Takip Edin

Biyografi

Erkan Öz Kimdir?

Yayınlanma tarihi

-

Ekonomi gazetecisi Erkan Öz, İstanbul’da doğdu. Kadıköy Anadolu Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimini bitiren Öz, ayrıca Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde de yüksek lisans yaptı. Erkan Öz’ün hayatına dair ayrıntıları, ilk kariyer yıllarını ve kariyerindeki dönüm noktalarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz. İyi okumalar!

Kariyerindeki İlk Yılları

Öz, mezuniyetinin ardından kariyerindeki ilk yıllarında bir bankanın call center bölümünde çalıştı. Sektöre geçiş serüvenini ise şöyle anlatıyor:

“Askerden döndükten sonra üç ay iş bulamadım. Ailem bankacı olmamı istiyordu. Sonunda bir bankada kredi kartları departmanında iş buldum. Üç ay deneme süresi boyunca call center da çalıştım. Modern çalışma ve stresin zirve noktasını orada gördüm.”

İHA Zamanları

Bankacılık sektöründe aradığını bulamayınca, asıl hayali olan gazetecilik sektörüne adım attı bu doğrultuda Türkiye’nin en büyük özel haber ajanslarından İHA’da tercüman-muhabir olarak kariyeri başladı. O dönemi kendisinin ağzından dinleyelim:

“Çay molasında çıkacağınız zaman bilgisayarınızda saat geri saymaya başlıyordu. Geri sayım bittiğinde yani 5 dakika içerisinde geri dönmezseniz kovulabiliyordunuz. Çağrı geldiğinde iki defa çaldıktan sonra açmazsınız yine kovuluyordunuz. Üç ay gibi çok kısa bir sürede çok şey öğrendim. Sürecin sonunda başarılı bulundum. Kadro teklif edildi. Ancak benim hayalim gazetecilikti. Bankanın teklifini reddettim ve oradaki maaşımın yarısına İHA’da tercüman-muhabir olarak işe başladım.

Yabancı dil bildiğim için beni uluslararası haber bölümünde görevlendirirler sanıyordum. Oysa sadece üç ay bankada çalıştığım için beni ekonomi departmanında verdiler. Başlangıçta garip bulduğum bu karara bugün şükrediyorum.”

İHA’da üç yıl içinde ajansın Ekonomi Müdürlüğü görevine getirilen Erkan Öz, kariyerinin diğer dönüm noktasını dünyanın en büyük yazılı ekonomi haberleri ajansı Dow Jones Newswires’da çalışmaya başlamak olarak nitelendiriyor. Dow Jones ile ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

“Amerika’daki meşhur Dow Jones borsa endeksine de ismini veren bu kuruluş, sadece detaylı yazılı ekonomi haberleri yapar. Fotoğraf bile kullanmaz.”

Dow Jones & Wall Street Journal Kariyeri

Erkan Öz Dow Jones’a geçtiğinde, İstanbul operasyonunu kuran isim oldu. O zamanları şöyle anlatıyor:

“Türkiye’den ekonomi haberlerini İngilizce olarak her gün Londra’daki Avrupa haber merkezine geçiyorduk. Büroda görev alan diğer muhabir arkadaşları da yine sıfırdan tamamen kendim yetiştirdim. Dow Jones’ta çalışırken uluslararası standartlarda İngilizce ekonomi haberciliğini tüm yönleriyle öğrenme fırsatım oldu. Londra’ya da ziyaretler gerçekleştirdim. Bizim yaptığımız İngilizce haberler Dow Jones’a abone olan Avrupa ve ABD merkezli medya organlarında yayınlanıyordu.

Yönettiğim operasyon çok başarılı olunca grubun gazetesi the Wall Street Journal da İstanbul’a büro açmaya karar verdi. Bana da gazeteye geçmemi teklif ettiler. Ben de kabul ettim. Böylece the Wall Street Journal ve Dow Jones’u aynı çatı altında toplayan yeni bir operasyon kurduk. Bu sefer yabancı gazeteciler de ekibe katıldı. Artık sadece Londra’ya değil New York’taki ABD haber merkezine de doğrudan haber geçmeye başladık. Haberlerimiz Wall Street Journal’ın Avrupa ve ABD baskılarında her gün çıkmaya başladı.

