İlk Para Teklifi (ICO) Nedir?

ICO, Initial Coin Offering yani İlk Para Teklifi’nin kısaltmasıdır


ICO, Initial Coin Offering yani İlk Para Teklifi’nin kısaltmasıdır.
Bir İlk Para Teklifi (ICO), kripto para birimi endüstrisinin bir İlk Halka Arz’a (IPO) eşdeğeridir. ICO’lar, yeni bir token, uygulama veya hizmet oluşturmak için para toplamak isteyen bir şirketin bir ICO başlattığı para toplama yöntemi olarak işlev görür. Diğer bir deyişle; ICO, bir blockchain ekibinin, platformunu oluşturmak için ihtiyaç duydukları fonlar karşılığında projelerinin altında yatan kripto para birimini sattığı bir para toplama stratejisidir. Genellikle, bu fonlar Bitcoin, Ether veya her ikisinden oluşur. İlgilenen yatırımcılar teklifi satın alabilir ve şirket tarafından çıkarılan yeni bir kripto para tokenı alabilirler. Bu token, şirketin sunduğu ürünü veya hizmeti kullanmada bazı faydaları olabilir. Sadece şirket veya projedeki bir hisseyi de temsil edebilir.

ICO’lar 2017’de ilgi odağı oldu ve milyon dolarlık yükselişler dünya çapında haber yayınları yapmaya başladı. 2017’nin Haziran ayında 100 milyon dolar toplandı, Tezos Temmuz ayında 237 milyon dolar biriktirdi ve Filecoin aynı yılın Ağustos ayında 257 milyon dolar getirdi. Aniden, bir kripto para birimi üzerinde çalışan herhangi bir takım kolayca en az 100.000 dolar toplayabilir gibi görünüyordu. ICO’lar genç girişimcilere bazen acımasız girişim sermayesi firmaları ile uğraşmak zorunda kalmadan önemli sermaye toplama yeteneği verdi.
“Bir ICO tam olarak nedir ve nasıl çalışırlar?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu teknolojik atılıma ve bunun para kazanmanın yepyeni bir yoluna nasıl eklendiğine daha ayrıntılı bir göz atalım.

ICO Hakkında Bilinmesi Gereken Temel Noktalar

 • İlk ​​Para Teklifleri (ICO’lar), genellikle kripto para birimi ve blockchain alanı ile ilgili ürün ve hizmetler sunmak isteyen ve yeni başlayanlar tarafından kullanılan popüler bir para toplama yöntemidir.
 • ICO’lar stoklara benzer, ancak bazen sunulan bir yazılım hizmeti veya ürün için faydaları vardır.
 • Bazı ICO’lar yatırımcılar için büyük getiriler sağlamıştır.
 • Bir ICO’ya katılmak için, genellikle önce dijital bir para birimi satın almanız ve kripto para cüzdanlarının ve borsalarının nasıl kullanılacağı hakkında temel bir anlayışa ve bilgiye sahip olmanız gerekir.
 • ICO’lar çoğunlukla tamamen düzensizdir, bu nedenle yatırımcılar ICO’ları araştırırken ve yatırım yaparken yüksek derecede dikkat ve özen göstermelidir.

İlk Para Teklifi (ICO) Nasıl Çalışır?

ico-nasil-calısir

Bir kripto para birimi girişimi ICO aracılığıyla para toplamak istediğinde, genellikle projenin ne hakkında olduğunu, projenin tamamlanmasının ardından ne kadar paraya ihtiyaç duyulacağını, kurucuların kaç sanal token tutacağını, ne tür para kabul edileceğini ve ICO kampanyasının ne kadar süreceği gibi bilgileri düzenlemesi gerekir.

ICO kampanyası sırasında, projenin meraklıları ve destekçileri, projenin bazı tokenlarını fiat veya dijital para birimi ile satın alır. Bu tokenlar, halka arzda yatırımcılara satılan bir şirketin hisselerine benzer. Toplanan para, firma tarafından talep edilen asgari fonları karşılamıyorsa, para destekçilere iade edilir ve ICO başarısız sayılır. Finansman gereklilikleri belirtilen zaman dilimi içinde karşılanırsa, toplanan para projenin hedeflerini gerçekleştirmek için kullanılır.

Önemli: ICO’lar düzenlense de, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) müdahale edebilir. Örneğin, Telegram yapımcısı geçtiğimiz senelerde bir ICO’da 1.7 milyar dolar topladı, ancak SEC geliştirme ekibinin yasadışı faaliyeti iddiası nedeniyle projeyi durdurmaya çalıştı.

