DeFi Nedir & Nasıl

TrueFi (TRU) Token Nasıl Alınır? TRU Satın Alma Rehberi

TrueFi Nedir

TrueFi, benzer adlı kendine has TrueFi tokeni ve projeye özel TUSD stabilcoini kullanarak merkezi olmayan (doğrudan) borç verme hizmetleri sağlayan bir DeFi platformudur. TrueFi sistemi aşağıdaki gibi çalışır:

  • Kullanıcı, TRU tokenleini satın alır ve borç veren olmak için bir stabil coin oluşturmuş olur
  • Borç veren, tokenleri TrueFi borç verme havuzuna yerleştirir
  • Borç veren, kredi alma koşulları (faiz, vade, tutar) ile bir teklif oluşturur.
  • Akıllı sözleşmeler bu teklifi kabul eder veya reddeder
  • Kabul edilirse, teklif yürütülür ve alacaklı isterse krediyi alır.

Borç verenin ücreti, havuzda dondurulan fonların yıllık faiz oranından (borç alanların kredi almaya istekli olduğu ortalama faiz) ve TrueFi’nin kullanılmayan tüm stabil coinleri aktardığı Eğri havuzundan yapılan ödemelerden oluşur. Borç verme havuzu belirli bir faiz oranına ve boyuta sahiptir.

Öte yandan bu planda önemli bir bileşenden yoksundur; teminat. Diğer merkezi olmayan kredi platformlarından farklı olarak TrueFi, kripto para birimini teminat olarak dondurmadan elde edilebilecek teminatsız krediler sunar.

DeFi alanında eşi görülmemiş bir çalışma planı sunan TrueFi birçok yatırımcının da ilgisini çekti. TrueFi coin nasıl alınır, nereden alınır ve TRU hakkında genel bilgileri inceleyeceğiz.

TRU Nasıl Satın Alınır?

TrueFi tokenlerini almak için birkaç yol bulunuyor. İlki TRU tokenlerini kendi platformu üzerinden alabilirsiniz. ERC-20 tokenleriyle uyumlu Metamask web cüzdanı kullanıyorsanız platformun internet sitesine cüzdanınızı bağlayarak başka bir ERC-20 tokeniyle TRU tokenlerini alabilirsiniz. Ancak bu işlemi yaparken doğru sitede olduğunuza emin olarak hareket etmeye dikkat ediniz. Diğer yöntem ise TRU tokenlerini işlem gördüğü borsalar üzerinden almak. Hali hazırda kripto paranız varsa TRU satın alacağınız kripto para borsasına kullanacağınız birimi transfer etmeniz gerekiyor.

TRU tokenlerinin Temmuz 2021’e kadar olan fiyat grafiği.

TRU Listeleyen Bir Borsada Hesap Açın

Eğer TRU’yu listeleyen bir borsada hesabınız yoksa bir tane hesap açmalısınız. Çoğu borsada basit bir üyelik için e-posta ve temel bilgileriniz yeterli oluyor. Ancak bazı borsalardan çekim yapabilmek için kimlik ve adres bilgilerinizi doğrulamanız sizden istenebilir. Hesabınızı açtıysanız ve para yatırma işlemini gerçekleştirdiyseniz satın alım için hazırsınız demektir. Aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Satın Alma İşlemini Gerçekleştirin

Birçok borsanın ara yüzü birbirine oldukça benzerdir. Bu sebeple popüler borsalardan biri olan Binance’in alım-satım sayfasının ekran görüntüsünü aşağıda görebilirsiniz. Borsalardan alım yaparken limit seçeneğini kullanıyorsanız yazdığınız fiyata dikkat etmelisiniz. Borsaların genellikle kullanıcı hatasıyla aşırı düşük ya da yüksek fiyat yazma ihtimaline karşı kullanıcıları koruyan algoritmaları vardır. Yine de girdiğiniz fiyata dikkat etmenizde fayda var. Limit seçeneği haricinde “piyasa” seçeneğini de kullanabilirsiniz. Limite göre daha basittir ancak piyasa seçeneğiyle daha fazla komisyon ödenmektedir.

Hangi miktarda almak isterseniz aşağıda gösterilen yere yazarak belirleyebilirsiniz.

TRU Nereden Alınır?

TRU satın almak için çok fazla seçenek olmasa da yeteri kadar seçenek bulunduğunu söyleyebiliriz. İşlem hacmi ve likiditeye göre bazı borsalarda listelendiği eşleri aşağıdaki tabloda görebilirsiniz. Ayrıca Sushiswap ve Uniswap gibi seçenekleri de kullanabilirsiniz.

Borsa Parite Toplam Yaklaşık İşlem Hacmi
Binance TRU/USDT TRU/BTC TRU/BUSD %82,55
Sushiswap TRU/WETH %9,8
Gate.io TRU/USDT %0,78
Uniswap TRU/WETH %0,82

Genel Bakış

TRU tokenleri hakkında genel bilgileri aşağıdaki tabloda görebilirsiniz. Tokeni almak istediğiniz TRU sembolüyle borsalarda aratabilirsiniz. Tokenin maksimum arzının sadece yaklaşık %10’unun dolaşımda olması dikkat çekiyor.

Coin Sembolü TRU
Toplam Arzı 1,450,000,000
Dolaşımdaki TRU Miktarı 140,608,485
En Yüksek Fiyatına Ulaştığı Tarih 13 Şubat 2021
En yüksek Fiyatı $0.57
Endüstri DeFi, Kredi
Token kullanım alanı Pasif gelir, Borç verme
Bulunduğu Ağ Ethereum

TRU Tokenlerinin Kullanım Alanı

Platformun kendi TrueFi tokenleri (TRU), platformda yaratılan diğer tokenlerin temelini oluşturuyor. Tokenler TrueFi platformunun belkemiğini oluşturuyor. Platform içerisinde alınacak bazı kararlarda oy hakkı olarak kullanılabiliyor. Tabii ki fazla tokeni olanların daha fazla oy hakkına da sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte bir dizi önemli işlevi de yerine getirir. TRU tokenlerinin işlevlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Topluluk karar verme sürecinde oy hakkı sağlar. Sadece TRU sahipleri oy kullanabilir.
  • Kullanıcılar teklifleri onaylama veya reddetme işlemlerini TRU sayesinde yapabilir.
  • Kredi vermek için TUSD stabil coin’lerinin basılmasında TRU tokenleri kullanılıyor.

Yorum Yap