OKB Coin Nedir?

OKEx, 2014’teki başlangıcından bu yana, 20 milyon müşteriye hizmet vererek ve ticaret hacmine göre sürekli olarak en iyi kripto borsaları arasında yer alarak Amerika Birleşik Devletleri dışındaki baskın borsalardan biri haline geldi


OKEx, 2014’teki başlangıcından bu yana, 20 milyon müşteriye hizmet vererek ve ticaret hacmine göre sürekli olarak en iyi kripto borsaları arasında yer alarak Amerika Birleşik Devletleri dışındaki baskın borsalardan biri haline geldi.

OKB, borsanın yerel tokenidir ve OKEx tarafından küresel hizmet tokeni olarak kabul edilir, OK Blockchain Vakfı tarafından basılmaktadır. OKB sahipleri, indirimli ücretlerden ve oy haklarından ödüllere ve eşantiyonlara kadar çeşitli avantajlardan yararlanabilirler.

OKEx Şirketi

OKEx ekibine, CSO Alysa Xu ve Finansal Piyasalar Direktörü Lennix Lai’nin desteğiyle CEO Jay Hao başkanlık ediyor. Hao, mühendislik geçmişine sahip bir teknoloji uzmanı ve deneyimli bir endüstri lideridir. OKEx’e katılmadan önce, canlı video akışı ve mobil oyun için blok zinciri odaklı uygulamalara odaklandı. Blockchain alanına girmeden önce yarı iletken endüstrisinde 20 yıldan fazla deneyim kazandı.

Skew’in son verilerine göre, Malta merkezli borsa, Nisan ayında açık faizle BTC vadeli işlem piyasasında ikinci sırada, en iyi BTC vadeli işlem piyasası olarak BitMEX’in hemen arkasında yer aldı.

Ürün Çeşitliliği ve Sürekli İnovasyon

OKEx, spot ticaret, marj ticareti, vadeli işlemler, sürekli takas ve opsiyonlar dahil olmak üzere çok çeşitli ticaret araçlarını destekler. Borsa ayrıca, OKEx madencilik havuzundan cüzdanına, OKEx Bulut’a ve kullanıcıların yedeklerinden en iyi şekilde yararlanmaları için stake ve tasarruf hizmetleri sunan kazanma ve ödünç verme özelliklerine kadar çeşitli kullanıcılara birçok başka hizmet sunmak için çeşitlendi. Kullanıcılar kripto paraları tutar ve tutarken faiz kazanır.

Bu katma değerli hizmetler, kullanıcıların kripto ile ilgili finansal teklifleri tek bir yerde bulmasını sağlayan yepyeni bir hizmet olan EARN girişimi kapsamında gelir.

Şirket, yalnızca BTC vadeli işlemlerinde günlük 1,5 milyar doların üzerinde günlük hacimleri düzenli olarak rapor ediyor. Dijital varlık veri araştırma enstitüsü CryptoCompare, Skew’den gelen verilere ek olarak, OKEx’in Mart ayında türev piyasası sıralamasında aylık işlem hacminde 161 milyar $ ile en üst sırada yer aldığını tespit etti. OKEx, yayınlandığı tarihte, Skew’den alınan verilere göre, BTC vadeli işlemlerinde işlem hacmine göre borsalar listesinde BitMEX’in bile üzerinde ilk sırada yer alıyor.

Bugün büyük emelleri olan lider borsa için her şey her zaman güllük gülistanlık olmadı. Eleştirmenler, Mart 2019’da wash trading’e dahil olması nedeniyle OKEx’le geniş çapta alay etti. Lai, o sırada suçlamaları kabul etti, ancak bunun “piyasa odaklı davranış” olduğuna dikkat çekti.

Lai, “Borsa tarafından kullanılan benzersiz ücret yapısına dayanarak, birçok OKEx müşterisi bu ücret yapısını oynayarak “akıllı ticaret” yapmaya çalışıyor” dedi. “OKEx’te çok sayıda şüpheli ticari faaliyet olduğunu söyleyebilirim ve bu tür şeyleri önlemek için birçok önlem üzerinde çalışıyoruz.”

OKEx, CoinMarketCap tarafından Dünya Borsalar Federasyonu’na (FINRA) benzer şekilde değişim uygulamalarını ve politikalarını standartlaştırmayı amaçlayan bir “kendi kendini düzenleyen organizasyon” oluşturmak için başlatılan DATA’nın (Data Accountability & Transparency Alliance) ilk 12 ittifak ortağından biri oldu.

OKChain ve OK Cloud

Şubat 2020’de OKEx, kendi ticari kamu zinciri OKChain ve buna dayalı ilk dApp olan OKEx DEX için bir test ağı başlattı. Zincire yepyeni bir simge OKB güç verirken, bu yeni tescilli blok zinciri, ana ağ hayata geçtiğinde ve OKB’yi (eski bir ERC-20 tokeni) Ethereum’dan yerel zincirine taşıdı.

OKEx ayrıca, OKEx Cloud ve OKEx Jumpstart programları aracılığıyla blok zinciri tabanlı girişimleri finanse eder ve kuluçkaya yatırır. OKEx Jumpstart, kaliteli blok zinciri projelerinin halka açılmasına ve birinci sınıf bir likit piyasada listelenmesine yardımcı olurken blok zinciri ekosisteminin büyümesine yardımcı olan bir token satış platformudur.

