Nedir & Nasıl

Storj (STORJ) Nasıl Alınır? STORJ Satın Alma Rehberi

Storj Nedir?

Storj, Amazon ve Google tarafından sunulan bulut depolama platformlarına bir alternatiftir. Sisteme sahip olan ve sistemin bakımını yapan merkezi bir şirket yerine Storj, veri depolamasını yönetmek için yazılıma ve bir bilgisayar ağına güvenir.

Storj belgelerine göre platform depolama alanı arayan kullanıcıları ekstra sabit disk alanına sahip olanlarla buluşturmayı amaçlıyor. Bu eşler arası (P2P) bulut depolama ağı ile eşten eşe işlemleri kolaylaştırabilir. Kullanıcıların güvenlik için bir üçüncü tarafa güvenmeleri gerekmediği anlamına geliyor. Aracıları ortadan kaldırarak geleneksel bulut depolama sistemleriyle yaygın olarak ilişkilendirilen güvenlik, gizlilik ve veri kontrolü ile ilgili endişelerin giderilmesi tasarlanıyor.

STORJ, Storj ağının kendine has token’ıdır ve ERC-20 (Ethereum tabanlı) standardı kullanılarak oluşturulmuştur. STORJ tokeni, kullanıcıların ağdaki veri sağlayıcılarına dosyalarını saklamaları için ödeme yapmalarına olanak tanır. Kullanıcılar fazla depolama kapasitesi ve bant genişliği satarak ödül olarak STORJ kazanabilir.

STORJ Nasıl Satın Alınır?

STORJ almak için birçok seçenek bulunuyor. Token en çok kullanılan borsalarda listelenmiş durumda. Dilerseniz merkezi borsaları kullanabilirsiniz. Hali hazırda kripto paranız yoksa önceikle giriş yöntemi belirlemeniz gerekebilir. Bunun için örneğin Türk Lirası yatıracaksanız yerel borsalardan giriş yapmak işlem ücretleri açısından daha mantıklı olacaktır. Ardından yerel borsanızda STORJ tokenleri bulunmuyorsa altcoin borsasına geçiş yapmanız gerekebilir.

STORJ Listeleyen Bir Borsada Hesap Açın

Hangi borsadan satın alım yapacağınıza karar vermelisiniz. Bunun için aşağıdaki “nereden alınır?” kısmına bakabilirsiniz. Eğer alacağınız çifti ve borsayı seçtiyseniz borsada bir hesap açmalısınız. Birçok borsaya üye olmak artık oldukça kolay ve hızlı. Sizden sadece temel bilgiler istenecek ve kısa sürede üyeliğinizi tamamlayabileceksiniz.

Diğer yandan birçok borsada özellikle kripto para çekimleri için müşteri tanı (KYC) gibi gereklilikler bulunmaktadır. Bunun  için borsa sizden kimliğinizi ve bazen adresinizi doğrulamanızı isteyebilir.

Satın Alma İşlemini Gerçekleştirin

Borsa ara yüzleri birbirine oldukça yakındır. Genellikle “trading” sayfası aşağıdaki gibi görünür. Burada al ve sat seçenekleri bulunur. Öncelikle aradığınız kripto parayı arama kısmına yazarak bulabilirsiniz. Ardından sizde hangi değer bulunuyorsa bu çifti seçebilirsiniz. Sonrasında miktar girerek satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Sol altta yer alan kısma almak istediğiniz miktarı yazarak fiyatı görebilirsiniz.

STORJ Nereden Alınır?

Storj’un listelendiği borsaları aşağıda görebilirsiniz. Bunların haricinde de birçok borsada bulunduğunu belirtelim. Burası için sadece en popüler seçenekleri listeledik.

Borsa Parite Toplam Yaklaşık İşlem Hacmi
Binance STORJ/USDT STORJ/BTC %12,21
Bitay STORJ/USDT STORJ/TRY %10,11
OKEx STORJ/USDT %10,66
Crypto.com Exchange STORJ/USDT %0,15
Huobi Global STORJ/USDT %2,68

Genel Bakış

STORJ hakkındaki bilgiler Temmuz 2021 itibariyle aşağıdaki gibidir:

Coin Sembolü STORJ
Toplam Arzı 424,999,998
Dolaşımdaki Miktarı 288,585,966
En Yüksek Fiyatına Ulaştığı Tarih 27 Mart 2021
En yüksek Fiyatı $3.21
Endüstri Merkezsiz bulut bilişimi
Token kullanım alanı Platform içi kullanım tokeni
Bulunduğu Ağ Ethereum

STORJ Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Storj geleneksel bulut depolama sistemleriyle ilgili sorunları çözmek için yeni bir yaklaşım kullanıyor. Ancak, platforma ve tokene yatırım yapmak ilişkili riskleriyle birlikte gelmektedir. Bu yüzden kendi araştırmanızı da yapmanızı öneririz. STORJ satın almadan önce akılda tutulması gereken bazı faktörler şunlardır:

  • Arz: Maksimum token arzı 425 milyon olarak sabitlenmiştir. Bir kripto para borsası dışında STORJ tokenleri yalnızca ağ üzerinde tokenleri ödünç vererek veya stake ederek toplayan depolama sağlayıcıları ve node sahipleri tarafından alınabilir.
  • Web3 altyapısı: Storj’un ağı, Ethereum blok zinciri üzerine kuruludur ve merkezi olmayan Web3 uygulamalarıyla uyumludur. Kullanıcıların otomatik güvenli sistem aracılığıyla kendi verilerinin tam kontrolünde kalmasını sağlar. Web3 için hazır olma durumu, Storj’u diğer veri depolama sağlayıcılarına kıyasla daha güçlü bir konuma getirdiği söylenebilir.
  • Benimseme: STORJ tokenine olan talep Storj ağının benimsenmesine bağlıdır. Geleneksel veri depolama sağlayıcılarından pazar payı alınamazsa, bu sonuçta STORJ tokeninin değerini düşürebilir.
  • Düşük maliyetli: Ağ, güvenilirlik, dayanıklılık, performans ve güvenlik açısından büyük bulut sağlayıcılarından daha iyi veya bunlara eşdeğer olduğunu iddia eden bir geliştirici aracı olan Tardigrade’i kullanıyor. Proje aynı zamanda işletmelerin bulut depolama maliyetlerinden milyonlarca dolar tasarruf etme potansiyeline de sahip. Tardigrade kullanıcıları, STORJ tokenlerini kullanarak ödeme yapmaya teşvik edilir ve kullanıcılar tarafından yapılan herhangi bir STORJ token yatırımı bir bonus ile ödüllendirilir. Bu uygulama kullanıcıların bulut depolama maliyetlerini daha da düşürmelerine yardımcı olabiliyor.

Yorum Yap