Nedir & Nasıl

NEM (XEM) Nedir?

Giriş

2014’te, kripto alanında bir fikir çok popülerdi: Bitcoin’e geliştiricilerin kendi dijital varlıklarını oluşturabilecekleri bir blok zinciri alternatifi yaratmak ve bu ağın yerel kripto para birimi, bunun üzerindeki işlemleri körükleyecekti. Pek çok proje basitçe Blockchain’in kodunu değiştirirken diğerleri yeni bir şey yaratıyordu. Ethereum da böyle ortaya çıktı.

Bitcointalk forumundan bir başka meraklı grup, Javascript ile kendi platformlarını oluşturdu. Bu, 2015 yılında başlatılan NEM (Nem Ekonomi Hareketi) idi. İşletmeler ve bireyler için kolaylaştırılmış değer transferine sahip bir blok zinciri ekosistemi oluşturulması planlanıyordu. NEM merkezsizlik, dayanışma ve finansal özgürlük fikrine dayanmaktadır.

NEM (XEM) Nedir?

NEM tokenler, sözleşmeler veya dosyalar gibi herhangi bir dijital varlığın kolay transferini sağlar. Blok zinciri bir dahili kurumsal ağdan diğerine veri gönderebilir ve bu da onu işletmeler arasında popüler hale getirir. XEM tokeni ağa güç sağlar. Kullanıcılar, blokların doğrulanması için ödüller alarak hasat yoluyla NEM’den faydalanabilir. NEM yalnızca payınızın boyutunu değil, aynı zamanda ağdaki etkinliğinizi de dikkate alan Önem Kanıtı fikir birliği algoritmasından yararlandığı için bu mümkündür.

Tüm bunların nasıl çalıştığını görelim ve NEM coin hakkında bilgilere bir göz atalım.

NEM (XEM) Nasıl Çalışır?

NEM, daha gelişmiş ve verimli bir dağıtılmış ekosistem oluşturmayı amaçlamaktadır. Kendisine, satın alabileceğiniz ve satabileceğiniz somut gerçek dünya varlıklarını ve maddi olmayan mülkiyeti temsil eden tokenleri için bir akıllı varlık blok zinciri olarak adlandırıyor.

NEM, 2014 yılında Bitcointalk forum kullanıcıları Jaguar0625, BloodyRookie ve gimre tarafından oluşturuldu. Bugün, Singapur merkezli NEM.io vakfı tarafından işletilmektedir. NEM kendi kod tabanını yarattı: ilk olarak proje bir DApp platformu NXT’den bir çatal olarak kabul edildi, ancak daha sonra geliştiriciler NEM’i sıfırdan yazmaya karar verdiler. Bugün NEM, Coinmarketcap listesinde 76. sırada yer alıyor ancak NXT’nin piyasa değeri oldukça düşük.

NEM ağındaki akıllı varlıklar, satın alınabilen, satılabilen veya değiş tokuş edilebilen gerçek dünya varlıklarının veya maddi olmayan mülkiyetin dijital temsilleridir. Bu bir araba, Bitcoin gibi sanal ürünler veya hisse senedi olabilir. NEM, geliştiricilere akıllı varlık alışverişini ad alanları ve mozaiklerle yapılandırmak için araçlar sağlar.

Mozaikler, ad alanı olarak adlandırılan şeye bağlı dijital varlıklardır. Ad alanı, NEM blok zincirindeki bir hesap adresini işaret eden bir metin dizesidir. Ad alanını internetteki bir alan adı ve mozaiği orada bulunan dosyalar olarak düşünebilirsiniz. Ad alanlarının daha spesifik alt gruplara bölünmesine izin veren alt ad alanları da vardır. Ad alanı oluşturma veya yenileme maliyeti 100 XEM olarak belirlenmiştir. Bu sistem, dijital varlıkların ve adreslerin insan tarafından okunabilir bir şekilde temsil edilmesini sağlar. Geliştiriciler, ad alanlarını ve mozaikleri kullanarak şemalar oluşturabilir ve varlıkları birçok şekilde düzenleyebilir.

NEM’in günümüz itibariyle çalışan 2 blockchain’i bulunuyor.

