmak için toplanan ticaret, para çekme, listeleme vb. Gibi çeşitli ücretleri toplamak için BNB tokenını kullanır. Kullanıcılara çekici bir ücret modeli sunar. Ağustos 2018 itibariyle, platform her ticarette% 0.1 ticaret ücreti alıyor, ancak kullanıcılar BNB’de ücret ödüyorlarsa, ticaret ücretlerinde ek bir indirim talep edebilirler. Borsa, borsa lansmanından başlayarak yıllık bazda indirim oranlarını önceden belirlemiştir. İndirim oranları hakkında daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.

binance-coin-1

Ağ Tasarımı ve Güvenlik Modeli

BNB, sonunda Binance Chain adlı kendi özel blok zincirine taşınan Ethereum tabanlı (ERC-20) tokenı olarak başladı. Ancak Ethereum’dan farklı olarak Binance Chain akıllı sözleşmeleri desteklemez.

Binance Chain, BFT konsensüs mekanizmasını kullanır. Sistem birkaç farklı tipte düğüm içerir: Doğrulayıcı düğümler, işlemleri doğrulamak için oy veren seçkin topluluk üyeleri; uzlaşma sürecine tanık olan ve işlemleri diğer düğümlere yayınlayan tanık düğümleri; ve kuruluşlara ait olan ve işlem doğrulama sürecini hızlandıran hızlandırıcı düğümler. Doğrulayıcı düğümleri, Binance Chain’in BFT konsensüs mekanizmasının bir parçası olarak ağdaki işlemleri işlemek için oy kullanır. Kullanıcılar, doğrulayıcı düğümlerle birlikte çalışan bir hızlandırıcı düğümü seçerek işlem işlemini hızlandırabilir.

Bloklar üretildikten sonra toplanan ücretler tüm doğrulayıcılar arasında dağıtılır.

Para/Token Politikası

Binance, 200 milyon tokenda BNB tedarikini sınırladı. ICO sırasında halka 100 milyon token, kurucu ekibe 80 milyon ve melek yatırımcılara 20 milyon token tahsis edildi.

Yıllık azalan indirimle gerçekleşecek değerin değer kaybıyla mücadele etmek için Binance, toplam arzının yarısını (100 milyon token) zamanla yakmayı planlıyor. “The Burn” un nihai hedefi, BNB’nin fiyatını zaman içinde dengelemektir.

Binance Coin (BNB) Nasıl Satın Alınır ve Saklanır?

BNB, BNB madenciliği yoluyla elde edilemez, çünkü tüm tokenlar Binance tarafından başlangıçta önceden madencileştirilmiştir. BNB’ye sahip olmak isteyen kullanıcılar bunu bir kripto para borsasıyla değiştirerek alabilirler.

Binance’in kendisi bir kripto para birimi değişimi olduğundan, 70’den fazla kripto para birimi ile eşleştirerek BNB ticaretine izin verir. Herhangi bir kripto para birimi ile ticaret yapmanın en ideal yolu, mevcut tüm borsalardaki oranlarını karşılaştırmaktır. Bu, kullanıcıların mümkün olan en iyi oranlarda işlem yapmalarına olanak sağlar. Karşılaştırma yapmak için, böyle durumlara yönelik geliştirilmiş bir platform olan CoinSwitch ‘i kullanabilirsiniz.
CoinSwitch, 45.000’den fazla olası çiftle 350’den fazla kripto para biriminin ticaretine izin veren en büyük kripto para birimi döviz toplayıcı platformudur. Kullanıcılar tüm kripto para birimi oranlarını karşılaştırabilir ve mevcut tüm borsalar arasında işlem yapabilir. Ayrıca, kullanıcılar web sitesinde sağlanan güncel performans analizi ve tabloları kullanarak kripto para birimlerinin geçmiş ve şimdiki performansını izleyebilirler.

