XTM Coin Nedir?

XTM coin, Torum platformunda kullanılan kripto para olarak biliniyor


XTM coin, Torum platformunda kullanılan kripto para olarak biliniyor. Torum platformu kapsamında kullanıcılara çeşitli finansal işlemler gerçekleştirme olanağı sağlanıyor. Bu hizmetler arasında NFT’lerle ilgili olanları da bulunuyor. Kripto para piyasası son günlerde NFT ve metaverse alanlarını ilgilendiren yenilikler yaşıyor. Piyasadaki yeni projelerin bu alanları hedefine aldığını söylemek yanlış olmaz. Geliştiriciler kullanıcıların ihtiyaçlarına yanıt vermek adına bu alanlarda hizmetler sunacak platformlar ortaya koyuyor. NFT terimi son zamanların en çok konuşulanları arasında yerini çoktan aldı. Bu ifadenin tam olarak ne anlama geldiğini, ne işe yaradığını ya da nasıl çalıştığını merak ediyor olabilirsiniz. Eğer konu hakkındaki merakınızı gidermek isterseniz platformumuzda yer alan ilgili yazıya ulaşarak NFT’ler hakkında daha fazla şey öğrenebilirsiniz. Torum platformu XTM coin’ler tarafından işletiliyor diyebiliriz. Kullanıcılar burada NFT işlemlerinden diğer finansal hizmetlere uzanan bir ürün yelpazesine erişiyor. Torum platformunun kullanıcılar sunduğu en güncel ve dikkat çekici özellik ise NFT alım satımına imkan veren bir piyasa işlevi görüyor olması diyebiliriz.

Okumaya devam ettiğiniz bu içerik boyunca Torum platformundan ve bu platformun kripto para ekosistemine neler kazandırdığından bahsediyor olacağız. Üstelik burada kullanılan kripto para XTM coin’ler hakkında bazı ilgi çekici verileri siz değerli okurlarımızla bu yazıda paylaşacağız. Torum platformunun temel çalışma mantığı finansal işlemlere dayanıyor. Kullanıcılara finansal faaliyetler gerçekleştirme olanağı veren bu platformun faydalandığı tema ise sosyal ağlar. SocialFi (sosyal finans) ifadesinden faydalanan bu platformun kripto para ekosisteminde fark yaratmak istediğini görüyoruz. Piyasada fark yaratmasını başaran projelerin rakiplerinin önüne geçme potansiyellerinin daha yüksek olduğu söylenebilir. Torum ve XTM coin’in detaylarına yazının devamında yer vereceğiz.

XTM Coin Ne Zaman Çıktı?

XTM coin ilk faaliyetlerine 2021 yılında başladı. Bu tarih Torum platformunun kripto parası XTM coin’lerin borsalarda listelendiği zamana karşılık geliyor. Listelenme sürecinin öncesinde platformun geliştirilmesi ve teknik detayların ayarlanması ile ilgili çalışmaların yürütüldüğünü düşünebiliriz. Yani Torum ekibi 2021 yılından öncesinde proje hakkındaki çalışmalarına başlamış. Projenin ekip üyelerinin sektörde tecrübeleri bulunan yetkin isimlerden oluştuğunu görüyoruz. Torum platformunun CEO’su Go olarak anılan birisi. Pazarlama sorumlusu ise Jayson Tan şeklinde biliniyor. Ekibin tüm üyelerinin şeffaf bir şekilde projenin web sayfasında yayınlandığını görüyoruz. XTM coin hakkındaki teknik detayları ayarlayan geliştirici ekibinin kimlik bilgilerine de burada yer verilmiş. Platformun böylesi şeffaf şekilde paylaşımlarda bulunması yeni kullanıcıların projeye daha rahat güvenmeleri sonucunu doğurabilir.

XTM Coin Fiyatı Nedir?

XTM coin fiyatı ile ilgili en yeni verilere aşağıda bulunan başlıklardan ulaşabilirsiniz. Torum ekibi, projelerinin kripto para topluluğuna en güzel şekilde tanıtılması için belirli çalışmalar kaydetti. Bu kapsamda iyi bir web sayfası tasarlayan ekip, platform hakkında merak edilen tüm soruların yanıtlanması için bir tanıtıcı evraka da burada yer vermiş. Bu tür evraklara whitepaper da deniliyor. Whitepaper’larda projeler hakkında hem sektörel hem de teknik verilerin bulunduğunu biliyoruz. Böylece hem o projeye yatırım yapacak kullanıcılar hem de teknik imkanlarla ilgilenen geliştiriciler arzu ettikleri bilgilere rahatlıkla erişebiliyor. İyi tasarlanmış bir whitepaper dosyasına sahip olan projeler topluluk tarafından daha güvenilir olarak görülüyor diyebiliriz. XTM coin projesi de bunlardan bir tanesi olma özelliği taşıyor.

XTM coin projesinin whitepaper dosyasına göre bu kripto paralardan piyasaya azami miktarda ne kadar arz edileceğinin bilgisine erişiyoruz. Buna göre XTM coin miktarı toplamda 800 milyon adeti geçmeyecek. İçeriğin hazırlandığı anda dolaşımda bulunan XTM coin’lerin sayısı 52 milyonu geride bırakmıştı. Bu da toplam arzın yalnızca %7’sine karşılık geliyor.

XTM Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 XTM coin 0,707271 TL’den işlem görüyor. XTM coin fiyatı son 24 saat içerisinde -7.53% değişim gösterdi. XTM coin’in  son 24 saatteki işlem hacmi ise $ 650,963 dolar, toplam piyasa değeri ise $ 4,482,396 dolar seviyesinde.

XTM Coin Kaç Dolar?                              

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 XTM coin $ 0.043827 dolardan işlem görüyor. 2021 yılının aralık ayı itibariyle XTM coin tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 2,36 dolarla kaydetti. Bununla birlikte XTM coin yılın en düşük seviyesini ise 0,05 dolarla belirledi.

XTM Coin Nasıl Çalışmaktadır?

Torum ekosisteminde kullanılan kripto para XTM coin’ler burada gerçekleştirilen işlemlerde kullanılıyor. Torum ekosistemi ise çok sayıda unsurdan oluşan zengin bir ortama karşılık geliyor. Ekosistemin kullanıcıları burada sunulan çok sayıda hizmetten kolaylıkla faydalanabilir. Platformun kullanıcılarına sağladığı öne çıkan hizmetlerin başında NFT işlemleri yer alıyor. Torum ekosistemi kullanıcıların NFT alıp satabilecekleri bir mecra olarak işlev gösteriyor. Buna ek olarak zincirler arasında köprü görevi görme işlevi de XTM coin projesi kapsamında. XTM coin, Binance akıllı zinciri ve Ethereum (ETH) gibi ağlarla uyumlu olarak faaliyet gösteriyor. Torum ekosisteminde elbette merkezsiz uygulamalarla ilgili çalışmalara da yer veriliyor. Platformun mobil uygulamasının da ilgili mağazalarda bulunduğunu biliyoruz.

XTM Coin Nasıl Satın Alınır?

XTM coin satın almak isteyen kullanıcılar belirli kripto para borsalarından faydalanabilirler. Bu borsalara örnek vermek gerekirse Huobi Global, KuCoin, Uniswap, Pancakeswap, MEXC ve XT.com gibi isimler zikredilebilir. XTM satın almak isteyen kullanıcılar bu mecralar aracılığıyla dileklerini gerçekleştirebilirler. Kripto para yatırımı yapmanın risklerinden haberdar olmak gerekiyor.