PotCoin Nedir?

POT coin, PotCoin adıyla bilinen bir blockchain ödeme platformunun kripto parasıdır


POT coin, PotCoin adıyla bilinen bir blockchain ödeme platformunun kripto parasıdır. PotCoin platformunu yalnızca blockchain ödemelerine imkan veren sanal bir mecra değil. Bu platform kapsamında kenevir sektörüyle ilgili birtakım çözümler de kullanıcılara sunuluyor. Kripto para piyasasının bugün ulaştığı noktadan bahsederek Pot coin projesini daha iyi anlayabiliriz. Bitcoin (BTC) öncülüğünde serüvenine başlayan kripto paralar blockchain teknolojisini de kullanıcıların beğenisine sundu. Bu güçlü teknoloji birçok farklı şekilde uygulanabiliyor ve kullanıcıların çeşitli ihtiyaçlarına yanıt verebiliyor. Pot coin projesi bu son cümleye verilebilecek iyi bir örnek olma özelliği taşıyor. Kenevir sektörünün yasal olarak büyümesine katkı sağlamayı hedefleyen PotCoin blok zincirinin gücünü kullanıcılarına sunacak. Merkeziyetsizlik fikrini öne çıkaran ekip sektördeki mevcut sorunların da önüne geçmek istiyor. Piyasada yer alan çoğu projenin ve son zamanlarda peyda olan popüler girişimlerin aksine Pot Coin’in köklü bir yapıya sahip. Projenin bu yönüyle de dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz.

Okuduğunuz bu içerik boyunca PotCoin ekosisteminden ve bu ekosistemin kripto para kullanıcılarına neler kazandırdığından bahsediyor olacağız. Üstelik burada kullanılan kripto para POT coin’ler hakkında da bazı merak edilen bilgileri sizlerle bu yazı kapsamında paylaşacağız. Kenevir sektörünün yasal bir şekilde ilerlemesini desteklemek isteyen POT coin uzunca bir süredir faaliyetlerine devam ediyor. Sektörde yeniliklerin yaşanmasını desteklemek isteyen POT coin bunun için yapıcı adımlar atmaya gayret ediyor. Gelin bu bağlamda yapılan çalışmaları ve sunulan olanakları birlikte inceleyelim.

PotCoin Ne Zaman Çıktı?

POT coin projesi kapsamında yapılan ilk çalışmalar bir hayli eskiye, 2014 yılına dayanıyor. Henüz o yıllarda piyasada halihazırda popüler hale gelmiş çoğu proje yer almıyordu. Bu bağlamda PotCoin projesinin bir hayli erken yola çıkmış bir teşebbüs olduğunu söyleyebiliriz. POT coin’lerin uzun serüveni 2014 yılında 2022 yılına dek sürmüş. Bu yolculuk boyunca POT coin’ler en yüksek fiyat rekorunu 2017 yılında kırmış. O yılda kripto para piyasası tarihindeki ilk geniş kapsamlı boğa piyasasını yaşamıştı. Piyasada yer alan altcoin’ler bir hayli değer kazanmış Bitcoin (BTC) hakimiyet oranı oldukça geriye düşmüştü. Hatta altcoin’ler bir daha asla o zamanki kadar güçlü olamadı diyebiliriz. POT coin’ler de o yılları geride bırakan projelerden birisi olarak tüm zamanlar rekorunu orada kırmış. Projenin geliştiricileri hakkında detaylı verilere ulaşamıyoruz. Ancak PotCoin Vakfı olarak bilinen bir kuruluş projeyi yönetiyor. POT coin kapsamında çok sayıda başarılı ortaklığa da imza atıldığı belirtiliyor.

PotCoin Fiyatı Nedir?

POT coin fiyatı ile ilgili en yeni verilere aşağıda bulunan başlıklardan ulaşabilirsiniz. PotCoin platformu ekibi, projelerinin kripto para topluluğuna en iyi şekilde tanıtılması adına bazı çalışmalara imza attı. Bu kapsamda bilgilendirici bir web sayfası tasarlayan ekip, platforma yönelik merak edilen tüm soruların yanıtlanabileceği bir tanıtıcı evraka burada yer vermemiş. Bu tür evraklara whitepaper denildiğini biliyoruz. Whitepaper dosyalarında projeler hakkında hem sektörel hem de teknik veriler yer alıyor. Böylece o projeye yatırım yapacak kullanıcılar ve projeyle teknik anlamda ilgilenen geliştiriciler diledikleri bilgilere kolayca ulaşabiliyor. İyi tasarlanmış bir whitepaper dosyasına sahip projeler topluluk nezdinde güvenilir olarak değerlendiriliyor. PotCoin platformunu bu tür projeler arasında gösteremiyoruz. Projenin whitepaper dosyasına web kaynaklarından erişim bulunmuyor. Ancak gereke bütün verilerin web sayfasında detaylıca yer aldığını da belirtmek gerekiyor.

POT coin projesi hakkında edindiğimiz web kaynaklı verilere göre bu kripto paralardan piyasaya azami düzeyde ne kadar arz edileceğinin bilgisine erişiyoruz. Buna göre piyasadaki POT coin miktarı toplamda 420 milyon adeti geçmeyecek. Dolaşımda bulunan POT coin’lerin sayısı ise 227 milyon dolaylarında. Buna göre POT coin’lerin %54’ü kullanıcılarıyla buluşturulmuş.

PotCoin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 POT coin 0,033647 TL’den işlem görüyor. POT coin fiyatı son 24 saat içerisinde -13.22% değişim gösterdi. POT coin’in  son 24 saatteki işlem hacmi ise $ 247 dolar, toplam piyasa değeri ise $ 474,543 dolar seviyesinde.

PotCoin Kaç Dolar?                               

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 POT coin $ 0.002085 dolardan işlem görüyor. 2022 yılının ocak ayı itibariyle POT coin tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 0,43 dolarla kaydetti. Bununla birlikte POT coin yılın en düşük seviyesini ise 0,0069 dolarla belirledi.

POT Coin Nasıl Çalışmaktadır?

POT coin projesi piyasadaki en eski ve köklü blockchain girişimleri arasında yer alıyor. Açık kaynak kodlu bir yapıya sahip olan platform aynı zamanda merkezsiz olma özelliğine sahip. Projenin kaynak kodu GitHub üzerinden rahatlıkla erişilebilir durumda. PotChain üzerinde kullanıcıların çeşitli uygulamalar geliştirmelerine de olanak sunuluyor. PotChain API (uygulama programlama arayüzü) kullanıcı dostu bir yapıya sahip olmasıyla biliniyor. POT coin projesi kapsamında kullanıcılara cüzdan hizmeti de veriliyor. Kullanıcıların bu sayede kripto para ödemelerini kolaylıkla yapabilmelerine imkan sağlanıyor.

POT Coin Nasıl Satın Alınır?

POT coin satın almak isteyen kullanıcıların yolu kripto para borsalarından geçmeli. Kripto severlere POT coin alım satım hizmeti veren borsaların sayısı oldukça kısıtlı. Bu borsaları Bittrex, TradeOrge ve Frei Exchange şeklinde sıralayabiliriz. Dünya genelinde çok sayıda kullanıcıya hizmet veren Bittrex, bu kripto para için BTC türünden işlem çifti oluşturmuş. Buna göre BTC sahibi kullanıcılar bu mecra üzerinden POT coin sahibi olabiliyor.