Takip Edin

Kripto Para Haberleri

Kripto Destekli Kredilerin Hacminde İnanılmaz Artış

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

kripto-kredi

Blockchain ekosistemindeki en hızlı büyüyen endüstrilerden biri kripto kredilerdir. Kripto krediler, dijital varlıkları kullanarak kazanç elde etmeyi ve borç almayı mümkün kılar. Araştırma şirketi Credmark tarafından hazırlanan bir rapora göre, kripto destekli kredilerin hacmi 2019’da yedi kat artarak sonuçta 8 milyar dolara ulaştı. Uzmanlar, kripto kredilerinin likiditesini artırarak kripto pazarına daha fazla yatırımcı çekeceğini düşünüyor.

Credmark CEO’su Paul Murphy, “Kredi vermeyi, her şeyi çok daha hızlı bir şekilde ileri itilmesini sağlayan bir durum olarak düşünebilirsiniz” diyor. Ancak, kripto para ödünç almak ve ödünç vermek, dijital para birimlerinin yüksek oynaklığı nedeniyle riskli bir uygulamadır. Aslında, marj ticareti işlemleri için önemli miktarda kripto destekli krediler kullanılmaktadır.

Önde gelen bir kripto para birimi girişimcisi Brock Pierce “Pazar  %50’den fazla düştüğünde ve teminatlı bir marj ticareti yapıyorsanız, tüm anaparanızı kaybedebilirsiniz” ifadelerinde bulundu.

Çoğu kripto kredisi işletmesi, müşterilerinin fonlarını yönetmek için merkezi saklama görevlilerine güveniyor. Ancak DeFi kredilendirme platformları, aracılar olmadan eşler arası ödünç verme ve borçlanma işlemlerine izin veriyor. Bununla birlikte, bu teknolojinin ilk aşamalarındayız. Bu da bu platformların bir dizi kullanılabilirlik dezavantajı oluşturabileceği anlamına geliyor

İlknur Özer 24 yaşında olup, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunudur. Okul yıllarından bu yana kripto paralara ilgi duymaktadır. İnsan ve toplum psikolojisine hâkim olan İlknur, içerikleri ve analizleri ile insanlara ulaşmayı ve katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Altcoin Haberleri

Ünlü Yatırım Şirketi Raporuna Göre Bitcoin’i Gölgede Bırakan Altcoinler Hangileri?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

bitcoin-vs-altcoins

Altcoin piyasasının hareketlendiği son zamanlarda, Pantera Capital’in yaptığı bir araştırma ilginç veriler sundu. Araştırmaya göre bazı altcoinler 2020’nin parlayan yıldızı Bitcoin’den daha fazla artış gösterdi.

İçinde bulunduğumuz yılın en çok kâr getiren yatırım aracı olan kripto paralar gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Altcoin sezonu olarak ifade edilen son aylardaki hareketler, lider kripto para birimini ikinci plana itti. Her ne kadar Bitcoin’in hareketleri, diğer altcoinleri etkilese de bazı altcoinler yatırımcılar için çok daha kârlı seçenek olmayı sürdürüyor.

Bitcoin Tahtından Olabilir Mi?

Dünyaca ünlü kripto para yatırım fonu Pantera Capital, çarşamba günü yayımladığı Haziran Blockchain Mektubu’nda ilginç bazı veriler paylaştı. Raporda, 2017 yılındaki kadar büyük bir altcoin boğa koşusunun tekrar gerçekleşme olasılığının düşük olduğuna dair bilgiler yer aldı. Buna rağmen boğa koşusunun tam da içinde olduğumuzu ve bu koşunun 2021 yılına kadar süreceği ifade edildi.

2020 yılının en çok kâr getiren yatırım araçlarının başında Bitcoin geliyor ancak yine de sektör içinde Bitcoin’in tahtını tehdit eden başka aktörler de bulunuyor. Rapora göre Ethereum’un (ETH) gösterdiği performans yükseliş ivmesini sürdürecek. Bitcoin’in bu yıl değeri şu ana kadar yüzde 34’lük bir artış göstermiş durumda. Değer artışı Ethereum’da yüzde 88 oranına ulaşmış durumda. Ethereum’un hemen önünde ise yüzde 98 artış gösteren OX (ZRX) ve yüzde 97 artış gösteren Augur (REP) bulunuyor. Raporda ise bu durum ile ilgili şu ifadeler yer aldı;

“Kripto para piyasasında boğa sezonu sürerken, altcoin olarak adlandırılan para birimlerinin Bitcoin’i geride bırakmasını bekliyoruz. Bir bütün olarak incelediğimizde, insanlar genellikle ilk olarak lider para birimi Bitcoin’i satın almayı tercih ediyorlar. Fakat bunu gerçekleştirdikten sonra eğilimleri ikincil varlıklar olan altcoinlere yöneliyor.”

Geleneksel Para Politikaları Kripto Paraların Gücüne Güç Katıyor

Raporda merkez bankalarının para politikalarına da değinildi. 2008 ekonomik krizi sonrası alınan önlemlere benzerliği dikkat çekilerek aynı para politikalarının bu durgunluk döneminde kripto para piyasasını tekrar gözde haline getirdiği vurgulandı.

