Uniswap Token (UNI) Nasıl Alınır? UNI Satın Alma Rehberi

Uniswap Nedir


Uniswap Nedir?

Uniswap, kullanıcıların herhangi bir Ethereum ERC-20 tokeniyle başka bir tokeni doğrudan cüzdanlarından değiştirmelerine olanak tanıyan bir takas platformdur. Bu işlemi merkezi olmayan bir değişim borsası (DEX) ile başarıyor. Sistem Ethereum blockchain’i üzerinden kurulmuştur. Yine de Uniswap’ı diğer DEX’lerden ayıran özgün bir özelliği de mevcuttur.

Uniswap, diğer merkezi olmayan borsalardan ayrıdır çünkü geliştiriciler tarafından önceden tanımlanmış piyasalara sahip bir emir defterinde emirleri eşleştirme yoluyla çalışmaz. Bunun yerine kullanıcılar seçtikleri herhangi iki tokeni doğrudan takas edebilir: Buna “swap” adı veriliyor.

UNI, Uniswap borsasın yönetişim token’ıdır.

UNI tokeni sahiplerin platformun nasıl yönetildiği konusunda söz hakkına sahiptir. Kullanıcılar teklif sunabilir, değişiklikler üzerinde oy kullanabilir ya da ücretleri yönetebilir.

UNI tokenleri enflasyonisttir. Başlangıçta UBI tokenleri borsayı 1 Eylül 2020’den önce borsayı UNI tokenleriyle kullanan herkesi geriye dönük olarak ödüllendiren bir airdrop ile dağıtılmıştır.

İlk airdrop’un ardından, 17 Kasım 2020’de sona eren bir likidite madenciliği programı aracılığıyla ek tokenler de dağıtıldı. Bu noktadan sonra, kalan tüm tokenler, token sahipleri tarafından yönetilen Uniswap hazinesi tarafından alınan kararlara göre hareket ettiriliyor. İlk airdrop’u ve UNI dağıtımını kaçıran herkes, tokeni diğer herhangi bir token gibi bir kripto para borsasından satın alabilir. Bu yazımızda Uniswap coin nasıl alınır, nereden alınır sorularına yanıt vereceğiz.

UNI Nasıl Satın Alınır?

UNI ilk akla gelen bütün borsalarda işlem görüyor. Token Temmuz 2021 itibariyle piyasa değerine göre 10. sırada bulunuyor. Haliyle gayet popüler bir kripto para olduğunu söyleyebiliriz. UNI tokenleri almak için 2 yol bulunuyor. İlki Uniswap’ın kendi platformu üzerinden ETH veya herhangi bir Ethereum ağındaki tokeni swap etmek. Bunun için Metamask gibi bir web cüzdanınızı platforma bağladıktan sonra swap işlemini gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.

İkinci yöntem ise bir borsa üzerinden UNI tokenlerini satın almak. Bunun için herhangi bir altcoin borsasında hesabınızın olması gerekiyor. Ya da BtcTurk gibi bazı Türkiye merkezli borsalarda da TRY karşılığında da satın alımı tercih edebilirsiniz.

UNI Listeleyen Bir Borsada Hesap Açın

UNI tokenlerini satın alacağınız borsada hesap açmanız gerekiyor. Borsalar da genellikle kimlik bilgileri ve e-posta, telefon numarası gibi bilgiler isteniyor. Hali hazırda kullandığınız borsa UNI’yi listeliyorsa UNI eşlerine bakarak satın almaya hazır olabilirsiniz.

UNI Satın Alma İşlemini Gerçekleştirin

Eğer UNI tokenlerini Uniswap üzerinden swap yöntemiyle alacaksanız platformun oldukça basit bir ara yüzü bulunuyor. Eğer bir borsa üzerinden satın alım yapacaksanız limit ya da kolay al-sat seçeneği kullanarak satın alım işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

BtcTurk ara yüzü. Almak istediğiniz miktarı yazıp işlemi tamamlayabilirsiniz.

Nereden Alınır?

UNI tokenlerini listelen borsaları ve TRY karşısında işlem gördüğü borsaları aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Borsa Parite Toplam Yaklaşık İşlem Hacmi
Binance UNI/USDT %13,26
Bithumb UNI/KRW %9,76
Huobi Global UNI/USDT %9,25
BtcTurk | Pro UNI/TRY %0,18
Paribu UNI/TRY %0,08

UNI’ye Genel Bakış

UNI tokeni hakkında bilgileri aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Coin Sembolü UNI
Toplam Arzı 1,000,000,000
Dolaşımdaki UNI Miktarı 587,294,472
En Yüksek Fiyatına Ulaştığı Tarih 3 Mayıs 2021
En yüksek Fiyatı $44.69
Endüstri DEX, DeFi
Token kullanım alanı Yönetim
Bulunduğu Ağ Ethereum

UNI Almadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz

Uniswap platformu açık kaynaklı olarak geliştiriliyor. Bu da herkesin kodu kopyalayabileceği ve platformun kendi sürümünü oluşturabileceği anlamına geliyor.

Uniswap yönetim bakımdan tamamen topluluğu dayanıyor. Projenin bir fork’u (kopyası) oluşturularak yan adım atılabileceğinden, bu, Uniswap tokeninin değerine yönelik potansiyel bir tehdit oluşturabilir. Yeterli sayıda kullanıcı yeni bir değişim lehine ana projeyi  terk edebilir. Tabii bunun tam tersi de geçerli bir durum. Orijinal projenin (Uniswap V2) ve onun altında yatan tokenin değer kaybetmesi UNI tokenlerinin değerini değiştirebilir.

Uniswap V2’nin 2020’deki büyük başarısından etkilenerek birkaç proje daha Uniswap kodunu kaynak alarak yeni platformlar başlattı. Bu süreçte başlatılan yeni projeler kendilerine önemli bir kullanıcı tabanı yaratmayı başardı. Bu projelerden dikkat çekenler arasında SushiSwap, DeFi Swap ve bir dizi başka yemek temalı DeFi borsası yer aldı. Uniswap daha önce görülmeyen bir DEX hareketi başlatmış oldu ve yeni bir marketin canlanmasına yol açtı.