Tayland Merkez Bankası, Dijital Para Pilot Projesini Başlattı

Tayland Merkez Bankası, dijital para biriminin (CBDC) gerçek hayattaki ticari kullanım durumlarını test etmek için bir prototip geliştirmeyi planladığını açıkladı

cbdc

Tayland Merkez Bankası, dijital para biriminin (CBDC) gerçek hayattaki ticari kullanım durumlarını test etmek için bir prototip geliştirmeyi planladığını açıkladı.

Banka yaptığı resmi açıklamada; CBDC ödeme sistemini tüm işletmeler için başlatmadan önce, büyük ölçekli işletmelerle test etmeyi planladıklarını söyledi. Ödeme prototip sistemlerini pilot olarak test etmek için; Tayland’daki en büyük çimento ve yapı malzemesi sağlayıcısı, Siam Çimento Grubu (SCG) ve Tayland merkezli Fintech firması Digital Ventures Company Limited ile ortaklık kuruldu.

Projenin Temmuz 2020’de başlaması planlanıyor. SCG ile pilot testin bu yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. CBDC ödemeleri ile banka, fon transferleri için daha fazla esneklik sağlamayı amaçlıyor. Tedarikçiler arasında daha hızlı ödeme çözümü ile daha verimli bir ödeme sistemi hedeflediklerini belirtiyor.

Pilot projenin ve denemelerin ardından Tayland Bankası sistemin kullanılabilirliğini ve CBDC ödemelerini diğer iş platformlarına kolayca entegre etmenin bir yolunu değerlendirecek.

Banka, Ocak ayında tamamlanan ve diğer sekiz finans kurumu tarafından yürütülen toptan CBDC ödeme projesi olan Project Intathon’un deneyimine dayanarak, CBDC ödeme prototipini oluşturacağını söyledi.

CBDC’lerin Potansiyelini İnceleyen Büyük Ülkeler

Çin, CBDC geliştirmeyi deneyen bazı ülkeler arasında öncü olmaya devam ediyor. Çin’in dijital yuanını ne zaman piyasaya süreceği konusunda söylentiler dolaşıyor. Ülke CBDC’nin önemini sürekli olarak vurguladı ve kalkınma süresini hızlandırdı.

Kısa süre önce, Kanada’nın da merkez bankası dijital para birimlerine adım attığını belirten “Proje Yöneticisi CBDC” başlıklı bir iş ilanı yayınladı. Fransa Bankası da geçen ay dijital Euro’yu başarıyla test etti.