Bitcoin Nasıl Alınır? Hızlı ve Güvenli Bitcoin Alımı

Bitcoin nereden alınır, Bitcoin nasıl satılır, Bitcoin satın alma yolları, Bitcoin satın alma platformları, 1 Bitcoin ne kadar, 1 Bitcoin kaç TL oldu

Bitcoin kaç dolar

Bitcoin nereden alınır, Bitcoin nasıl satılır, Bitcoin satın alma yolları, Bitcoin satın alma platformları, 1 Bitcoin ne kadar1 Bitcoin kaç TL oldu? 1 BTC kaç TL? Güncel  Bitcoin (BTC) fiyat verilerini ve Bitcoin’e ilişkin detaylı bilgileri bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

1 Bitcoin (BTC) Kaç TL?

Öncelikle yatırım veya trade amaçlı satın almak istediğiniz Bitcoin’in (BTC) fiyatına bir bakalım. Şu an itibariyle kripto para piyasasında 1 Bitcoin fiyatı 1.600.275,00   TL‘den işlem görüyor. Ayrıca 1 Bitcoin $ 51,599.83 dolardır. 1 Bitcoin karşılığında 1.600.275,00 Türk Lirası veya $ 51,599.83 dolar alınabilmektedir.

Bitcoin fiyatı son 24 saatte 0.51% değişim ile şu anda 1.600.275,00 TL‘den işlem görmektedir. Son 24 saatteki Bitcoin hacmi ise $ 28,377,747,585 dolar ve Bitcoin’in toplam piyasa değeri $ 1,014,275,432,530 dolardır. Lider kripto para Bitcoin, piyasa değeri sıralamasında doğal olarak 1. sırada yer almaktadır.

Bitcoin (BTC) Fiyat Hesaplayıcı

 

Bitcoin (BTC) Fiyat Grafiği

 

Bitcoin Satın Almak

Son yıllarda hayatımıza giren dijital para birimi olan Bitcoin ve türevlerini hepimiz duymuşuzdur. Bitcoin bir dijital elektronik para birimidir. Herhangi bir aracıya ihtiyaç duyulmadan doğrudan transfer edilebilen bir para birimidir. Bu yüzden takip edilebilmesi çok zordur. Bitcoin ülkelerin para birimleri ile alınıp satılabilir.

Finans ve yatırım dünyasında büyük ilgi görmesine rağmen, bugün birçok insan Bitcoin gibi kripto para birimlerini nasıl satın alacağını bilmiyor. Ancak şimdilerde Bitcoin almak bir mobil uygulamaya kaydolmak kadar basit olabilir.

  • Bitcoin satın almak için ilk adım, Bitcoin’lerinizin gelecekteki harcamalar veya ticaret için saklanacağı bir bitcoin cüzdanı indirmektir.
  • Kredi kartı, banka havalesi (ACH) veya banka kartları gibi geleneksel ödeme yöntemleri, daha sonra cüzdanınıza gönderebileceğiniz borsalarda bitcoin satın almanıza olanak tanır.
  • ABD onaylı Bitcoin platformlarının çoğu, kara para aklama yasalarını çiğnemediğinizden veya vergilerde hile yapmaya çalışmadığınızdan emin olmak için fotoğraflı kimlik ve diğer bilgileri sağlamanızı isteyecektir.

Bitcoin Nereden Alınır?

Bitcoin satın almak bu yeni nesil finansal teknolojilerin popülerliğinin iyiden iyiye artmasıyla oldukça kolaylaştı. Başta Bitcoin olmak üzere kripto paralara yatırım yapmak isteyenler, borsaları veya P2P alım satım platformlarını tercih edebilirler. Bunun yanı sıra Bitcoin ATM’leri de Bitcoin satın almak için iyi bir tercih olabilir.

Bitcoin Borsaları

Cüzdanınızı bir ödeme yöntemiyle kurduktan sonra, gerçekten Bitcoin satın almak için bir yere ihtiyacınız olacak. Kullanıcılar, yatırımcıların hisse senedi satın almak için kullandıkları platformlara benzer şekilde, “borsalar” adı verilen çevrimiçi pazarlardan bitcoin ve diğer kripto para birimlerini satın alabilirler. Borsalar sizi doğrudan Bitcoin için geleneksel para birimlerini takas edebileceğiniz bir bitcoin pazarına bağlar.

