Primex Finance, DEX’leri ve Borç Verme Sistemini Birleştiriyor

İşlemlerde aracıyı ortadan kaldırması ve işlem yapan taraflara fayda sağlaması nedeniyle merkeziyetsiz finans (DeFi) son zamanların en ilgi çeken konularından biri


İşlemlerde aracıyı ortadan kaldırması ve işlem yapan taraflara fayda sağlaması nedeniyle merkeziyetsiz finans (DeFi) son zamanların en ilgi çeken konularından biri. Birçok şirket de geliştirmeleri bu alanda yapıyor. Primex Finance da onlardan biri. Şirket, DEX’leri ve borç verme sistemini yeni bir TradFi ekosisteminde bir araya getirecek.

Primex Finance’tan Yeni Sistem

Şirket, borç verenlerin likidite sağlamasına ve trader’ların bunu marj ticareti pozisyonlarında kullanmasına imkan tanıyan, zincir üstü geçmiş ticaret verilerine dayanan dinamik risk profili için bir çözüm tanımladı.

Oluşturulan çözüm, kendini mevcut pazar tekliflerinden ayıracak birkaç temel özelliğe sahip.

İlk önce sektörde yaygın olan durumlara bakalım: Pazar bölünmesi ve merkezi borsalarda sınırlı sayıda varlık bulunması. Bu iki sorun çapraz DEX ticaretinin oluşturulmasıyla çözülür. Bu da kullanıcıların girebileceği kaldıraçlı pozisyonların sayısını artırır. Protokol tek borsayla sınırlı değil. Bu yüzden diğer faktörlerin yanında mevcut likiditeyi de dikkate alır.

Trader’lar aynı zamanda paylaşılabilen, daha yüksek getiriler üreten kârlı ticaretin doğrudan bir sonucu olan ve kredi verenlerin kazançlarını da artıran marj ticareti performansıyla desteklenen verim çiftliği fırsatlarından da faydalanabilir. Onlara fırsak sağlamak, pozisyon açarken teminat gereksinimlerinin ortadan kaldırılması demek. Bunun yerine, trader’ların haricinde bir cüzdana transfer gerektirmeden yalnızca depozito kilitlemek gerekiyor. Tasfiye gerçekleştiğinde ise kilitli varlıklar daha sonra protokolün kilitli toplam değerine aktarılır. Her trader, daha sonra kişisel cüzdanları yerine akıllı bir sözleşme aracılığıyla DEX ile etkileşime girer.

Burada trader’ları korumak için yapay zekadan destek alınıyor. Protokol, kullanıcıları sürekli olarak değerlendirmek, her birini puanlayacak ve yüksek oynaklıktan kurtulabilirlerse potansiyel fırsatlar sunacak.

Stratos Technologies baş yatırım yetkilisi Rennick Palley, Primex Finance projesi için şunları söyledi:

“Primex, merkezi bir borsa veya teminatlı bir borç verme protokolünden geçmeden kaldıraçlı bir portföy yürütmek isteyenler için bir oyun değiştirici. Primex, tradefi’nin, prime brokerlerin pek çok yeteneğinin yerini alıyor”

Ekip, prototipi 2022 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu sayede hedef, geleneksel finansal hizmetler ile DeFi arasındaki boşluğu kapatmak.

DeFi’de Kredi Verme Sistemi Nasıl Çalışıyor?

DeFi’de kredi sisteminde, kredi verenler banka adımını atlayarak kazancını artırabiliyor. Öte yandan kredi çekenler de aracı kriterlerini karşılamasalar bile ihtiyaçları olan fonu alabiliyor. Söz konusu sektörün hala çok genç olduğunu söyleyelim. Bu yüzden tüketiciye sunulan geleneksel tekliflerle tamamen rekabet edilebilmesi için ek uygulamalar gerekiyor. Burada da son yıllarda yoğun ilginin görüldüğü tokenizasyon öne çıkıyor. Sektör, zaten daha fazla dijital varlığın olduğu bir geleceğe doğru gidiyor. Bunların sonucunda, geleneksel finanstan yaygın olan kaldıraçlı (marj) ticaret gibi kullanım durumları, merkezi olmayan bir muadil gerektiriyor.

Marj ticaretinde, borç bir yatırımcı tarafından daha büyük alım satım yapmak için kullanılabiliyor. Bu yatırımla, borç vereni korumak için bir miktar müşteri koruması gerekiyor. Blok zinciri teknolojisi de anonim olduğu için müşterinin aynı düzeyde tanınmasını sağlayamıyor.

Çözümün tanımlanması, bir borç verenin likidite sağlama becerisine ve bit trader’ın kaldıraçlı ticaret pozisyonları açmak için platformu kullanma becerisine bağlı. Primex Finance da bunu gerçekleştirmek için borç verenlerin likidite sağlamasına ve trader’ların bunu marj ticareti pozisyonlarında kullanmasına imkan tanıyan, zincir üstü geçmiş ticaret verilerine dayanan dinamik risk profili için bir çözüm tanımlamış oldu.

Primex Finance hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Website: https://primex.finance/
Twitter: https://twitter.com/primex_official
Telegram: https://t.me/primexfinance
Discord: https://discord.com/invite/tMAK2mVhwf
Medium: https://blog.primex.finance/