Nedir & Nasıl

QuarkChain (QKC) Nasıl Alınır? QKC Satın Alma Rehberi

QuarkChain Nedir?

Ölçeklendirme eksikliği, belki de blockchain ve yaygın olarak kullanılabilme arasındaki en büyük teknik engeldir. Bu yaygın sorunu çözmeye odaklanan uzun bir kripto projeleri listesi bulunuyor. QuarkChain’de kendi çözümünü getirmeye odaklanan projelerden bir tanesi. Yüksek kapasiteli, eşler arası işlem sistemi olarak tanımlanan QuarkChain, saniyede yüz binlerce zincir üstü işlem gerçekleştirme hedefi olan yüksek verimli bir blockchain’dir.

QuarkChain’in kendi tokeni QKC, Mayıs 2018’de bir ICO ile birlikte piyasaya sürüldü ve QuarkChain sisteminde değer işlemek, madencileri ödüllendirmek için kullanılıyor. Bu yazımızda QarkChain coin nasıl alınır, hangi borsalarda listelenmektedir konularına değineceğiz. Öncelikle QuarkChain nasıl çalışır bir göz atalım.

QuarkChain Nasıl Çalışır?

Bitcoin ve Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunları herkes tarafından biliniyor.  Güvenli ve merkezi olmayan bir ağda etkili bir şekilde ölçeklenebilen bir blockchain üretmek, birçok kripto projesi için Everest’in zirvesi haline geldi. Proof of work kullanan Quarkchain’in bu sistemle yüksek ölçeklendirmeye ulaşabileceği büyük merak konusu.

QuarkChain’in soruna çözümü, iki katmanlı bir mimariye dayanıyor ve parçalama kullanıyor. İlk katman, büyük veri tabanlarını daha küçük ve daha yönetilebilir bileşenlere bölen ve işlemlerin bağımsız olarak işlenmesine izin veren elastik parçalama blockchain’leri (parçaları) içerir. Ağda ne kadar çok parça varsa, aynı anda o kadar fazla işlem gerçekleştirilebilir.

İkinci katman kök zinciridir. Bu katmanın rolü, işlemleri fiilen işlemek değil, parçalanmış zincirlerden gelen blokları onaylamaktır. Teknik açıklamaya göre nihai sonuç, “saniyede 100.000’den fazla zincir içi işlem sağlamak için güvenli, merkezi olmayan ve ölçeklenebilir bir blok zinciri çözümüdür.”

Projenin amacı, QuarkChain’in çok çeşitli dapp’leri, özellikle de Nesnelerin İnterneti (IoT), yapay zeka ve büyük ölçekli oyunlar gibi yüksek işlem oranları gerektirenleri destekleyebilmesidir. QuarkChain, mevcut dapp’lerle uyumluluğu sağlamak için akıllı sözleşmeleri de destekler.

QKC Nasıl Satın Alınır?

QKC satın almak istiyorsanız yeteri kadar seçeneği merkezi borsalarda bulabilirsiniz. Ancak QKC tokenlerini alabilmek için öncelikle farklı kripto paraları almanız gerekebilir. Token genellikle popüler kripto paralar karşısında listelenmiş durumda. Bu açıdan popüler borsalardan satın alınabilir.

QKC Listeleyen Bir Borsada Hesap Açın

Para yatırma yönteminiz ve QKC alacağınız kripto para birimine göre borsanızı seçebilirsiniz. Satın alımı yapacağınız borsayı seçtikten sonra bu borsada bir hesabınızın olması gerekir. Borsalara temel bilgilerinizi kullanarak üye olabilirsiniz. Eğer QKC listeleyen bir borsada üyeliğiniz varsa bu adımı atlamış olursunuz.

Satın Alma İşlemini Gerçekleştirin

Borsa hesabınıza para yatırdıktan sonra borsanın arama kutucuğuna QKC yazarak tokenin al-sat sayfasına ulaşabilirsiniz. Aşağıda gördüğünüz gibi miktar ve fiyat kısmını doldurmanız gerekiyor. Ardından satın al seçeneğine tıkladığınızda emrinizi borsaya girmiş olursunuz. Girdiğiniz fiyattan satıcı bulunduğunda borsa sizi otomatik olarak eşleştirir ve emrinizi tamamlar.

Sağ üstte arama kısmını sağ altta ise satın alma seçeneğini görebilirsiniz.

Nereden Alınır?

QKC’nin listelendiği borsalar aşağıdaki gibi sıralanıyor:

Borsa İşlem Çiftleri Toplam Yaklaşık İşlem Hacmi
Binance QKC/BTC QKC/ETH %4,74
Upbit QKC/KRW %60,81
Gate.io QKC/USDT %0,23
Hotbit QKC/ETH %0,43

Genel Bakış

Ağustos 2021 itibariyle QKC hakkında genel bilgiler şöyle:

Coin Sembolü QKC
Toplam Arzı 10,000,000,000
Dolaşımdaki Miktarı 6.399, 906,497
En Yüksek Fiyatına Ulaştığı Tarih 5 Haziran 2018
En yüksek Fiyatı $0,22
Endüstri Blockchain Platformu
Token kullanım alanı ödemeler ve ödüller
Bulunduğu Ağ Ethereum

QKC satın alırken nelere dikkat edilmelidir?

Kripto para birimleri karmaşık ve değişken varlıklardır.  Fiyat hareketlerini etkileyebilecek sayısız faktör vardır. Bunu akılda tutarak, satın alıp almamaya karar vermeden önce herhangi bir kripto projesinin dikkatli ve dengeli bir değerlendirmesini tamamlamak önemlidir. Bu açıdan her zaman kendi araştırmanızı yapmanızı tavsiye ederiz. Herhangi bir QKC satın almayı düşünüyorsanız, aşağıdakileri göz önünde bulundurmayı unutmayın:

Tedarik. Toplam QKC token arzı, aşağıdaki şekilde dağıtılacak olan 10 milyar ile sınırlandırılmıştır:

  • Token satışı 20%
    Geliştirici ekip %15
    Danışmanlar 5%
    Vakıf %15
    Madencilik, topluluk ve pazarlama %45

QKC kullanımı dair farklı noktalar bulunmaktadır. QKC tokenleri değeri depolamak ve QuarkChain ağında işlemler gerçekleştirmek için kullanılır. QuarkChain bir proof of work para birimi olduğundan, QKC madencilik yoluyla QKC’ler kazılabilir ve blok ödülü olarak dağıtılabilir. QuarkChain ana ağı başlatıldığında, mevcut ERC20 QKC tokenleri, madencilik öncesi bir süreçle ana ağ QKC tokenlerine dönüştürülecektir. Gelecekteki QKC tokenleri, daha sonra madencilikle üretilecek.

QuarkChain, henüz emekleme aşamasında olan yeni bir projedir. Saniyede 100.000’den fazla işlem olasılığı harika görünse de, QuarkChain’in bu vaadi yerine getirip getiremeyeceği henüz bilinmiyor. 2018’in sonlarında yapılan ana ağının lansmanı projenin geliştirilmesinde çok önemli bir aşamaydı. Rekabet ettiği birçok kripto para bulunan QuarkChain’in aralarından sıyrılabilecek seviyeye gelebilmesi için daha fazla yol kat etmesi gerekiyor.

Yorum Yap