Takip Edin

Kripto Para

İlk Para Teklifi (ICO) Nedir?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

ICO, Initial Coin Offering yani İlk Para Teklifi’nin kısaltmasıdır.
Bir İlk Para Teklifi (ICO), kripto para birimi endüstrisinin bir İlk Halka Arz’a (IPO) eşdeğeridir. ICO’lar, yeni bir token, uygulama veya hizmet oluşturmak için para toplamak isteyen bir şirketin bir ICO başlattığı para toplama yöntemi olarak işlev görür. Diğer bir deyişle; ICO, bir blockchain ekibinin, platformunu oluşturmak için ihtiyaç duydukları fonlar karşılığında projelerinin altında yatan kripto para birimini sattığı bir para toplama stratejisidir. Genellikle, bu fonlar Bitcoin, Ether veya her ikisinden oluşur. İlgilenen yatırımcılar teklifi satın alabilir ve şirket tarafından çıkarılan yeni bir kripto para tokenı alabilirler. Bu token, şirketin sunduğu ürünü veya hizmeti kullanmada bazı faydaları olabilir. Sadece şirket veya projedeki bir hisseyi de temsil edebilir.

ICO’lar 2017’de ilgi odağı oldu ve milyon dolarlık yükselişler dünya çapında haber yayınları yapmaya başladı. 2017’nin Haziran ayında 100 milyon dolar toplandı, Tezos Temmuz ayında 237 milyon dolar biriktirdi ve Filecoin aynı yılın Ağustos ayında 257 milyon dolar getirdi. Aniden, bir kripto para birimi üzerinde çalışan herhangi bir takım kolayca en az 100.000 dolar toplayabilir gibi görünüyordu. ICO’lar genç girişimcilere bazen acımasız girişim sermayesi firmaları ile uğraşmak zorunda kalmadan önemli sermaye toplama yeteneği verdi.
“Bir ICO tam olarak nedir ve nasıl çalışırlar?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu teknolojik atılıma ve bunun para kazanmanın yepyeni bir yoluna nasıl eklendiğine daha ayrıntılı bir göz atalım.

ICO Hakkında Bilinmesi Gereken Temel Noktalar

 • İlk ​​Para Teklifleri (ICO’lar), genellikle kripto para birimi ve blockchain alanı ile ilgili ürün ve hizmetler sunmak isteyen ve yeni başlayanlar tarafından kullanılan popüler bir para toplama yöntemidir.
 • ICO’lar stoklara benzer, ancak bazen sunulan bir yazılım hizmeti veya ürün için faydaları vardır.
 • Bazı ICO’lar yatırımcılar için büyük getiriler sağlamıştır.
 • Bir ICO’ya katılmak için, genellikle önce dijital bir para birimi satın almanız ve kripto para cüzdanlarının ve borsalarının nasıl kullanılacağı hakkında temel bir anlayışa ve bilgiye sahip olmanız gerekir.
 • ICO’lar çoğunlukla tamamen düzensizdir, bu nedenle yatırımcılar ICO’ları araştırırken ve yatırım yaparken yüksek derecede dikkat ve özen göstermelidir.

İlk Para Teklifi (ICO) Nasıl Çalışır?

ico-nasil-calısir

Bir kripto para birimi girişimi ICO aracılığıyla para toplamak istediğinde, genellikle projenin ne hakkında olduğunu, projenin tamamlanmasının ardından ne kadar paraya ihtiyaç duyulacağını, kurucuların kaç sanal token tutacağını, ne tür para kabul edileceğini ve ICO kampanyasının ne kadar süreceği gibi bilgileri düzenlemesi gerekir.

ICO kampanyası sırasında, projenin meraklıları ve destekçileri, projenin bazı tokenlarını fiat veya dijital para birimi ile satın alır. Bu tokenlar, halka arzda yatırımcılara satılan bir şirketin hisselerine benzer. Toplanan para, firma tarafından talep edilen asgari fonları karşılamıyorsa, para destekçilere iade edilir ve ICO başarısız sayılır. Finansman gereklilikleri belirtilen zaman dilimi içinde karşılanırsa, toplanan para projenin hedeflerini gerçekleştirmek için kullanılır.

Önemli: ICO’lar düzenlense de, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) müdahale edebilir. Örneğin, Telegram yapımcısı geçtiğimiz senelerde bir ICO’da 1.7 milyar dolar topladı, ancak SEC geliştirme ekibinin yasadışı faaliyeti iddiası nedeniyle projeyi durdurmaya çalıştı.

Şimdi Bir ICO Nasıl Çalışır Daha Detaylı Ele Alalım…

Hepsi olmasa da, çoğu dijital para tekliflerinde bir tür akıllı sözleşme ağı kullanılır. Bu ağlar mimarileri, güçlü yönleri ve ideal kullanım durumları bakımından farklılık gösterir, ancak hepsi merkezi olmayan bir blok zinciri kullanır. Popüler örnekler arasında EOS, Tron ve NEO sayılabilir. Bununla birlikte, en popüler ICO platformu, bugüne kadar, Ethereum’dur.

