Takip Edin

Altcoin Haberleri

Ünlü Yatırım Şirketi Raporuna Göre Bitcoin’i Gölgede Bırakan Altcoinler Hangileri?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

bitcoin-vs-altcoins

Altcoin piyasasının hareketlendiği son zamanlarda, Pantera Capital’in yaptığı bir araştırma ilginç veriler sundu. Araştırmaya göre bazı altcoinler 2020’nin parlayan yıldızı Bitcoin’den daha fazla artış gösterdi.

İçinde bulunduğumuz yılın en çok kâr getiren yatırım aracı olan kripto paralar gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Altcoin sezonu olarak ifade edilen son aylardaki hareketler, lider kripto para birimini ikinci plana itti. Her ne kadar Bitcoin’in hareketleri, diğer altcoinleri etkilese de bazı altcoinler yatırımcılar için çok daha kârlı seçenek olmayı sürdürüyor.

Bitcoin Tahtından Olabilir Mi?

Dünyaca ünlü kripto para yatırım fonu Pantera Capital, çarşamba günü yayımladığı Haziran Blockchain Mektubu’nda ilginç bazı veriler paylaştı. Raporda, 2017 yılındaki kadar büyük bir altcoin boğa koşusunun tekrar gerçekleşme olasılığının düşük olduğuna dair bilgiler yer aldı. Buna rağmen boğa koşusunun tam da içinde olduğumuzu ve bu koşunun 2021 yılına kadar süreceği ifade edildi.

2020 yılının en çok kâr getiren yatırım araçlarının başında Bitcoin geliyor ancak yine de sektör içinde Bitcoin’in tahtını tehdit eden başka aktörler de bulunuyor. Rapora göre Ethereum’un (ETH) gösterdiği performans yükseliş ivmesini sürdürecek. Bitcoin’in bu yıl değeri şu ana kadar yüzde 34’lük bir artış göstermiş durumda. Değer artışı Ethereum’da yüzde 88 oranına ulaşmış durumda. Ethereum’un hemen önünde ise yüzde 98 artış gösteren OX (ZRX) ve yüzde 97 artış gösteren Augur (REP) bulunuyor. Raporda ise bu durum ile ilgili şu ifadeler yer aldı;

“Kripto para piyasasında boğa sezonu sürerken, altcoin olarak adlandırılan para birimlerinin Bitcoin’i geride bırakmasını bekliyoruz. Bir bütün olarak incelediğimizde, insanlar genellikle ilk olarak lider para birimi Bitcoin’i satın almayı tercih ediyorlar. Fakat bunu gerçekleştirdikten sonra eğilimleri ikincil varlıklar olan altcoinlere yöneliyor.”

Geleneksel Para Politikaları Kripto Paraların Gücüne Güç Katıyor

Raporda merkez bankalarının para politikalarına da değinildi. 2008 ekonomik krizi sonrası alınan önlemlere benzerliği dikkat çekilerek aynı para politikalarının bu durgunluk döneminde kripto para piyasasını tekrar gözde haline getirdiği vurgulandı.

Pantera’nın raporunda, gelecek sene boğa piyasasının büyümesi durumunda altcoin fiyatlarının Bitcoin’e göre daha önemli bir pazar payı kazanmasını bekleniyor. Ancak altcoin sezonunun henüz gelmediğini düşünen bazı uzmanlar da var. 

Altcoin Sezonu Mu Geliyor?

Son günlerde Bitcoin için beklenen büyük fiyat hareketinin, altcoin sezonunun da belirleyicisi olacağı düşünülüyor. Özellikle Bitcoin’in son zamanlardaki hakimiyet oranları giderek düşüyor. Bu durum uzmanlar tarafından sektördeki paranın altcoinlere döneceğini düşündürüyor. Büyük hareketin başlaması ve Bitcoin’in durulması halinde hiç görülmemiş bir altcoin sezonu yaşanabilir.

