Nano Coin Nedir? Nasıl Çalışır?

Nano, kendi blok kafes yapısını kullanarak Bitcoin’in yetersiz kaldığı yerlerde başarılı olmak istiyor. Kripto para birimi, Bitcoin ile aynı yoğun iş yükü ve enerji tüketimi olmadan gerçek zamanlı olarak sıfır ücretli işlemler sunmayı vaat ediyor. Nano (NANO),...

nanocoin-nedir

Nano, kendi blok kafes yapısını kullanarak Bitcoin’in yetersiz kaldığı yerlerde başarılı olmak istiyor. Kripto para birimi, Bitcoin ile aynı yoğun iş yükü ve enerji tüketimi olmadan gerçek zamanlı olarak sıfır ücretli işlemler sunmayı vaat ediyor. Nano (NANO), anında aktarım hızının yanı sıra, para göndermek veya almak için hiçbir ücretin olmadığı bilinen popüler bir kripto para birimidir. Gelin Nano Coin’i daha yakından inceleyelim.

Nano Coin İle İlgili Temel Bilgiler

  • Nano başlangıçta Raiblocks (XRB) olarak biliniyordu.
  • Nano ekibi Ocak 2018’de kriptonun adını Raiblocks’tan Nano’ya çevirdi.
  • Nano’nun yaratıcısı Colin LeMahieu, Ekim 2015’te popüler kripto para forumu Bitcointalk’ta Nano’yu dünyaya duyurdu.
  • Genellikle Initial Coin Offerings (ICOs), airdrop ve Proof-of-Work madenciliği gibi dağıtım yöntemleriyle başlayan diğer kripto varlıklarının aksine, Nano başlangıçta Nano dağıtmak için bir CAPTCHA musluk sistemi kullandı.

Nano Coin Geçmişi

2017’nin ikinci yarısına kadar, 2017 kripto boğa koşusu sırasında Nano daha popüler hale gelmedi. O zamanlar Bitcoin ölçeklenebilirlik (birçok işlemi aynı anda idare etme yeteneği) sorunları ile mücadele ediyordu.

Bitcoin işlemlerinin saatler hatta günler sürdüğü noktaya geliyordu. Aralık 2017’nin sonuna doğru ortalama işlem ücreti işlem başına yaklaşık 55 ABD Dolarına ulaştı. Bu durumda işlem ücretleri çok da iyi değildi. Bunu göz önünde bulundurarak, topluluk, kullanıcıların hem ücretsiz hem de anında başkalarına kripto göndermesine izin veren Nano’nun farkına vardı. Aralık 2017’nin başından Ocak 2018’in başına kadar yaklaşık bir ay içinde, tek bir Nano tokenının fiyatı 100 kattan fazla (% 10.000 +) arttı.

Yaşanan artış sonrası bazı kullanıcılar büyük fiyat artışından faydalanırken, çoğu kullanıcı o kadar şanslı değildi. Şubat 2018’de Nano satın alabileceğiniz tek borsalardan biri olan Bitgrail saldırıya uğradı ve kullanıcılar Nano coinlerde 170 milyon dolar kaybetti. Tekrar ve tekrar, kriptolarını merkezi bir borsada bırakmayı seçen kullanıcılar, bilgisayar korsanları, çıkış dolandırıcılıkları (kullanıcı fonlarıyla çalışan borsalar) ve genel kötü yönetim nedeniyle kriptolarını kaybettiler.

Önemli Bir Nokta: Nano’nuzu bir başkasına emanet etmek istemiyorsanız ve birçok kullanıcının yaptığı gibi potansiyel olarak milyonlarca dolarlık kripto kaybetmek istiyorsanız, Nano’nuzu kontrol ettiğiniz bir Nano cüzdanı kullanmanızı öneririz.

