Kripto Para Nedir & Nasıl

Pundi X Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Giriş

Günümüz bankacılık sistemlerinin en önemli kısımlarından birisi olan POS cihazları, işimizi oldukça hızlı ve kolay bir şekilde halletmemize olanak sağlıyor. İstediğimiz bir ödemeyi hemen hızlı bir şekilde banka kartımızı kullanarak yapabiliyoruz. Pundi X günümüz Blockchain devriminde de tam olarak bu noktaya odaklanan bir proje. İhtiyacınız olduğunda, bir kripto harcamayı banka kartı gibi kolay bir şekilde yapılabilmesini hedefleyen proje, bir gün Ethereum tabanlı satış noktası (POS) cihazlarında kripto paranın bir ödeme aracı olarak kullanılmasını amaçlıyor.

Pundi X Nedir?

Olabilecek en basit anlatımla Pundi X, kripto para birimlerinin küresel olarak benimsenmesi durumunda, kripto para birimlerinin satın alınmasını ve satışını kolaylaştıracak çözümler üretmenin yanı sıra bunları bir ödeme yöntemi olarak kullanma yöntemleri için geliştirilen kapsamlı bir projedir. İşlemlerinin yürütülmesi için hem Ethereum hem de NEM Blockchain ağını kullanan Pundi X, aynı zamanda, büyük bir kısmı birkaç yıldır Proof of Stake’e dayalı olarak ICO sahiplerine dağıtılan bir ERC-20 Token’dır.

Bir Yöntem Olarak Pundi X

Merkezi olmayan ödeme çözümleri ekosistemi oluşturan Pundi X, XPos Cihazı, XPass Ödeme Kartı ve Pundi X Mobil cüzdan gibi alt projelere birlikte bir bütünü temsil ediyor. İnsanların kolayca kripto para almalarını, satmalarını, kripto para ile ödeme yapmayı ve yeni başlayanlar için kripto para borsasını kolaylaştırmayı vadeden bu girişimler XPOS cihazlarını kullanarak elektrik faturalarını kripto para birimleriyle ödemek gibi işlemler yapmayı başarıyor. (Anlaşmalı kurumlar) Ek olarak Pundi X, perakendecilere yüzlerce ila binlerce satış noktası akıllı kripto POS cihazı dağıtarak kripto para ile ödemelerin yayınlaştırılmasını planlıyor, böylece ağdaki tescilli kripto token olan NPXS biçiminde ödeme kabul edebilecekleri bir ödeme zinciri oluşturulmuş oluyor. 

Pundi X, Güneydoğu Asya’daki genişleme planlarıyla Endonezya’yı hedefliyor. Özellikle yüzde 73’lük bankasız nüfusa sahip bir ekonomide faaliyetlerini sürdüren proje, bazı problemlerle de karşılaşıyor. Bu problemlere Pundi X’in kısa tarihi bölümünde değineceğiz.

Bir Token Olarak Pundi X

Kripto para olarak NPXS, aslında diğer token’lardan çok büyük bir fark arz etmiyor. Ethereum ve NEM Blockchain altyapısı üzerine inşa edilen bu kripto para, rehberimizin yazıldığı sırada Binace üzerinden 0.007030 dolarlık bir fiyatladırmaya sahip.

Nasıl NPXS Satın Alabilirim?

NPXS bir çok kripto para borsası tarafından desteklenen ve satışı yapılan bir token. Binance ve Coinbase gibi büyük kripto para borsaları üzerinden satın alıp-satabilirsiniz veya tutabilirsiniz.

NPXS Madenciliği Yapılabilir mi?

Hayır. NXPS jetonu çıkarılamaz, ancak 21 Ocak 2018’deki ICO sırasında katılanlar ve hala madeni paralarını tutanlar, bir bahis kanıtı sistemine dayalı olarak bir miktar NXPS almaya devam edebilecekler. Şu anda, ellerinizi NXPS jetonlarına almanın tek yolu, bunları borsalarda veya herhangi bir pazarda tahsis edilmiş XPOS cihazları aracılığıyla satın almaktır.

