Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Core Wallet Rehberi: Bitcoin Core Cüzdanı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Doğrudan Bitcoin ağından gelen resmi bir cüzdan kullanma ihtiyacı, özellikle yeni kripto para kullanıcıları için dikkat çekicidir. Böyle bir çözüm, Bitcoin blok zincirinin ana kapısı olarak geliştirilen ve işlev gören bir yazılım aracılığıyla kullanıcıların Bitcoin’lerini güvende...

Bitcoin-Core-Cüzdanı-temel-rehber

Doğrudan Bitcoin ağından gelen resmi bir cüzdan kullanma ihtiyacı, özellikle yeni kripto para kullanıcıları için dikkat çekicidir. Böyle bir çözüm, Bitcoin blok zincirinin ana kapısı olarak geliştirilen ve işlev gören bir yazılım aracılığıyla kullanıcıların Bitcoin’lerini güvende tutmalarını sağlayan Bitcoin Core Cüzdan biçiminde mevcuttur.

Genellikle Bitcoin için resmi cüzdan olarak adlandırılan Bitcoin Core Cüzdan, Bitcoin yazılımının orijinal uygulamasının bir parçasıdır.

Bu yazıda, size Bitcoin Core Cüzdanı ve genel yönleri hakkında eksiksiz bir kılavuz sunacağız. Şimdi bu Bitcoin Core Cüzdan incelemesine ayrıntılı olarak bakalım.

Genel Bakış

Tam İsim Bitcoin Core Wallet
Yayınlanma Tarihi 2009
Cüzdan türü Web tabanlı, Sıcak cüzdan
Desteklenen platformlar macOS, Windows, Linux, Ubuntu ve ARM Linux
Fiyat Ücretsiz
Desteklenen kripto para birimleri Bitcoin (BTC)
Mobil destek var mı? Hayır

Bitcoin Core Cüzdanı Nedir?

Anonim geliştirici Satoshi Nakamoto’nun bir ürünü olan Bitcoin Core cüzdanı, Bitcoin blockchain’in doğuşuyla 2009 yılında ortaya çıktı. Bitcoin Core istemcisi, kullanıcının bilgisayarlarını ağ düğümlerine dönüştüren işlem doğrulaması için oluşturuldu.

Bitcoin Core, tüm bitcoin ağını çalıştıran yazılımdır. Bitcoin Core yazılımına, bitcoin depolamak, göndermek ve almak için kullanılabilen, Bitcoin Core cüzdanı olarak bilinen güvenli bir dijital cüzdan dahildir.

Bitcoin’inizi Bitcoin Core cüzdanında saklamayı seçerek, işlemleri doğrulayarak ve blok zincirinin bir kopyasını depolayarak merkezi olmayan bitcoin ağına katkıda bulunabilirsiniz.

Bitcoin Core Cüzdanı Temel Özellikleri

 1. Kullanıcı Arayüzü: Cüzdanınıza erişmek ve gezinmek için bir grafik kullanıcı arayüzü (GUI) veya komut satırı araçları seti kullanır.
 2. Açık Kaynak Tasarımı: Bitcoin Core, herkesin kodu denetlemesine izin veren açık kaynaklı bir tasarıma dayanmaktadır. Kullanıcılar bu nedenle onu analiz edebilir ve iyileştirmeler önerebilir.
 3. Hiyerarşik Belirleyici Algoritma: Cüzdan, kullanıcıları için otomatik olarak bir anahtar ağacı oluşturur. Kullanıcılar buna ağaca bağlı olarak 12 veya 24 kelimelik bir ifade kullanarak erişebilirler.
 4. Ücretler: Yazılımı indirmek için herhangi bir Bitcoin Core cüzdan ücreti olmasa da, onu kullanırken bazı masraflara maruz kalacaksınız. Bunlar, Bant Genişliği (veri) ve işlem ücretlerini içerir.
 5. Güvenlik: Bitcoin Core, kullanıcıları için mükemmel güvenlik özelliklerinden bazılarını sunar. Bitcoin Core üzerindeki herhangi bir cüzdandan yapılan tüm işlemler, büyük bir eşler arası ağdan geçer ve aynı zamanda Tor ile uyumludur.

Bitcoin Core Ücretleri ve Limitleri

Bitcoin Core cüzdanı indirmek ve kullanmak ücretsizdir, ancak size biraz zamana, bant genişliğine ve sabit disk alanına mal olur. Yazılımın kendisi ücretsiz olsa da, bitcoin göndermek ve almak için işlem ücreti ödemeniz gerekecektir. İşlem önceliğine bağlı olarak, kendi ücretlerinizi değişken bir ölçekte belirleme seçeneğiniz vardır.

