Kripto Para Nedir & Nasıl

Yeni Başlayanlar İçin Electrum Bitcoin Wallet Rehberi: Electrum Bitcoin Wallet Kripto Para Cüzdanı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bitcoin nedir

GİRİŞ

Normalde kağıt veya madeni paralarımızı bir cüzdanda saklarız. Dijital para söz konusu olduğunda sanal paralarınızı saklayabileceğiniz cüzdanlar var. Amaç aynı kalırken, bu cüzdanlar standart cüzdanlardan farklı görünüyor ve çalışıyor.

Her kripto para biriminin bunun için uyumlu bir cüzdana ihtiyacı vardır. Bu tür cüzdanlar arasında kripto kullanıcılarının tercih ettiği güvenli ve emniyetli cüzdanlardan biri olan Electrum Bitcoin Wallet bulunmaktadır.

Bu yazıda size Electrum Cüzdan ve genel yönleri hakkında ayrıntılı bir rehber vereceğiz. Şimdi bu Electrum Wallet incelemesine ayrıntılı olarak bakalım.

Genel Bakış

Tam İsim Electrum Wallet
Yayınlanma Tarihi 2014
Cüzdan türü Web Tabanlı, Sıcak cüzdan
Fiyat Ücretsiz
Desteklenen platformlar Linux, Windows ve Mac OS
Desteklenen kripto para birimleri Bitcoin (BTC)
Mobil destek Yok

Electrum Wallet Nedir?

Electrum, yüksek düzeyde güvenlik sağlarken kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmış hafif bir cüzdandır. Electrum, istemci tabanlı bir cüzdandır, yani onu kullanmak için bilgisayarınıza indirip yüklemeniz gerekir. Electrum cüzdan, MacOS, Windows ve Linus işletim sistemlerinin tümünü destekler.

Electrum cüzdanı başlangıçta Thomas Voegtlin tarafından 2011 yılının Kasım ayında geliştirilmiştir. Electrum ayrıca Trezor veya Ledger olarak destek donanım cüzdan geliştirilmiştir. Bu özellik, özel anahtarınızın donanım cüzdanında çevrimdışı olarak güvenle saklanacağı anlamına gelir.

Electrum Wallet Özellikleri

 1. Arayüz: Cüzdanın kullanıcı arayüzünün kullanımı çok kolaydır. Pencerenin üst kısmında, “gönder”, “al” ve işlem geçmişiniz arasında seçim yapmanıza olanak tanıyan üç sekme vardır. 
 2. Donanım Cüzdanı Desteği: Electrum wallet ayrıca donanım cüzdanları için destek sunar. Ledger Nano S ve Ledger Nano X, Electrum Wallet ile kullanılacak en iyi donanım cüzdanlarıdır.
 3. Soğuk Depolama: Electrum Wallet, özel anahtarların çevrimdışı olarak saklanmasını destekler. Çevrimiçi kullanıcılar için yalnızca izleme moduna sahiptir.
 4. Güvenlik: Electrum şifre korumalıdır ve ayrıca sabit sürücünüzdeki özel anahtarı şifreleyebilir. Parola kaybolursa veya bilgisayar yok edilirse, her zaman tohum ​​cümlesiyle paranızı kurtarabilirsiniz.
 5. Müşteri Desteği: Electrum, çok kapsamlı çevrimiçi belgelere ve sorularınıza yanıt alabileceğiniz aktif bir BitcoinTalk kategorisine de sahiptir. 

Electrum Wallet Ücretleri ve Limitleri

Electrum Wallet’i indirmek, kurmak ve kullanmak tamamen ücretsizdir. Bununla birlikte, işlem ücretleri geçerlidir, ancak cüzdanın gerçek kullanımına gelince, bunu tamamen ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

Aynı zamanda işlem süresini hızlandırma yeteneği sağlar, ancak bu özellik için daha fazla ödeme yapmanız gerekir. Daha düşük ücretler için optimize edilmiş herhangi bir işlem zamanında doğrulanmazsa, işlem hızı, tamamlanması için eşit ücretlerle daha yüksektir.

Electrum Wallet Destekli Para Birimleri

Electrum Wallet tarafından desteklenen tek kripto para birimi Bitcoin’dir (BTC). Yine de Bitcoin Cash, Bitcoin Gold ve diğer kripto paralar için geliştirilmiş klonlar vardır.