ERC20 Standardı

Ethereum ağında bir ICO başlatan tokenlerin çoğu ERC20 standardını takip ediyor. Bu standart, tüm ERC20 belirteçlerinin uyması gereken bir dizi programlama kuralını etkili bir şekilde özetlemektedir. Akıllı sözleşmeler ICO’ların bel kemiğidir. Açık kaynaklı programlama şunları garanti eder:

 1. Proje, katkıda bulunduğunuz bitcoin veya etheri alır
 2. Bunun karşılığında projenin kripto para birimini alırsınız
 3. Bazı durumlarda, proje minimum bağış toplama hedefine ulaşmazsa yatırımınızı geri alırsınız.

Akıllı sözleşmeler, tüm bu görevleri otomatik olarak ve aracıya ihtiyaç duymadan yerine getirir.

Tipik Bir ICO Süreci Nasıl Gelişir?

Bir ICO’ya katılmak nispeten basit bir süreçtir. Bu örnek için, Ethereum tabanlı aşağıdaki örneğe odaklanalım.

İlk olarak, ICO sunucusu yeni kripto para birimini Ethereum’un sağlamlık kodunu kullanarak basar ve bu paraları kendi cüzdanlarına yerleştirir. Bunu takiben, katılımcı olarak, toplantı sahibinin cüzdanına bir miktar ETH gönderirsiniz. Buna karşılık, yeni kripto para biriminin bir kısmını alırsınız. Aldığınız miktar, ana bilgisayarın onu oluşturduğunda kriptoya hangi değeri verdiğine bağlıdır. Hem Ethereum hem de yeni token ERC20 standardını takip ettiğinden, her biri için ayrı bir cüzdan oluşturmaya gerek yoktur.

ICO-Resim-1

ICO Akıllı Sözleşmesi

Ve işte bu kadar. Saygın herhangi bir ekip ICO’larına güç veren akıllı sözleşmeleri halka açık hale getirecektir. Bu kodu gizli tutan herhangi bir projeye karşı dikkatli olunması gerekmektedir.

ICO’ya Dair Özel Hususlar

ICO’lara satın almak isteyen yatırımcılar önce kripto para birimi alanını daha geniş bir şekilde tanımalıdır. Çoğu ICO durumunda, yatırımcılar önceden mevcut kripto para birimleri içeren tokenlar satın almalıdır. Bu, bir ICO yatırımcısının zaten Bitcoin veya Ethereum gibi bir para birimi için ayarlanmış bir kripto para cüzdanına sahip olması ve satın almak istedikleri token veya para birimini tutabilen bir cüzdanına sahip olması gerektiği anlamına gelir.

Katılacağınız ICO’ları bulmak nasıl olur? En son ICO’lardan haberdar olmanın kesin bir reçetesi yoktur. İlgilenen bir yatırımcının yapabileceği en iyi şey, çevrimiçi yeni projeler hakkında okumak ve bilgi sahibi olmaktır. ICO’lar önemli miktarda hype üretir ve yatırımcıların yeni fırsatları tartışmak için çevrimiçi toplandıkları çok sayıda yer vardır. Yatırımcıların yeni ICO’ları keşfetmesine ve farklı teklifleri birbirleriyle karşılaştırmasına olanak tanıyan ICO’ları bir araya getiren özel siteler de mevcuttur.

İlk Para Teklifi (ICO) ve İlk Halka Arz (IPO) Farkları Nelerdir?

Geleneksel şirketler için, geliştirme ve genişleme için gerekli fonları artırmanın birkaç yolu vardır. Bir şirket küçük başlayabilir ve kârının elverdiği ölçüde büyüyebilir, sadece şirket sahiplerine bağlı kalır, ancak fonların birikmesini beklemek zorunda kalır. Alternatif olarak şirketler, erken yatırım için dış yatırımcılara bakabilir ve onlara hızlı bir nakit akışı sağlayabilir, ancak tipik olarak mülkiyet hissesinin bir kısmını vermekle takas ederler. Bir diğer yöntem halka arz etmek, halka arz yoluyla hisse satarak bireysel yatırımcılardan fon elde etmektir.

Halka arzlar sadece yatırımcılar ile ilgilenirken, ICO’lar kitle fonlaması gibi yeni bir projeye yatırım yapmak isteyen destekçilerle ilgilenebilirler. Ancak, ICO’lar kitle fonlamasından farklıdır, çünkü ICO’ların destekçileri yatırımlarının gelecekteki bir getirisi ile motive edilirken, kitle fonlaması kampanyalarında toplanan fonlar temel olarak bağıştır. Bu nedenlerden dolayı, ICO’lara “kitle” denir.

ICO’lar ayrıca halka arzlardan en az iki önemli yapısal farklılığa sahiptir. Birincisi, ICO’lar büyük ölçüde düzensizdir, yani Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) gibi devlet kurumları onları denetlemez. İkincisi,merkeziyetsizlik ve düzenleme eksiklikleri nedeniyle, ICO’lar yapı bakımından halka arzlardan çok daha özgürdür.

ICO’lar çeşitli şekillerde yapılandırılabilir. Bazı durumlarda, bir şirket finansmanı için belirli bir hedef veya sınır belirler; bu, ICO’da satılan her tokenin önceden belirlenmiş bir fiyatı olduğu ve toplam token arzının statik olduğu anlamına gelir. Diğer durumlarda, ICO tokenlarının statik bir arzı vardır, ancak dinamik bir fonlama hedefi vardır, bu da tokenların yatırımcılara dağıtımının alınan fonlara bağlı olacağı anlamına gelir (yani, ICO’da alınan toplam fonlar ne kadar fazlaysa, toplam token o kadar yüksek olur).