Bitcoin borsasının ve bitcoin cüzdanının aynı şeyler olmadığını unutmayın. Bitcoin borsaları döviz piyasalarına benzer. Kripto para borsaları, Bitcoin’in itibari para birimiyle değiş tokuş edildiği dijital platformlardır. Örneğin, ABD doları (USD) ödeyerek Bitcoin (BTC) alabileceğiz platformlar kripto para borsalarıdır. Borsalar kullanıcılara cüzdan yetenekleri sunarken, bu onların birincil işi değildir. Ayrıca cüzdanların güvenli olması gerektiğinden, borsalar büyük miktarlarda veya uzun süre Bitcoin depolamayı teşvik etmez. Bu nedenle, Bitcoinlerinizi kesinlikle güvenli bir cüzdana aktarmanız önerilir. Bir Bitcoin cüzdanı seçerken güvenlik en büyük önceliğiniz olması gerektiğinden, çoklu imza özelliği olan birini seçmeniz önerilir.

Yüksek güvenlik standartları ve raporlama ile tek noktadan çözümler sunan birçok köklü borsa vardır. Ancak unutulmamalıdır ki bir Bitcoin borsası veya cüzdanı seçerken durum tespiti yapmak çok önemlidir.

Bitcoin ATM’leri

Tıpkı bankanızdan para çeker gibi Bitcoin ATM’lerinden Bitcoin satın alabilirsiniz. CoinATMRadar verilerine göre dünyanın dört bir yanındaki Bitcoin ATM’lerinin sayısı her geçen gün inanılmaz bir büyüme kaydederek artıyor. Bitcoin ATM’leri aracılığıyla BTC satın almak isteyenler sadece para yatırarak kolay bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilirler.

P2P Platformları

Alıcıları ve satıcıları anonim olarak eşleştiren ve işlemin tüm yönlerini kolaylaştıran merkezsiz  borsaların aksine, kullanıcılar arasında daha doğrudan bir bağlantı sağlayan bazı eşler arası (P2P) alım satım platformları vardır. LocalBitcoins, böyle bir borsaya bir örnektir. Bir hesap oluşturduktan sonra, kullanıcılar ödeme yöntemleri ve fiyat hakkında bilgiler dahil olmak üzere Bitcoin satın alma veya satma taleplerini gönderebilirler. Kullanıcılar daha sonra alış ve satış tekliflerinin listelerine göz atarak işlem yapmak istedikleri ticaret ortaklarını seçerler.

BTC Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Rehberimizin bu kısmında Bitcoin satın alırken dikkat edilmesi gereken en temel etmenlerı sıraladık. Özellikle kripto paralarla yeni tanışan kullanıcılar, cüzdan açma, cüzdanı yedekleme, BTC gönderme ve BTC alma konusunda zorluk yaşayabiliyor.

Dijital Cüzdan

Bitcoin ağında işlem yapmak için, katılımcıların “cüzdan” adı verilen bir program çalıştırması gerekir. Bitcoin’ler teknik olarak geleneksel anlamda “madeni para” değildir, bu nedenle bir Bitcoin cüzdanının aslında fiziksel bir cüzdan olmayacağını bilmeniz gerekir. Bir uygulama veya servis sağlayıcısı tarafından size atanacak Bitcoin cüzdanınız, aslında rastgele harf ve sayılardan oluşan bir alfasayısal dizidir. Ancak siz bu sayı dizisini Bitcoin “adresiniz” veya “banka hesap numaranız” olarak düşünebilirsiniz.

Bitcoin bakiyeleri, onları oluşturmak için kullanılan matematiksel şifreleme algoritması aracılığıyla bağlanan bu uzun sayı ve harf dizilerinin adları olan genel ve özel “anahtarlar” kullanılarak korunur.
Açık anahtar: Banka hesap numaranızı” temsil eder ve işlemlerin yatırıldığı ve çekildiği yerdir. Bu aynı zamanda, bir sosyal medya haber akışındaki kullanıcı adından farklı olarak, blok zinciri defterinde bir kullanıcının dijital imzası olarak görünen anahtardır.

Özel anahtar: Bir cüzdanda Bitcoin, satın satmak ve ticaret için gerekli şifredir. Özel anahtar, korumanız gereken bir sır olmalı ve yalnızca bitcoin aktarımlarını yetkilendirmek için kullanılmalıdır. Bazı kullanıcılar özel anahtarlarını güçlü bir parola ile bir cüzdanı şifreleyerek ve bazı durumlarda soğuk depolama seçeneğini seçerek korurlar. Soğuk depolama ifadesi, Bitcoin cüzdanının çevrimdışı saklanmasıdır.

Bir Bitcoin cüzdanını ve bunlarla ilişkili özel anahtarları korumanın birkaç farklı yolu olduğunu unutmayın. Bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza bağımsız bir cüzdan indirirseniz, özel anahtarlarınızı tamamen kontrol edersiniz. Ancak şifrenizi unutursanız veya özel anahtarlarınızı kaybederseniz, Bitcoinleriniz sonsuza kadar kaybolur. Bu nedenle, gizlilik ve güvenlik konusunda unutkansanız kripto paralarınızı saklama konusunda çok daha dikkatli olmanız gerekecektir.

