PancakeSwap Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ PancakeSwap, Binance Akıllı Zincir üzerinde BEP20 tokenlerini takas etmek için kullanılan merkezi olmayan bir borsadır. PancakeSwap, kullanıcıların bir likidite havuzuna karşı işlem yaptıkları otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) modeli kullanır. Bu tür havuzlar, kullanıcıların fonlarıyla doldurulur....

pancakeSwap-nedir-temel-rehber

GİRİŞ

PancakeSwap, Binance Akıllı Zincir üzerinde BEP20 tokenlerini takas etmek için kullanılan merkezi olmayan bir borsadır. PancakeSwap, kullanıcıların bir likidite havuzuna karşı işlem yaptıkları otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) modeli kullanır. Bu tür havuzlar, kullanıcıların fonlarıyla doldurulur. Kullanızcılar fonlarını havuza yatırırlar ve karşılığında likidite sağlayıcı (veya LP) tokenları alırlar. Bu tokenleri, paylarını ve işlem ücretlerinin bir kısmını geri almak için kullanabilirler.

LP tokenlarına FLIP tokenları denir. PancakeSwap ayrıca kullanıcıların CAKE gibi ek tokenların toplanmasına da olanak tanır. Çiftlikte kullanıcılar LP tokenlarını yatırabilir ve kullanıcıları CAKE ile ödüllendiren bir süreçte kilitleyebilir. Kullanıcılar, yönetişim tokenları olarak daha fazla işlevselliğe sahip olacak ve CAKE tokenlarını paylaşabileceklerdir.

PancakeSwap Nedir?

PancakeSwap, kullanıcıların token alışverişi yapmalarına, likidite sağlamalarına ve ücretler kazanmalarına ve çiftçilikle uğraşmalarına izin veren bir başka AMM / DeFi uygulamasıdır .

Ancak PancakeSwap rastgele bir DeFi uygulaması değildir. PancakeSwap, Binance Akıllı Zincir üzerine inşa edilmiştir ve şu anda Binance Akıllı Zincir’de hacim ve kullanıcı sayısı açısından 1 numaralı dapp’tır.

Binance Akıllı Zincir ekosistemindeki konumu göz önüne alındığında, PancakeSwap Binance Akıllı Zincir ağının Uniswap’ı olarak görülebilir .

PancakeSwap’de Ne Yapabilirsiniz?

PancakeSwap, BEP20 token ticareti yapmak ve stake etme ve likidite sağlama yoluyla kripto para kazanmak için kullanılabilir.

PancakeSwap’de aşağıdakileri yapabilirsiniz:

  • BEP20 token ticareti yapın!
  • Borsaya likidite sağlayın ve ücret kazanın!
  • CAKE tokenı kazanmak için LP (likidite sağlayıcı) tokenlarınızı yatırın!
  • SYRUP token  kazanmak için CAKE yatırın!
  • Diğer projelerin tokenlarını kazanmak için CAKE’i stake edin!

Not: 5 Kasım 2020 itibariyle SYRUP akıllı sözleşmesinde bir sorun keşfedildi ve SYRUP artık kullanılmayacak. Artık CAKE ve diğer projelerin tokenlarını kazanmak için CAKE’nizi yatırabilirsiniz.

CAKE Token Nasıl Satın Alınır?

PancakeSwap’te Ticaret

CAKE token şu anda Binance ve PancakeSwap’de işlem görüyor. CAKE tokenlerinizi doğrudan Binance’ten satın alabilir ve PancakeSwap’te CAKE tokenlerinizi yatırmak için PancakeSwap tarafından desteklenen bir cüzdana gönderebilirsiniz.

Ayrıca cüzdanınızı PancakeSwap’e bağlayabilir ve borsadaki BNB, BUSD ve BTC gibi BEP20 tokenlarınızla CAKE jetonları satın alabilirsiniz.

PancakeSwap Ücretleri

Uniswap , 1inch ve SushiSwap gibi diğer merkezi olmayan borsalara (AMM’ler) benzer şekilde, PancakeSwap’e likidite sağlayanlar LP tokenları alır ve işlem ücretlerinin bir kısmını kazanır. Likidite sağlayıcı tokenlar, PancakeSwap’te FLIP olarak adlandırılır.

PancakeSwap’te işlem ücreti %0,2’dir. %0,17 likidite sağlayıcılarına, geri kalan %0,03’ü yakılan PancakeSwap Hazinesine gidiyor.