Ancak yabancı gazetecilerle görüşlerimiz her zaman uyuşmadı. Özellikle Türkiye’nin ulusal meseleleri hakkında aramızda görüş ayrılıkları vardı.”

Kısa bir süre sonra dünyanın en büyük televizyonlarından Al Jazeera’nin Türkiye’de kanal kuracağı duyulunca, Erkan Öz’e de teklif yapıldı. O zamanlar birkaç sene sonra televizyonlara geçmeyi düşündüğünü belirten Öz, yine de teklifi kabul etti.

Yıllarca call center’da çalışırken olduğu gibi, çok yoğun bir tempoda ve saniyelerle yarışarak habercilik yaptı. O dönemki rakiplerinin Bloomberg ve Reuters olduğunu ifade eden Öz, dünyanın en hızlı ekonomi haberleri kuruluşlarından daha hızlı haber geçmek zorunda idi ve çoğu zaman da bunu başardı.

Al Jazeera Türk ve Belgeseller

Al Jazeera Türk’te ise haber değil, program departmanında göreve başladı. İlk aşamada daha çok belgesel üzerine çalışıyordu. Televizyon yeni kurulacağı için kendi belgesellerini yapmak yerine, yurt dışından yapılmış belgeselleri alıp Türkçeleştirmeye başlamıştı.

Televizyonun açılışı idari ve siyasi bazı nedenlerle ertelenince, yıllar sonra geniş ve derin araştırmalar için vakit bulabildi.

Bu sırada 2008 Krizi üzerine yapılmış belgesellere odaklandı. Orada küresel para ve finans sistemi hakkında edindiğim bilgilerin kendisini oldukça şaşırttığını ifade eden Öz, böylece araştırmalarını derinleştirdi ve yaklaşık bir buçuk yıl süren yoğun çalışma ile 2013’te ilk kitabı olan ‘2020 Büyük Kriz Müthiş Fırsat Yeni Ekonomi’yi yazdı.

Al Jazeera’de Dow Jones-Wall Street Journal’dan farklı olarak çok daha çeşitli görüşler de yerli ve uluslararası çalışan olduğunu belirten Öz, o günleri şöyle aktarıyor:

“Al Jazeera’deki kimileri ile görüşlerimiz uyuşurken, kimileri ile uyuşmadı. Televizyon dört yıl boyunca açılmasa da ben adeta ikinci bir üniversite okumuş gibi oldum. Uluslararası televizyonculuk ve belgeselciliği öğrendim. Al Jazeera’nin Katar merkezini de ziyaret etme fırsatı buldum.”

Al Jazeera macerası bitince bir daha kurumsal bir çatı altında çalışmak istemedi. 2014 yılında ‘Büyük Finansal Tufan’ ismi ile ikinci kitabını da yayınlamıştı. Bu kitapta küresel finans sistemini temelden eleştiriyordu. Bu görüşleri Türkiye’de veya dünyada büyük haber mecralarında dile getirmek zordu. Halihazırda yeterince deneyim kazanmış olan Öz; o dönemki duygularını şöyle dile getiriyor:

“Editoryal kontrol, bürokrasi, mesai saatleri ve trafikten yılmıştım.”

YouTube Serüveni

Böylece kendi yapım firmasını kurdu. O dönemde TRT’nin İngilizce kanalı yeni açılıyordu. Çocukluk arkadaşları ile ortaklık kurarak; birlikte TRT’nin İngilizce kanalına, dünyayı etkileyecek yüksek teknolojiler hakkında bir belgesel dizisi üretti. ‘SciTech Voyager’ isimli İngilizce belgesel serisini İngiltere, Almanya, Amerika, İtalya, Japonya gibi dünyanın çeşitli ülkelerinde çekti. İki buçuk yıl süren bu çalışma esnasında kuantum bilgisayarlardan, yapay zekaya; nükleer fizyon reaktörlerinden insansı robotlara kadar bir çok konuyu yerinde uzmanları ile konuşarak belgesel haline getirdi.

Bu arada dünya ekonomisi hakkındaki araştırmalarımı kesintisiz sürdürdü. 2019 yılı başında bu defa YouTube’da ‘Gerçek Ekonomi’ adıyla bir program yapmaya başladı. Çok ilgi çeken türünün ilk örneği olan bu programı, bugün devam eden ‘Paranın Sırrı’ ve ‘Dünyanın Haberi’ serileri izledi.

