Swipe (SXP) Nedir? Swipe’ın Avantajları Nelerdir?

Swipe (SXP) Nedir


Swipe (SXP) Nedir?

Swipe platformu mevcut üç ana ürünü ile fiat ve kripto para dünyaları arasında bir köprü oluşturmaya çalışıyor . Swipe çok varlıklı mobil cüzdan, Swipe kripto para birimi ile finanse edilen banka kartı ve Swipe Token’dan (SXP) oluşan bir ekosistemdir. Ekosistem içerisindeki ögeler birbiriyle uyumlu ve destekler biçimde çalışmaktadır.

Swipe cüzdanı, Swipe ekosistemine ana erişim noktası görevi görür ve hem kripto para birimleri hem de fiat para birimleri dahil olmak üzere çok çeşitli varlıkları saklamak ve yönetmek için kullanılabilir. Cüzdan Swipe’ın ikinci ürünü olan Swipe banka kartını yönetmek için de kullanışlıdır. Bu kart kullanıcıların kripto para birimlerini Visa ödeme terminallerinde harcamasına olanak tanır ve her biri artan avantajlar sunan çeşitli özelliklerle birlikte gelir. Kartın kullanım alanı için geliştirici ekip farklı firmalarla genişleme politikası doğrultusunda anlaşmalar yapmaktadır.

Ekosistem Swipe Ağı için yakıt işlevi gören ve işlem ücretlerini ödemek için kullanılan Swipe Token (SXP) tarafından desteklenmektedir. SXP token sahipleri, Swipe uygulamasında özel indirimlerden faydalanabilir. Token Swipe banka kartıyla fiat ödemeleri yapmak için kullanılabilir.

Swipe Kartın Özellikleri

  • Kart anında harcama özelliğine sahiptir Birkaç düğmeyi kaydırarak Bitcoin ve diğer kriptolar harcanabilir.
  • Kripto paralar anında nakit paraya dönüştürülebilir.
  • Manuel dönüştürme gerektirmeyen bir finansman kaynağı kullanılabilir.
  • Her yerde kullanılabilir. Dünya çapında 50 milyondan fazla Visa satıcısında kabul ediliyor.

Diğer yandan kart dünya çapındaki ATM’lerden nakit çekimine olanak tanıyor. Apple Pay, Google Pay ve Samsung Pay’de kullanılabiliyor.

Swipe kartları ile alışveriş yapılabilen bazı markalar.

Swipe Kartın Güvenliği

  • Kullanıcılar kartlarını anında kilitleyebilir ve kartların kilidini anında açabilir
  • Uygulama içi güvenlik özellikleriyle kart PIN’leri görüntülenebilir ve yeniden belirlenebilir.
  • Visa 3D Secure dolandırıcılık koruması ile çevrimiçi alışverişlere uygundur.

Ayrıca kart takibi yapmak da oldukça kolaydır. Kart işlemlerinin gerçek zamanlı bildirimleri ile kullanıcıya kolaylık sunar. Kullanıcılar tüm kart geçmişinizi ve ekstrelerinizi 7/24 görüntüleyebilir ve yetkisiz veya hileli harcamalar anında bildirilerek engellenebilir.

Swipe’ı Farklı Kılan Nedir?

Diğer kripto para birimlerinden farklı olarak Swipe, yalnızca dağıtılmış bir ağ tarafından desteklenen bir protokol değildir. Bunun yerine Swipe, kullanıcıların fiat para ve kripto varlıklarını fiziksel ve dijital ortamlarda satın almasına ve harcamasına olanak tanımak için tasarlanmış bir dijital cüzdan ekosistemidir. Kar amacı gütmeyen bir şirketin ürünü olan Swipe cüzdanlar, Visa banka kartlarına ve bir akıllı telefon uygulamasına bağlanabilir ve geleneksel mobil cüzdanlara yakın bir deneyim sunar. Bu, ücretsiz Spotify hesaplarıyla birlikte Bitcoin’de %8’e kadar nakit para iadesi alma özelliği gibi özel kart sahibi avantajlarını da içerir.

Bununla birlikte, Swipe cüzdanları, yalnızca özel kripto para birimi SXP’nin entegrasyonuyla mümkün kılınan bir dizi yeni özellikle geliştirilmiştir. Örneğin, Swipe banka kartları için ücret almaz. Bunun yerine, kullanıcılar ek avantajlarla banka kartlarına erişmek için SXP tokenlerini stake edebilir. Kullanıcılar Swipe ağındaki özel sözleşmelere ne kadar çok SXP tokeni kilitlerse, o kadar fazla avantaj elde ederler. En az 30.000 SXP stake ederek, bir kullanıcı ücretsiz Netflix ve Spotify hesaplarıyla birlikte Bitcoin‘de %8 geri ödeme almaya uygun özel bir banka kartına yükseltilebilir. Swipe ekibi tasarruf hesabı kredi kartları ve tüccar ödeme işleme hizmetleri gibi ek hizmetler üzerinde çalıştığını belirtiyor.