PancakeSwap Destekli Cüzdanlar

PancakeSwap; MetaMask, Trust Wallet, TokenPocket, MathWallet ve WalletConnect’i destekler. WalletConnect, kullanıcıların TrustWallet gibi mobil cüzdanlarını dapp’lara bağlamasına olanak tanır.

Mobil cihazınızda Trust Wallet kuruluysa, PancakeSwap’i mobil cihazınızda kullanmak çok daha kolay olabilir.

CAKE Token Dağıtımı

Bir likidite sağlayıcısı olarak veya CAKE tokenlarınızı stake ederek CAKE tokenları kazanabilirsiniz. CAKE’nin mevcut emisyon oranı ve dağıtım mekanizması aşağıdaki gibidir:

Emisyon Oranı

Blok başına ödül – 25 CAKE (Daha önce 40 CAKE idi ve 25 CAKE’ye düşürüldü.)

Günlük emisyon (Günde 30.000 blok temel alınarak) – günde 750.000 CAKE

Dağıtım

  • Çiftçiler – blok başına ödüllerin % 60’ı (15 CAKE)
  • CAKE sahipleri – blok başına ödüllerin % 40’ı (10 CAKE)
  • Çiftçiler günlük – 450.000 CAKE (günlük 30.000 blok temel alınarak)
  • Günlük CAKE sahipleri – 300.000 CAKE (günlük 30k blok bazında)

Bu oranlar, yönetişim önerileriyle yeniden değişebilir. Ayrıca, teklifler oluşturarak ve mevcut olanlar üzerinde oy vererek PancakeSwap yönetimine katılabilirsiniz.

CAKE Nasıl Kazanılır?

CAKE tokenlerini stake etmek için önce CAKE ve bazı BNB’leri PancakeSwap tarafından desteklenen bir cüzdana aktarmanız gerekir. İşlem ücretlerini ödemek için BEP20 (Binance Akıllı Zincir) adresinize bir miktar BNB aktarmalısınız.

CAKE’i yatırmak için, PancakeSwap’teki “stake etme” sekmesine tıklayın ve ardından cüzdanınızı henüz dapp’a bağlamadıysanız cüzdanınızın kilidini açmak için “kilit açma” düğmesine tıklayın. Önce CAKE tokenını dapp’e onaylamanız gerekir. Bundan sonra, CAKE tokenlarınız ile bahis oynayabilirsiniz.

Binance Smart Chain’deki işlem ücretleri Ethereum’a kıyasla son derece ucuzdur. Her işlem için birkaç dolar ödemeyeceksiniz, böylece ikinci bir düşünce olmadan Binance Akıllı Zincir üzerinde DeFi’nin keyfini çıkarabilirsiniz.

CAKE tokenlarınızı CAKE havuzunda stake ederek daha fazla CAKE kazanabilir veya TWT gibi diğer tokenlara gidebilirsiniz. CAKE’i tüm havuzlara dağıtmak da bir seçenektir.

PancakeSwap Havuzlarına Likidite Ekleme

FLIP tokenlerinizi (LP token) stake ederek işlem ücretleri ve CAKE tokenleri kazanmak için PancakeSwap havuzlarına likidite ekleyebilirsiniz. “Takas” sekmesinden PancakeSwap havuzlarına likidite ekleyebilirsiniz.

Ancak, CAKE tokenleri yetiştirmek amacıyla hangi havuzun en iyi olduğunu görmek için önce “Çiftlik (Farm)” sayfasındaki çiftlere göz atmalısınız. CAKE / BNB çifti için ödül çarpanı miktarı 20x’tir ve şu anda en yüksek olanıdır.

PancakeSwap çiftlerine likidite sağladığınızda, FLIP tokenları alacak ve işlem ücreti kazanacaksınız (% 0,17). “Farm (Çiftlik)” sekmesi altındaki bir çifte likidite sağladıktan sonra, aynı sayfada FLIP tokenlarınızı yatırabilir ve işlem ücretlerine ek olarak CAKE tokenları kazanabilirsiniz.

Son Düşünceler

PancakeSwap geliştiricileri, Ethereum blok zincirinin yüksek ücretlerini ve daha düşük hızlarını Binance Akıllı Zincir üzerine inşa etmiş olarak görünüyor. Ethereum, DeFi trendini başlatmış olabilir. Ancak PancakeSwap gibi girişimler, inovasyon dalgasının diğer zincirlere de yayılacağını öne sürüyor. Olumsuz bir eleştiri olarak PancakeSwap sözleşmesinin henüz denetlenmediğini söyleyebiliriz.