Halen YouTube programları ve çeşitli mecralarda yazdığı yazıları ile Türkiye’den ve dünyadan izleyicileri ile bilgi ekonomisi ve yaklaşan büyük parasal dönüşümler hakkında bilgilendirmeyi amaçladığını belirtiyor.

Uzun yıllardır İngilizce dilinde çevirmenlik, tercümanlık, bakanlıklarda proje danışmanlıkları yapan Türkan, aynı zamanda iyi düzeyde İspanyolca da bilmektedir. Hukuk fakültesi mezunu olan Türkan; çok yönlü olmayı sevmekte, bir süredir de kripto para birimleri alanında uzmanlaşmaya çalışmaktadır. Bu disiplinleri birleştirerek bilişim hukuku üzerine bir yüksek lisans eğitimi hedeflemektedir.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Biyografi

TRON Kurucusu Justin Sun Kimdir?

Yayınlanma tarihi

-

TRON Kurucusu Justin Sun, 30 Temmuz 1990’da Çin’in Xining, Qinghai bölgesinde dünyaya gelmiştir. Justin Sun,son zamanalrda adını sıklıkla duyuran girişimcilerden birisidir. Kripto para sektöründe sansasyonel söylemleri ile de ön plana çıkmaktadır. Sun, kripto para birimi platformu TRON’un kurucusudur. Bununla beraber BitTorrent’in de CEO’sudur. Sun, eskiden Ripple’ın Büyük Çin bölgesinin eski baş temsilciliğini yapmıştır. Girişimciliğinin ilk zamanlarında ise mobil sosyal uygulama Peiwo’yu kurmuş ve CEO’luğunu yapmıştır.

Justin Sun’ın Pennsylvania Üniversitesi’nden Doğu Asya Çalışmaları alanında yüksek lisans ve lisans mezuniyeti vardır.  Pekin Üniversitesi’nde ise Tarih Doktorası derecesi yapmıştır.

Sun, 26 yaşındayken, Jack Ma tarafından Hupan Üniversitesi’nde okumak üzere seçilmiştir. Kendisi ilk mezunlar arasında bulunmaktadır. Sun, 2011’de Yazhou Zhoukan’ın ve 2014’te Davos Global Gençlik Liderlerinin kapak figürü olmuştur. 2015, CNTV’nin en dikkat çekici yeni girişimcisi seçildi ve 2015’ten 2017’ye kadar Forbes China 30 yaş altı listesinde bulundu.

Justin Sun’ın Kariyeri

Peiwo Dönemi

Justin Sun, 10 saniyelik ses örneklerini ve ilgi alanlarını analiz ederek kullanıcıları eşleştiren ve birbirine bağlayan, Çin’in Snapchat’i olmayı amaçlayan bir uygulama olan Peiwo’yu kurdu. Peiwo, çevrimiçi oyunlar, yetenek gösterileri ve canlı yayın ile kullanıcıların benzer düşünen arkadaşlar edinmeleri için bir dizi kanal tanıttı. Bugüne kadar 4 milyardan fazla sohbeti eşleştirdi.

Ripple ve BitTorrent

Tron Vakfı’nı kurmadan önce Justin Sun, iki yıl boyunca Ripple’ın Çin’de baş temsilcisi ve danışmanı olarak çalıştı. Temmuz 2018’de Sun, BitTorrent’i 140 milyon dolara satın aldı. BitTorrent, 2015’ten beri internetin günlük trafiğinin yüzde 3’ünden sorumlu olan bir eşler arası dosya paylaşım uygulaması olan uTorrent’in sahibi olan şirkettir.

TRON

Tron, blockchain temelli bir platformdur. Platformun coin’i TRX 2017 yılında piyasaya sürülmüştür. TRON, hazırlık aşamasında daha fazla denizaşırı ofisin kurulması ve ekibin hızla genişlemesi ile Amerika ve Asya Pasifik’te ikili genel merkez kurmuştur. TRON ile en yeni blockchain teknolojisi sunulduğu ifade edilmektedir.

TRON kendi coin’ini yeni Bitcoin olarak tanımlar fakat rakipleri ve eleştirmenler Tron’un bir balon olduğunu söylemekten de kaçınmaz.