İlk Madeni Para Tekliflerinin (ICO) Avantajları ve Dezavantajları

avantajdezavantaj

 • Avantajları

Halka arzda, bir yatırımcı bir şirketteki hisse senetlerini yatırımı karşılığında alır. Bir ICO söz konusu olduğunda, kendiliğinden hisse bulunmamaktadır. Bunun yerine, ICO aracılığıyla para toplayan şirketler paylaşıma eşdeğer bir blok zinciri (kripto para birimi teokenı) sağlar. Çoğu durumda, yatırımcılar Bitcoin veya Ether gibi popüler bir tokenle ödeme yaparlar ve karşılığında orantılı olarak yeni tokenlar alırlar.

Bir ICO başlatan şirketin bu tokenları oluşturmasının ne kadar kolay olduğunu belirtmek gerekir. Birkaç saniye içinde kripto para birimi tokenlarının oluşturulmasına izin veren çevrimiçi hizmetler vardır. Yatırımcılar, hisse senetleri ve tokenlar arasındaki farkları göz önünde bulundururken bunu akılda tutmalıdırlar ve tokenın gerçek değeri veya yasal garantileri yoktur. ICO yöneticileri, ICO’nun koşullarına göre tokenlar üretir, alır ve daha sonra bireysel yatırımcılara aktararak planlarına göre dağıtır.

Bir ICO operasyonundaki ilk yatırımcılar genellikle, planın başladıktan sonra başarılı olacağı umuduyla jtoken satın almaya motive olurlar. Bu gerçekleşirse, ICO sırasında satın aldıkları tokenlerin değeri, ICO’nun kendisi sırasında belirlenen fiyatın üzerine çıkacak ve genel kazanımlar elde edeceklerdir. Bu bir ICO’nun birincil faydasıdır: çok yüksek getiri potansiyeline sahiptir.

ICO’lar gerçekten de birçok yatırımcıyı milyoner haline getirdi. 2017 rakamlarına bir göz atarsak: O yıl, her biri ortalama 12,7 milyon dolar toplayan 435 başarılı ICO vardı. 2017 için toplanan toplam miktar 5,6 milyar dolardı. Ayrıca, ICO’larda satın alınan tokenlar, ilk yatırımda dolar cinsinden ortalama 12,8 kat verdi.

 • Dezavantajları

ICO’lar kripto para birimi ve blockchain endüstrilerinde ön plana çıktıkça, zorlukları, riskleri ve öngörülemeyen fırsatları da beraberinde getirdiler. Birçok yatırımcı, yatırımlarının hızlı ve güçlü bir şekilde geri dönmesi umuduyla ICO’ları satın alıyor. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde en başarılı ICO’lar bu umudun kaynağı, çünkü gerçekten muazzam getiriler elde ettiler. Bununla birlikte, bu yatırımcı coşkusu insanları doğrudan saptırabilir.

Büyük ölçüde düzensiz oldukları için ICO’lar, daha az bilgiye sahip yatırımcıları avlamak isteyen dolandırıcılarla doludur. SEC (Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) gibi mali yetkililer tarafından düzenlenmediği için, sahtekarlık veya yetersizlik nedeniyle kaybedilen fonlar asla geri alınamaz.

2017’de ICO’ların çok hızlı yükselişi, Eylül 2017’nin başlarında bir dizi hükümet ve hükümet dışı kuruluştan geri tepmelere yol açtı. Çin Halk Bankası, ICO’ları resmi olarak yasakladı. Ayrıca ekonomik ve finansal istikrara zarar verdiğini iddia etti.

Çin Merkez Bankası, tokenların para birimi olarak kullanılmasını yasakladı ve bankaların ICO’larla ilgili hizmetler sunmasını yasakladı. Sonuç olarak, hem Bitcoin hem de Ethereum fiyatları düştü, birçoğu daha fazla kripto para birimi düzenlemesinin bir işareti olarak kabul edildi. Yasak ayrıca tamamlanmış teklifleri de cezalandırdı. 2018’in başlarında, Facebook, Twitter ve Google ICO reklamlarını yasakladı.

ICO’lara yatırım yaparken bir yatırımcının kaybeden olmayacağının veya dolandırılmayacağının garantisi yoktur. ICO dolandırıcılıklarını önlemeye yardımcı olmak için yatırımcılar:

 1. Proje geliştiricilerinin hedeflerinin ne olduğunu açıkça tanımlayabildiklerinden emin olun. Başarılı ICO’lar genellikle açık ve özlü hedefleri olan anlaşılır, anlaşılır beyaz kağıtlara sahiptir.
 2. Geliştiricileri tanıyın. Yatırımcılar, bir ICO başlatan bir şirketten %100 şeffaflık için çaba göstermelidir.
 3. ICO için belirlenmiş yasal hüküm ve koşulları arayın. Dış düzenleyiciler genellikle bu alanı denetlemediğinden, herhangi bir ICO’nun meşru olmasını sağlamak bir yatırımcıya bağlıdır.
 4. ICO fonlarının escrow (emanet) cüzdanında saklandığından emin olun. Bu, erişilebilmesi için birden fazla anahtar gerektiren bir cüzdan. Bu cüzdan, özellikle tarafsız bir üçüncü taraf anahtarlardan birinin sahibi olduğunda, dolandırıcılığa karşı yararlı bir korumadır.