Nano Para Blok Kafes

Nano’nun temel özelliklerini ve geçmişine kısa bir genel bakış yaptıktan sonra şunu söyleyebiliriz ki; Nano’nun çalışma şekli oldukça ilginç.
Nano, bir ağdaki tüm düğümlerin (bilgisayarlar veya sunucular) depolaması gereken bir blok zinciri yerine, bir blok kafes sistemi kullanır. Bu sistemde, her birey yalnızca kendi blok zincirini (“hesap zinciri” olarak adlandırılır) depolar.
Her hesap yalnızca kendi hesap zincirinden veya işlem geçmişinden sorumlu olduğundan, kullanıcıların işlemlerinin ağdaki her düğüm tarafından paylaşılan, evrensel bir blok zincirine eklenmesini beklemesi gerekmez. Bu, işlemlerin çok hızlı ve eşzamansız olarak gerçekleşmesine izin verir.

Bir hesap zincirindeki her blok, aynı zamanda hesap zincirinin bakiyesini de içerir. Bu durum, kişinin yalnızca en son bloğu depolaması gerektiği ve kişinin tüm blok işlem geçmişini saklaması gerektiği anlamına gelir (tüm ağın blokları bir yana). Bu, kullanıcıların boyut olarak çok büyük olan işlem geçmişlerini indirmek zorunda kalmadan Nano’yu kullanmalarına olanak tanır (örneğin, Bitcoin’in blok zinciri ~ 250 gigabayt boyutundadır).

 Nano Coin Nasıl Çalışır?

Tüm hesap zincirlerindeki NANO, başlangıçta tüm NANO’ları içeren Nano’nun oluşum hesap zincirindeki NANO bakiyesine eklendiği sürece, kullanıcılar NANO sahteciliği gibi şüpheli hiçbir şeyin olmadığından emin olabilirler. Durumun böyle olduğundan emin olmak için her Nano hesap zinciri, Nano işlemlerinin geçerliliğini oylayacak bir Temsilci seçer. Her Temsilcinin oy ağırlığı, kendisine devredilen tüm hesap zinciri NANO bakiyelerinin toplamıdır. Bloklar inanılmaz derecede küçük olduğundan, Temsilciler işlemleri neredeyse anında onaylayabilirler.

Unutulmaması gereken bir diğer nokta da, madenciler arasında, Bitcoin gibi ağlarda olduğu gibi, blok ödülü kazanmak için blok zincirine bloklar veya işlem grupları eklemek için bir yarış olmadığıdır. Bu sebeple, Nano ağı çalışmaya devam etmek için neredeyse hiç enerji kullanmıyor.
Bu, madencilerin blok zincirine blok eklemelerine izin veren matematiksel problemleri çözmek için tonlarca hesaplama gücü (ve elektrik) kullandıkları Bitcoin’den çok farklı.
Bununla birlikte, Nano, işlemlerin neredeyse anında ve ücretsiz olması ve enerji kullanımının temelde mevcut olmaması konusunda inanılmaz derecede yenilikçi olsa da, Temsilcilerin Nano işlemlerini doğrulaması için Bitcoin veya Ethereum blok ödülü gibi bir ekonomik teşvik yoktur.

Ekonomik teşviklerin eksikliği Temsilcilerin merkezileşmesine yol açabilir mi? Sonuçta, işlem doğrulayıcılarını ödüllendirmek için protokole yerleşik bir ekonomik teşvik olmaksızın, ağ daha geniş bir havuzdan katılım eksikliği riski taşır.
Bununla birlikte, Nano ekibi, Bitcoin veya Ethereum’a benzer bir ödül sistemi kullanan ağların genellikle merkezileştirme eğiliminde olduğuna dikkat çekiyor. Verdikleri örnek, Bitcoin’in hashrate (madencilik bilgi işlem gücü) dağıtımı, öncelikle birkaç seçilmiş madencilik havuzu veya grubu arasında. O halde Nano’nun önerdiği, ekonomik olanların aksine “doğal” teşviklerdir. Nano düğümlerin çalıştırılması çok hafif ve uygun maliyetli olduğundan (bilgi işlem gücü ve elektriğe çok fazla yatırım gerektiren Bitcoin’lere kıyasla), şirketler gibi düğüm operatörleri Nano düğümlerini çalıştırmaya teşvik edilebilir. Bunu yaparak, Nano’nun satış noktası ücretlerini ve diğer genel gider türlerini ortadan kaldırmasından yararlanmaya devam ediyorlar.