Sansasyonel Bir İsim

Sun, yaptıkları ve söylemleri ile sürekli olarak kripto para dünyasında bir şekilde gündeme gelmektedir. Sun, Haziran 2019’da Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffett ile özel bir öğle yemeği yemek için rekor kıran 4,5 milyon dolarlık teklif sunmuştu. Bu o zamanlar epey bir konuşulmuştu. Buffett ile öğle yemeği sonunda Ocak 2020’de gerçekleşti.

Ethereum Kurucusu ile Çatışma

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Justin Sun ile birkaç kez Twitter üzerinden çatıştı. Nisan 2018’de Sun, TRON’un Ethereum’dan daha üstün bir protokol olduğunu iddia eden bir şema yayınladı. Buterin, Sun’ı Twitter üzerinden Tron platformunun yeteneklerini yanlış tanıtmakla suçladı ve daha önce başkaları tarafından Sun ve TRON’a karşı yapılan intihal iddialarına atıfta bulundu. Buterin, blok zincir endüstrisinin potansiyel pazar büyümesi hakkında yaptığı tartışmalı bir açıklamayı savunurken, Sun’ın kripto para birimi ürünleri için gerçekçi olmayan miktarlarda yutturmaca teşvik etmeye yatkın olduğunu ima etti. Sun da Buterin için benzer iddialarda bulundu.

Aralık 2018’de Sun, dApp’larını TRON ağına taşımaları şartıyla, “çökmekte olan” Ethereum ve EOS platformlarının geliştiricilerini “kurtarmak” için bir fon oluşturacağını söyleyen bir tweet attı. Tweet, Ethereum ve EOS geliştiricileri tarafından pek de sıcak karşılanmadı.

Warren Buffett ile Öğle Yemeği

Justin Sun, 23 Ocak 2020’de Omaha’nın ünlü yatırımcısı Warren Buffett ile akşam yemeği için bir araya geldi. Bu olay, Sun’ın yemekten resimleri ve detayları tweet attığı 6 Şubat’a kadar gizli tutuldu. Sun, akşam yemeğinde Buffet’e bir Bitcoin ve biraz da Tron verdi. [16]. Sun, 2019 yılı Power Lunch’ı Warren Buffett müzayedesiyle kazanmıştı. Sun, San Francisco’daki evsizler için bir hayır kurumu olan Glide’a katkıda bulunarak 4.567.888 dolar ödedi. Buffett, Bitcoin’i eleştiren önemli isimlerden birisi. Bu nedenle Sun, bu yemeği istediğini ve  Buffett’in fikrini değiştirmek için bu fırsatı kullanmayı düşündüğünü söylemişti.

Tron Vakfı 23 Temmuz’da bir tweet atarak Sun’ın rahatsızlığı nedeniyle yemeğin ertelendiğini ifade etti. CoinDesk, Çinli kaynakların ertelemenin Çin hükümeti tarafından Sun’a getirilen seyahat kısıtlamalarından kaynaklanabileceğini söylemişti. Fakat daha sonra Sun, bu iddiaları yalanladı. Fakat, bu iddialar daha sonra doğrulandı. Sun daha sonra, etkinliği duyururken “olgunlaşmamış” davranıp “kötü bir örnek” oluşturduğu için özür diledi ve öğle yemeğini ertelemenin “tamamen beklemediği birçok sonuç doğurduğunu” söyledi.

Yazın ilerleyen saatlerinde Sun öğle yemeğini yeniden planlamaya çalıştı. Ayrıca, bir dizi yüksek profilli kişiyi Twitter üzerinden kendisine katılmaya davet etti. Sun, ABD Başkanı Donald Trump’ın yanı sıra Litecoin yaratıcısı Charlie Lee, Binance’in yaratıcısı Changpeng Zhao, Huobi CEO’su Livio Weng, Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin, Circle CEO’su Jeremy Allaire, Binance Charity Foundation blockchain başkanı Helen Haiyu, eToro CEO’su Yoni Assia ve Huobi CFO’su Chris Lee’yi de davet etmişti.

Justin Sun’ın Değeri Nedir?

Justin Sun, kripto para birimi endüstrisindeki en zengin girişimcilerden biridir. Serveti esas olarak TRX token varlıklarından geliyor. Cüzdanının boyutu bilinmiyor ve elindeki gerçek varlıkları açıklamayı da reddediyor.
Toplam arzın kabaca %10-20’sine sahip olduğunu tahmin etmek adil olurdu, bu da TRX değerinin 100 ila 200 milyon dolar arasında bir değerine sahip olacaktır.