Pantera’nın raporunda, gelecek sene boğa piyasasının büyümesi durumunda altcoin fiyatlarının Bitcoin’e göre daha önemli bir pazar payı kazanmasını bekleniyor. Ancak altcoin sezonunun henüz gelmediğini düşünen bazı uzmanlar da var. 

Altcoin Sezonu Mu Geliyor?

Son günlerde Bitcoin için beklenen büyük fiyat hareketinin, altcoin sezonunun da belirleyicisi olacağı düşünülüyor. Özellikle Bitcoin’in son zamanlardaki hakimiyet oranları giderek düşüyor. Bu durum uzmanlar tarafından sektördeki paranın altcoinlere döneceğini düşündürüyor. Büyük hareketin başlaması ve Bitcoin’in durulması halinde hiç görülmemiş bir altcoin sezonu yaşanabilir.

Devamını oku

Kripto Para Haberleri

BitFlyer, Blockchain Oylama Uygulaması İle İlk Sanal Hissedarlar Toplantısını Düzenledi

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

blockchain-sanal-toplanti

Japonya’nın en büyük kripto para borsalarından birini işleten BitFlyer Holdings, genel hissedarlarını Cuma günü topladı ve ilk kez bir blockchain oylama uygulaması kullandı.

Sosyal mesafenin gerekli olduğu “yeni normal” de, blockchain teknolojisi başka bir kullanım durumu buluyor. BVote adlı oylama uygulaması, BitFlyer’in yan kuruluşu BitFlyer Blockchain tarafından geliştirildi. İlk sanal hissedar toplantısı herhangi bir sorun olmadan planlandığı gibi sona erdi.

Uygulama oy sahteciliği ve manipülasyonu önlemek amacıyla kullanıcıların kimlik kotrolünü sağlarken ‘My Number’ kartlarını (ABD’deki Sosyal Güvenlik Numarasına benzer) taramasını gerektiririyor.

BitFlyer önce özel şirketlerin hissedarlar toplantılarına uygulamayı tanıtmayı hedefliyor. Daha sonra ise kamu şirketlerinin hissedarlar toplantılarını hedef alacaklar.

Perşembe günü, BitFlyer’in rakibi Coincheck, sanal hissedar toplantıları için yeni bir hizmet duyurdu . Sharely olarak adlandırılan hizmet sonbaharda halka tanıtılacak.

Sanal Hissedarlar Toplantısı

BitFlyer Blockchain CEO’su Yuzo Kano, hissedarlar toplantısına fiziksel olarak katılan sadece üç kişi olduğunu açıkladı. Diğer sekiz hissedarın ise uzaktan katıldığını ifade etti.

Gündem, şirketin korona salgınının ortasında sayısallaşmayı teşvik etmek için şirket maddelerini kısmen değiştirmekti. Toplantı sadece 20 dakika sürdü.

Katılımcılardan biri sanal toplantı için, “Maddi olarak kolaylık sağladığı ve seyahat amacıyla zaman almadığı için geleneksel toplantıların toplanmasından daha elverişli” dedi. Başka bir katılımcı, “COVID-19 pandemisi sebebiyle uzaktan çalışmaya alıştığım için, BVote kullanma konusunda garip hissetmedim” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Kripto Para Haberleri

Güney Kore, Kripto İşlemlerini İzliyor

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

Güney-Kore-Kripto-Para

Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı (KISA), Telegram Nth Room cinsel çete davasına yanıt olarak karanlık web üzerindeki kripto para birimi işlemlerini izlemek için yapay zeka tabanlı bir yazılım geliştirmeyi planlıyor.

New Daily’ye göre, hükümet Ocak ayından bu yana, Güney Kore’deki çocuk pornosu davasının soruşturulması sırasında zor engellerle karşı karşıya kaldığı için çözümler üzerinde çalışıyor.

KISA, bu tür yazılımların, karanlık web sitelerinde Güney Kore’nin kripto işlemlerini otomatik olarak izleyen bir öğrenme teknolojisine dayandığını söylüyor. İşlemleri denetleyecek merci Sanal Varlık İşleme Ofisi (VASP)’dir. Devlet kurumu, yazılımı test etmek ve 2022 yılına kadar yetiştirmek için bir pilot aşamaya girecek.

Soruşturma Sırasında Karşılaşılan Zorluklar

Halen polis gözetiminde olduğu iddia edilen çetenin beyni Cho Joo-bin, araştırmacılarla işbirliği yapmayı reddediyor.
Çete aracılığıyla yapılan işlemlerin çoğunun anonimliği güçlendirmek için Monero’da (XMR) yapılmış olması yetkililerin çalışmalarını engelleniyor.

İşlem hacmi, 2018 yılına kıyasla %1.5’in üzerinde hızlı bir artış gösterdi. Yetkililer ülke içindeki kriptoyla ilgili karanlık web miktarındaki artıştan endişe duyuyorlar.

Çetenin En Önemli Mensubuna Darbe

2 Haziran’da  Güney Kore mahkemesi, Cho Joo-bin’in sahip olduğu tüm kripto para cüzdanları, menkul kıymetler mevduatları ve hisse senetleri hesaplarında dondurma kararı verdi. El konulan fonların, sanığın Telegram Nth Room’nın arkasındaki beyni olarak alacağı kârı netleştirdiğinden şüpheleniliyor.

Devamını oku