İlknur Özer 24 yaşında olup, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunudur. Okul yıllarından bu yana kripto paralara ilgi duymaktadır. İnsan ve toplum psikolojisine hâkim olan İlknur, içerikleri ve analizleri ile insanlara ulaşmayı ve katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Altcoin Haberleri

Ethereum Yükselişe Geçebilir

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

eth-yukselis-yakalayabilir

Ethereum  bir süredir 240 dolar civarında seyrediyor. Analistlerin fikirleri bu durumun olumlu olduğu yönünde. Şu anki duruma göre, grafikte en büyük direnç seviyesi 250 dolar. Kripto para piyasasının tanınmış analistleri,  bu seviyenin aşılması durumunda fiyatta ciddi bir yükseliş yaşanabileceği düşüncesindeler. Aynı zamanda DeFi ekseninde yaşanan gelişmeler de heyecanı artıran ve yorumları destekleyen nitelikte bir detay olarak dikkat çekiyor.

Ethereum İçin Kritik Seviye

240 dolar seviyesinde işlem görmeye devam eden Ethereum, dün bir ara 246 dolara kadar çıkış gösterdi. İkinci büyük kripto para birimi, o seviyeye çıkmasının ardından  tekrar bir düşüş yaşadı. Ancak bundan sonra nasıl bir yol izleyeceği şu an için bilinmiyor. Konuya dair yapılan analizler, 250 dolar seviyelerinin çok kritik olduğunu ifade ediyor.

Ethereum eğer  250 doların üzerine çıkabilirse, fiyatın 300 dolara kadar daha yükselebileceği ifade ediliyor. 300 doların üzerinde ise yepyeni bir yarışın başlayabileceğine vurgu yapılıyor.

Ethereum’la alakalı dikkat çeken başka detaylar da var. Son dönemde DeFi ekseninde önemli gelişmeler yaşanıyor. Compound projesinin kripto parası COMP’un yakaladığı büyük sıçrayış ile birlikte, DeFi projeleri sektörün gündemine birinci sıralardan giriş yapmıştı. DeFi projelerinin hepsinin Ethereum ağı üzerinde yer alıyor olması, ETH’de yeni bir fiyat artışı yaşanacağı beklentisini de beraberinde getiriyor.

2017 yılı sonunda müthiş bir artış yakalamayı başaran ETH, ICO’ların da etkisiyle birlikte 1400 dolara kadar çıkmıştı. Devamında ise ETH,  ICO balonunun patlaması sonucunda sert bir düşüş yaşamıştı. Bu düşüş ayı piyasasıyla birleşince ETH 80 dolara kadar inmişti.

DeFi özelinde ise elde edilen veriler şaşırtıcı nitelikte. Son haftalarda, DeFi projelerine aktarılan ETH miktarında büyük artışlar var. DeFi platformlarında kilitlenen günlük ETH miktarı 15 Milyon Doların üzerine çıktı. Kontratlara aktarılan ancak kilitlenmeyen ETH’lerin miktarının ise yine günlük 75 milyon doları aştığı konuşuluyor.

Kötü Etkisi Olur Mu?

DeFi’nin durumu, yakından takip etmeye değer görülüyor. Ancak bu dönemde, sektörün önde gelen isimleri bazı konularda uyarılar yapmayı aksatmıyor. Özellikle Compound‘un yakaladığı büyük artış, DeFi projelerinde yeni bir balon oluşması korkusunu da yarattı. Bu konu hakkında bir uyarı yapan Waves platformunun kurucusu ve CEO’su Sasha Ivanov, şunları söyledi:

”Lütfen, DeFi projelerinden yeni bir ICO balonu çıkartmayalım. Ben DeFi’ye çok fazla inanan bir insanım. DeFi, bana kalırsa geleceğe damga vuracak. Ancak etrafında yaratılan hava, beni endişelendiriyor. DeFi ürünleri, ICO tokenlerine çok daha karmaşık ve sofistike. ICO’daki tokenler basit birer yapılanma idi. Ancak DeFi’nin projeleri daha karmaşık olduğundan, görece düşük bir bilgi düzeyine sahip olan yatırımcıların ilgisini çekmesi zor. Fakat bu yine de yaratılan hava ile bu insanlar da bu tokenlerden doğal olarak almak isteyecek bu da volatil bir durum yaratıp, DeFi’nin potansiyeline ket vurabilir.”