Bitcoin Core Cüzdanında Desteklenen Para Birimleri

Bitcoin (BTC), Bitcoin Core cüzdanı tarafından desteklenen tek yerel para birimidir.

Bitcoin Core Cüzdanı Güvenli Midir?

Bitcoin Core cüzdan, kullanıcıları için önemli bir güvenlik seviyesine sahiptir. Herkesin kodu denetlemesine izin veren açık kaynaklı bir tasarıma dayanmaktadır. Kullanıcılar bu nedenle onu analiz edebilir ve iyileştirmeler önerebilir. Bitcoin sistemindeki hataları zarar vermeden önce tespit etmek de kolaydır.

Bitcoin Core cüzdanı, kullanıcının IP adreslerini gizleyebilen bir anonimleştirme hizmeti olan Tor ile uyumludur. Üçüncü tarafların işlem ayrıntılarını izlemesini de zorlaştırabilir. Bitcoin Core üzerindeki herhangi bir cüzdandan yapılan tüm işlemler, büyük bir eşler arası ağdan geçer.

Bitcoin Core Şifresi Nasıl Kurtarılır?

Şifrenizi sıfırlamanız gereken durumlarda, ‘Ayarlar’ a gidin ve ‘ Cüzdanı Şifrele’ yi tıklayın ve ardından ‘Şifremi Unuttum’ seçeneğini seçin. Yeni bir şifre oluşturmak için ekranda beliren istemleri takip edin.

Bitcoin Core Kullanarak Kripto Varlıkları Nasıl Gönderilir?

Adım 1: Cüzdanınızı başlatın ve gönderme formunu doldurmak için “Gönder” e tıklayın.

Adım 2: Alıcının adresini “Ödeme hedefi” alanına girin. İşlemler geri alınamayacağı veya iptal edilemeyeceği için bilgilerinizi iki kez kontrol ettiğinizden emin olun.

Adım 3: BTC olarak göndermek istediğiniz miktarı girin .

Adım 4: İşleminizin istenen sürede onaylanmasını sağlamak için işlem ücretini ayarlayın.

Adım 5: Bunu yapmak için, “Onay Süresi” düğmesini sola veya sağa kaydırın; bu, bekleme süresini azaltırken veya artırırken ücretleri düşürür veya artırır.

Adım 6: Ödeme tutarını ve adresini tekrar kontrol edin ve “Gönder” i tıklayın ve ardından şifreyi girin ve “Tamam” ı tıklayın.

Bitcoin Core Kullanarak Kripto Varlıkları Nasıl Alınır?

Adım 1: Cüzdanınızı başlatın ve cüzdanınızdaki “Al” sekmesine tıklayın

Adım 2: Talep ödeme formunu ilgili tüm ayrıntılarla doldurun.

Adım 3: Bitcoin’de istediğiniz miktarı, etiketi / açıklamayı girin ve bir mesaj yazın

Adım 4: Gönderen için bir QR kodu oluşturmak ve isteği göndermek için “Ödeme İste” yi tıklayın.

Bitcoin Core Cüzdanı Artıları ve Eksileri Nelerdir?

 Artıları

 • Gelen ve giden işlemler için yüksek düzeyde gizlilik sağlar.
 • Anonimliği koruyan yazılım olan Tor ile uyumludur.
 • Belirleyici bir tasarıma sahip açık kaynaklı cüzdan
 • Ücret önerileri sayesinde ücretler üzerinde tam kontrol
 • Kripto fonları üzerinde tam kullanıcı kontrolü

 Eksileri

 • İlk indirme çok zaman ve veri gerektirir
 • Sabit sürücünüzde 140 GB’ın üzerinde depolama alanı gerektirir.
 • Yeni başlayanlar için kullanmak zor olabilir.
 • Bilinen bilgisayar virüsleri blok zincirinde saklanır.
 • Bitcoin Core cüzdanı yalnızca bir dizüstü bilgisayar, masaüstü veya ARM cihazlarında çalışabilir

Son Düşünceler

Bitcoin Core, Bitcoin kullanıcıları tarafından Bitcoin göndermek, almak ve depolamak için kullanılan temel yazılımdır. Üçüncü taraf bir hizmete güvenmek yerine bitcoin işlemlerini tamamen kendiniz doğrulayabilirsiniz. Ayrıca, Bitcoin Core’u çalıştırmak, merkezi olmayan bitcoin ekosistemine katkıda bulunur.

Genel olarak bağımsız bir uygulama olarak Bitcoin Core Cüzdanı, yüksek seviyeli bir kripto para cüzdanından bekleyeceğiniz her şeyi sağlar. Muazzam güvenlik, kullanım kolaylığı ve yüksek erişilebilirlik sağlar.