Ekonomi Nedir & Nasıl

Wyckoff Yöntemi Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

wyckoff-yontemi-nedir-temel-rehber-

GİRİŞ

Hisse senedi fiyatları küçük ve büyük kuvvetler nedeniyle sürekli olarak yukarı ve aşağı hareket eder. Bu kuvvetler, fiyatları sürekli olarak yukarı ve aşağı iter. Bu güçleri tanımlayabilir ve etkilerini anlayabilirseniz, hisse senedi fiyat hareketlerini tahmin etmeyi öğrenebilirsiniz.

Wyckoff Yöntemi Nedir?

Wyckoff Yöntemi arz-talep güçleri arasındaki ilişkiyi incelemeye dayalı finansal piyasalar gezinme için teknik analiz yaklaşımdır. İlk olarak, 1888’de 15 yaşında bir hisse senedi koşucusu olarak işe başlayan bir yatırımcı ve piyasa tahmincisi olan Richard D. Wyckoff tarafından geliştirildi.

Wyckoff bu yaklaşımı, daha bilgili, daha deneyimli yatırımcılardan oluşan bir grubun piyasa faaliyetleri hakkındaki gözlemlerine dayandırdı. Bunlar arasında James Keene, Jesse Livermore, Andrew Carnegie, JP Morgan, Jay Gould ve diğerleri vardı.

Bunlar, piyasayı analiz eden, neden ve nasıl hareket ettiğini bilen ve ondan kar sağlayan “süper” yatırımcılardı. Fiyat eğilimlerini ve yönlerini etkileme kapasiteleri vardı. Bugün, diğerlerinin yanı sıra en büyük hedge fonları, emeklilik planları, yatırım bankaları tarafından şekillendiriliyorlar.

Wyckoff ayrıca kendi aracı kurumunu yönetiyordu. Bu nedenle az önce bahsettiğimiz bu süper yatırımcıların ticaretlerini nasıl dikkatlice planladıklarını ve gerçekleştirdiklerini gözlemlemek için çok iyi bir konumdaydı.

Wyckoff, en iyi uygulamalarını orijinal fikirleriyle bütünleştirdi ve bunlarla uyumlu bir şekilde takip etmek ve ticaret yapmak için çeşitli ilkelere, tekniklere ve yasalara dayanan grafik tabanlı bir yöntem geliştirdi.

Metodu Wall Street’in sevgilisi olmaya devam etti ve Wycoff, The Magazine of Wall Street olarak bilinen haber bülteninde bunu başarıyla uyguladı.

Wyckoff Yöntemi ve Kuralları Hakkında

Wyckoff yöntemi, Kompozit Operatörler (Composite Operators) olarak adlandırdığı borsadaki süper yatırımcıların niyetlerini ortaya çıkarır. Bant üzerindeki işlem hacmi ve fiyatının analizi bu yöntemin temelini oluşturur.

Wyckoff, hacim ve fiyat hareketleri yoluyla gözlemlenen davranışın, gelecekteki piyasa hareketlerini tahmin etmenin anahtarı olduğuna inanıyordu. Bu gözlemler, borsanın üç yasaya göre çalıştığı inancını içeriyor:

Arz ve Talep Yasası

Bir kalemin (arz) az miktarda olması durumunda, bu talebi karşılayacak arz ihtiyacını yaratmak için o kalemin değeri artırılır. Ya da aşırı miktarda bir şey olduğunda, o ürünün değeri o arzı emmek için yani gereken talebi çekmek için azalacaktır.

Sebep ve Sonuç Yasası

Bir hisse senedinin fiyatının değişmesi (sonuç) için bir neden olması gerekir. Etki, bu nedenle doğru orantılıdır. En iyi fiyat hareketleri, bir dağıtım veya birikim dönemini (veya başka bir deyişle bir sebebi) kolaylaştırmak için yeterli zaman olduğunda gerçekleşir.

Çaba ve Sonuç Yasası 

Bir çaba varsa (hareket halindeki hacim), sonuç (fiyat hareketi) bu çabayla orantılı olmalı ve ondan ayrılamaz. Değilse, uygulamadaki diğer ilkelerin bir göstergesidir.

Fiyat hareketi ve hareketteki hacim uyumlu olmalıdır. Çok fazla hacminiz varsa, çok hareket görmelisiniz. Hareketi görmezseniz, neler olduğunu bulmanız gerekir.

Burada sonucu (fiyat hareketi) ilgili çaba (hacim) ile değerlendirmek için kendi araçlarınızı kullanırsınız.

Wyckoff Yöntemini Kullanarak Hisse Senedi Ticareti Nasıl Yapılır?