Electrum Wallet Güvenli Midir?

Electrum Wallet, Bitcoin’leri güvende tutmak için bazı mükemmel güvenlik özelliklerini kullanır. Sunucu kodu açık kaynaklı olduğu için herkes bir sunucuyu çalıştırabilir. Cüzdan herhangi bir komut dosyası indirmiyor. Bu özellik, bir sunucu saldırıya uğramış olsa bile Bitcoinlerinizi kaybetmeyeceğiniz anlamına gelir.

Electrum Wallet, yedek önlem olarak bir tohum cümlesi kullanır. Bu tohum, özel anahtarınızı kaybederseniz koruma sağlar. Bu özellikler, Electrum cüzdanını piyasadaki en güvenli yazılım cüzdanlarından biri yapar.

Electrum Wallet Nasıl Kurulur?

Adım 1: Resmi Web Sitesini ziyaret edin ve ekranın üst kısmındaki “İndir” i tıklayın.

Adım 2: İşletim sisteminiz için desteklenen Electrum cüzdan sürümünü seçin.

Adım 3: Yürütülebilir dosyayı indirdikten sonra, uygulamayı yüklemek için .exe dosyasını açın.

Adım 4: Şimdi “Yeni Cüzdan Oluştur” , “Standart Cüzdan” seçeneğini ve ardından “İleri” yi tıklayın.

Adım 5: Şimdi bir kurtarma tohum cümlesi oluşturulacak. Cüzdanınızın kaybolması, yok edilmesi veya çalınması durumunda ihtiyacınız olacağından, bu cümleyi bir yere yazın ve güvenli bir şekilde saklayın.

Adım 6: Doğru kopyaladığınızı onaylamak için az önce yazdığınız tohum cümleyi bu kutuya girin.

Adım 7: Şimdi güçlü bir şifre seçin ve tamamlandığında “İleri” yi tıklayın.

Adım 8: Daha sonra bağlanmak istediğiniz sunucuyu seçin ve “Otomatik Bağlan” a tıklayın.

Adım 9: Son olarak, “İleri” ye tıklayın. Cüzdan artık kuruldu ve Electrum’u kullanmaya başlayabilirsiniz.

Electrum Wallet Kullanılarak Kripto Varlıkları Nasıl Gönderilir?

Adım 1: Electrum cüzdan ekranın üst kısmındaki “Gönder” sekmesini tıklayın.

Adım 2: Şimdi Bitcoin’leri göndermek istediğiniz adresi kopyalayın.

Adım 3: Ardından adresi “Ödeme Yap” yazan kutuya yapıştırın.

Adım 4: Göndermek istediğiniz Bitcoin miktarını “Miktar” etiketli kutuya girin.

Adım 5: Tüm bilgilerin doğru olup olmadığını yeniden kontrol edin ve ardından “Gönder” seçeneğine tıklayın.

Electrum Wallet Artıları ve Eksileri Nelerdir?

 Artıları

 • Kullanımı oldukça kolaydır.
 • Yazılım tabanlıdır.
 • Sunucuda saklanan bilgi yok.
 • Açık kaynaklıdır.
 • İki faktörlü kimlik doğrulama kullanır.

 Eksileri

 • Cüzdan ile ilgili birkaç güvenlik sorunları yaşandı.
 • Yalnızca Bitcoin desteklenir.
 • Yeni başlayanlar için ideal değildir.

Son Düşünceler

Electrum Wallet hızlı, güvenli ve istikrarlı bir cüzdandır. Ancak yeni başlayanlar için uygun değildir. Cüzdan, Bitcoin topluluğunun büyük desteğine sahiptir ve özellik bakımından son derece zengindir. Parola koruması, bilgisayar korsanlarının Electrum cüzdanına girmesini zorlaştırır.

Cüzdan, kullanıcılara düzenli olarak Bitcoin ödemeleri göndermek ve almak için oldukça kullanıcı dostu bir çözüm sunar. Dolayısıyla, Electrum Wallet, düzenli ödeme yapmak için Bitcoin kullanmak isteyenler için mükemmeldir.

Yorum Yap