Swyftx Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Avustralya’da yaşayan kripto para yatırımcıları, geri kalanımızın sahip olmadığı bir borsa seçeneğine sahip


Avustralya’da yaşayan kripto para yatırımcıları, geri kalanımızın sahip olmadığı bir borsa seçeneğine sahip. Bu seçeneğin adı 2017 yılında Alex Harper ve Angus Goldman tarafından tasarlanan Queensland merkezli bir borsa olan Swyftx. 2019’da daha sonra, tüm Avustralyalıların keyfini çıkarması için daha iyi işlevsellik, sıfır enflasyon, gerçek spreadler ve basit düşük ücretler sunan platform başlatıldı.

Şu anda Swyftx’in CEO’su ve CTO’su olan iki kurucu, ilk başta mevcut borsaların bazı ortak sorunlarını çözebilecek bir kripto borsasına ihtiyaç olduğunu hisseden iki kripto meraklısı ve yazılım geliştiricisiydi.

Şimdi ise oldukça yenilikçi birkaç özelliğe sahip bir borsanın yönetimindeler. Bizde bugün Coinbilgi olarak bu borsaya bir göz atacağız.

Neden Swyftx?

Dünyanın her yerindeki yatırımcılar, zayıf müşteri hizmetleri, yetersiz likidite, karmaşık ticaret arayüzleri ve yüksek ücretlere sahip kripto borsalarıyla ilgili bir sorun yaşıyor. Swyftx, bu sorunları düzeltmeye ve tüccarlara aşırı ücretlerle boğuşmadıkları, akıllıca ticaret yapabilecekleri ve müşteri destek personelinin gerçekten yardımcı olduğu bir borsa sunmaya çalışıyor.

Aslında, yatırımcılar Swyftx’te sadece gelişmiş bir ticaret platformuna sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda eksiksiz aracılık hizmetlerine de erişebiliyorlar. Bu, her iki dünyanın da en iyi yönlerini harmanlıyor ve Swyftx’i hem yeni hem de deneyimli yatırımcılar için uygun bir borsa oluşturuyor.

Hep birlikte ele alındığında, Swyftx’in 30.000’den fazla Avustralyalı kripto para birimi yatırımcısını borsaya çekebildiğini öğrenmek ise çok şaşırtıcı değil (bu  sayı oldukça az gözükebilir, fakat yerel bir borsa için makul bir seviye).

Ticaret Özellikleri

Avustralyalı kripto yatırımcılarının Swyftx’e katıldıklarında yararlanabilecekleri güzel özellikler mevcut. Bunlar;

  • En sık ve tercih edilen teknik göstergeleri incelemek için Özelleştirilebilir Gösterge Tablosu.
  • Güçlü TradingView grafik arayüzü.
  • Gelişmiş sipariş türleri.
  • Kripto para yatırımlarınızı otomatikleştiren, yinelenen mevduatlar.
  • Stressiz bir muhasebe için indirilebilir vergi raporları.
  • Herhangi bir ticaret stratejisine ince ayar yapmak için demo ticaret.
  • Yönlendirme ve bağlı kuruluş programları.
  • Tasarruf için Kendi Kendini Yöneten Süper Fon’a erişim.

Swyftx’i Kullanmak Güvenli mi?

Bence bir borsa incelemesinin en önemli ve en odak yeri, bu borsanın güvenli olup olmadığı. Çünkü hepimiz varlıklarımızın güvende olduğunu bilmek isteriz. Her şeyden önce, bu kripto borsasının lisanslı ve düzenlenmiş olmasına dayandığına inanıyoruz. Swyftx, kara para aklama, organize suç, vergi kaçakçılığı, sosyal yardım sahtekarlığı ve terörizmin finansmanını tespit etmek için finansal işlemleri izlemek üzere kurulmuş bir Avustralya hükümeti mali istihbarat teşkilatı olan Avustralya İşlem Raporları ve Analiz Merkezi’ne (AUSTRAC) kayıtlı olması ilk etapta bir güven veriyor, ki bunu KYC zorunluluklarından anlayabiliyoruz.

Kayıtlı bir dijital para birimi değişimi sağlayıcısı veya DCEP olarak, kara para aklamayı ve terörle mücadeleyi azaltmaya yardımcı olmak için katı KYC politikaları ve işlem izleme programları uyguluyorlar. Temel olarak bu, her müşterinin kimliğini doğrulamak için zaman ayırdıkları ve bunu yaptıklarından emin olmak için izleyen bir üçüncü taraf düzenleyicinin olduğu anlamına geliyor. 