Şimdi Bir ICO Nasıl Çalışır Daha Detaylı Ele Alalım…

Hepsi olmasa da, çoğu dijital para tekliflerinde bir tür akıllı sözleşme ağı kullanılır. Bu ağlar mimarileri, güçlü yönleri ve ideal kullanım durumları bakımından farklılık gösterir, ancak hepsi merkezi olmayan bir blok zinciri kullanır. Popüler örnekler arasında EOS, Tron ve NEO sayılabilir. Bununla birlikte, en popüler ICO platformu, bugüne kadar, Ethereum’dur.

ERC20 Standardı

Ethereum ağında bir ICO başlatan tokenlerin çoğu ERC20 standardını takip ediyor. Bu standart, tüm ERC20 belirteçlerinin uyması gereken bir dizi programlama kuralını etkili bir şekilde özetlemektedir. Akıllı sözleşmeler ICO’ların bel kemiğidir. Açık kaynaklı programlama şunları garanti eder:

 1. Proje, katkıda bulunduğunuz bitcoin veya etheri alır
 2. Bunun karşılığında projenin kripto para birimini alırsınız
 3. Bazı durumlarda, proje minimum bağış toplama hedefine ulaşmazsa yatırımınızı geri alırsınız.

Akıllı sözleşmeler, tüm bu görevleri otomatik olarak ve aracıya ihtiyaç duymadan yerine getirir.

Tipik Bir ICO Süreci Nasıl Gelişir?

Bir ICO’ya katılmak nispeten basit bir süreçtir. Bu örnek için, Ethereum tabanlı aşağıdaki örneğe odaklanalım.

İlk olarak, ICO sunucusu yeni kripto para birimini Ethereum’un sağlamlık kodunu kullanarak basar ve bu paraları kendi cüzdanlarına yerleştirir. Bunu takiben, katılımcı olarak, toplantı sahibinin cüzdanına bir miktar ETH gönderirsiniz. Buna karşılık, yeni kripto para biriminin bir kısmını alırsınız. Aldığınız miktar, ana bilgisayarın onu oluşturduğunda kriptoya hangi değeri verdiğine bağlıdır. Hem Ethereum hem de yeni token ERC20 standardını takip ettiğinden, her biri için ayrı bir cüzdan oluşturmaya gerek yoktur.

ICO-Resim-1
ICO Akıllı Sözleşmesi

Ve işte bu kadar. Saygın herhangi bir ekip ICO’larına güç veren akıllı sözleşmeleri halka açık hale getirecektir. Bu kodu gizli tutan herhangi bir projeye karşı dikkatli olunması gerekmektedir.

ICO’ya Dair Özel Hususlar

ICO’lara satın almak isteyen yatırımcılar önce kripto para birimi alanını daha geniş bir şekilde tanımalıdır. Çoğu ICO durumunda, yatırımcılar önceden mevcut kripto para birimleri içeren tokenlar satın almalıdır. Bu, bir ICO yatırımcısının zaten Bitcoin veya Ethereum gibi bir para birimi için ayarlanmış bir kripto para cüzdanına sahip olması ve satın almak istedikleri token veya para birimini tutabilen bir cüzdanına sahip olması gerektiği anlamına gelir.

Katılacağınız ICO’ları bulmak nasıl olur? En son ICO’lardan haberdar olmanın kesin bir reçetesi yoktur. İlgilenen bir yatırımcının yapabileceği en iyi şey, çevrimiçi yeni projeler hakkında okumak ve bilgi sahibi olmaktır. ICO’lar önemli miktarda hype üretir ve yatırımcıların yeni fırsatları tartışmak için çevrimiçi toplandıkları çok sayıda yer vardır. Yatırımcıların yeni ICO’ları keşfetmesine ve farklı teklifleri birbirleriyle karşılaştırmasına olanak tanıyan ICO’ları bir araya getiren özel siteler de mevcuttur.

İlk Para Teklifi (ICO) ve İlk Halka Arz (IPO) Farkları Nelerdir?

Geleneksel şirketler için, geliştirme ve genişleme için gerekli fonları artırmanın birkaç yolu vardır. Bir şirket küçük başlayabilir ve kârının elverdiği ölçüde büyüyebilir, sadece şirket sahiplerine bağlı kalır, ancak fonların birikmesini beklemek zorunda kalır. Alternatif olarak şirketler, erken yatırım için dış yatırımcılara bakabilir ve onlara hızlı bir nakit akışı sağlayabilir, ancak tipik olarak mülkiyet hissesinin bir kısmını vermekle takas ederler. Bir diğer yöntem halka arz etmek, halka arz yoluyla hisse satarak bireysel yatırımcılardan fon elde etmektir.

