NFT Nasıl Kullanılır?

NFT’ler, kripto para sektöründe hızla yükselen bir değer haline geldi


NFT’ler, kripto para sektöründe hızla yükselen bir değer haline geldi. Yatırım portföylerini şekillendirmek ve farklı deneyimler yaşamak isteyen pek çok kişi bu alana yoğunlaşmış durumda. Devasa fiyatlara satılan bu dosyalar, alıcıların benzersiz bir varlığa sahip olmalarını mümkün hale getiriyor. Özellikle ünlülerin hazırladığı NFT’ler adeta yok satıyor. Örnek verecek olursak; Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk bir şarkıyı NFT olarak satışa sunmuştu. Aynı şekilde ülkemizdeki ünlü komedyenlerden Cem Yılmaz’da kendi çizimlerinin NFT olarak satışını gerçekleştirdi.

Kripto para cüzdanınız mevcutsa sizlerde NFT üretebilirsiniz. Bu alanda ticaret yapmak için herhangi bir dosya kullanılabilir. Resimler, gifler, kartlar, ses dosyaları ve videolar bunlardan bazılarıdır. Aklınıza gelebilecek her türden dijital dosyayı NFT olarak satışa sunabilirsiniz.

NFT Nasıl Yapılır?

NFT, dijital ortama aktarılmış her tür dosyayı kapsar. Herhangi bir dosyayı NFT olarak basmak istiyorsanız öncelikle bir kripto para cüzdanına ihtiyacınız var. Daha sonra eserinizi yayınlamak adına bir blok zincir seçmeniz gerekiyor. Her blok zincirin farklı standartları bulunur. Seçimizi gerçekleştirmenizin ardından kaydolarak seçtiğiniz dosyayı sisteme yükleyebilirsiniz.

Nasıl NFT Alınır?

NFT satın almak ve yatırım portföyünüze farklı değerler katmak istiyorsanız öncelikle nasıl bir eser alacağınıza karar vermelisiniz. Daha sonra eserin türüne göre bilindik bir pazar yeri seçmeniz lazım. Elbette seçmiş olduğunuz pazar yerine bir dijital cüzdana sahip olmalısınız. Bunun yanında işlemini tamamlamanız için yeterli kripto para birimini bulundurmanız gerekiyor.

NFT’nin Diğer Kripto Paralardan Farkı Nedir?

NFT’ler genellikle standart kripto para birimleri şeklinde düşünülür. Ancak durum böyle değildir. NFT’ler, değiştirilemez niteliktedir. Herhangi bir NFT ürettiğinizde veya satın aldığınızda bu sadece sizde bulunan benzersiz bir dijital varlık olur.

NFT’ler, blockchain teknolojisiyle kayıt altına alınır. Özel bir şekilde şifrelenir. Dolayısıyla kopyalanması imkansızdır. Tüm bu ayrıcalıklar nedeniyle koleksiyonerlerin ilk tercihi olmaktadır. Bir sanat eseri satın alındıktan sonra eş değiştirirse eseri oluşturan kişi söz konusu işlemlerden herhangi bir kazanç sağlayamaz. Fakat belirli bir oranda komisyon kazandırabilir. NFT’lerin geçici bir balon olduğunu düşünenler olsa da bu görüşünün aksini savunan sayısız uzman bulunuyor. NFT’lerin özellikle sanat alanında ciddi bir değişime yol açacağı düşünülüyor.