İyi haber şu ki, Swyftx’teki KYC süreci oldukça hızlı, rehberi oluştururken, denemek için yaptığım işlemde yaklaşık 3 saat içerisinde sonuç aldım. Çoğu durumda, e-posta adresinizi, telefon numaranızı ve kimlik belge numaranızı girerek borsaya/aracıya sadece birkaç dakika içinde kaydolabilirsiniz. 

Ek güvenlik için Swyftx, normal parola oturum açmaya ek olarak iki faktörlü kimlik doğrulama (2-FA) sunar. Bu, hesabınızın güvenliğini sağlamanıza ve bilgisayar korsanlığı ve hırsızlıktan kaçınmanıza yardımcı olur. Hizmetin arka ucunda, borsanın olası ihlalleri tespit etmek için verilerini ve trafiğini sürekli olarak izlediğini görebiliyorsunuz.

Ayrıca tüm hassas verilerde şifreleme protokolleri kullanıyorlar ve düzenli harici sızma testleri gerçekleştirdiklerini söylüyorlar. Bunların tümü, Swyftx’in sistemlerindeki herhangi bir şüpheli etkinliği anında tespit etmesine olanak tanır. Şüpheli bir şey bulduklarında, şifre sahibi tarafından sıfırlanana kadar söz konusu hesabı kilitliyorlar.

Desteklenen Kripto Para Birimleri

Swyftx’te işlem yapmak, 220’den fazla farklı kripto para birimine erişmenizi olanak sağlıyor ve liste giderek büyüyor. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) gibi en popüler kripto para birimlerine ek olarak, Civic (CVC), Filecoin (FIL) veya Mithril (MITH) gibi daha belirsiz paralarda da işlem yapmak mümkün. Ayrıca Curve (CRV) ve yearn.finance (YFI) gibi son derece popüler DeFi token’larının bulunduğunu da belirteyim.

Tüm bu varlıklar TradingView platform arayüzü kullanılarak ve AUD, BTC veya USD karşılığında alınıp satılabilir durumdalar. Swyftx, herhangi bir Avustralya kripto borsası arasında en iyi kripto para birimi likiditesini vaat ediyor. Bunu, hedef kripto / para birimi eşleştirmesi için en iyi spreadleri, likiditeyi ve fiyatlandırmayı bulmak için bir dizi başka borsayı tarayarak yapıyorlar.

Swyftx Kaldıraç Ticareti sunuyor mu?

Şu anda Swyftx kaldıraçlı ticaret sunmuyor, ancak geliştirme ekipleri gelecekte bunu uygulamanın yollarını araştırdığını söylüyorlar. Kaldıraç sunan çoğu kripto para borsasının yalnızca kripto para birimlerindeki mevduatları kabul edeceğini unutmayın. Swyftx’te sunulan ticarette kaldıraç olmadığından, AUD cinsinden mevduat sunabilirler. 

Swyftx İşlem Ücretleri

Swyftx’teki işlemler için sabit ücret %0,6’dır; bu, %0,2 veya daha az ücret sunan diğer birçok borsaya baktığınızda ilk başta yüksek görünüyor. Ancak borsanız tarafından alınan ücretlerden daha önemli şeyler vardır ve bunlar işlemlerinizdeki spreadlerdir. Swyftx’te bu spreadler mümkün olduğunca düşük tutulur. Aslında, %0.41 kadar düşük spreadlerin reklamını yapıyorlar. (Spead, varlığın alım-satım fiyatları arasındaki farkı belirtiyor)

Her işlem için her seferinde mümkün olan en düşük spreadi bulan tescilli algoritma nedeniyle bu kadar düşük spreadler sunabiliyorlar. Ve Swyftx’te %1,01’e kadar düşük olabilen ücret ve spread’i bir araya getirdiğinizde, çok geçmeden oradaki en iyi maliyet yapısına sahip olduklarını görüyorsunuz(ama yinede komisyonlar biraz daha düşük tutulabilirdi).

Aslında, diğer kripto para borsalarındaki ücretleri ve spreadleri topladığınızda, kısa sürede iki, üç veya daha fazla ödeme yapıyor olabileceğinizi görürsünüz. Bazı borsalar, ücretleri ve spreadleri topladığınızda %5’ten fazla ücret alır.

Swyftx’teki ekip, daha yüksek spreadlerin sadece kârınızı etkilediğini çok iyi biliyor. 

Swyftx’te Hesap Oluşturma

Swyftx’te bir hesap oluşturmak çok basittir. Web sitesinin sağ üst köşesindeki büyük, mavi “Kaydol” düğmesine tıklayarak başlar. Bu, adınızı, e-posta adresinizi, telefon numaranızı, ikamet ettiğiniz ilçeyi ve kendi seçtiğiniz bir şifreyi gireceğiniz Swyftx kayıt sayfasını açacaktır.