Blok Kafes Altyapısının Avantajları

İyileştirilmiş Gecikme

Hesap zincirleri sayesinde, her bir hesap ve zinciri tüm ağda eşzamansız olarak güncellenebilir. İkili işlem mekanizması uygulayarak, bir işlemi doğrulamak hem alıcıya hem de parayı gönderene bağlıdır. Bu, madenci ihtiyacını tamamen ortadan kaldırır ve anında ve bedelsiz işlemlerin önünü açar.

Ölçeklenebilirlik Çözümleri

Nano’daki tüm işlemler, ağın ana zincirinden bağımsız olarak ele alınır. Ayrıca tek bir UDP paketine sığarlar ve kendi bloklarına kaydedilirler. Etkili bir şekilde bu, blok boyutu sorunlarını ortadan kaldırır çünkü düğümler, tüm ağ işlemlerinin kapsamlı bir kaydını tutmaktan sorumlu değildir. Bunun yerine, defterlerinin tamamı yerine her bir hesap zincirinin tek tek hesap bakiyelerini depolamaları gerekir.  

Bitcoin’in geleneksel dağıtılmış defteriyle, blok zincirine bir bloğun tamamı yerleştirilene kadar bir işlem temizlenemez . Bu bloklar, ağın finansal bilgileri için kapsamlı defterler görevi görür ve Bitcoin’in tüm işlem geçmişini içerir. Daha fazla bilgi depolandıkça, düşük işlem süreleri ve yüksek ücretler gördük. Nano’nun hesap zincirleri hafif bir altyapı sağlar. Ve sonuç olarak, blok kafes, eski blok zincirlerine kıyasla gelişmiş ölçeklenebilirlik sunar.

Enerji Verimliliği ve Merkeziyetsizlik

Nano, Ark’a benzer bir delegated proof of stake modeli (DPoS) kullanarak ağını güvende tutar . Çakışan işlemlerle herhangi bir tutarsızlık ortaya çıkarsa, Nano delegeleri hangi işlemin geçerli olduğunun doğrulanması için oy kullanır. DPoS, Bitcoin’in proof of work mekanizmasına kıyasla bir dizi avantaj sunar.

Birincisi, madenciler olmadan, Nano kendini madencilik saldırılarına karşı koruyor. Nano delegeler, para biriminin bir hissesine sahipler, bu nedenle tüm ağın meşruiyetinden ve dolayısıyla kendi yatırımlarından ödün vermeleri için güçlerini kötüye kullanmaktan caydırılıyorlar.  

Ayrıca, blok-kafes yapısı nedeniyle, temsilcilerin yalnızca bir sorun ortaya çıktığında işlemleri doğrulaması gerekir. Sonuç olarak, Nano ağında bir düğüm çalıştırmak, düğümlerin bir proof of work modeli altında çalışmasına göre çok daha az enerji tüketir.

Nano Coin Nereden Alınır?

Zaten kripto paranız varsa, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerini Nano için takas etmek için uygulama içi değişim özelliğine sahip kripto cüzdanları kullanabilirsiniz.

Kripto paranız yoksa, ABD doları veya Euro gibi yerel hükümet para biriminizle kripto para birimi satın almak için Coinbase, Kraken ve Bitstamp gibi merkezi borsaları kullanabilirsiniz. Bazı borsalarda, Nano’yu doğrudan devlet para birimleriyle satın alabilirsiniz. Aksi takdirde, uygulama içi değişim özelliğine sahip kripto cüzdanlarında veya merkezi borsalarda Nano ile değiştirmeden önce Bitcoin ve Ethereum gibi daha popüler kripto para birimlerini satın almanız gerekebilir.

Nano Coin Nerede Saklanır?

Bitgrail saldırısı gibi olayların bize gösterdiği gibi, Nano’nuzu kontrol ettiğiniz bir cüzdanda saklamanız çok önemlidir.

Nano Para Cüzdanı

Yalnızca Nano’yu destekleyen bir cüzdan kullanmayı tercih ediyorsanız, Natrium (mobil), NanoVault (web, masaüstü, donanım cüzdanı) ve BrainBlocks (web) gibi cüzdanlar bazı iyi seçeneklerdir.
100’den fazla diğer kripto varlığını destekleyen, kullanımı kolay ve kullanışlı bir uygulama içi değişim özelliğine sahip daha tam özellikli bir cüzdan istiyorsanız, uygulama içi değişim özelliğine sahip kripto cüzdanları tam size göre olabilir.