Bir zamanlar 400 milyon dolar değerinde olan bir kripto para borsası olan Poloniex, Steemit platformu ve 140 milyon dolara satın aldığı BitTorrent’in satın alımlarına da önemli yatırımlar yaptı. BitTorrent’in ayrıca, 60 milyon dolarlık piyasa değeri olan BTT token’ları adı verilen token’ları da var. Yukarıdaki tüm verileri hesaba katarak, net değerinin 200 ila 400 milyon dolar arasında olması bekleniyor. Yüksek net değerine rağmen, Justin Sun kısa süre önce ABD hükümetinden Tron için küçük işletme yardım fonları talep ederken bulundu. Bu da Sun’ın sansasyonel hareketlerinden birisi olarak kabul edildi.

Sun geçtiğimiz günlerde DeFi platformuna da giriş yaptı. Şu sıra SUN isimli token’ı kullanıcılar tarafından ilgiyle karşılanmaya devam ediyor.

Eğitim Hayatı

Sun, 2007-2011 yılları arasında Pekin Üniversitesi’ne gitti ve buradan Tarih alanında Lisans derecesi aldı. Ayrıca, Hong Kong Çin Üniversitesi’nde 2009-2010 yılları arasında liberal sanatlar ve bilimler okudu. 2011-2013 yılları arasında University of Pennslyvania’ya gitti ve burada Politik Ekonomi alanında Master of Arts derecesi aldı. 2018’de mezun olmadan önce Hupan Üniversitesi’nin tek Y kuşağı öğrencisiydi.

Sun, eğitim hayatıyla alakalı olarak South China Morning Post’a verdiği demeçte, “Profesörlerim ve sınıf arkadaşlarımın paylaştığı deneyimleri ve bilgileri alıp hemen uygulamaya koyabildim” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Biyografi

Şant Manukyan Kimdir?

Yayınlanma tarihi

-

Kripto paralar gün geçtikçe daha geniş bir kitleye yayılırken, özellikle ülkemizdeki önemli isimlerin bu konuda yorum ve analizler yapması çok büyük önem taşıyor.

Ekonomi dünyasının yakından tanıdığı isim Şant Manukyan, önemli yorum ve tespitleriyle ilgi toplayan başarılı isimlerden birisi. Sosyal medyada da özellikle kripto para topluluğu tarafından ilgiyle takip edilen Manukyan, başarılı analizleriyle dikkat çekmektedir. Peki kimdir Şant Manukyan?

Şant Manukyan 1975 yılında İstanbul’da doğmuştur. Manukyan, orta okul ve lise öğrenimini Robert Koleji’nde tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimi için İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’ne giriş yapmış buradan 1997 yılında dereceyle başarıyla mezun olduktan sonraysa yüksek lisans programını Cornell Üniversitesi MBA dalında tamamlamıştır.

Şant Manukyan’ın İş Hayatı

Manukyan’ın kariyeri mezun olur olmaz başlamıştır. Ünlü isim 1997 yılında Ata Menkul Değerler A.Ş.’de uzman yardımcısı olarak çalışmalarına başlamıştır. Manukyan 2000 yılına kadar yönettiği yatırım fonları sayesinde düzenli olarak getiri sağlamıştır. Bu anlamda da ilk üçe girmeyi başarmıştır. Şant Manukyan 2002 yılında İş Yatırım Uluslararası Piyasalar bölümüne giriş yaparak, kariyeri için önemli bir adım atmıştır. Manukyan, global stratejisttir ve 2019’un Haziran ayından bu yana Uluslararası Piyasalar Direktörü konumunda görev yapmaktadır. Manukyan’ın bu görevinin açılımı ise şudur: Global ekonomik durum yatırımcılara yansıtılmakta ve yabancı hisse senetleri ve emtia stratejilerin belirlenmektedir. Manukyan da bu stratejilere yönelik olarak yatırımcılara tavsiyelerde bulunmaktadır.

Manukyan ve Kripto Para Analizleri

Şant Manukyan, Türkiye’de Bitcoin (BTC), kripto para ve ekonomi denildiği zaman akla ilk gelen önemli isimlerdendir. Bu ünlü ve başarılı ismin tespit ve analizleri sosyal medyada da Bitcoin konusunda etkileşim ve benimsenme yaratmaya büyük faydalar sağlamaktadır.