Ardından şartlar ve koşulları kabul etmek için kutuyu ve captcha’yı tamamlayarak robot olmadığınızı kanıtlamak için kutuyu işaretleyin. Son olarak, “Hesabımı Oluştur” düğmesini tıklayın. Geri kalan yönlendirmelerin alışılmış borsalardan neredeyse hiçbir farkı yok.

Demo Hesap

Açıkcası Swyftx diğer birçok borsaya kesinlikle gelmesi gerektiğini düşündüğüm bir özelliğe sahip. Swyftx’te bulacağınız ve diğer kripto para borsalarının çoğunda bulamayacağınız bu özellik Demo Hesap özelliği. Aslında, Avustralya kripto para borsaları arasında Swyftx, demo hesapları sunan tek.

Demo hesap, borsanın platformuna ve alım satım koşullarına alışmak için alım satım yapabileceğiniz “play” parası ile finanse edilen bir hesaptır. Bu, gerçek parayı riske atmadan önce yeni ticaret stratejilerini test etmek için demo hesabını kullanacak olan daha gelişmiş yatırımcılar için bile son derece yararlı bir özelliktir. Swyftx’te, deneyimi olabildiğince gerçeğe yakın kılmak için gerçek hayattaki likiditeyi ve ticaret koşullarını bile simüle ederler. Örneğin bir token aldınız, ve düştü, hiçbir önemi yok çünkü gerçek varlıklar ile alım satım yapmıyorsunuz. (Yükselirse canınız biraz sıkılabilir gerçi.)

Swyftx Mobil Uygulaması

Doğal olarak Swyftx’in hem Android cihazlar hem de iOS cihazlar için kullanılabilen bir mobil uygulaması var. Bunlar, uygulamalarda bulunan biyometrik güvenlik sayesinde tamamen güvende kalırken, hareket halindeyken işlem yapma kolaylığı sağlar. Uygulamayı mobil cihazınızda güvenceye almak için yüz tarama kimliği tanıma parmak izi arasından seçim yapabilirsiniz.

Mobil uygulamayı kullanırken, grafik ve analiz, alım/satım emirleri, açık pozisyonları izleme ve para yatırma/çekme yapma dahil olmak üzere çevrimiçi uygulama ile aynı özelliklere erişebilirsiniz.

Swyftx Kripto Para Birimi Cüzdanı

Swyftx’te işlem yaparken bir emanet cüzdanı alacaksınız ve bunlar platformda işlem gören tüm paraları destekleyecek. Kripto paralar, sıcak veya soğuk bir cüzdanda saklanabilir ve son teknoloji güvenlik protokolleri ile güvence altına alınır. Swyftx, bilgisayar korsanları için çekici hedefler oldukları için çevrimiçi cüzdanların uzun vadeli depolama için iyi bir seçim olmadığını kabul ediyor. Swyftx, müşterilerine Ledger veya Trezor cihazı gibi bir donanım cüzdanı satın almalarını ve kullanmalarını öneriyor.

Müşteri desteği

Swyftx’teki müşteri destek personelinin oldukça iyi olduğunu kabul etmeliyiz. TrustPilot’ta bulunan geri bildirimler, Swyftx’i bir kripto para birimi değişimi olarak önermek açısından oldukça değerlidir. Binlerce mükemmel oyu almışlar ve çok güzel yorumlara sahipler.

Son Sözler

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, Swyftx, Avustralya ve hatta uluslararası kripto para borsaları arasında gerçekten göze çarpan borsalardan.

Bir yatırımcı için önemli olabilecek hemen hemen her hizmet alanında çok yüksek bir düzeyde sunduklarını söyleyebiliriz. 

Aslında, Swyftx’i yalnızca düşük ücretlerine ve platformda bulunan mükemmel likiditeye dayanarak Avustralyalı yatırımcılar için en iyi seçim olabilir. Swyftx ile alım satım yapmanın faydaları listesine ek olarak, alım satım stratejilerini test etmek için bir demo hesaba erişim, tekrarlayan mevduat oluşturma yeteneği ve vergi faturasında önemli ölçüde tasarruf sağlayabilecek bir SMSF planı aracılığıyla emeklilik tasarruflarına erişim bulunmasını ekleyebiliriz.

Eksi diyebileceğimiz birkaç şey ise, KYC zorunluluğu ve kaldıraç işlemlerinin olmaması. Bunlarda ilerde düzelebilecek ufak sorunlar. Genel anlamda Swyftx’in oldukça başarılı bir borsa olduğunu söyleyebiliriz. Umarız hem güvenlik hem de başarı anlamında bir güven problemi yaratmazlar ve müşterilerine sundukları bu hizmetleri arttırarak sürdürürler.