Nano Coin Nerelerde Kullanılır?

Nano, Ethereum veya diğer bazı kripto para birimi kullanım durumları gibi akıllı sözleşmeler için “yakıt” olarak kullanılmasının aksine, dijital nakit olarak kullanılmasına vurgu yapıyor.
Bu nedenle, Nano ekibi Nano’nun çeşitli amaçlar için kullanılabilir hale getirilmesi için çok çalışmıştır.

Nano Coin Nasıl Para Kazandırır?

Nano Vakfı veya Nano’nun arkasındaki ekip, geleneksel bir işletmenin yapacağı şekilde para kazanmaz. Bunun yerine, Nano Vakfı, Ekim 2017’de 133.248.297 NANO’nun toplam Nano tedarikinden oluşturulan 7 milyon Nano’luk bir geliştirme fonu tarafından finanse ediliyor. Fon, Nano’nun yaratıcısı Colin LeMahieu’nun Nano’nun gelişimine daha fazla odaklanabilmesi için orijinal Nano musluğu kapatıldıktan sonra oluşturuldu.
Bu geliştirme fonunun yanı sıra, Nano Vakfının herhangi bir düzenli gelir kaynağı yok gibi görünüyor, bu da bir sorun olabilir.

Nano Coin Bugünü ve Geleceği

Nano ekibi, 2015’teki lansmanından ve 2018’in başlarında yeniden markalaşmasından bu yana, projelerini geliştirmek ve topluluğu ilerlemeleriyle güncel tutmak için ortak çaba sarf etti. On kişiden daha az kişi ile oluşan ekibin başında on yıllık deneyime sahip bir yazılım mühendisi olan Colin LeMahieu yer alıyor.

Mart 2018’de ekip, Universal Blocks’u oluşturarak önemli bir dönüm noktasına ulaştı. Daha önce, proje dört tip blok kullanıyordu. Universal Blocks, bu dört türü tek bir blok türünde birleştirir. Bu dönüm noktası, gelişmiş verimlilik, daha fazla ölçeklenebilirlik getirdi ve diğer birçok özelliğin olasılığını ortaya çıkardı.

Nisan 2018’de ekip, uzun vadeli yol haritasını yeniden yapılandırdı . Web sayfası, Nano’nun dört alandaki gelişimi hakkında kapsamlı ve sürekli değişen bilgileri içerir: deneyim, benimseme, cüzdanlar ve protokol.

Nano Coin Yol Haritası

Nano coin, hızlı ve ücretsiz bir kripto ödeme aracı olma konusunda halihazırda harika bir iş çıkarsa da, Nano’nun yol haritalarında aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok gelecek hedefi var gibi görünüyor:

  1. Çeşitli küresel pazarlarda farkındalık oluşturmak için topluluk yöneticileri işe almak
  2. Web sitelerini ve teknik inceleme belgelerini daha fazla dilde kullanıma sunmak
  3. Tüccarların Nano’yu benimsemesini ve gerçek hayatta kullanımını kolaylaştırmak
  4. Daha fazla fiat rampası veya kullanıcıların ABD Doları, Euro, Japon Yeni ve Kore Wonu gibi devlet para birimlerini kullanarak Nano satın almaları için yollar eklemek.

Nano Coin’e Dair Son Düşünceler

Nano, Bitcoin’in ölçeklenebilirlik ve gecikme sorunlarına çok iyi bir şekilde çalışan bir çözüm sağlayabilir. Ayrıca, madencilik işinin kanıtı olarak ortaya çıkan enerji tüketimini önemli ölçüde azaltabilir.

Kripto para birimi gerçekten itibari para birimine uygulanabilir bir alternatif olmak istiyorsa, Bitcoin’in sunduğu sorunları ortadan kaldırmalı veya uzlaştırmalıyız. Nano kağıt üzerinde olduğu kadar pratikte de çalışıyorsa önümüzdeki yıllarda lattenizi Nano ile satın alıyor olabilirsiniz.

Sonuç olarak, Nano uzun bir yol kat etti ve bu yenilikçi kripto para biriminin bundan sonra ne yapacağını görmekten heyecan duyuyoruz!