Voyager ve VGX Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Voyager kripto alım satım uygulaması Ocak 2019’un ortalarında piyasaya sürüldü ve o zamandan beri popülaritesi istikrarlı bir şekilde arttırdı


Voyager kripto alım satım uygulaması Ocak 2019’un ortalarında piyasaya sürüldü ve o zamandan beri popülaritesi istikrarlı bir şekilde arttırdı. Muhtemelen bu artan popülarite, kullanım kolaylığından ve en iyi fiyatları bulan ve bunları yatırımcılara ileten Akıllı Sipariş Yönlendirme motorundan kaynaklanıyor. Ek olarak diğer birçok borsadan farklı olarak, Voyager’ın ek ücret ve komisyonları yok ve sadece ufak işlem ücretleri sunuyor.

Voyager, şirketin kurumsal ticaret hizmetine 2018’de başladı. Bu, bir dizi kripto para borsası, aracı kurum ve ticaret platformuyla gerekli bağlantıları kurmasına ve tüm bu erken bağlantılardan yararlanan perakende ticaret platformunu oluşturmasına izin verdi.

“Kripto ticareti için bir ağ oluşturmak son derece zor, ancak bunu başardık.”

– Voyager CEO’su Steve Ehrlich

Voyager’ı Kullanırken

Kullanımı oldukça kolay olan Voyager, kullanıcı dostu bir kullanışa sahip. Voyager’ı kullanmaya başlamanın ilk adımı, uygulamayı Google Play Store’dan veya Apple App Store’dan indirmek. Daha sonra giriş yapmak veya kaydolmak için ekranla karşılaşacaksınız. Devamının diğer herhangi bir siteye üye olmaktan farkı yok.

Voyager ekibi, hisse senedi ticaretini çevreleyen düzenlemeleri anlıyor ve kripto endüstrisinin yakında bu yönde hareket edeceğini düşünüyor.

Hesabınızı kaydettirdikten sonra banka hesabınızı ortakları Plaid aracılığıyla Voyager’a bağlayabilirsiniz. Bu, bankanız ve Voyager arasında güvenli fiat transferlerine izin veren güzel bir arayüz sağlıyor.

Bankanız Plaid tarafından desteklendiği sürece, çek hesabınızı eklemek ve doğrulamak bir dakikadan fazla sürmüyor. Banka hesabını bağladıktan hemen sonra havale yapabilirsiniz, ancak 5 iş günü süren paralar temizlenene kadar çekemeyeceğinizi belirtelim.

Hesabınıza kripto para birimi kullanarak para yatırmak da mümkündür ve Voyager, BTC, ETH ve ADA, DAI, USDT ve YFI dahil olmak üzere para yatırma ve çekme işlemleri için bir düzineden fazla altcoin’i destekler. Voyager, ABD’li yatırımcıların diğer platformlarda erişmekte zorlandıkları bazı kripto paralara da erişim sağlıyor.

Listelenen kripto paraların her biri, fiyat ve 24 saatlik ticaret hacmi ve piyasa değeri dahil olmak üzere piyasa verilerini gösterir. Ayrıca 1 saat, 1 gün, 1 hafta, 1 ay veya 1 yıl üzerinden fiyat değişimini de görebilirsiniz. Fiyat ve yüzde değişim sütunları da yüksekten düşüğe sıralanabilir, bu da belirli bir zaman diliminde hangi madeni paraların trend olduğunu görmeyi kolaylaştırır.

“Satın Al”a bastığınızda size takas bileti sunulacaktır. Burası, piyasa veya limit emrini ve ne kadar satın almak istediğinizi belirleyeceğiniz yerdir. Ticaretiniz için de ne kadar para alacağınızı gösteren bir hesap makinesi var. Tüm satın alımlar için minimum 10 dolarlık sınır olduğunu unutmayın.

Akıllı Sipariş Yönlendiricisi, ticaretiniz için size en iyi fiyatı almak için Voyager’a bağlı tüm borsaları tarar ve inceler.

Voyager’ın işlemlerde komisyonu veya ücreti yoktur, ancak alış-satış farkının küçük bir bölümünü alır. Bu, geleneksel forex brokerlerinin çalışma şekline benzer, bu nedenle fiat para birimleri ticareti yapan herkesin aşina olması gerekir. Ticaret için bu çok adil ve ucuz bir yöntemdir.

Voyager Mobil Uygulaması

Voyager mobil uygulaması platformun yıldızıdır diyebiliriz. Çoğu insanın Voyager ile ticaret yapmasının tek yolu maalesef bu uygulama.

