Uniswap Nedir? Nasıl Kullanılır?

Uniswap, Ethereum üzerinde kurulan bir protokoldür

uniswap nedir nasıl kullanılır

Uniswap, Ethereum üzerinde kurulan bir protokoldür. Uniswap merkezi olmayan bir borsadır ve kullanıcıların ERC20 token’larını alıp satmasına olanak tanır. Uniswap alım satım işlemleri ve talep sayısına bağlı olarak değeri otomatik olarak ayarlar. Merkezi olmayan borsalarda genellikle likidite sorunu bulunmaktadır. Uniswap bu sorunu çözme vaadiyle tasarlanmıştır. Uniswap, Hayden Adams tarafından oluşturulmuştur.

Uniswap’ın Farkı Nedir?

Uniswap, sunduğu bir takım özelliklerle diğer merkezi olmayan borsalardan ayrılmaktadır. Uniswap’ta “Sabit Ürün Pazarı Oluşturucu” modeli bulunmaktadır. Bu model bir fiyatlandırma mekanizmasıdır.

Uniswap Nasıl Kullanılır?

Uniswap kullanmak oldukça basittir. Ama yine de hiç deneyimi olmayan kişilerin bu rehberden faydalanması daha sağlıklı olacaktır.

  1. Cüzdan Açmak

Uniswap kullanabilmek için öncelikle bir cüzdana sahip olmak gerekmektedir. Biz bu yazıda sizlere örnek olarak sık kullanılan cüzdanlardan birisi olan Metamask’ten bahsedeceğiz. Öncelikle orijinal sitesine girerek Metamask uygulamasını yüklemeniz gerekmektedir. Daha sonra uygulama kurulumu yapmaya başlayabilirsiniz. Kurulumda size 12 kelimelik bir cüzdan anahtarı verilecek. Bu anahtarı kesinlikle güvenli bir yerde saklamanız şart. Bununla cüzdanınıza giriş yapabilirsiniz.

  1. Cüzdana ETH Gönderimi

İkinci olarak açtığınız cüzdana Ethereum (ETH) göndermeniz gerekmektedir. Hangi uygulamayı kullandığınıza bağlı olarak farklı noktalarda cüzdan adresinizi bulabilirsiniz. Daha sonra ETH yollamak için kullanacağınız borsanın ilgili alanına (para çekme ya da withdraw) bu adresi yapıştırarak, cüzdanınıza ETH göndermiş olursunuz. Bildiğiniz gibi şu anda ETH Fee ücretleri aşırı yüksek. Bu nedenle işlem yapabilmek için bir miktar daha fazla ETH yollamak sizin yararınıza olacaktır.

  1. Cüzdanla Uniswap’e Bağlanmak

Cüzdanınızı Uniswap’e bağlamak için fotoğrafta da görebileceğiniz gibi “connect to a wallet” yazısına tıklamanız gerekmektedir.

connect wallet

Daha sonra hangi cüzdan uygulamasını kullanıyorsanız ona tıklayarak cüzdanınızı bağlayabilirsiniz. Sağ üst kısımda cüzdan adresiniz görünmeye başladıysa, işlem doğru bir biçimde yapılmış demektir.

Cüzdanlar

  1. Alım – Satım İşlemleri

Uniswap’te alım satım işlemleri yapabilmek için “from” kısmından değişimini yapmak istediğiniz coin’i, to estimated kısmından ise almak istediğiniz coin’i seçiyorsunuz. Daha sonra ne kadarlık satın alma yapacağınız gibi detayları da doldurduktan sonra “swap” yazısına tıklıyorsunuz.

Swap

Swap işlemini başlattıktan sonra karşınıza onaylama sayfası çıkacak. Confirm Swap diyerek devam ediyorsunuz.

confirm swap

Daha sonra asıl işlem alanına geçiyorsunuz. Burada harcamak istediğiniz fee’yi belirleyeceğiniz bir alan çıkıyor. Dilerseniz mevcut size sunulan fee’yi onaylayarak işleme devam edebilirsiniz. Ya da “edit” kısmına tıklayarak kendi belirlediğiniz fee’yi tercih edebilirsiniz.

edit

Edit kısmını tıkladığınız zaman Slow (Yavaş), Average (Ortalama) ve Fast (Hızlı) seçenekleri size sunulacak. Burada hem ödediğiniz fee’yi hem de ona uygun olarak işlem hızını seçebilirsiniz.

Edit Fee

Bunları onayladıktan sonra al sat işlemini de onaylamış oluyorsunuz. İşlem hızınıza bağlı olarak belirlenen süreden sonra ilgili coin’ler cüzdanınıza gelmiş oluyor.

  1. Uniswap’e Coin Eklemek

Eğer aradığınız coin’i listede bulamıyorsanız kendiniz de ekleme yapabilirsiniz. Bunun için “select a token”a tıklamalı aşağıdaki alandan dilediğiniz token’ı aratmalı ya da listede yoksa kendiniz eklemelisiniz.

select token

Coin’i eklemek için Etherscan adresine girerek coin’in ismini yazmak suretiyle karşınıza çıkan alanda “contract” yazılı kısımdaki adresi kopyalayarak Uniswap’te  bulunan arama alanına yazmalı ve “add” diyerek listeye eklemelisiniz. Bundan sonra dilediğiniz coin’le işlem yapmanız mümkün olacaktır.