Pundi X Satış Noktası (POS) Cihazları

XPOS cihazı, kullanıcıların kripto para birimleri satın alabilecekleri ve kripto para birimlerini satabilecekleri tezgah üstü platformunun amacına hizmet eden çok işlevli bir ATM benzeri cihaz aslında . Kullanıcıların kripto para birimlerini gerçek hayattaki etkinliklerinde kullanmaları için bir köprü görevi görür. Örneğin GSM faturalarının ödenmesi, elektrik faturalarının ödenmesi vb. Bunu XPOS ödeme cihazını kullanarak yapabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, Pundi X Pass kartınızı veya mobil cüzdanınızı kullanarak işleminizi onaylamak.

Pundi X ekibi, 2019-2021 yılından itibaren 100.000-700.000 cihaz dağıtmayı planladı ve şu anda bu cihazları 30’dan fazla ülkeye yayılmış durumda ve hala artıyor. Gelecekte, Visa ve MasterCard gibi mevcut ödeme kartlarının yanı sıra Apple Pay ve Samsung Pay gibi diğer ödeme sistemleri ile entegre olmak için XPOS cihazlarının masaüstü sürümlerini oluşturma planları mevcut.

Punti X’in Yaşadığı Problemler

Bu proje, Asya’nın Güneydoğu kesiminden, özellikle kripto para borsalarına izin verilen Endonezya’da, ödeme yöntemi olarak kullanılmaları yasaklandı. Ekibin, müşterilerin, özellikle kripto meraklılarının, kripto para birimlerini kolaylıkla harcayabilmelerini sağlamak için bir ödeme çözümü geliştirmeyi düşündüğüne inanıyordu. Kitle fonlaması düzenlendi, bu da ICO’nun başlatılmasında 35 milyon dolarlık bir sabit sınıra ulaşmasına yol açtı.

NPXS jetonu, Ethereum Blockchain’de 1 ETH: 500NPXS oranında konumlandırıldı ve kripto paranın fiyatı 0,00213 dolar seviyesine geldi. ICO’nun flaş satışına katılan yatırımcılar, çok düşük bir fiyata ekipten daha fazla NXPS satın alma veya ekibe daha düşük bir fiyatla geri satış yapma ve ekipten bazı uzun vadeli faydalardan yararlanma şansına sahip olma şansına sahiptirler. ICO lansmanı sırasında 250 milyardan fazla tokenin tüm dolaşımının yalnızca %20’si elde edilmek için uygundu. Diğer bir %10 da tüm ekip üyelerine tahsis edildi, geri kalan %70 ise Proof-of-Stake sistemine göre yıllık olarak yatırımcılar arasında dağıtılacak. 

Fakat bu eylemlerin önünde çok büyük bir sorun duruyor. Bu sorun kripto para borsasının oynaklığından dolayı bir ürünün fiyatının tam olarak belirlenememesi. Yüksek yüzdeliklerle oynak bir piyasada düşük yüzdeliklerle bir kazanç elde etmek oldukça zor. Bu yüzden Pundi X’in öncelikle bu probleme bir çözüm bulması gerekiyor.

Pundi X’in Geleceği Hakkında

Kripto para borsası şuan 2 trilyon dolarlık devasa boyutlarıyla gelecekte de kendisinden söz ettireceğe benziyor. Günden güne daha fazla problemi ve zorluğu hayatımıza Blockchain çözümlerini dahil ederek çözüyoruz. Her işlemde her kripto para alım-satımında biraz daha ekonominin bir parçası haline gelen bu varlıkların ileriki yaşamımızda nasıl bir rol oynayacağını kestirmek oldukça güç. Ama ileride kripto paranın kabul görüp, volatilitenin düştüğü zamanlar, kripto paranın bir yatırım aracından çok bir ödeme yöntemi olarak kabul gördüğü bir dönemde, Punti X gibi aracı şirketlerin varlığına ihtiyaç duyacağımız bir gerçek. 

Yorum Yap