Böyle bir senaryonun gerçekleşmesi durumunda, ETH’de sıkıntılı bir süreç yaşanabileceği ifade ediliyor. Ancak işin olumlu yanına bakılırsa, Ethereum 2.0 güncellemesi ve onun beraberinde getirecekleri çok büyük bir öneme sahip olabilir.

Devamını oku

Altcoin Haberleri

Ethereum Nedir?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

ethereum-nedir
Ethereum, kurucusu Vitalik Buterin’in Kuzey Amerika Bitcoin Konferansı’nda tanıtımını yaptığı bir sistemdir. Genellikle altcoin olarak bilinse de aslında blockchain teknolojisinin gelişmesini ve daha fazla alanda kullanılmasını amaçlayan yenilikçi bir sanal para birimidir.

Ethereum yerine kısaca, güç kaynağı anlamına gelen Ether (ETH) de kullanılabilir. Ortaya çıkış amacı Bitcoin’in bağlı olduğu blockchain sistemi üzerinde kullanıcıların yeni yazılımları oluşturmasını sağlamaktadır. Ethereum’un kullanıcılara bu özgürlüğü sağlaması ile bir çok altcoin ortaya çıkmıştır.

Ethereum sistemi ile amaçlanan, kişisel veriler gibi bilgilerin üçüncü şahıslar tarafından depolanmasını ve farklı amaçlar için kullanılmasını engellemektir. İnternetten yaptığımız bütün işlemler (alışveriş, banka işlemleri, sosyal medya kullanımımız, internet geçmişimiz vb.) veriler halinde data banklarda kayıt altına alınmaktadır. Bu bilgilerin hangi amaçlar doğrultusunda kullanılacağı konusu ise tam bir bilinmezliktir.

Ethereum sistemi ile bu işlemler tamamen dağınık ve anonim bir şekilde bir çok farklı cihaz üzerinde saklanmaktadır. Böylece bu bilgilere erişim imkansız bir hale gelir ve bütün bir interneti merkezsiz bir platforma çevirir. Bu merkezsiz sistem içerisinde yer alacak  yazılımların üretilebilmesi için Ehereum, Ether kripto para biriminin yakıt olarak kullanılmasını amaçlar.

Bitcoin’e Rakip Olabilir Mi?

Bitcoin kripto para piyasasında en çok işlem gören para birimidir. Ethereum ise Bitcoin’den sonra bu alandaki en büyük ikinci kripto para birimidir. Kısa bir süre içerisinde Ethereum’a gösterilen değerin ve ilginin artma sebebi, Bitcoin blok zincirinden daha yenilikçi olması olabilir. Bu durum Ethereum Bitcoin’e rakip olabilir mi sorusunu akıllara getirmiştir. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ise bu konuda şöyle söylemektedir:

“Eğer kripto paralar ile dünyada bulunan değerli kaynakları karşılaştırıyorsak ve Bitcoin’i ALTIN, Litecoin’i GÜMÜŞ olarak kabul ediyorsak, Ethereum PETROL’dür. Çünkü Ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın internet sistemindeki enerji kaynağı olacaktır. Dünyada petrol nasıl bir çok sektör ve teknolojide kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi için de aynı şey geçerlidir. Bu nedenle biz Ether’i ‘kripto yakıt’ olarak adlandırıyoruz. Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerji Ether (ETH) ile sağlanacak.”