Peki ICO’lar Yasal Mıdır?

ICO’lar hakkındaki düzenlemeler ülkeden ülkeye değişmektedir. İsviçre ve Malta gibi ülkeler mevzuata daha ilerici bir yaklaşım getirirken, ABD gibi diğerleri hala düzenleyici karışıklıklar üzerinde çalışıyorlar

ICO’nun yasallığı zaman zaman tartışmalara konu olur. İdeal olarak, kripto paralar bir finansal varlık olarak değil, diğer bir şey gibi bir dijital varlık olarak satılır. Bu yüzden ICO’ya sıklıkla “kalabalık satışı” denir. İşler belgesiz yürümektedir ve sözlü güvene dayanır.

ICO, şu anda çoğunlukla gri bir bölgede gerçekleştirilmektedir. Gelecekte büyük olasılıkla yasal düzenlemeler yapılacaktır ki çoğu kişiye göre bu şarttır.

DAO’nun görkemli bir şekilde patlaması, yasal düzenleyicilerin dikkatini çekti. Elbetteki yasal düzenlemelerin yapılması bazı finansal ve yasal risklere neden olabilir. Yasal düzenlemelere uymanın maliyeti ve çabası, geleneksel finansman araçlarıyla karşılaştırıldığında ICO’nun avantajlarını azaltabilir.

İlk Para Tekliflerinin Geleceği

Her ne kadar yasal düzenlemeleri belirsiz olsa da, ilk dijital para tekliflerinin veya bazı alternatiflerin burada kalacağı açıktır. 2018’in ayı piyasasında bile, 7.85 milyar dolar toplayan 1250’den fazla ICO vardı.

Daha genel olarak, tokenleşmiş bağış toplama geleneksel yöntemlerle gittikçe daha fazla karışmaya başlamaktadır. Güvenlik Jetonu Tekliflerini (STO’lar), Hisse Senedi Jetonu Tekliflerini (ETO’lar) ve hatta YCombinator tarafından oluşturulan favori SAFE’de bir dönüş olan Gelecek Tokenları için Basit Anlaşmaları (SAFT’lar) görmeye başlıyoruz.

Daha yüksek likidite, 7/24 ticaret ve aracıların ortadan kaldırılmasıyla, daha fazla ICO da dahil olmak üzere tokenleştirmenin geleceği yolda gibi görünüyor.

İlknur Özer 24 yaşında olup, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunudur. Okul yıllarından bu yana kripto paralara ilgi duymaktadır. İnsan ve toplum psikolojisine hâkim olan İlknur, içerikleri ve analizleri ile insanlara ulaşmayı ve katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bitcoin

Bitcoin’in Geleceği Nasıl?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

kriptonun-gelecegi-nasil

Kripto para birimi, kriptografi olarak bilinen gelişmiş şifreleme teknikleri kullanılarak oluşturulan ve yönetilen dijital bir para birimidir. Kripto para, 2009’da Bitcoin’in yaratılmasıyla teknik bir kavramdan sanal bir gerçekliğe sıçradı. Bitcoin, sonraki yıllarda ciddi bir büyüme gösterdi. Bitcoin, önceki iki ayda 10 kat arttıktan sonra, Nisan 2013’te 266$ rekor seviyeye ulaştı. Bu durum ise önemli yatırımcıların ve medyanın ilgisini çekti. . Bitcoin zirvede 2 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahipti. Ancak kısa bir süre sonra %50’lik bir düşüş, genel olarak kripto para birimlerinin ve özellikle de Bitcoin’in geleceği hakkında şiddetli bir tartışmaya yol açtı. Yani, bu alternatif para birimleri nihayetinde geleneksel para birimlerinin yerini alacak mı? Bir gün dolar ve euro gibi her yerde kullanılacak mı? Yoksa kripto para birimleri çok geçmeden alevi sönecek olan geçici bir moda mı? Aslında cevap yine Bitcoin’de yatıyor.

Kripto Para’nın Geleceği

Bazı ekonomi analistleri, kurumsal para piyasaya girdikçe kriptoda büyük bir değişikliğin olacağını tahmin ediyor. Dahası, kripto paranın Nasdaq üzerinde dalgalanma olasılığı var, bu da blok zincirine ve geleneksel para birimlerine alternatif olarak kullanımlarına daha fazla güvenilirlik katacak. Bazıları, kriptonun ihtiyaç duyduğu her şeyin doğrulanmış bir borsa yatırım fonu (ETF) olduğunu tahmin ediyor. Bir ETF, insanların Bitcoin’e yatırım yapmasını kesinlikle kolaylaştıracaktır. Ancak yine de bir fonla otomatik olarak oluşturulamayabilecek kriptoya yatırım yapma talebinin olması gerekir.

