NFT Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

Kripto para alanına ilgi duyuyorsanız NFT’leri en az bir kez de olsa duymuşsunuzdur


Kripto para alanına ilgi duyuyorsanız NFT’leri en az bir kez de olsa duymuşsunuzdur. 2021 yılının ortalarından beri dijital sanatçılar, ünlüler ve içerik üreticiler sanat eserlerini Blockchain sisteminde sergilemek için adeta birbirleriyle yarış içerisine girdiler. Söz konusu NFT basmak olduğunda resimlerden şarkılara ve koleksiyonluk kartlara kadar geniş bir yelpaze bulunuyor.

NFT’lerin bu kadar fazla ilgi görmesinin nedeni orijinalliğini ve sahipliğini kanıtlamasıdır. Herhangi bir alanda yeteneğiniz varsa bu endüstriden ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Hatta eserlerinize gösterilen talebin artması durumunda fiyatlar devasa boyutlara ulaşabilir. Örnek verecek olursak; “Everydays: the First 5000 Days” isimli bir NFT yaklaşık 69 milyon dolara satıldı. Kulağa hoş geliyor öyle değil mi? Aynı şekilde küçük bir çocuk tarafından sergilenen balina NFT’leri de milyon dolarlara alıcı buldu. Günümüzde Beeple gibi ünlü sanatçılar da kendi NFT’lerini blockchain tabanlı marketlerde satıyor.

NFT’lerinizi Çıkarmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

NFT alanında girişim yapmak ve yeteneklerinizi kazanca dönüştürmek istiyorsanız aşağıdaki faktörlere göz atmanızda fayda var:

  • Şarkınız, sanat eseriniz ya da koleksiyonluk eserinizin olması lazım.
  • NFT çıkar ücretini ödemek için bir miktar kripto para birimi gerekir.
  • Dijital varlıklarınızı saklamak için bir kripto para cüzdanı gerekmektedir.

Yukarıdaki maddelere ek olarak NFT’nizi oluşturacağınız blok zincirini de seçmez lazım.

NFT Hangi Platformlarda Oluşturulur?

NFT oluşturmak için hangi platformu seçeceğiniz tamamen sizlerin kişisel tercihine ve kullanmak istediğiniz blok zincirine bağlıdır. Örneğin; BSC protokollerinin büyük bir bölümü NFT’leri BEP-721 token’ı olarak çıkaracaktır. Hangi BSC protokolünü seçerseniz seçin sonuç aynı olacaktır. Ardından NFT’lerinizle basit bir şekilde ticaret yapmak isterseniz, bilindik ve kendisini kanıtlamış bir marketi barındıran platformları seçmelisiniz. Böylece NFT çıkarma işleminden sonra eserinizi farklı bir yere transfer etme zorunluluğu ortadan kalkar.

Basit ara yüzü ve kullanım kolaylığı nedeniyle genellikle BakerySwap ve Treasureland platformları tercih ediliyor. Bahsi geçen BSC projelerinin her ikisi de eserlerinizi NFT olarak çıkarmak için pratik bir kullanım sunar. Ayrıca ücretlerde minimum seviyededir. Günümüzde en büyük NFT pazarlarından birinin sahibi olan BakerySwap, NFT çıkardıktan sonra satmak isteyen herkes için son derece ideal bir tercihtir.