Halka arzlar sadece yatırımcılar ile ilgilenirken, ICO’lar kitle fonlaması gibi yeni bir projeye yatırım yapmak isteyen destekçilerle ilgilenebilirler. Ancak, ICO’lar kitle fonlamasından farklıdır, çünkü ICO’ların destekçileri yatırımlarının gelecekteki bir getirisi ile motive edilirken, kitle fonlaması kampanyalarında toplanan fonlar temel olarak bağıştır. Bu nedenlerden dolayı, ICO’lara “kitle” denir.

ICO’lar ayrıca halka arzlardan en az iki önemli yapısal farklılığa sahiptir. Birincisi, ICO’lar büyük ölçüde düzensizdir, yani Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) gibi devlet kurumları onları denetlemez. İkincisi,merkeziyetsizlik ve düzenleme eksiklikleri nedeniyle, ICO’lar yapı bakımından halka arzlardan çok daha özgürdür.

ICO’lar çeşitli şekillerde yapılandırılabilir. Bazı durumlarda, bir şirket finansmanı için belirli bir hedef veya sınır belirler; bu, ICO’da satılan her tokenin önceden belirlenmiş bir fiyatı olduğu ve toplam token arzının statik olduğu anlamına gelir. Diğer durumlarda, ICO tokenlarının statik bir arzı vardır, ancak dinamik bir fonlama hedefi vardır, bu da tokenların yatırımcılara dağıtımının alınan fonlara bağlı olacağı anlamına gelir (yani, ICO’da alınan toplam fonlar ne kadar fazlaysa, toplam token o kadar yüksek olur).

İlk Madeni Para Tekliflerinin (ICO) Avantajları ve Dezavantajları

avantajdezavantaj

 • Avantajları

Halka arzda, bir yatırımcı bir şirketteki hisse senetlerini yatırımı karşılığında alır. Bir ICO söz konusu olduğunda, kendiliğinden hisse bulunmamaktadır. Bunun yerine, ICO aracılığıyla para toplayan şirketler paylaşıma eşdeğer bir blok zinciri (kripto para birimi teokenı) sağlar. Çoğu durumda, yatırımcılar Bitcoin veya Ether gibi popüler bir tokenle ödeme yaparlar ve karşılığında orantılı olarak yeni tokenlar alırlar.

Bir ICO başlatan şirketin bu tokenları oluşturmasının ne kadar kolay olduğunu belirtmek gerekir. Birkaç saniye içinde kripto para birimi tokenlarının oluşturulmasına izin veren çevrimiçi hizmetler vardır. Yatırımcılar, hisse senetleri ve tokenlar arasındaki farkları göz önünde bulundururken bunu akılda tutmalıdırlar ve tokenın gerçek değeri veya yasal garantileri yoktur. ICO yöneticileri, ICO’nun koşullarına göre tokenlar üretir, alır ve daha sonra bireysel yatırımcılara aktararak planlarına göre dağıtır.

Bir ICO operasyonundaki ilk yatırımcılar genellikle, planın başladıktan sonra başarılı olacağı umuduyla jtoken satın almaya motive olurlar. Bu gerçekleşirse, ICO sırasında satın aldıkları tokenlerin değeri, ICO’nun kendisi sırasında belirlenen fiyatın üzerine çıkacak ve genel kazanımlar elde edeceklerdir. Bu bir ICO’nun birincil faydasıdır: çok yüksek getiri potansiyeline sahiptir.

ICO’lar gerçekten de birçok yatırımcıyı milyoner haline getirdi. 2017 rakamlarına bir göz atarsak: O yıl, her biri ortalama 12,7 milyon dolar toplayan 435 başarılı ICO vardı. 2017 için toplanan toplam miktar 5,6 milyar dolardı. Ayrıca, ICO’larda satın alınan tokenlar, ilk yatırımda dolar cinsinden ortalama 12,8 kat verdi.

 • Dezavantajları

ICO’lar kripto para birimi ve blockchain endüstrilerinde ön plana çıktıkça, zorlukları, riskleri ve öngörülemeyen fırsatları da beraberinde getirdiler. Birçok yatırımcı, yatırımlarının hızlı ve güçlü bir şekilde geri dönmesi umuduyla ICO’ları satın alıyor. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde en başarılı ICO’lar bu umudun kaynağı, çünkü gerçekten muazzam getiriler elde ettiler. Bununla birlikte, bu yatırımcı coşkusu insanları doğrudan saptırabilir.

Büyük ölçüde düzensiz oldukları için ICO’lar, daha az bilgiye sahip yatırımcıları avlamak isteyen dolandırıcılarla doludur. SEC (Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) gibi mali yetkililer tarafından düzenlenmediği için, sahtekarlık veya yetersizlik nedeniyle kaybedilen fonlar asla geri alınamaz.