Bitcoin’i Anlamak

Bitcoin, para birimi basımı, işlem işleme ve doğrulama gibi tüm işlevlerin ağ tarafından toplu olarak gerçekleştirilmesini sağlayan eşler arası teknolojiyi kullanan merkezi olmayan bir para birimidir. Bu merkeziyetsizlik, Bitcoin’i hükümet manipülasyonundan veya müdahalesinden arındırmaktadır. Diğer bir tarafı ise, işlerin sorunsuz bir şekilde yürümesini sağlayacak veya bir Bitcoin’in değerini destekleyecek merkezi bir otorite olmamasıdır. Bitcoinler, karmaşık algoritmaları çözmek ve sayıları sıkıştırmak için güçlü bilgisayarlar gerektiren bir “madencilik” süreciyle dijital olarak oluşturulur. Bitcoin üretimi, 2140’ta ulaşılması beklenen bir seviye olan 21 milyon ile sınırlandırılacaklar.

Bitcoin Gelecekte Nasıl Görünüyor?

Bitcoin için gelecekteki görünüm çok tartışılan bir konudur. Finans medyası, sözde kripto-analistleri bir taraftan çoğalmaya devam ediyor. Harvard Üniversitesi Ekonomi ve Kamu Politikası Profesörü Kenneth Rogoff, kripto savunucuları arasındaki “ezici hissin kripto para birimlerinin toplam piyasa kapitalizasyonunun önümüzdeki beş yıl içinde patlayarak 5-10 trilyon $ ‘a yükselebileceğini” öne sürüyor.

Rogoff: “Fiziksel altından farklı olarak, Bitcoin’in kullanımı işlemlerle sınırlıdır. Bu da onu balon benzeri bir çöküşe karşı daha savunmasız hale getirir. Bunlara ek olarak, kripto para biriminin enerji yoğun doğrulama süreci, merkez bankası gibi güvenilir bir merkezi otoriteye dayanan sistemlerden  çok daha az verimli”.

Artan İncelemeler ve Önlemler

Bitcoin’in merkeziyetsizlik ve işlem anonimliğinin temel faydaları, onu kara para aklama, uyuşturucu ticareti, kaçakçılık ve silah tedariki dahil olmak üzere bir dizi yasa dışı faaliyet için tercih edilen bir para birimi haline getirmiştir. Bu, güçlü düzenleyici kurumların ve Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), SEC ve hatta FBI ve İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) gibi diğer devlet kurumlarının dikkatini çekti. Mart 2013’te FinCEN, sanal para borsalarını ve yöneticileri para hizmeti işletmeleri olarak tanımlayan kurallar yayınladı. Ek olarak bunları hükümet düzenlemesi kapsamına getirdi. O yılın Mayıs ayında DHS, Mt. Gox (en büyük Bitcoin borsalarından ) Wells Fargo’da kara para aklama karşıtı yasaları çiğnediğini iddia etti.
Ve 2018 Ağustos ayında, New York Finansal Hizmetler Departmanı, çoğu Bitcoin ile ilgilenen, kara para aklamayı önlemek ve tüketicinin korunmasını sağlamak için önlemlerini soran 22 gelişmekte olan ödeme şirketine mahkeme celpi yayınladı.

Kripto Geleceğinde Bizi Neler Bekliyor?

Kripto para birimlerinin şu anda karşı karşıya olduğu sınırlamaların bazıları – örneğin bir kişinin dijital servetinin bir bilgisayar çökmesi ile silinebilmesi veya sanal bir kasanın bir bilgisayar korsanı tarafından yağmalanması gibi – teknolojik gelişmelerle zamanla aşılabilir. Üstesinden gelinmesi daha zor olacak olan şey, kripto para birimlerini alt üst eden temel paradokstur – ne kadar popüler olurlarsa, o kadar fazla düzenleme ve hükümet incelemesi çekecekler, bu da varoluşlarının temel öncülünü zedeliyor.

Kripto para birimlerini kabul eden traderların sayısı giderek artarken yine de hâlâ azınlıkta bulunuyorlar. Kripto para birimlerinin daha yaygın bir şekilde kullanılabilmesi için öncelikle tüketiciler arasında yaygın bir kabul görmeleri gerekir. Bununla birlikte, geleneksel para birimlerine kıyasla göreceli karmaşıklıkları, teknolojik olarak uzman olanlar dışında çoğu insanı caydıracaktır.

Ana akım finansal sistemin bir parçası olmayı hedefleyen bir kripto para biriminin, birbirinden çok farklı kriterleri karşılaması gerekebilir. Matematiksel olarak karmaşık olması gerekir ki bunun sebebi dolandırıcılık ve bilgisayar korsanı saldırılarından kaçınmak içindir. Ancak kripto paranın aynı zamanda tüketicilerin anlaması için de kolay olması gerekir. Merkezi olmayan ancak yeterli tüketici korumaları ve korumasıyla vergi kaçırma, kara para aklama ve diğer alçakça faaliyetler için bir kanal oluşturmadan kullanıcının anonimliğini koruması önemlidir. Bunlar karşılanması zor kriterler olduğundan, birkaç yıl içinde en popüler kripto para biriminin, sıkı bir şekilde düzenlenen itibari para birimleri ile günümüzün kripto para birimleri arasında kalan niteliklere sahip olması mümkün müdür? Bu olasılık uzak görünse de, şu anda önde gelen kripto para birimi olarak, Bitcoin’in karşılaştığı zorluklarla başa çıkmadaki başarısının veya eksikliğinin önümüzdeki yıllarda diğer kripto para birimlerinin servetini belirleyebileceği konusunda çok az şüphe var.