SXP Alınır Mı?

SXP kripto para birimi, Swipe ağının bakımının ve işletilmesinin merkezinde yer alır ve Swipe ekosistemindeki çeşitli hizmetler için ödeme yapmak için kullanılabilir. Her şeyden önce SXP Ağındaki işlem ücretlerini ödemek için kullanılır. Not olarak, bu ücretin %80’i ağdaki akıllı sözleşmeler tarafından “yakılır” veya dolaşımdan çıkarılır.

Yazılımın kurallarına göre, SXP tokenleri arzı sınırlıdır, yani yalnızca maksimum 300 milyon token olacaktır. Bununla birlikte, protokol ayda 2 milyondan fazla SXP yayınlıyor ve bu tokenlerin bazıları ağın çalışmasına yardımcı olan kullanıcılara stake ödülleri olarak dağıtılıyor. Kalan tedarik, Swipe şirketine verilir ve Swipe’ın ekibine ve kurucularına geri ödeme yapmak için kullanılır.

SXP token arzındaki planlı azalmalar nedeniyle, mevcut toplam SXP miktarının sadece 100 milyon birim kalana kadar zamanla azalması bekleniyor.

Swipe’ın hem dijital hem de fiziksel kartı bulunuyor.

Swipe Nasıl Çalışır?

Swipe ağı, kullanıcılar adına kripto para yatırmak ve onlara çeşitli avantajlar sağlamak için Ethereum blockchain’ini kullanır. Bununla birlikte platform geleneksel ödeme altyapısıyla uyumluluğa izin veren ve böylece satıcılara ödeme gibi özellikleri sağlayan zincir dışı bir API’la birlikte çalıştırılıyor.

Swipe’ın özelliklerinden yararlanmak isteyen herkes, Swipe cüzdanı aracılığıyla bunu yapabilir. Dijital cüzdan uygulaması, kullanıcıların fiat para birimleri yatırmasına ve Swipe tarafından sunulan 30’dan fazla kripto para biriminden herhangi birini doğrudan satın almasına olanak tanır. Ayrıca cüzdan, kripto varlıklarını saklamak ve bir kripto para birimini diğerine dönüştürmek için kullanılabilir.

Swipe’ın ekosisteminin merkezinde, kullanıcıların tüccarlara ödeme yapmak için Swipe kartını kullanma seçeneği vardır. Bu durumda, ağdaki akıllı sözleşmeler, cüzdanda depolanan herhangi bir kripto para birimini, satıcılar tarafından satın alma noktasında kabul edilen gerekli fiat ödemesine otomatik olarak dönüştürecektir. Kullanıcılar, cüzdan uygulaması aracılığıyla kartlarını yönetebilir ve istedikleri zaman kartlarını yükseltmek için gerekli miktarda SXP’yi stake edebilirler.

SXP Stake Aktiviteleri

Kullanıcılar, Swipe ekosistemindeki çeşitli özelliklere erişmek için SXP’yi stake edebilir. Kullanıcılar, SXP’ye sahip olarak ve stake ederek, diğer olası değişikliklerin yanı sıra ödül dağıtımları ve işlem ücretleri gibi ağ kuralları üzerinde oy kullanma olanağı elde eder.

Kullanıcılar minimum 1.000 SXP depozito ile ağın yönetimine katılabilir ve 300.000 SXP’nin üzerinde stake edenler Swipe ağında değişiklik önerebilir.

SXP’yi stake edenler ayrıca, her gün piyasaya sürülen 20.000 SXP’den bir pay kazanmaya devam ediyor, bu miktar kullanıcı oylarına göre dalgalanabilecek bir miktar.

Swipe’ı Kim Yarattı?

Swipe, merkezi Londra’da bulunan ancak ABD, Estonya ve Filipinler’de faaliyet gösteren Joselito Lizarondo tarafından kurulan kar amacı gütmeyen bir şirkettir. Swipe, bir dizi özel ve halka açık token satışından yaklaşık 24 milyon dolar topladı. Bu bağış toplama aşamalarında, ilk token arzının %20’sini temsil eden yaklaşık 60 milyon SXP satıldı.

2020 yılında Swipe, kripto para borsası Binance tarafından satın alındı. Swipe’ın platformu artık kullanıcıların fiziksel konumlarda kripto para harcamasına izin veren bir banka kartı olan Binance Card’ı desteklemek için kullanılıyor.