Mobil uygulama, yatırıcılara kripto para piyasalarında başarılı bir şekilde ticaret yapmak için gereken tüm özellikleri ve yetenekleri sağlıyor. Kullanıcıların sevdiği özelliklerden bazıları şunlar:

 • Sezgisel sipariş yerleşimleri: Mobil uygulamada sipariş vermek basit ve kolay. Sadece sipariş bilgilerinizi girin, yukarı kaydırın ve siparişinizin tamamlanmasını bekleyin.
 • Özel grafik görünümleri: Voyager mobil uygulaması hem yatay hem de dikey harita görünümlerinde çalışacaktır. Dikey konumlandırma, teklif ve talepler hakkında fikir edinmek için en iyisidir, telefonu yatay konuma çevirmek, Voyager’da bulunan gelişmiş grafik ve analiz araçlarını kullanmayı kolaylaştırır.
 • 2 faktörlü kimlik doğrulama: 2 faktörlü kimlik doğrulamanın (2-FA) eklenmesi, hesabınıza sizden başka kimsenin erişemeyeceğinden emin olmak için ek bir güvenlik katmanı sağladığı için çok önemli. En iyisi olmayan SMS/E-posta 2-FA olsa da, Voyager’ın başladığı basit parola korumasına göre çok daha iyi.

Voyager Kripto Eğitimi

Voyager, basit bir komisyoncudan daha fazlasıdır. Ayrıca, müşterilerinin yatırım yapmadan önce ve yatırım yaparken kripto para piyasalarını daha iyi anlamalarına yardımcı olacak bilgilendirici ve eğitici araçlar içerir. Bu araçlar muhtemelen kurucu üyelerin geleneksel aracı kurumlarla sahip oldukları kapsamlı deneyimin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor.

Mevcut eğitim araçlarından bazıları şunlardır:

 • Voyager tarafından Node: Bu şirketin blog yeridir, ancak özellikle yeni başlayanlar için harika bir eğitim kaynağıdır. Voyager’da işlem yapmak için mevcut kripto paralara odaklanan çok sayıda makale içerir ve her bir projeyi benzersiz kılan şeyin ayrıntılarına girer. Ayrıca token’ların nasıl kolayca takas edileceğini de açıklar. Ve gelişmeye devam ederken Voyager’daki değişikliklere ayak uydurmak için de önemli bir okuma deneyimi sunar.
 • En güncel haber akışı: Voyager uygulaması, kullanıcılarına bir bütün olarak kripto para piyasaları ve her bir madeni para hakkında en son ve ilgili bilgileri sağlayan sürekli güncellenen bir haber akışına sahiptir. Piyasalar ekranı ile token sembollerinden herhangi birine tıklamak, en son haber başlıkları da dahil olmak üzere o token ilgili ayrıntıları getirecektir.

Bir başka ilginç eğitim aracı ise Ekim 2020’de başlatılan The Golden Record yayınıdır. Bu canlı yayın aylık olarak yayınlanır ve Voyager CEO’su Steve Ehrlich ve Charlie Shrem’in sunumlarını içerir.

Yayında, kripto para piyasalarındaki eğilimleri tartışılıyor ve izleyicilerin sahip olabileceği tüm soruları yanıtlanıyor. Bunlar, kripto piyasasında neler olup bittiği ve Voyager için nelerin geleceğine dair en güncel bilgiler ve netlik dahil olmak üzere çok çeşitli konuları kapsar.

Voyager Müşteri Hizmetleri

Voyager’ın bir dizi müşteri destek seçeneği vardır, ancak bunların hiçbiri doğrudan başka bir insanla konuşmayı içermez. Çevrimiçi sohbet seçeneği ve telefon seçeneği maalesef yok. Bu, daha iyi müşteri destek seçenekleri olması gerektiğini düşünen topluluk arasında oldukça eleştirilen bir nokta oldu ki haksız da sayılmazlar.

Sadece, çoğunlukla genel sorulara kısa yanıtlar içeren kapsamlı bir SSS bölümüne sahipler. Temel bir sorunuz varsa sorun değil, hemen cevabını alabilirsiniz fakat spesifik bir sorunuz varsa maalesef sorabileceğiniz çok fazla seçenek yok. 

Voyager Kripto Teklifleri

“Her yatırımcıya kripto varlık ticaretine güvenli bir erişim noktası sağlama” misyonuyla hareket eden Voyager uygulaması, yeterli bir hızda yeni kripto para varlıkları ekliyor.

Uygulama Ekim 2019’da piyasaya sürüldüğünde, 20’den fazla kripto para birimi mevcuttu, şu andan itibaren 60’dan fazla kripto para birimi mevcut ve Voyager, müşterilerinden gelen geri bildirimlere dayanarak her zaman daha fazlasını ekliyor.

VGX Hakkında

VGX token, Voyager ekosisteminin yerel token’ınıdır ve bu ekosistemdeki kullanıcıları geri ödeme ödülleri, Voyager cüzdanında tutulduğunda faiz ve Voyager Sadakat Programındaki diğer mekanizmalar aracılığıyla ödüllendirmek için kullanılır. VGX token, Voyager’ın halihazırda kullanmakta olduğu Ethos cüzdanını Şubat 2019’da 4 milyon dolara satın almasıyla ortaya çıktı. Eski ETHOS tokenları, toplam 222.295.208 token arzıyla VGX tokenlarına dönüştürüldü. 

VGX token, Ethereum ağında çalışan bir ERC-20 token’dır. Bu, VGX’in son derece yüksek derecede güvenlik sağlamak için Ethereum’un iyi test edilmiş kriptografik standartlarından ve yöntemlerinden yararlanmasını sağlar. Ayrıca, gelişmiş güvenlik için açık anahtar şifrelemesinin yanı sıra eliptik anahtar şifrelemesini de içerir.