Devamını oku

Bitcoin

Kripto Paralar Güvenli Mi?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

kripto-para-guvenli-mi

Ticaret yapmak her alanda getirileri yüksek olabileceği gibi riskleri de olan bir durumdur. Mevcut riskler göz önünde bulundurulmalı ve yatırımlar her alanda olduğu gibi kripto para alanında da büyük bir titizlikle gerçekleştirilmelidir. Bizler bu yazımızda, sizler için, kripto paralar güvenli mi sorusunu sorduk. Aşağıda  kripto dünyasında bir ticaret ve yatırım yolculuğu sırasında ihtiyaç duyacağınız en önemli ipuçları yer almaktadır. Ancak öncelikle kripto para ticareti için en iyi platformu nasıl seçeceğiniz hakkında konuşalım.

Kripto yatırım platformunu seçerken riskleri de göz önünde bulundurarak, nelere dikkat etmelisiniz?

Kripto para birimlerini satın almak / satmak, takas etmek veya tutmak için herhangi bir platforma girmeden önce, dikkate alınması gereken birkaç şey vardır, en önemlileri:

Düzenleme – Düzenlenmiş bir kripto para birimi ticaret platformunda bir hesap açmanız önemlidir.

Ücretler – Katılmadan önce para yatırma, işlem ve para çekme ücretleri gibi ücretle ilgili bilgileri anladığınızdan emin olun. Ücretler, kullandığınız komisyoncuya bağlı olarak önemli ölçüde farklılık gösterebilir.

Ticaret Seçenekleri – Aynı anda birçok finans piyasasına yatırım yapabilmek heyecan vericidir. En iyi seçenek, ticaret için çok çeşitli pazarlar sunan bir komisyoncu ile çalışmaktır.

Kolay kullanım – Kullanıcı dostu bir arayüz ticaret platformu için çok önemlidir çünkü kötü arayüzler traderın kafasını karıştırabilir, bu da bazı hatalara ve hatta istenmeyen kayıplara neden olabilir.

Hızlı Yürütme – Bazı platformların bir alım veya satım emrini yerine getirmesi birkaç dakika sürebilir. Bu normal bir durum değildir; bu işlem normal şartlarda yalnızca birkaç saniye veya daha kısa sürer.

Kripto Para Yatırımının Riskleri

Başlangıçta, kripto para piyasasının henüz büyüme ve gelişme aşamasında olduğunu ve dünyadaki herhangi bir yeni etkili buluş gibi istikrarsızlık yaşadığını kabul etmeliyiz. Ayrıca Kripto Para alanı gelecekte artabilecek veya azalabilecek bazı risklerle de karşı karşıyadır.

Sonuç olarak bu 5 riski anlamalı ve kolay bir av olmamaları için akılda tutulmalıdır. Ayrıca en önemlisi risklere dikkat ederek, kripto para birimlerine yatırmak istediğiniz parayı kaybetmemelisiniz.

● Kripto Para Dolandırıcıları

Kripto para piyasasında bir yatırımcı olarak başınıza gelebilecek en kötü şey, yeni başlayan endüstrinin bir şekilde birçok dolandırıcılıkla dolu olduğu için dolandırıcılığın kurbanı olmanızdır.

Aslında, kripto para birimi piyasası karmaşıktır, çok sayıda yeni kullanıcı için kafa karıştırıcıdır ve hafifçe düzenlenir. Bunların hepsi kripto para piyasasını dolandırıcılar için ideal bir hedef haline getirir. Sonuç olarak, birçok kötü aktör yatırımcıların parasını yağmalamak için bu noktayı dolandırıcılık yapmak için kullanır.

Yatırımcıları zor kazandıkları paralardan ayırmayı amaçlayan en ünlü kripto para dolandırıcılığı yöntemleri arasında şunlar yer alır: Dolandırıcılık Paraları, Sahte Haberler, Dolandırıcı ICO’lar, Kimlik Avı, Madencilik dolandırıcılığı, Ponzi Şemaları, Para Transferi Dolandırıcılığı, Kötü Amaçlı Yazılımlar, Sahte Uygulamalar ve Dolandırıcılık Yazılımları, ayrıca sahte takas ve cüzdanlar.

● Düzenleyici Sorunlar

Yetkililer, tamamen kontrolsüz bir finans toplumundan dolayı endişe duyuyorlar. Bitcoin’in neredeyse isimsiz ve anonim olarak kullanma yeteneği, suçlular için çekici hale getireceği için endişe kaynağıdır. Yetkililer, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı için kullanılabilecek Bitcoin’in merkeziyetsiz doğasından korkuyorlar.

Sonuç olarak, dünyanın dört bir yanındaki birçok otorite (veya düzenleyici) hala Bitcoin için bir düzenleyici çerçeve oluşturmak için mücadele ediyor. Ancak, para olarak kullanılmayı içeren herhangi bir yeni inovasyon gibi, Bitcoin ile ilgili düzenlemeler de yazılmaya ve yeniden düzenlenmeye devam edecek.

