Türkiye’de En Popüler Coin’ler

Her gün piyasaya yeni yeni kripto para birimleri girmektedir


Her gün piyasaya yeni yeni kripto para birimleri girmektedir. Şu an bazıları sadece kuruş değerinde olan binlerce kripto para birimi vardır. Bunun yanında bazı kripto paralara yatırımcılar yoğun ilgi göstermektedir.

Türkiye’de giderek daha fazla insan kripto paralara ilgi duymaya ve benimsemeye başladı. Bugün tüm dünyada en çok işlem gören kripto paralar Türkiye’de de en popüler para birimleri arasındadır. Bitcoin, Ethereum ve Litecoin şu anda en popüler kripto para birimleridir. Polkadot, Dogecoin, Uniswap ve Chainlink, kripto para birimleri dünyasındaki diğer büyük oyunculardır. 

Bitcoin (BTC)

En büyük piyasa değerine sahip kripto para birimi Bitcoin’dir. Rakiplerinin çoğu teknoloji ve işlevsellik bekımından Bitcoin’i geride bırakmış olmasına rağmen popülaritesi azalmamıştır.

Ethereum (ETH)

Ether (ETH), geliştiricilerin üzerinde uygulamalar ve diğer kripto para birimleri oluşturabileceği açık kaynaklı bir blok zinciri olan Ethereum ağının kripto para birimidir. Pahalı olsa bile ERC20 blok zinciri (dolayısıyla ether) yaygın olarak kullanılmaktadır.

Litecoin (LTC)

Litecoin’in işlem hızı Bitcoin’den daha yüksek, işlem ücretleri ise Bitcoin’den çok daha düşüktür.

Polkadot (DOT)

Polkadot, 2017 yılında piyasaya sürüldü. Çok zincirli ve işlevsel bir uygulama ortamıdır. Polkadot (DOT), farklı blok zincirlerinin birbirleriyle daha verimli bilgi ve işlem alışverişi yapmasına odaklanmaktadır. Blok zincirleri arasında veri aktarma işlevi parachainler aracılığıyla gerçekleşir. Kullanıcıların parachainleri özelleştirebilmesi Polkadot’u kullanışlı bir uygulama haline getirir.

Chainlink (LINK)

Chainlink, Ethereum’un yaptığı gibi, kullanıcılara akıllı sözleşmeler geliştirme yeteneği sunar.

Bitcoin Cash (BCH)

Kullanıcıları tarafından gerçek Bitcoin olarak adlandırılan Bitcoin Cash, hızlı ve ucuz işlemler sunuyor. Ağustos 2017’de Bitcoin ekibi arasında yaşanan anlaşmazlık sonucu meydana gelen “hard fork” sonucu doğdu.

Uniswap (UNI)

Uniswap, merkezi olmayan finans (DeFi) teknolojisi sınıfında yer alır. 2018’in sonunda oluşturulmasına rağmen adından çok söz ettirmiştir.

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin (DOGE) başlangıçta bir şaka kripto para birimi olarak tasarlandı. Sosyal medyada gördüğü ilgi kripto paralar arasında öne çıkmasına yol açtı.

Ripple (XRP)

Ripple (XRP), finansal hizmetler sektörünün ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır. Kullanıcılara daha ucuz ve daha hızlı transferler sunmak için farklı para birimleri arasında bir köprü görevi görür. Ripple teknolojisi, şu anda bankacılık sektöründe kullanılan teknolojilerden kat kat daha verimli ve daha ucuzdur.