Önemli Bir Nokta: Uzun süreli depolama için çevrimiçi Bitcoin cüzdanları veya kripto para borsaları kullanılmamalıdır. Bitcoin veya anahtarı, güvenlik için çoklu imza tesisi kullanan bir cüzdanda saklanmalıdır.

Kişisel Belgeler: Kullanıcıların Kara Para Aklamayı Önleme Politikasının bir parçası olarak dijital cüzdanlara kaydolurken kimliklerini doğrulamalarını zorunlu kılınmıştır. Bitcoin satın almak ve satmak için, ehliyetiniz de dahil olmak üzere birçok kişisel belgeyi kullanarak kimliğinizi doğrulamanız gerekecektir.

Güvenli İnternet Bağlantısı

Çevrimiçi Bitcoin ticareti yapmayı seçerseniz, dijital cüzdanınıza ne zaman ve nerede erişeceğiniz konusunda dikkatli olmanız gerekecektir. Güvenli olmayan veya halka açık bir wifi ağında bitcoin ticareti yapmanız kesinlikle önerilmez ve sizi bilgisayar korsanlarının saldırılarına karşı daha korumasız hale getirebilir.

Banka Hesabı, Banka Kartı veya Kredi Kartı

Bir bitcoin cüzdanınız olduğunda, bir Bitcoin borsasında bitcoin satın almak için kredi kartı, banka havalesi veya banka kartı gibi geleneksel bir ödeme yöntemini kullanabilirsiniz. Bitcoin’ler ödemeden sonra cüzdanınıza aktarılır.

Değiş tokuşa bağlı olarak, nakit, kredi veya banka kartı veya banka hesabı transferi ile ödeme yapmanın avantajları ve dezavantajları olabilir. Örneğin, kredi ve banka kartları en kullanıcı dostu ödeme yöntemleri arasında yer alırken, kimlik gerektirme eğilimindedir ve ayrıca diğer yöntemlerden daha yüksek ücretler uygulayabilir. Öte yandan banka havalelerinin ücretleri genellikle düşüktür, ancak diğer ödeme yöntemlerinden daha uzun sürebilir.

Bitcoin Hakkında En Çok Merak Edilenler

Bitcoin Satın Almanın Alternatif Yolları Nelerdir?

  • Bitcoin ATM’leri
  • P2P platformları
  • Hediye kartları

Bitcoin Ticareti Yapmanın Maliyeti Nedir?

Bitcoin’in kendisinin fiyatından ayrı olarak, her kripto para borsası, müşteriler coin alıp sattığında alım satım için bir ücret ekler. Bu ücretler arasında piyasa yapıcı (limit emirleri yoluyla emir defterine likidite ekleyen) ve piyasa alıcı (piyasa emirleri yoluyla bir emir defterinden likidite çıkaran) ücretleri bulunur. Bazı durumlarda, limit emri sipariş defterinde zaten mevcutsa, kripto para traderları hem yapıcı hem de trader ücretlerine maruz kalabilirler.
Kripto para borsaları, ücretleri temelde iki şekilde hesaplar: işlem başına sabit bir ücret veya bir hesap için 30 günlük işlem hacminin yüzdesi olarak. Her iki durumda da, işlem gören miktara bağlı olarak kademeli bir yapı benimsemişlerdir.

Türkiye’ de Bitcoin Alım Satımı Yapmak Yasak Mı?

Türkiye’de bitcoin ve benzeri kripto paraların alım veya satımlarının yasak olduğuna veya suç olduğuna dair bir mevzuat hükmü bulunmamaktadır. Türkiye’de bitcoin ticareti yapmak suç değildir.

Ülkemizde Türk Lirası ile Bitcoin alıp satma konusunda en sık kullanılan yöntem banka havalesi ve EFT (Elektronik Fon Transferi) ‘dir. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi kanun dahilinde değildir, bu yüzden devlet düzenlemesi ve güvencesine tabi değildir.

BTC satın alma işlemleri kripto para borsaları aracılığıyla hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bunun için öncelikle bir kripto para borsasında hesap oluşturmalı ve hesabınızı doğrulamalısınız. Türk Lirası ile Bitcoin satın alabileceğiniz en popüler kripto para borsaları şu şekildedir:

Sonuç olarak, Bitcoin şu anda neredeyse 12 yaşında olmasına rağmen, birçok ülke hala kripto para birimini kısıtlayan, düzenleyen veya yasaklayan açık sistemlere sahip değil. Bitcoin’in merkeziyetsiz ve anonim yapısı, birçok hükümete, suç işlemlerini önlerken yasal kullanıma nasıl izin verileceği konusunda meydan okudu. Birçok ülke hala kripto para birimini düzenlemenin yollarını analiz ediyor. Genel olarak, Bitcoin dünyanın çoğu için yasal bir gri alanda kalıyor