OKEx Cloud ise ortaklarının, temel teknoloji hakkında endişelenmeden kendi lider borsalarını hızla oluşturmak için OKEx’in teknik gücünü ve marka itibarını kullanmalarını sağlayan bir dijital varlık değişimi işbirliği programıdır. OK Cloud programında OKEx, iş ortaklarına sipariş eşleştirme sistemleri, güvenli cüzdanlar gibi gelişmiş özellikler sağlar ve ayrıca diğer OKEx Cloud borsalarıyla likidite ve piyasa derinliğini paylaşır.

Neden İki Borsa Var?

OKCoin ve OKEx arasındaki farkları çevreleyen çok fazla kafa karışıklığı bulunuyor. OKEx, 2017’den beri OKCoin’den ayrı bir varlık olarak faaliyet gösteriyor ve merkezini Malta’ya taşıdı. Başlangıçta, iki borsa aynı liderliği paylaştı, ancak şimdi ayrı paydaşlar tarafından yönetilen farklı kuruluşlar.

OKCoin, eski banka hesaplarını ve finansal ödeme araçlarını destekleyen bir itibari para/kripto borsasıdır. Bu, kripto para birimine tüketici köprüsüdür, böylece OKCoin’i bir fiat-on rampa platformuna daha yakın olarak düşünebilirsiniz.

OKEx, tamamen dijital varlıklar arasında gerçekleşen vadeli işlemler ve spot işlemlerle Wall Street piyasalarına daha çok benziyor. Günlük al-sat yapanların, yeni başlayanlara ve uzun vadeli hodler’lara, kripto para satın almak ve onları yolun aşağısında geri dönüş beklentisiyle tutmak isteyen herkesi destekleyen bir piyasadır. OKEx’in 2018’in sonlarında Bitcoin vadeli işlemlerinde uzun bir pozisyonun topluluğun geri kalanına 400 milyon dolardan fazlaya mal olduğu zaman keşfettiği gibi, bu tür alım satımlarda çok daha fazla risk var.

Ülkenizde erişilebilir olmanın yanı sıra, kripto para borsası kullanıcıları için kritik faktörlerden biri de maliyettir. OKEx, hacme dayalı bir yapıcı/alıcı ücret yapısı kullanır. Bu, 30 günlük bir süre içinde daha fazla işlem yaptıkça seviyenizin yükseldiği ve indirimli ücretler alacağınız anlamına gelir.

Daha fazla OKB’ye sahip olmak, işlem ücretlerinde de düşüşe neden olabilir. OKEx’in şu ana kadar listelenen 170’den fazla tokeni ve 550’den fazla mevcut kripto alım satım çifti var. Ticari halka açık blok zincirinin ve merkezi olmayan uygulamalarının tanıtılması, halihazırda sunduğu birçok hizmete önemli bir katkı olacaktır.

OKB Token Nedir, Ne İşe Yarar?

OKEx’in yerel tokeni OKB’ye bir göz atalım. Şirket geniş ticaret ortakları havuzunu genişletmeye devam ederken kripto para piyasasında özelliklerini, arzını ve performansını inceleyelim.

Piyasada 300.000.000 ile 1 milyar OKB’lik bir başlangıç ​​toplam arzı vardı. OKEX’in duyurusuna göre, yayınlanmamış 700.000.000 daha önceden yakıldı. Kripto piyasasının ve küresel ekonominin genel performansına paralel olarak, token de bir fiyat düşüşü yaşadı ve şu anda yazımızı hazırladığımız sırada 14 dolardan işlem görüyor.

OKB coin’lerin harcanabileceği bazı platformlar.

OKB eskiden bir ERC-20 tokeniydi ve 2020’nin sonunda bir token takası yapıldı. Bu, Binance Coin‘e (BNB) çok benzeyen bir yardımcı program tokenidir. Ancak OKB, OK Blockchain Foundation tarafından verilir ve OKEx tarafından benimsenir.

Mayıs 2019 itibariyle, OKEx, ikincil piyasadan OKB’yi geri almak için tahsis edilen spot piyasadan %30 işlem ücreti geliri ile dolaşımdaki 300 milyon token için bir OKB “Geri Al ve Yak” planı uyguladı ve bunları bir yakmak için kara delik adresi seçti. Şimdiye kadar, yedi tur Geri Al ve Yakma işlemi yapıldı ve 107 milyon ABD Dolarına eşdeğer toplam 20.671 milyon OKB yakıldı.

OKB, ödemeler, piyasa verileri, cüzdan, borç verme ve varlık yönetimi, siber güvenlik, seyahat, yaşam tarzı ve eğlence uygulamalarını kapsayan ve sahiplerinin OKB ile ürün veya hizmet satın almasına olanak tanıyan dahili ve harici 52 uygulama senaryosu geliştirdi.

Günlük olarak yaklaşık 100 milyon dolar değerinde OKB alınıp satılmaktadır. Başlıca ticaret çiftleri USDT, BTC ve ETH’dir. OKB’nin büyük çoğunluğu OKEx’te işlem görürken, BKEx, Coinall, DragonEX ve BitMax dahil olmak üzere 141 ülke ve bölgeyi kapsayan 40’tan fazla eşler arası, spot ve merkezi olmayan borsada da mevcuttur.