Upbit Nedir, Ne İşe Yarar?

Upbit, Güney Kore merkezli bir kripto para borsasıdır ve 2017 yılında Güney Kore’nin en zengin adamlarından Song Chi Hyung tarafından kurulmuştur


Upbit, Güney Kore merkezli bir kripto para borsasıdır ve 2017 yılında Güney Kore’nin en zengin adamlarından Song Chi Hyung tarafından kurulmuştur. Amerikan kripto ticaret platformu Bittrex, platformu başlatmak için Upbit’e çok büyük destek verdi. Borsanın kullanıma açılmasından yaklaşık 2 ay sonra, hacim bazında üst düzey kripto para borsa platformlarından biri haline geldi. 10 Mayıs 2018’de ise merkez ofisleri bir dolandırıcılık soruşturması nedeniyle basıldı.

Şirket, 2018’in sonlarında Güneydoğu Asya’ya doğru genişlemeye başladı. 30 Ekim’de Singapur’da ve ardından Ocak 2019’da Endonezya’da hizmet vermeye başladı. 21 Aralık 2018’de üç Upbit yetkilisi sahte emirler verdiği iddiasıyla suçlandı. Borsa iddiaları yalanladı. Aralık 2018’de Upbit, Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi’nden bilgi güvenliği, bulut güvenliği ve bulut gizliliği için Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) tarafından verilen sertifika ile dünyadaki ilk kripto para borsası olarak tescillendi. 27 Kasım 2019’da ise Upbit, hacklenme nedeniyle yaklaşık 48,5 milyon ABD doları değerinde Ethereum kaybetti.

Upbit platformu, yatırımcıların ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilmiş bir platformdur. Müşteri destek ekibi ile birlikte, ticaret ve öğrenme araçları da sunmaktadır. Upbit, güvenli ve korunmuş kripto para borsalarından biridir. 7/24 müşteri gözetiminin yanı sıra, güvenlik duvarı sistemleri de kullanmaktadır. Ek olarak, kullanıcıların güvenliği için iki adımlı doğrulama ve para çekerken girmeniz gereken ek bir fon şifresi de mevcuttur.

Avantajları ve Dezavantajları

Güvenilir kripto borsaları arasında yer alan Upbit, kullanıcıları için çok sayıda avantajlar sağlamaktadır. Bu platformda düşük işlem ücretleri mevcuttur. Ayrıca, yeni başlayanlar için uygun ve anlaşılır arayüzü sayesinde çok kısa sürede uzman bir kullanıcı olmak mümkündür. Müşteri desteği de diğer borsalara oranla oldukça yararlıdır. İşlem hacmi söz konusu olduğunda en iyi yatırımcılarla karşılaştırılabilecek düzeyde yüksek likidite sağlamayı başarıyor. Platforma web ve mobil uygulamalarından da erişim sağlayabilirsiniz. Güney Kore Wonu haricinde, marj ticareti ve EUR veya USD kullanarak kripto satın alımı imkânı sunulmamaktadır. Ayrıca, Upbit, ABD’de ikamet edenler için hizmet sağlamaya yetkilendirilmemiştir. Yani popüler kripto para borsasının hizmet çerçevesi sınırlı bir alanı kapsıyor. Bu da en büyük dezavantajlarından biri olarak nitelendiriliyor.