Ünlü Yatırım Şirketi Raporuna Göre Bitcoin’i Gölgede Bırakan Altcoinler Hangileri?

Altcoin piyasasının hareketlendiği son zamanlarda, Pantera Capital’in yaptığı bir araştırma ilginç veriler sundu

Bitcoin nedir

Altcoin piyasasının hareketlendiği son zamanlarda, Pantera Capital’in yaptığı bir araştırma ilginç veriler sundu. Araştırmaya göre bazı altcoinler 2020’nin parlayan yıldızı Bitcoin’den daha fazla artış gösterdi.

İçinde bulunduğumuz yılın en çok kâr getiren yatırım aracı olan kripto paralar gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Altcoin sezonu olarak ifade edilen son aylardaki hareketler, lider kripto para birimini ikinci plana itti. Her ne kadar Bitcoin’in hareketleri, diğer altcoinleri etkilese de bazı altcoinler yatırımcılar için çok daha kârlı seçenek olmayı sürdürüyor.

Bitcoin Tahtından Olabilir Mi?

Dünyaca ünlü kripto para yatırım fonu Pantera Capital, çarşamba günü yayımladığı Haziran Blockchain Mektubu’nda ilginç bazı veriler paylaştı. Raporda, 2017 yılındaki kadar büyük bir altcoin boğa koşusunun tekrar gerçekleşme olasılığının düşük olduğuna dair bilgiler yer aldı. Buna rağmen boğa koşusunun tam da içinde olduğumuzu ve bu koşunun 2021 yılına kadar süreceği ifade edildi.

2020 yılının en çok kâr getiren yatırım araçlarının başında Bitcoin geliyor ancak yine de sektör içinde Bitcoin’in tahtını tehdit eden başka aktörler de bulunuyor. Rapora göre Ethereum’un (ETH) gösterdiği performans yükseliş ivmesini sürdürecek. Bitcoin’in bu yıl değeri şu ana kadar yüzde 34’lük bir artış göstermiş durumda. Değer artışı Ethereum’da yüzde 88 oranına ulaşmış durumda. Ethereum’un hemen önünde ise yüzde 98 artış gösteren OX (ZRX) ve yüzde 97 artış gösteren Augur (REP) bulunuyor. Raporda ise bu durum ile ilgili şu ifadeler yer aldı;

“Kripto para piyasasında boğa sezonu sürerken, altcoin olarak adlandırılan para birimlerinin Bitcoin’i geride bırakmasını bekliyoruz. Bir bütün olarak incelediğimizde, insanlar genellikle ilk olarak lider para birimi Bitcoin’i satın almayı tercih ediyorlar. Fakat bunu gerçekleştirdikten sonra eğilimleri ikincil varlıklar olan altcoinlere yöneliyor.”

Geleneksel Para Politikaları Kripto Paraların Gücüne Güç Katıyor

Raporda merkez bankalarının para politikalarına da değinildi. 2008 ekonomik krizi sonrası alınan önlemlere benzerliği dikkat çekilerek aynı para politikalarının bu durgunluk döneminde kripto para piyasasını tekrar gözde haline getirdiği vurgulandı.

Pantera’nın raporunda, gelecek sene boğa piyasasının büyümesi durumunda altcoin fiyatlarının Bitcoin’e göre daha önemli bir pazar payı kazanmasını bekleniyor. Ancak altcoin sezonunun henüz gelmediğini düşünen bazı uzmanlar da var. 

Altcoin Sezonu Mu Geliyor?

Son günlerde Bitcoin için beklenen büyük fiyat hareketinin, altcoin sezonunun da belirleyicisi olacağı düşünülüyor. Özellikle Bitcoin’in son zamanlardaki hakimiyet oranları giderek düşüyor. Bu durum uzmanlar tarafından sektördeki paranın altcoinlere döneceğini düşündürüyor. Büyük hareketin başlaması ve Bitcoin’in durulması halinde hiç görülmemiş bir altcoin sezonu yaşanabilir.