● Kripto Para Piyasa Volatilitesi

Kripto para piyasası tuhaf bir fiyat dalgalanması durumu yaşıyor. Örneğin, Bitcoin Aralık 2017’de 20.000$ gibi çok yüksek bir noktaya ulaştı. Yine örneğin, Kasım 2018’de 3.200’den işlem görürken bugün (yazım itibariyle) 11.738$’ dan işlem görüyor.

Doğru zamanda kripto para birimlerine yatırım yaparsanız benzeri görülmemiş kazançlar elde edebileceğiniz gibi, yanlış zamanı veya yanlış yolu seçerseniz önemli kayıplar da yaşayabilirsiniz. Kripto para piyasasındaki oynaklığın nedenleri arasında hafif düzenlenmiş bir piyasa, yatırımcıların FOMO (kaybetme korkusu) gibi duyguları ve panik, pazarlama propagandası, sahte haberler ve dolandırıcılar yer alıyordu.

● Kripto Para Piyasa Manipülasyonu

İçeriden bilgi ticareti, entrika ve piyasa manipülasyonu, hafifçe düzenlendiği için kripto piyasasında yaygın faaliyetlerdir,
ve kesin olarak kanıtlamasa da manipülasyona işaret eden pek çok kanıt vardır.

Kripto para birimleri genellikle birkaç dakika içinde düzinelerce yüzdeyle yükselir ve ertesi gün, pompa ve boşaltma şeması olarak bilinen önceki seviyelerine dramatik bir şekilde geri döner.

Tüm bu ahlaki açıdan sorgulanabilir planlar, kripto piyasasını, temel piyasa mekanizmalarına aşina olmayan acemi yatırımcılar için çok riskli hale getiriyor.

● Kripto Para Birimlerinin Kabulü

Örneğin, kripto para piyasasının zayıf düzenlemesiyle, büyük uluslararası şirketlerin ödemede kripto para birimlerini benimsemeleri zordur. Ancak bu durum azalmaya başlıyor. Kripto para birimlerinin benimsenmesi durumu, piyasa  büyümeye devam ettikçe ortaya çıkmaya başlıyor.

Bazı büyük şirketler alımlarda Bitcoin kabul etmeye başlıyor, örneğin Kentucky dünyanın bazı bölgelerinde Bitcoin kabul etmeye başladı. Ayrıca örneğin, Fransa’da da Bitcoin ile tütün dahi satıyorlar.

Kripto yatırımında riskler olsa da, yatırımcılar için hala cazip bir fırsat gibi görünüyor. Kripto para ticareti yoluyla elde edilen fırsatlar, sahadaki hiçbir projeyle karşılaştırılmaz.  Eğer riskleri biliyorsanız ve riskleri önleyebiliyorsanız, şimdi kripto para birimlerine yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Devamını oku

Bitcoin

Kripto Para Yatırımı Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

kripto-para-yatirimi-nasil-yapilir

Kripto para birimi yatırımı, son birkaç yıldır yoğun bir tartışma konusu oldu. Bir gecede milyoner olan insanlar hakkında birçok hikaye duyduk. Bu arada, hızlı bir kâr elde etmeyi umarken binlerce dolar kaybeden insanların hikayelerini de duyduk!

Şu anda bu satırları okuyor olmanız, bu hikayelerden bazılarının size çoktan ulaştığı anlamına geliyor. Kripto para birimi yatırımı hakkında birkaç sorunuz olabilir.

Bu kılavuzda, size kripto para birimi yatırımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve kazançlı yatırımcılar gibi kripto para birimine nasıl yatırım yapacağınızı anlatacağız.

Kripto Paraya Yatırım Yapılmalı Mı?

Aslında, kripto para birimlerine yatırım yapmak inanılmaz derecede kârlı olabilir. Birçok yatırımcı, kripto para birimi yatırımlarından büyük getiri elde etti.

Dahası, birçok ekonomist kripto para birimini çok umut verici bir yatırım fırsatı olarak görürken, diğer bazı ekonomistler kripto para birimlerinin oldukça değişken ve riskli olduğu konusunda uyarıyor.

Bununla birlikte, pek çok insan, bu pazar hakkında hiçbir çalışmaya veya bilgiye sahip olmadan, hatta herhangi bir yatırım planı dahi yapmadan kripto yatırım havuzuna atladı. Ne olduğunu tahmin edebilirsiniz. Birçoğu çabucak zengin olmaya çalışırken fonlarının bir kısmını, hatta tamamını kaybetti.

Bu dünyadaki her yatırımın bir planı olmalı, bazı riskler elbette ki var ve tatmin edici getiri elde etmek için uyulması gereken bazı kurallar ve yönergeler de vardır.

Kripto Para Nedir?

Kripto para, fiziksel bir varlığı olmayan ve menkul kıymetleri ya da euro, dolar ve diğerleri gibi ülkelerin para birimlerine benzemeyen, merkeziyetsiz dijital paradır.

Sadece çevrimiçi olarak mevcuttur ve bir değişim aracı olarak tasarlanmıştır. Anlık işlemlere izin verir ve herhangi bir yere sınırsız para transfer edilebilir. İşlemleri güvenli hale getirmek ve doğrulamak veya yeni kripto paraların yaratılmasını kontrol etmek için şifreleme kullanır.