 Buterin’in açıklamalarına göre Ethereum’un Bitcoin ile rakip olmak gibi bir amacı yok. Ethereum kurucu ekibin Bitcoin çıktığı ilk dönemlerden itibaren blockchain ve Bitcoin geliştiricileri arasında yer almaktadır

Ethereum Madencilği Nasıl Yapılır?

Madencilik tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi bu sistemin süreklilik ve güvenliği için önem arz eden bir faktördür.  sistem gereksinimi, Bitcoin madenciliğinde özel üretim cihazlar ile karşılanan sistem gereksinimi; Ethereum madenciliğinin herkes tarafından yapılabilmesi için ekran kartı (GPU) ile karşılanmaktadır. Madenci sayısının artması, Ethereum madenciliğinde de günden güne kazancın azalmasına neden olmaktadır.

Ethereum Nasıl Üretilir?

Ethereum üretimi Bitcoin üretimiyle aynı yöntem gibi görünsede bazı küçük farklılıklar vardır. Bu farklılıklar Ethereum üretimini daha avantajlı hale getirmektedir.

Ethereum üretimi için öncelikle bir Ethereum cüzdanı oluşturmanız gerekmektedir. Gerekli programları yükledikten sonra üretime başlayabilirsiniz. Bireysel olarak üretebileceğiniz gibi bir havuza dahil olarak da üretim yapabilirsiniz. Havuza dahil olmak üretiminizi arttıracaktır. Ethereum üretimi için yüksek işlemcili cihazlara ihtiyacınız yoktur. Üretim ekran kartı (GPU) üzerinden yapılmaktadır.

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

• Bitcoin sistemi ile yapabileceğeniz işlemler belli iken, Ethereum sistemi ile çok farklı yazılımlar ile yeni sistemler ve yeni alt coinler üretebilirsiniz.
• Ethereum sistemi, Bitcoin blockchain sistemine göre daha yenilikçi bir sistemdir.
• Bitcoin madenciliğinde işlemci gücünüze göre kazanç sağlarken, Ethereum madenciliğinde üreticiler arasında denge gözetilmektedir.
• Bitcoin sisteminde bir blokun oluşması 10 dakika sürmektedir. Ethereum sistemin de bir blokun oluşma süresi 15 saniye olduğundan onaylama süresi çok daha kısadır.

Ethereum ve Alt Coinlerin İlişkisi

Bir çok yeni yazılımın oluşturulmasına uygun  bir ortam sağlayan Ethereum, sonradan ortaya çıkan bir çok yeni coinin de işlem gördüğü bir sistemdir. Yeni bir coini piyasaya sürmek için ICO adı verilen İlk Para Teklif’lerinin, henüz piyasaya sürülmeden önce kitlesel olarak fon topladıkları sistemde, fonlar Ethereum sisteminin para değeri olan Ether ile yapılmaktadır. Böylece Ethereum sistemi dolaşıma yeni kripto para birimlerinin girmesini sağlayan bir sistem görevi görmektedir. Birçok kişi tarafından güvenilmez görülen ICO’larda bir çok kez dolandırıcılık vakaları yaşanmıştır

Türk Lirası ile Ethereum Nasıl Satın Alınır?

Türk Lirası ile Ethereum satın almak için kullanılabilecek birçok kripto para borsası bulunmaktadır. Bu borsalardan en büyüğü ise Paribu‘dur. Paribu üzerinden kolay ve güvenli bir şekilde Türk Lirası ile Ethereum satın alabilirsiniz

Devamını oku

Altcoin Haberleri

Altcoin Nedir?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

ALTCOIN-NEDİR

Altcoin, Bitcoin dışındaki sanal para çeşitlerini temsil eder ve “Bitcoin alternatifi” anlamına gelir. Peki sanal para yatırımı yapmak istiyorsanız neden bir veya birden çok altcoin tercih etmeniz gerekecek? 