POI Mekanizması

NEM ‘in çalıştığı konsensüs mekanizması PoI’yi anlamak için, daha geleneksel konsensüs algoritmasının dezavantajlarına bir göz atalım. Proof of Work’te node’lar bilgi işlem gücü açısından rekabet eder; çok fazla gereksiz iş yapılır, bu da PoW’yi hantal ve enerji açısından verimsiz hale getirir. Ayrıca rekabeti pahalı donanımlar için daha fazla parası olanlar kazanıyor, bu da değer dağılımını dengesiz hale getiriyor ve merkezileşme riskleri yaratıyor.

Proof of Stake daha enerji verimlidir, ancak aynı dezavantaja sahiptir: daha fazla kripto sahibi olanlara blok doğrulama için çok fazla tercih verir ve daha zengin kullanıcılar daha hızlı zenginleşir. PoS, kullanımlarını değil, yalnızca kripto paraların stoklanmasını teşvik eder.

NEM’in Önem Kanıtı’nda, payınızın büyüklüğü, tokenlerinizi ne sıklıkta ve kime gönderdiğiniz ile birlikte dikkate alınır bu da ağın büyümesini sağlayan bir şeydir. Her kullanıcıya, bir bloğu doğrulama şanslarını belirleyen bir Önem puanı verilir. POI, düzenli kullanıcıları ödüllendirerek güçlendirir buna hasat adı verilir.

SuperNode Programı

SuperNode, NEM ağının sorunsuz çalışmasını sağlayan en az 3 milyon XEM bakiyeye sahip yüksek performanslı bir blok zinciri node’dudur. Gelişmiş teknik özelliklere sahip herkes, yerel bir bilgisayardan veya bulutta barındırılan bir sunucudan bir SuperNode çalıştırabilir. SuperNode’lar bant genişliği, bilgi işlem gücü ping ve yanıt hızı açısından günde 4 kez test edilir. Ağın sorunsuz çalışmasını sağlayan yegane katıcımlardır.

NEM’e ulaşabileceğiniz kanallar.

XEM Coin Nedir?

XEM kripto parası NEM blok zincirine güç sağlar. Ağ işlem ücretleri için ödenir ve ağ yönetişim kararlarını belirlemek için kullanılır. XEM, değer transferleri ve ödemeler için NEM ekosisteminde kullanılır ve NEM’in kullanım durumlarını nakliye takibi, sadakat ödül puanları, şifreli mesajlaşma, sahteciliğe karşı koruma vb. olarak genişletir. İşlemleri (hasat) doğrulayanlar XEM cinsinden ödüller alır.

XEM Nereden Alınır?

Bu tokene yatırım yapmak istiyorsanız veya hasat yoluyla pasif gelir elde etmek istiyorsanız XEM satın almanız gerekiyor. Binance, Huobi veya OKEx’te zaten bir hesabınız varsa, kripto paralarınızı buradan kolayca satın alabilirsiniz. Ancak, özel anahtarlarınıza sahip olmadığınız için madeni paralarınızı merkezi borsalarda saklamak tamamen güvenli sayılmaz. Ve hasadı yapmak istiyorsanız, XEM’inizi yine de borsadan bir cüzdana aktarmanız gerekebilir.

NEM Masaüstü Cüzdanı

Bu cüzdan ekip tarafından tasarlanan resmi NEM cüzdanıdır. Ara yüzü basit olmasına rağmen, NEM Masaüstü Cüzdanı, NEM ağı ile etkileşim için birçok özellik sunar. Burada XEM paralarını toplayabilir, varlık değişiminden yararlanabilir, NEM haberlerini görebilirsiniz. Ayrıca mozaikler oluşturabilir, ad alanlarını yönetebilir, anketler oluşturabilir ve diğer kullanıcılara mesaj gönderebilirsiniz.

NEM Masaüstü Cüzdanı, özel anahtarları cihazınızda saklar böylece herhangi biri şifrelerinize erişemez. Çok kullanıcılı ve çok imzalı hesap oluşturma mümkündür. Birkaç yıl önce NEM Nano Cüzdanının yerini aldı. Bugün, Windows, macOS ve Linux için kullanılabilir halde.

Ayrıca NEM mobil cüzdanı, NEM resmi cüzdanının mobil versiyonudur. Masaüstü sürümünde olduğu gibi, buradaki ara yüz de oldukça özlüdür, ancak ana işlevsellik korunur. NEM Mobil cüzdan Android ve iOS için kullanılabilir.

Yorum Yap