Diğer bir deyişle kripto para birimi, online işlem yapabileceğiniz, istediğiniz zaman istediğiniz şeyi satın alabileceğiniz para olarak tasarlanmıştır ve ilginç olan kripto para birimi işlemlerde hızlı, düşük maliyetli ve gizlilik sağlar.

Kripto Para Ticaretinin En Popüler Yolları

Kripto ticareti, insanların beklediğinden çok daha fazla psikolojik bir oyundur. Bu nedenle, size uygun ticaret yöntemini seçmek büyük önem taşımaktadır. Aksi takdirde olumsuz sonuçlarla sonuçlanabilir. Açıklığa kavuşturmak gerekirse, kripto ticaretinin üç ana stili vardır:

● Günlük Kripto Para Ticareti

Günlük kripto para ticareti, piyasanın daha aktif olduğu dönemlerde bir gün olan ve günün çoğu saatinde bir traderin yaptığı alım satım türüdür.

Günlük işlemler dakikalar ile birkaç saat arasında sürer. Kısa vadeli ticarettir ve genellikle yatırımlarını her günün sonunda izlemek ve geliştirmek isteyen kişilerin tercihidir. Günlük bir trader olarak diğer taahhütler muhtemelen karmaşık olacaktır.

Bu tür traderlar, gün boyunca piyasa hareketini izleyerek ekranların önünde oturur, gün boyunca birkaç alım satım aramaya ve yapmaya devam eder. Gözlerini piyasa trendlerine ayırıp hızlı hareket ederler. Adrenalin fazladır ve yüksek riskler ile çok çalışmak zordur.

● Swing Kripto Para Ticareti

Swing ticaretinde, trader alım satım yapar ve traderın fiyat hareketi tahminine ve beklentilerine göre birkaç gün veya hafta sonra bu alım satımları kapatmak için en az bir gün açık bırakır.

Günlük alım satım ile uzun vadeli yatırım arasındaki çizginin ortası bir yaklaşımdır. Swing traderları, alım satımlara girme ve çıkma kararlarını vermek için çoğunlukla teknik analize ve temel analize güvenirler. Günlük veya hatta bazen haftalık bir zaman diliminde grafikteki fiyat hareketlerini inceleyerek son birkaç gün boyunca fiyatın yönünü tahmin etmeye çalışmayı temel alan bir ticaret türüdür.  Swing traderları, günlük traderlar gibi çok fazla zaman tüketmezler, gün boyunca bilgisayarınızın ekranına takılıp kalmaları gerekmez ve daha az stres yaşarlar.

Swing ticareti yapmak için işinizden ayrılmanıza gerek yok. Teknik analiz tekniklerinde yetkin ve piyasaların nasıl çalıştığı konusunda uzmansanız, işlem yönteminize uygun fırsatları bulmak için yalnızca dakikalara ihtiyacınız olacak. Üstelik alım satımlarınızı belirli ve düşünceli bir planla yaptığınızda gerilimden uzaklaşacaksınız.

● Uzun Vadeli Kripto Para Ticareti

Uzun vadeli alım satım, bir süreliğine piyasa grafiklerinden gözlerini alıp başka işler yapmak isteyen yatırımcıya uygundur, tıpkı al ve tut gibi. Traderlar, geçim kaynağı olarak kripto para birimi ticaretine bağımlı değildir.

Uzun vadeli yatırımcılar, satın alıp uzun süre bekleyen Hodlerlardır. Gün içinde ve hatta hafta içinde ne olduğu pek umurlarında değildir ve bu vizyon yıllarca uzar.

Bu tür ticaret, kripto para varlıklarına belirli bir miktar güven gerektirir, büyük olasılıkla beyaz kağıt ve ilgili kripto para biriminin önceki piyasa geçmişinin derinlemesine incelenmesinden sonra elde edilir.

Kripto Para Yatırım Platformunu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kripto para birimlerini satın almak / satmak, takas etmek veya tutmak için herhangi bir platforma girmeden önce, dikkate alınması gereken birkaç şey vardır, en önemlileri:

Düzenleme – Düzenlenmiş bir kripto para birimi ticaret platformunda bir hesap açmanız önemlidir.

Ücretler – Katılmadan önce para yatırma, işlem ve para çekme ücretleri gibi ücretle ilgili bilgileri anladığınızdan emin olun. Ücretler, kullandığınız komisyoncuya bağlı olarak önemli ölçüde farklılık gösterebilir.

Ticaret Seçenekleri – Aynı anda birçok finans piyasasına yatırım yapabilmek heyecan vericidir. En iyi seçenek, ticaret için çok çeşitli pazarlar sunan bir komisyoncu ile çalışmaktır.

Kolay kullanım – Kullanıcı dostu bir arayüz ticaret platformu için çok önemlidir çünkü kötü arayüzler tüccarın kafasını karıştırabilir, bu da bazı hatalara ve hatta kazara kayıplara neden olabilir.

Hızlı Yürütme – Bazı platformların bir alım veya satım emrini yerine getirmesi birkaç dakika sürebilir ve bu normal değildir; yalnızca birkaç saniye veya daha kısa sürer.

 

Devamını oku