Bitcoin piyasaya sürüldüğü 2009’dan bu yana, çok sayıda dolandırıcılığın merkezine oturdu. Türkiye’deki piyasalar da dahil olmak üzere küresel alanda yaşanan dolandırıcılık ve siber saldırılar, çok sayıda insanın parasını kaybetmesine neden oldu. Dolayısıyla bu durum, kripto para borsalarına olan güveni sarstı. Bu noktada Bitcoin’den sonra ortaya çıkan birçok altcoin, daha yenilikçi olmalarıyla beraber güvenliği de önce plana çıkardı. Ancak karşımıza çıkan her yeni altcoin sadece bağımsız girişimcilerden veya firmalardan çıkmıyor. Sanal para borsaları token denilen kendilerine özel altcoin’ler sunuyorlar.

Fakat burada tüm altcoin’lerin Bitcoin’den daha güvenli olduğunu söylemek doğru olmaz. Şunu söyleyebiliriz ki, işlem hızının yüksek olması, dolandırıcılık ve hırsızlığa karşı daha dirençli olması gibi birçok olumlu yanı mevcut. Altcoinler farklı blok zincirlerinde işlem yapmak için kullanılabiliyor. Buna ek olarak yeni içeriklerin geliştirilmesi için de kullanılıyor. Sanal para dünyasını daha iyi anlamak için, 2020 yılının gelecek vaat eden altcoin’lerine kısaca bir göz atalım.

Ethereum (ETH)

Bitcoin’in ardından sanal para dünyasının en güçlü ikinci para birimi Ethereum’dur. Bitcoin 2.0 veya dijital petrol gibi farklı adlandırmaları vardır.  Çok daha gelişmiş bir algoritmaya sahip olan  Ethereum, dijital müzik dağıtımından finansal denetlemeye kadar birçok işlem için kullanılabiliyor. Bu özelliği aslında çok yakın gelecekte, sanal para biriminin etrafında birçok yenilikçi iş modellerinin oluşacağına işaret ediyor. Son haberler de bu fikri destekler nitelikte. Uzun süreli bir yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için  Ethereum oldukça güven verici bir kripto para. Ethereum, Bitcoin’e kıyasla daha emin adımlarla ve güçlü bir şekilde ilerlerken JPMorgan Chase, Microsoft ve IBM‘in desteğini alıyor.

Ripple (XRP)

Geleneksel bankacılık sistemine yenilik kazandıran Ripple, uzun ömürlü olacağının sinyalini en başlarda vermişti. Asya ülkelerinin yanı sıra Batı’da da fazlasıyla kabul gören bir sanal para birimidir.

Google’dan aldığı destekle sanal para dünyasına tutunan Ripple, küresel finans işlemlerini kolaylaştırmak için geliştirilmiş bir blok zincirine dayanıyor. En büyük özelliği, dövizden uçuş millerine kadar her türlü değer üzerinden işlem yapılmasını sağlaması. Ripple, bankalar ve üçüncü parti ödeme hizmeti veren firmalar arasında ödeme yapılmasını sağlıyor. Yani iki banka arasında veya bir banka ile ödeme hizmeti arasında işlem gerçekleştirebiliyorsunuz.

SpectreCoin (XSPEC)

Henüz yeni olan bir diğer altcoin ise XSPEC, kullanıcı gizliliğini öne çıkarması ile biliniyor. Tüm işlemler TOR adlı bir ağda tutularak güvenlik sağlanıyor. Ödeme yapılacak adresleri otomatik olarak görünmez kılan XSPEC, düşük komisyon ücreti ile kullanıcılarına maksimum bir dakikada işlem tamamlama imkanı sağlıyor. Gelişme aşamasında olan SpectreCoin, yatırımcılar için değeri yükselen, aynı zamanda dikkat edilmesi gereken bir altcoin.