Temmuz 2017’de ETHOS olarak yayınlandığında, tokenlerin ICO fiyatı ETHOS başına 0,03 ABD dolardı. VGX tokeni Şubat 2021’de 2.54 dolardan işlem gördüğü için erken yatırımcılar iyi bir şekilde kâr etti.

Voyager’ın VGX Sadakat Programı

Token Yardımcı Programı Ödülleri:

 • Seviye Atlama Ödülleri: Sadakat Programı statülerini yükselten ve bir sonraki üst seviyeye ulaşan hesaplar, VGX tokenlarında bir bonus ödül alacaklar.
 • Nakit Geri Ödeme Ödülleri: İşlem hacmine, banka kartı işlemlerine ve yinelenen satın alımlara dayalı Baz Puanlara (BPS) göre uygundur – VGX ödül olarak ödenir. 
 • Banka Kartı Ücreti: Voyager Banka Kartı kullanan ‘Gezginler’ için küçük bir ücret ve daha yüksek seviyeli sadakat üyeleri için ücretsiz.
 • Referans Bonusu: Arkadaşlarını Voyager’a yönlendiren ve/veya ilk kez Voyager müşterisi olan arkadaşlarına kripto gönderen kullanıcılara ödül verilir.
 • Para Çekme Ücretleri: Voyager Token ile ödeme yapın ve para çekme ücretlerinizden tasarruf edin.
 • Faiz Arttırıcı (APR): Seviye seviyenize bağlı olarak belirli varlıklarda standart faiz oranlarına ek bir faiz APR artışı alın.

Voyager’ın Arkasındaki Ekip

Voyager Token’ın ana şirketi olan Crypto Trading Technologies, çevrimiçi aracılık hizmetlerinde deneyimli bir grup tarafından yönetiliyor. Proje Stephen Ehrlich, Philip Eytan, Gaspard de Dreuzy ve Oscar Salazar tarafından ortaklaşa kuruldu.

Voyager ekibinin kurucu üyeleri, önceki işverenlerin yanı sıra Lightspeed Trading, E*Trade ve Uber’den geliyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, ekip ticaret platformları oluşturma ve değişim faaliyetlerini yönetme konusunda geniş deneyime sahip.

Vakfın CEO’su Stephen Ehrlich, hisse senedi ve opsiyon tüccarları için ticaret platformları geliştirme konusunda uzmanlaşmış, aracılık ve finans piyasasında kıdemli bir kişidir. Lightspeed Financial’ın kurucusu ve E*TRADE Professional Trading LLC’nin eski CEO’sudur.

Voyager Vakfı Başkanı Philip Eytan , Morgan Stanley’de telekom M&A analisti ve Cerberus Capital’de portföy yöneticisi olarak başladı. Dijital sağlık hizmeti girişimi Pager’ın kurucu ortağıdır. Uber, Source ve Livestream’in kurucu yatırımcılarından biridir.

Gaspard de Dreuzy, Voyager Vakfı’nın yönetim kurulu üyesi olarak hizmet vermektedir. Aracılık ve finans piyasasında kıdemli bir kişi olarak kariyerine Warner Music’te danışman olarak başladı. Aynı zamanda Kapitall, Trade.it ve Pager’ın kurucu ortağıdır.

Oscar Salazar, müşteri odaklı mobil uygulamaların yatırımcısı ve deneyimli geliştiricisidir. En çok Uber’in kurucu mimarı ve baş teknik sorumlusu olarak bilinir. Aynı zamanda dijital sağlık hizmeti girişiminin kurucu ortağıdır.

Voyager, Financial Industry Regulatory Authority, Inc.’den (FINRA) onay almış, halka açık ve lisanslı bir kripto varlık brokeridir. Güvenlik ve düzenleyici nedenlerle, Voyager ayrıca her varlığı hesaba katmak için kamu tarafından denetlenir.

Sonuç

Voyager ile sınırlı deneyimimize bakılırsa, hem acemi hem de deneyimli kripto yatırımcılarının bu aracıyı kullanmaktan fayda sağlayabileceği görülüyor. Komisyonsuz yapı ve en düşük fiyatları bulma konusundaki mükemmel iş çıktığı gibi kripto endüstrisinde yeni bir soluk getiriyor.

Uygulama, özellikle mobil ticareti tercih edenler için mükemmel, ancak bir masaüstü uygulamasının yakında piyasaya sürülmesi, masaüstü ticaretinde bulunabilecek gücü sevenler için çok hoş olacaktır.

Ayrıca sunulan coinlerin birçoğunda faiz kazanma seçeneğine sahip olmak da memnuniyetle karşılanmakta.

Umarım Voyager tekliflerini genişletmeye devam edebilir. Ayrıca müşteri desteğinin çevrimiçi sohbet ve telefon desteğini içerecek şekilde genişletildiğini görmek de memnuniyetle karşılanacaktır.

Halihazırda Voyager, basitliği ve kullanım kolaylığını takdir eden kripto yatırımcıları için iyi bir seçim gibi görünüyor.