Off-Chain Transactions Nedir?

Blockchain üzerinde yapılan zincir dışı işlemlere Off-Chain transactions adı verilir

Off-Chain Transactions

Blockchain üzerinde yapılan zincir dışı işlemlere Off-Chain transactions adı verilir. Herkesin bildiği üzere blok zincirde gerçekleştirilen tüm işlemler ve veriler kayıt altındadır. Ayrıca her işlem topluluğun gözetimi altında gerçekleşir. Fakat zaman zaman kullanıcıları zincir dışı işlemler gerçekleştirmeyi de tercih edebiliyor. Bu durum taraflar için daha avantajlı bile olabilir.

Off-Chain Transactions Nasıl Yapılır?

Zincir içi işlemler biraz karmaşık yapıdadır. Bu karmaşıklıktan sıyrılmak isteyen taraflar işlemleri zincir dışında yapmayı tercih ediyor. Bunun birkaç yöntemi mevcuttur. Zincir dışı işlemler, iki taraf arasında bir transfer anlaşması yapılmak suretiyle gerçekleştirilebilir. Bu işlemler, üçüncü bir kişinin gözetiminde yapılabilir.

Bir diğer yöntemde tarafların güveni ön plandadır. Örnek verecek olursak; cüzdandan cüzdana transfer yapmak yerine cüzdan bilgileri değiştirilebilir. Bu gibi durumlar dijital varlık yer değiştirmez. Yalnızca ona ulaşacak kişi değişir. Bu tür bilgiler blok zincire işlenmez.

Bir başka yöntemde ise PayPal gibi bir aracı bir firma üzerinden transfer yapmaktır. Böylece gerçekleştirilen işlem kaydedilmiş olur. Taraflar, herhangi bir sorun meydana geldiğinde söz konusu kayıtlar üzerinden problemleri çözebilirler. Kredi içerikli ödemelerde ise yine iki tarafın güveni ön plandadır. Sözlü bir şekilde bir tarafın diğerine borcu olduğu kabul edilir. Aynı zamanda transfer işlemi uygulanır. Burada yalnızca transfer kaydı bulunur. Fakat borç karşılığı olduğuna dair bilgi bulunmaz. Popüler kripto para projelerinden Ripple, buna en iyi örnektir. Proje ekibi, aslında tam olarak bunu yapmayı hedefliyor. Borç sistemine tarafların bilgilerini deftere kaydederek güven seviyesini yükseltmeyi amaçlıyor. Şu an yalnızca borçlarından kaydı tutuluyor. Kime ait olduğu bilgisi mevcut olmuyor.

Off-Chain Transactions

Zincir içi işlemler biraz yavaş kalabilir. Ancak zincir dışı işlemlerde tüm süreç oldukça hızlı ilerler. Ağa yüklenmek söz konusu değildir. Ek olarak kuyrukta beklemek gibi bir durumda oluşmaz. Bu sistemin tercih edilmesindeki en büyük neden de budur.

Off-Chain transactions sisteminde genel itibarıyla herhangi bir işlem ücreti bulunmaz. Çünkü blockchain’de hiçbir değişiklik olmaz. Off-Chain transactions yönteminde gizlilik esastır. Zincir içi işlemlerde olduğu gibi her işlem kayıt altında veya paylaşıma açık değildir. Tüm hareketler taraflar arasında gizli tutulma özelliğine sahiptir. Elbette bu özellik dezavantaj da yaratabilir.