Ntx (NTX)

2013’te piyasaya 1,000,000,000 adet sürülen NXT, Bitcoin’den daha gelişmiş bir sistemdir. İlk yatırımcılarına çok düşük fiyatlardan yatırım yapma şansı sağladı. Java üzerinden kodlanan NTX, ilerleyen dönemlerde blok zincirini güncelleyerek daha da hızlı ve güvenilir işlem yapma imkanı sunmak istiyor. Henüz çok dikkat çekmemiş olsa da, NTX’in amacı bir gün kendi ekosistemini oluşturmak.

ICON (ICX)

NTX gibi, ICON da kendi ekosistemini oluşturmayı amaçlayan bir diğer kripto para birimi. ICON ekibinin en büyük amacı birçok blok zincirini bir araya getirerek dev bir platform oluşturmak. Böylelikle finans, güvenlik, sigorta, sağlık, eğitim ve ticaret gibi birçok sektörün işlemlerini yürütmeyi amaçlıyor. Eğer Ethereum sahibi iseniz ICON almanız kolay bir hâl alıyor. İlk olarak bir dijital cüzdan edinmeniz gerekiyor. Ardından ise Ethereum’u ICON’a yatırmanız yeterli. Eğer Ethereum’unuz yoksa, cüzdanı edindikten sonra Ethereum almanız gerekiyor demektir.

Oyster Pearl (PRL)

PRL, yenilik konusunda dikkatleri üzerine çeken sanal para birimlerinden biri. PRL’nin kullanıcı tabanı, verilerini yenilikçi bir yöntemle koruma altına almak isteyenler ile web sitelerindeki reklamlardan kurtulmayı amaçlayan iki temel gruptan oluşuyor. PRL açık kaynaklı bir sistem olmakla beraber veri koruma alanında Ethereum ile birlikte çalışabiliyor. Gelecek vaat eden PRL, yazılımcılar için iyi bir alternatif olabilir. PRL almak için ilk izleyeceğiniz adımlar ICON ile aynı.

BLUE (BLU)

BlueCoin Bluetooth teknolojisi kullanan bir sanal para. BlueCoin’i, P2P (peer-to-peer) sanal para birimi olarak da tanımlayabiliriz. Ortaya çıkış amacı finansal işlemleri daha kolay hale getirmektir. En büyük özelliği ve avantajı internete bağlı olmasanız bile işlem gerçekleştirebiliyor olmanız.

Litecoin (LTC)

En çok bilinen sanal para birimlerinden bir tanesidir. Litecoin’in amacı yenilik sunmaktan ziyade, Bitcoin’e rakip olmaktır. Litecoin’in algoritmasını Google’ın eski mühendislerinden Charles Lee hazırlamıştır. Litecoin çok hızlı işlem süresiyle dikkat çeken bie sanal para birimidir.

Decred (DCR)

Bitcoin’e farklı bir yaklaşımla alternatif oluşturmak isteyen Decred’in amacı, kendine özgü bir yatırımcı topluluğu yaratmaktır. 2016’da hayata geçen Decred’in karar mekanizması yatırımcıların oy birliğine göre işliyor. Bu şekilde yatırımcı ve girişimciler için ideal bir seçenek olmayı amaçlıyor. Decred’i geliştirmek için güvenilir bir yazılımcı ekibin işin başında olduğu biliniyor.

Monero (XMR)

Monero, gizliliğe fazlasıyla önem veren yatırımcılar için geliştirilmiş bir sanal paradır.  Yapacağınız alım-satım işlemleri, blok zinciri üzerinde gizli tutularak gerçekleştiriliyor. Monero güçlenen bir sanal para birimi olmasına rağmen darknet içindeki suç örgütleri tarafından da ilgi görüyor. Aynı gizlilik özelliklerini taşıyan Zcash para birimi geçmişte dolandırıcılığa alet edilmişti.

