Play-to-Earn Nedir, Ne İşe Yarar?

Oyun dünyası uzun bir zamandan beridir aslında dünyanın en büyük ve önemli sektörlerinden biridir


Oyun dünyası uzun bir zamandan beridir aslında dünyanın en büyük ve önemli sektörlerinden biridir. Buna paralel olarak da binlerce oyun projesi ve oyun platformu uzun bir süredir oyun tutkunu insanlara hizmet veriyor.

Blockchain teknolojisinden sonra birçok sektör geleneksellikten uzaklaşıp yeniliğe ayak uydurarak blockchain alt yapısına geçmeye başladı. Durum böyleyken de oyun dünyasının blockchain dünyasına geçmemesi mümkün değildi ki nitekim öyle de oldu ancak bu geçiş, oyun dünyasına Play-to-Earn kavramını kazandırdı ve tüm oyun dünyasının ve oyuncuların bakış açısını baştan aşağı değiştirdi.

Play-to-Earn Nedir?

Play-to-Earn, Türkçesi Oyna Kazan anlamına gelen, oyun oynamayı ve oyun oynarken para kazandırmayı sağlayan yenilikçi bir teknolojidir.

Blockchain teknolojisi ile birlikte ortaya çıkan oyun geliştiricileri, bu zamana kadar oyuncuların oyun oynamak için ücret ödemesinin oyun kültürüne aykırı olduğunu ve tam tersine oyun oynarken bir şeyler kazanabilmenin oyuncuları daha iyi motive edeceğini düşünerek oyun kültürünü değiştirmek için gereken ilk adımları attılar.

Bu atılan adımlarda hedeflenen oyuncuların hem oyun oynamaları hem de oyun sayesinde para kazanabilmeleriydi. Nitekim de başarılı oldu ve Play-to-Earn terimiyle birlikte merkeziyetsiz finans (DeFi)’den esinlenerek ortaya çıkan GameFi teknolojisi hayatımıza girmiş oldu.

Bu adımı ilk atan ise Axie Infinity adıyla yayınlanan ve kısa zamanda ciddi kitlelere ulaşan oyun oldu. Oyunun mantığı Axies adında yaratıkları NFT olarak üreterek ve bu yaratıkların gelişimini sağlayarak NFT Pazar yerinde satışa çıkarıp bundan gelir elde etmekti. Oyun o kadar başarılı bir proje haline geldi ki az gelişmiş ülkelerdeki birçok insanın geçim kaynağı halini almaya başladı.

Axie Infinity’den sonra NFT oyun projesi ve metaverse oyun projesi başlıkları altında birçok proje ortaya çıktı. Bunlardan bazıları çok kısa sürelerde milyonlara ulaşmayı başardığı gibi bazıları henüz proje aşamasında yer alıyor.

Özetleyecek olursak Play-to-Earn, oyun oynamak için para harcamanın oyun kültürüne ters olduğu felsefesiyle başlatılmış bir harekât olup durumu tam tersine yani hem oyun oynayıp hem de para kazanmaya çevirmeye çalışmaktadır. Henüz çok yeni olduğunu söyleyebiliriz belki ama ortaya çıkan projelere ve insanların uyumuna bakacak olursak başarılı bir harekât olduğunu inkâr edemeyiz.