Yatırımcılar bu yöntemi, süper yatırımcıların piyasanın altında nasıl büyük pozisyonlar biriktirdiğini ve bunları en üstte nasıl sattığını izlemek için uygulayabilir.

  • Bir hissenin mevcut konumunu ve gelecekteki eğilimini analiz edin!

Bir hisse senedinin mevcut arz ve talep yapısını anlamanız, gelecekteki fiyat eğilimlerini tahmin etmenizi sağlar. Talep arzı aştığında, hisse senedi fiyatları yükselir ve arz talepten yüksek olduğunda fiyatlar düşerek daha fazla talep yaratır.

Bu kalıpların değerlendirilmesi, yatırımcıların almaları gereken pozisyon türlerine karar vermelerine ve işlemlerinin süresini anlamalarına olanak tanır.

  • Piyasa eğilimini takip eden hisse senetleri seçin!

Hangi hisse senetlerini seçeceğinizi bilmenin en iyi yollarından biri, bir şirketin betasına, hisse senedinin oynaklığı ve piyasa hareketleri arasındaki kovaryansa bakmaktır. Piyasa oyuncularının piyasanın yükselmesini beklediği zamanlarda betaları 1’den büyük olan hisse senetlerini seçmek, muhtemelen size piyasadan daha fazla getiri sağlayacaktır.

Ancak piyasanın düşeceğinden endişeleniyorsanız, daha yüksek betalara sahip belirli hisse senetlerini kısaltmalısınız veya piyasa ile negatif korelasyonları olduğu için negatif betalı hisse senetlerini takas etmelisiniz.

Bu hisse senedi seçme yöntemi, yatırımcıların hem boğa hem de ayı piyasalarında işlem yaparken kâr rezervasyonu yapmasına olanak tanır.

  • Fiyat hedefinize göre doğru hisse senetlerini seçin!

Yatırımcılar, alım satım sırasında vurmayı amaçladıkları fiyat hedeflerine göre hisse senetleri seçmelidir. Ayrıca, ticaretin yalnızca bir “sonucu” tetikleyecek önemli bir “neden” olduğunda yapılması gerektiğine işaret eden neden ve sonuç yasasını da unutmayın.

  • Bir hisse senedinin ne zaman hareket etmeye eğilimli olduğunu belirleyin!

Wyckoff yöntemi, yatırımcıların bir hissenin almaya veya satmaya değer olup olmadığını bilmek için kullanabilecekleri diğer bazı önemli adımları da ortaya koymaktadır. Kendinizi bu adımlarla tanıştırmak ve hisse senetleri için piyasa arz ve talebini anlamak, bu yöntemi piyasa düşüşü veya ralli zamanlarında kullanmanın garanti edilip edilmeyeceğini bilmenize yardımcı olabilir.

  • İşlemlerinizi piyasa döngülerinin zirvelerine yerleştirin!

Hisse senetlerinin ne zaman yükselip düşeceğini bilmek, paranızın karşılığını almak için faydalıdır.

Bir düşüş sırasında piyasa değerinin düşük olduğu ve bir yükselişe dönüşmesi gerektiği zaman hisse senedi satın almak isteyen yatırımcılar için çok önemlidir.

Tersine, kısa hisse senetleri arıyorsanız, hisse senetlerinin tersine döneceği bir eğilim olduğunda piyasa kaymaları sırasında alım satım başlatın.

Son Düşünceler

Daha önce belirtildiği gibi, hisse senedi fiyatları çeşitli nedenlerle değişir. Bazı insanlar değişiklikleri tahmin etmenin imkansız olduğunu düşünürken, diğerleri ne zaman alıp satmanız gerektiğini çizelgeleri ve geçmiş fiyat hareketlerini gözlemlemenin belirleyebileceğine inanıyor.

Wyckoff yöntemi, birçok başarılı kurumsal ve profesyonel yatırımcı tarafından kullanılan önemli bir araçtır. Bu yöntem, serbestçe işlem gören her piyasada herhangi bir zaman dilimine uygulanabilir.

Yöntemin pratik ve uygulanabilir bir anlayışına sahip olmak, pazarın genel yönünü tanımlamayı öğrenmenize olanak sağlayabilir. Ayrıca büyük eğilimleri başlatan ve durduran büyük hedge fonları, emeklilik fonları ve yatırım bankalarının yanında ticaret yaparken size avantaj sağlar.

Wyckoff yöntemi, yatırımcılara piyasa dönüşlerini tahmin etmeyi öğretir ve yukarıda özetlenen 3 yasayı kavradığınızda, piyasaların doğru zamanında hareket etmeye hazır olacaksınız.

Yorum Yap