Altcoin Nedir & Nasıl

Serum (SRM) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

serum-SRM-token-nedir-temel-rehber-coin-bilgi

GİRİŞ

Serum, merkezi olmayan bir değişim ( DEX ) ve merkezi olmayan finansa ( DeFi ) yüksek hız ve düşük işlem maliyetleri getiren bir ekosistemdir. İzinsizdir ve Solana blok zinciri üzerine inşa edilmiştir.

Serum, eksik merkeziyetsizçilik nedeniyle mevcut DeFi alanındaki güvenlik açıklarını ortadan kaldırmak için oluşturuldu. Tamamen merkezi olmadığı ve çapraz zincir ticaret desteği ile gözetim dışı bir borsada çalışır.

Solana, saniyede 50.000 işleme ulaşabilen web ölçekli bir blok zinciridir. Bu, iyimser eşzamanlılık kontrolü sağlayan ve SHA 265 hash zinciri olarak bilinen doğrulanabilir bir gecikme işlevi aracılığıyla elde edilir.

Serum kripto para birimi, ticaret ve merkezi olmayan finans konularında bir grup uzman tarafından desteklenen Serum Vakfı tarafından geliştirilmiştir. Proje aynı zamanda çok sayıda firmadan da destek alıyor.

Serum Nedir?

Serum, Solana blok zinciri üzerine inşa edilmiş, merkezi olmayan bir kripto para borsasıdır. Serum, Solana üzerinde inşa edilecek ilk büyük projelerden biridir ve Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere diğer kripto para birimleriyle birlikte çalışabilir. Solana Blockchain’in şu anki TPS’si olan saniyede 50-65.000 işlemi gerçekleştirebilir.

Serum DEX şu anda tümü USDT veya USDC’ye karşı ticaret yapan yaklaşık 30 farklı kripto para birimi piyasasına sahiptir. Herkes Serum DEX’in üstünde kendi DEX’ini oluşturabilir ve Serum Academy’de belirtilen talimatları kullanarak ek ticaret çiftlerini destekleyebilir. Şimdiye kadar 18’den fazla Serum DEX var ve Serum DEX, Coin98 mobil uygulaması aracılığıyla Android ve iOS cihazlarda da mevcut.

Serum’un Kısa Tarihi

Serum’un tarihi, ünlü Wall Street ticaret şirketi Jane Street Capital ile ETF ticareti konusunda 3 yıldan fazla deneyime sahip bir MIT mezunu olan Sam Bankman-Fried ile başlıyor. 2017’nin sonlarında Jane Street’ten ayrıldıktan kısa bir süre sonra Sam, bir kripto para birimi ticaret şirketi olan Alameda Research’ü kurdu.

Sam, 2019’da FTX kripto para birimi türev borsasını kurdu. Ayrıca bir süredir DeFi topluluğunda aktiftir ve bazıları tarafından ünlü SushiSwap DEX’in fiili topluluk lideri olarak kabul edilmektedir .

Serum’un hikayesi şöyle gelişti: Sam ve FTX değişim ekibinin diğer üyeleri, bir DeFi protokolü oluşturmak için  beyin fırtınası yapıyorlardı. Bir DEX oluşturmaya karar verdiler, ancak sahip olmasını istedikleri ağ yoğun özellikler göz önüne alındığında Ethereum üzerine inşa edilemeyeceğini biliyorlardı. Ekip, birden fazla farklı blok zincirine baktıktan sonra, verimlilik göz önünde bulundurularak tasarlanmış bir blok zinciri olan Solana’yı (SOL) seçti .

Serum DEX’in geliştirilmesi yaklaşık üç ay sürdü ve whitepaper 2020 yılının Temmuz ayında yayınlandı. DEX’in kendisi Ağustos sonunda piyasaya sürüldü.

Serum’un Kurucuları Kimlerdir?