Ethereum Classic (ETC)

Ethereum’a paralel bir platformu temsil eden ETC’nin ortaya çıkmasına, Ethereum topluluğunda yaşanan bir tartışma sebep olmuştur. Ethereum’un dolandıcılığa maruz kalmaması için kaynak kodunun değiştirilmesi gerektiğini savunan bir grup, Ethereum’dan bölünerek ETC’yi oluşturdu. Üçüncü parti müdahalesini tamamen engellemeyi amaç edinen girişim büyük bir başarı gösterdi.

NEM (XEM)

XEM sanal paranın en büyük yatırımcı ağı Japonya‘da bulunuyor. NEM, Java’da hazırlanmış bir algoritma. Sürekli artan değeri, teknik bilgi ve becerisi daha yüksek yatırımcılar için NEM’i iyi bir yatırım aracı haline getiriyor.

Dash (DASH)

Adını “digital” ve “cash” kelimelerinin birleştirilmesinden almıştır. Dash, anında tamamlanan işlemleriyle ünlü olan sanal para birimidir. Diğer sanal paralara göre Dash ile işleminizi bir saniyeden kısa sürede tamamlayabiliyorsunuz. Dash, kendisine özgü veya diğer altcoin’lere uyumlu birçok dijital cüzdanda tutulabiliyor.

IOTA Coin (MIOTA)

IOTA da fazlasıyla yenilikçi olmasıyla bilinen diğer sanal para birimi. Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisinin para birimi olmayı hedefleyen IOTA’nın arkasına aldığı dev teknoloji firmaları vardır. Kendisine özgü bir blok zinciri sistemi olan IOTA’nın uzun süreli yatırımlardan biri olacağı kesin.

Waves (WAVES)

Waves, daha azimli yatırımcılara kendi sanal para birimlerini oluşturarak ICO (halka arz) yapma şansı veriyor. Tek yapılması gereken en az 1 WAVES kullanarak kendinize özel token veya sanal para oluşturmak. Oluşturduğunuz sanal birime adını verdikten sonra kitle fonlama için kullanabiliyor veya ICO yapabiliyorsunuz. Waves aynı zamanda sanal para ile döviz alıp-satmanıza da imkan veriyor.

Stellar Lumens (XLM)

XLM’in amacı bankalar, ödeme sistemleri ve müşteriler arasında bağlantı kurmayı sağlamak. Kar amacı gütmeyen stellar.org tarafından geliştirilen XLM, düşük ücretli finansal hizmetlerden yararlanmak isteyen müşterilere tasarruf sağlayarak işlem yapma şansı veriyor. Küresel finansal işlemleri geliştirmeyi amaçlayan Stellar 2014’ten bu yana dağıtılmış bir hesap defteri üzerinden hizmet veriyor.

Stratis (STRAT)

Finansal işlemlerde kolaylığı hedefleyen bir diğer altcoin olan Stratis, firmalara kendilerine özel blok zinciri kurmalarını sağlıyor. Bu sayede firmalar veya ödeme sistemi sunmak isteyen herhangi bir üçüncü parti, düşük maliyetle kendi blok zinciri altyapısını geliştirebiliyor.

Ox (ZRX)

Ox, Ethereum blok zinciri üzerinde ERC20 tokenları alıp-satmanızı sağlayan açık kaynaklı bir protokol. Amacı, Ethereum blok zinciri üzerinde gerçekleştirilecek sayısız işlem için kullanılacak ERC20 adlı bir token üretmek.

KuCoin (KCS)

Çin merkezli KuCoin, yenilikçi bir iş modeli benimsiyor. Platformda yapılan işlemlerden alınan ücretlerin yarısı, tekrar yatırımcılara ödeniyor. Piyasada 100 milyon KCS olduğu düşünüldüğünde, birikim sağlayan yatırımcılar için iyi bir pasif gelir kaynağı oluşturabileceğini söyleyebiliriz. KCS, Çin merkezli bir diğer gözde altcoin NEO işlemlerine de izin veriyor.

Devamını oku