Manukyan, Dünya Gazetesi ve İş Yatırım Bloğunda içerik üretmeye devam etmektedir. Manukya’nın özellikle video blogları oldukça beğeni ve ilgi toplamaktadır.

Manukyan, aynı zamanda videolarında Ethereum’a da yer vermektedir. Özellikle kripto para topluluğu arasında bulunan yatırımcıların dikkatini çeken ünlü ismin geçmiş açıklamalarına da baktığımız zaman kripto paralara olan güveninin yerinde olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz.

Kendisi kripto para birimlerinin günlük hayatta kullanımının da önemimden sıklıkla bahsediyor. Bir dergiye verdiği röportajda “Starbucks’tan kahvenizi kripto parayla alıyorsanız bu iş tamamdır” ifadelerini kullanmıştır.

Devamını oku

Biyografi

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse Kimdir?

Yayınlanma tarihi

-

Brad Garlinghouse, Ripple’ın CEO’su ve Yönetim Kurulu üyesidir. Ripple’dan önce Brad, dosya işbirliği hizmeti Hightail’in CEO’su olarak görev yapıyordu. 2009’dan 2012’ye kadar AOL’de Tüketici Uygulamaları Başkanı olarak görev yaptı ve bundan önce Yahoo’da kıdemlı başkan yardımcısı da dahil olmak üzere 2003’ten 2009’a kadar çeşitli yönetici pozisyonlarında bulundu.

Brad, kariyerinin başlarında Dialpad Communications CEO’su olarak VoIP endüstrisine öncülük etmeye yardımcı olmıuştur. Kendisi halen OutMatch Yönetim Kurulu’nda görev yapmakta olup Ancestry.com ve Tonic Health’de yönetim kurulu pozisyonlarında da bulunmuştur.

Bradley Kent “Brad” Garlinghouse, finansal teknoloji şirketi Ripple Labs’ın CEO’su ve Yönetim Kurulu üyesidir. Daha önce Hightail’in (eski adıyla YouSendIt) CEO’su ve Başkanıydı. Hightail’den önce, AOL ve Yahoo’da görev yapan Garlinghouse, teknoloji sektörünün bilinen isimleri arasında yer alıyor. Garlinghouse 6 Şubat 1971’de ABD / Topeka, Kansas’ta doğmuştur. Garlinghouse, Kansas Üniversitesi’nden ekonomi alanında lisans ve Harvard Business School’dan MBA derecesine sahiptir.

Kariyeri

Garlinghouse, 2000-2001 yılları arasında Dialpad’e CEO olarak katılmadan önce @Home Network’te ve @Ventures’te GP olarak görev yapmıştır. 2003-2008 yılları arasında Yahoo’da Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Garlinghouse, Yahoo’da oldukça önemli noktalarda çalışmalar yürütmüştür.

Popüler isim Yahoo’dan sonra Silver Lake Partners’da Kıdemli Danışman olarak görev yapmış ve ardından 2009’dan 2011’e kadar AOL’de Tüketici Uygulamaları Başkanı olarak görevde bulunmuştur. Garlinghouse daha sonra Hightail’e katımış ve Eylül 2014’e kadar CEO olarak görev yapmıştır. Ünlü isim daha sonra şirketten yaşanan bir anlaşmazlığın ardından ayrılmıştır.

Garlinghouse daha önce Animoto’da yönetim kurulu pozisyonundaydı. Garlinghouse, Ripple’a Nisan 2015’te COO olarak katıldı ve o zamanki CEO ve kurucu ortak Chris Larsen’e rapor verdi. Aralık 2016’da ise CEO görevine terfi etti.

Aralık 2019’da Garlinghouse, Ripple’ın Tetragon, SBI Ventures ve Route 66 Ventures’tan 200 milyon dolarlık C serisi finansman turu topladığını duyurdu. 2020’de Garlinghouse, XRP kripto para biriminin satışlarından elde edilen gelire sahip olmasaydı Ripple Labs’ın para kaybedeceğini kabul etti.

2018 ve 2019’da Garlinghouse, birçok kez SWIFT mesajlaşması için yayınlanan hata oranının en az %6 olduğunu iddia etti. London School of Economics Business Review tarafından yayınlanan bir araştırma ise bunun doğru olmadığınu gösterdi.