Serum, Sam Bankman-Fried tarafından kuruldu. Bu kişi aynı zamanda FTX kripto para birimi türev borsasının CEO’su ve Alameda Research ticaret firmasının kurucularından biridir. Bankman-Fried ayrıca The Centre for Effective Altruism’in geliştirme müdürü ve Jane Street’te yatırımcı olarak çalışıyordu.

Bankman-Fried, Massachusetts Institute of Technology’den fizik alanında lisans derecesi ile mezun oldu.

Serumu Benzersiz Yapan Nedir?

SRM, Serum ekosisteminde kullanılan bir yardımcı tokendır. Zincirler arası takas protokolü, kullanıcıların güvenilir bir şekilde blok zincirleri arasında varlıkları takas etmelerini sağlar.

Serum, yatırımcılara her sipariş üzerinde tam kontrol sağlayan, merkezi olmayan, otomatikleştirilmiş tam limitli bir sipariş defteri sunar. Tam Ethereum ve Solana entegrasyonu, Serum’u daha hızlı ve daha verimli hale getirirken, aynı zamanda ERC20 tokenleri ile birlikte çalışabilir olmasını da sağlar.

Fiziksel olarak düzenlenmiş çapraz zincir sözleşmeleri, sentetik varlıklar üzerinde DeFi’de kolay marj pozisyonlarına izin verir. SerumBTC, Bitcoin (BTC) için ERC20 veya Solana tabanlı tokenlar oluşturmak için bir modeldir. SerumUSD, merkezi olmayan bir USD sabit sabit para oluşturmak için bir modeldir.

Stake etme ödülleri, zincirler arası yerleşim doğrulaması için blok zinciri geçmişleri sağlamak gibi önemli zincir içi eylemleri hesaba katan düğümlerin performansına göre dağıtılır.

Kullanıcılar ayrıca başka bir düğüme doğru da bahis yapabilir. Bir düğümün stake etme ücretlerinin bir kısmı lidere gider ve tüm düğümler stake sonuçlarını alır. Bu ödüller, düğüm görevlerine üretken katılım yoluyla artar.

Serum Ağı Nasıl Güvende Tutulur?

SRM, Serum’un Solana blok zincirine dayanan ve bir ERC20 sürümüne sahip olan yönetişim tokenıdır. Farklı blok zincirleri arasında güvene dayalı varlık alışverişini sağlayan çapraz zincir desteğine sahiptir. Serum, dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) için önde gelen bir doğrulayıcı aracılığıyla güvenilir bir köprü kullanır.

Serum’u (SRM) Nereden Satın Alabilirsiniz?

Serum (SRM), aşağıdakiler dahil bir dizi borsada satın alınabilir ve satılabilir:

  • Binance
  • OKEx
  • HBTC
  • BitZ
  • Xtheta Global

Kripto para satın almak, satmak veya ticaret yapmak konusunda yeniyseniz, Bitcoin satın alma rehberimizi okuyabilirsiniz .

Serum Kripto Para Cüzdanları

SRM kripto para biriminizi saklamak istiyorsanız, çok fazla seçeneğiniz yok. SRM, Solana tabanlı bir token ve Solana yeni bir projedir. SRM aynı zamanda Solana blok zinciri üzerine inşa edilecek ilk kripto para birimlerinden biridir.

Mobil cüzdan hayranıysanız, en iyi seçeneğiniz daha önce bahsedilen Coin98 uygulaması olacaktır . Aksi takdirde, en iyi bahsiniz Sollet.io web cüzdanı olacaktır. Hem Coin98 mobil cüzdanı hem de Sollet.io web cüzdanı, Serum DEX’e erişmenizi sağlar.

Serum Yol Haritası

Proje Serum için yol haritası beş bölüme ayrılmıştır görünüyor. Birinci bölüm Serum tokenın ve Serum DEX’in başlatılmasını içeriyor. İkinci bölüm, bir çapraz zincir köprüsü inşa etmeyi, Solana’da üçüncü bölüm DEX geliştirmeye kapıyı açmayı ve Serum ile ilgili gelecek vaat eden projeler için ekosistem hibelerini tanıtmayı içeriyor.

Yorum Yap