Binance Coin (BNB) Depolama

binance-coin-cuzdan

Diğer kripto para birimi borsalarına benzer olarak Binance, BNB’yi veya Binance borsalarında işlem gören diğer herhangi bir kripto para birimini saklamak için kullanılabilen bir cüzdan da sağlar. Temmuz 2018’de Binance, Ethereum tabanlı tokenler için bir mobil cüzdan olan Trust Wallet’ı satın aldı. Trust Wallet şu anda resmi Binance cüzdanı olarak pazarlanıyor. Resmi cüzdanın yanı sıra BNB, Ethereum uyumlu bir cüzdanda saklanabilir. Bazı popüler seçenekleri aşağıda görebilirsiniz:

  • MyEtherWallet
  • Metamask
  • Sis
  • Defter Nano S
  • Trezor

Binance Coin’in Geleceği Nedir?

Ağustos 2018 itibariyle Binance Coin, 875 milyon $ ‘ın üzerinde bir piyasa değerine sahiptir. Bu onu küresel kripto para piyasasında piyasa değeri ile en büyük kripto para birimleri arasına getiriyor.

Binance, her çeyrekte kârının %20’sini BNB tokenlerini geri almak ve yakmak için kullanmayı planlıyor. Sadece 100 milyon BNB tokenı kalana kadar tokenların yakılması devam edecek. Şimdiye kadar dört token yakma olayı gerçekleşti, sonuncusu Temmuz 2018’de yapıldı.

25 Temmuz 2017’de BNB, kripto para piyasasında 0.115203 $ fiyatla işlem görmeye başladı. Başlangıçta birkaç ay boyunca, kripto para birimi 2017 yılının Aralık ayından itibaren katlanarak artan yavaş bir büyüme gösterdi.

Binance kripto para birimi fiyatı 2017’ye kıyasla 2018’de daha dalgalı seyretti. Fiyat Ocak 2018’de, BNB fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 24.91$ ‘a ulaştığı ve hemen bir çöküşün ardından çarpıcı bir şekilde yükseldi. Şu anda ise (yazım esnasında) 18.33$ seviyesindedir.

Binance Coin’in Diğer Kripto Para Birimlerinden Farkı Nedir?

binance-vs-bitcoin

Bitcoin’den farklı olarak, Binance Coin’in işlevselliği yalnızca eşler arası ödemelerle sınırlı değildir. Binance’in ekosisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. BNB tokenı aslında platform için gelir toplama aracıdır.

BNB tokenının platformda kullanımı için bazı benzersiz faydaları vardır. BNB’yi kullanarak kullanıcılar, başka herhangi bir kripto para birimiyle uygulanamayan ekstra indirim oranları elde edebilir.

Bir kripto para birimi borsasına ek olarak Binance, blockchain projelerine yatırım yapmak için bir Binance Labs platformuna da sahiptir. Binance web sitesinde belirtildiği gibi – “Binance Labs, bir sosyal etki fonu ve blockchain ve kripto para birimi girişimcilerini, projelerini ve topluluklarını büyütmek, yatırım yapmak ve güçlendirmek için bir girişimdir.”

Binance Coin’e Yatırım Yapmalı Mısınız?

Binance, kısa sürede üstel bir büyüme sağlayarak kripto para topluluğunu şaşırtan projelerden biri olmayı başarmıştır. Bir yıl içinde Binance, işlem hacmine göre en büyük kripto para birimi değişimi haline geldi. Başarı oranı nedeniyle, platform hem kullanıcılardan hem de yatırımcılardan çok fazla ilgi gördü.

Binance, güçlü ve kendini işine adamış bir ekip tarafından desteklenmektedir. Liderlik ve geliştirme ekibi, projeyi başarıya doğru itmek için gerekli beceri ve deneyime sahip kişilerden oluşur. Ekip, platformu daha güvenli ve verimli hale getirmek için platformu geliştirebildi. Binance’in güvenliği 2018 yılında bazı kötü niyetli kuruluşların Binance tarafından başarıyla itilen bir saldırı girişiminde bulunduğu test edildi. Platform, yatırımlardan yüksek kâr elde etme yeteneğini de göstermiştir.

Ayrıca Binance, 100 milyon BNB tokeninin yakılmasına izin verecek ilerici bir ekonomik modele de sahiptir. Azalan toplam arz, artan talep ve token değerine katkıda bulunmalıdır.