AOL’deki İş Hayatı

Zamanında Tüketici Uygulamaları Başkanı ve AOL’un Silikon Vadisi operasyonlarının başkanı olarak görev yağan Garlinghouse, AOL’un yeniliğe ve en önemlisi tüketiciye yeniden odaklanmasıyla ilgili sorumluluğu yönetmiştir. Eylül 2009’da AOL’ye katılmasıyla beraber şirketin AOL Mail ve AIM gibi iletişim ürünlerinin küresel erişimini genişletme ve ayrıca şirketin mobil ve sosyal stratejisini ve eski istemci ve araç çubuğu ürünlerini yeniden canlandırma çabalarında bulunmuştur. Garlinghouse, AOL’un Tüketici Uygulamaları işinin büyümesiyle ilgili sorumluluklarına ek olarak, şirketin risk sermayesi kolu olan AOL Ventures’ın West Coast liderliğini de yapmıştır. O zamanlar Garlinghouse AOL’de gerçekten başarılı bir şirket ekip oluşturduklarına inanıyordu. Bu yüzden, üst yönetim ekibinin bir parçası olarak günlük sorumluluklarına ek olarak, Brad, insanların düşünme ve şirketteki günlük rollerine yaklaşımlarını sürekli olarak sorgulayarak AOL’de kazanan bir kültür yaratma olgusuna inanılmaz derecede odaklanmıştı.

Silver Lake Partners ve Yahoo Dönemi

Garlinghouse, AOL’ye gelmeden önce Silver Lake Partners’da Kıdemli Danışman olarak çeşitli potansiyel satın almalar konusunda şirket içi danışman olarak hizmet veriyordu. Bundan önce GArlinghouse, Yahoo’da yaklaşık altı yıl geçirmiştir. Kendisi Yahoo’da son olarak İletişim ve Topluluklardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Onun liderliğinde Yahoo! Mail, 3. sırada yer aldı ve tüm rakiplerine önemli bir fark attı. Garlinghouse’ın liderliğinde şirketin mesajlaşma hizmeti de bu pazarda lider konuma yükseldi. Garlinghouse ayrıca şirketin Flickr fotoğraf paylaşım hizmetini ve Yahoo! Gruplar hizmetini de yönetti.

Ünlü isim Yahoo’dan önce ise Dialpad.com Inc.’in CEO’suydu ve şirketin tüm faaliyetlerinden, finansından, satışından ve pazarlamasından sorumluydu. Ayrıca @Ventures’da Genel Ortak, @Home, Inc.’de Medya Geliştirme Kategori Müdürü ve SBC Communications’da Müdür olarak görev yaptı.

Ripple Dönemi

Garlinghouse, CEO olmadan önce Ripple’a 2015 yılında operasyon müdürü olarak işe başladı. Garlinghouse,  diğer tipik endüstrilerden sıyrılan bir şirkette nasıl çalışmak istediğini şu sözlerle açıklıyor:

“Silikon Vadisi’nde pek çok ilginç şey döndüğünü düşünüyorum. Etrafıma bakarken, bana göre, blok zinciri ve kripto dünyasında olanlar önemli bir hareket. Kriptoda ve Ripple’da neler oluyor? Ödemeler açısından küresel ticaretin yönetilme şeklini temelden değiştirme fırsatımız var. Başarılı olursak, bu bir dönüşümdür. Evrende kendi küçük çukurumuzu açmamızı sağlayacaktır.”

Ekim ayında şirket, 100’den fazla finans kurumunun Ripple’a ait bir kurumsal blok zinciri ağı olan RippleNet’e katıldığını duyurdu. Şirketin küresel ağına katılan üyeler arasında Credit Agricole, BBVA, UniCredit, Standard Chartered, UBS ve National Bank of Abu Dhabi gibi üyeler bulunmakta. Garlinghouse, bu başarı hakkında ise şöyle konuşuyor:

“Şimdiye kadar son derece şanslıydık, birçok müşterimiz var. Bence bununla ilişkili ağ etkileri göz önüne alındığında, katılımın değerinin ağdaki düğüm sayısına göre artmaya devam ettiği bir dönüm noktasına ulaştığımızı düşünüyoruz. Bu katlanan bir değer artışına işaret.”

Devamını oku