2017’de ICO’ların çok hızlı yükselişi, Eylül 2017’nin başlarında bir dizi hükümet ve hükümet dışı kuruluştan geri tepmelere yol açtı. Çin Halk Bankası, ICO’ları resmi olarak yasakladı. Ayrıca ekonomik ve finansal istikrara zarar verdiğini iddia etti.

Çin Merkez Bankası, tokenların para birimi olarak kullanılmasını yasakladı ve bankaların ICO’larla ilgili hizmetler sunmasını yasakladı. Sonuç olarak, hem Bitcoin hem de Ethereum fiyatları düştü, birçoğu daha fazla kripto para birimi düzenlemesinin bir işareti olarak kabul edildi. Yasak ayrıca tamamlanmış teklifleri de cezalandırdı. 2018’in başlarında, Facebook, Twitter ve Google ICO reklamlarını yasakladı.

ICO’lara yatırım yaparken bir yatırımcının kaybeden olmayacağının veya dolandırılmayacağının garantisi yoktur. ICO dolandırıcılıklarını önlemeye yardımcı olmak için yatırımcılar:

 1. Proje geliştiricilerinin hedeflerinin ne olduğunu açıkça tanımlayabildiklerinden emin olun. Başarılı ICO’lar genellikle açık ve özlü hedefleri olan anlaşılır, anlaşılır beyaz kağıtlara sahiptir.
 2. Geliştiricileri tanıyın. Yatırımcılar, bir ICO başlatan bir şirketten %100 şeffaflık için çaba göstermelidir.
 3. ICO için belirlenmiş yasal hüküm ve koşulları arayın. Dış düzenleyiciler genellikle bu alanı denetlemediğinden, herhangi bir ICO’nun meşru olmasını sağlamak bir yatırımcıya bağlıdır.
 4. ICO fonlarının escrow (emanet) cüzdanında saklandığından emin olun. Bu, erişilebilmesi için birden fazla anahtar gerektiren bir cüzdan. Bu cüzdan, özellikle tarafsız bir üçüncü taraf anahtarlardan birinin sahibi olduğunda, dolandırıcılığa karşı yararlı bir korumadır.

Peki ICO’lar Yasal Mıdır?

ICO’lar hakkındaki düzenlemeler ülkeden ülkeye değişmektedir. İsviçre ve Malta gibi ülkeler mevzuata daha ilerici bir yaklaşım getirirken, ABD gibi diğerleri hala düzenleyici karışıklıklar üzerinde çalışıyorlar

ICO’nun yasallığı zaman zaman tartışmalara konu olur. İdeal olarak, kripto paralar bir finansal varlık olarak değil, diğer bir şey gibi bir dijital varlık olarak satılır. Bu yüzden ICO’ya sıklıkla “kalabalık satışı” denir. İşler belgesiz yürümektedir ve sözlü güvene dayanır.

ICO, şu anda çoğunlukla gri bir bölgede gerçekleştirilmektedir. Gelecekte büyük olasılıkla yasal düzenlemeler yapılacaktır ki çoğu kişiye göre bu şarttır.

DAO’nun görkemli bir şekilde patlaması, yasal düzenleyicilerin dikkatini çekti. Elbetteki yasal düzenlemelerin yapılması bazı finansal ve yasal risklere neden olabilir. Yasal düzenlemelere uymanın maliyeti ve çabası, geleneksel finansman araçlarıyla karşılaştırıldığında ICO’nun avantajlarını azaltabilir.

İlk Para Tekliflerinin Geleceği

Her ne kadar yasal düzenlemeleri belirsiz olsa da, ilk dijital para tekliflerinin veya bazı alternatiflerin burada kalacağı açıktır. 2018’in ayı piyasasında bile, 7.85 milyar dolar toplayan 1250’den fazla ICO vardı.

Daha genel olarak, tokenleşmiş bağış toplama geleneksel yöntemlerle gittikçe daha fazla karışmaya başlamaktadır. Güvenlik Jetonu Tekliflerini (STO’lar), Hisse Senedi Jetonu Tekliflerini (ETO’lar) ve hatta YCombinator tarafından oluşturulan favori SAFE’de bir dönüş olan Gelecek Tokenları için Basit Anlaşmaları (SAFT’lar) görmeye başlıyoruz.

Daha yüksek likidite, 7/24 ticaret ve aracıların ortadan kaldırılmasıyla, daha fazla ICO da dahil olmak üzere tokenleştirmenin geleceği yolda gibi görünüyor.